PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολύωρο downtime στο ADSLgr.com ....



Σελίδες : [1] 2

EvilHawk
28-11-05, 22:05
Σε ισχυρή έκρηξη σε ένα υποσταθμό παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος, στην περιοχή που στεγάζεται το Data Center που μας φιλοξενεί, οφειλεται το πολύωρο downtime του ADSLgr.com !

Την έκρηξη των 2 μετασχηματιστών ακολούθησε πυρκαγία που ξέφυγε γρήγορα από κάθε έλεγχο αφού επεκτάθηκε σε αποθήκες καυσίμων και εκτεταμένες διακοπές ρεύματος στην ευρύτερη περιοχή του Northeast Columbus!

Για μεγάλο χρονικό διάστημα το Data Center λειτουργούσε με τίς βοηθητικές γεννήτριες του μέχρι την τελική κατάρευση τους!

Αργά το απόγευμα κατά τίς 17:00 (ώρα Ελλάδος) αρχισαν σταδιακά να αποκαθιστούν τις ζημιές και για μεγάλο χρονικό διάστημα το Data Center λειτουργούσε σε emergency mode!

Δεν ξέρουμε ακόμα αν εχουν λυθεί όλα τα προβλήματα και άν θα παρουσιαστούν άλλες διακοπές στίς υπηρεσίες του Data Center και του dedicated server μας στην xlhost!

Ευχαριστούμε για την υπομονή σας!



Northeast Columbus
Thousands Without Power After Explosion
Nov 28, 2005, 07:01 PM

Reported by Tino Ramos and James Black

An explosion rocked the early morning silence in north Columbus after an electric substation caught on fire.

The flames burned out of control, knocking out power to thousands of people. There are still questions as to how it happened and when the electricity will be turned back on.

Power is still out for thousands of people who live in the area surrounding the electric power substation.

Two transformers blew early Monday morning, igniting thousands of gallons of fuel and forcing evacuations.

From Chopper 10, the view was of an explosive fireball and black smoke filling the neighborhood. Rescue crews were forced to evacuate just after 5 a.m.

"[I] looked out the bedroom window and saw nothing but a big huge fireball back here," says one resident.

The flames were so intense; neighbors say they could feel the heat from a block away. When firefighters arrived, they didn't have enough foam too battle it, and they realized there were 12,000 gallons of fuel that were burning up.

"That was the problem this morning. That's why we had such a difficult time putting it out. It was the petroleum that was leaking out," says Battalion Chief Doug Smith

Firefighters were watching the wind closely and weren't certain how toxic the fumes were. So police went door to door, and they went to Jason Endicott's home, whose backyard faced the burning substation.

Endicott says, "No, I didn't walk outside, I was worried about the fumes. But you could hear the burning it was a sound almost like a tornado. The rushing of the flames. It was amazing to see."

It took about two-and-a-half hours before firefighters were able to put it out. The fire caused $7 million in damage.

There were only a half a dozen homeowners that had to be evacuated, and everyone returned by 8 a.m.

Many merchants are still in the dark after Monday morning's substation fire.

On Columbus' north side, business owners and managers tried to cope with the possibility that power could be out the whole day.

For restaurants and vendors with perishable goods, the heat is on to move food and drinks to alternate locations.

The economic impact of this power outage could leave some merchants out in the cold, and cost businesses thousands.

The lights are slowly coming on, but traffic lights are still out. Columbus police are advising drivers to drive cautiously and courteously.

Rachael Dutton with AEP says 23,000 customers are still without power, but they hope to have it restored by the end of the night.

PopManiac
28-11-05, 22:17
Χμμμμμμμμμ.......

Πού ήταν ο Πελασγός αυτές τις μέρες;;;; :cool: ;) :twisted:

golity
28-11-05, 22:28
Λέτε να είναι δολιοφθορά από τον ΟΤΕ, γιατί τώρα τελευταία του τα χώνουμε γερά; :p

psyxakias
28-11-05, 22:31
"Σιδερένιος" ο server, "τσαντάλια" τα νεύρα μας χωρίς ADSLgr. Πάλι καλά που δεν μεσολάβησε βράδυ γιατί θα βαρούσαν ενέσεις μερικοί-μερικοί :p

terper
28-11-05, 22:55
Θέλουν να μας κλείσουν...
Αίσχος ..... ντροπή...... αρκουδέηδες!
Καρκίνος σε αυτούς και τα σόγια τους...
Αλητείιιια, αλητείιιια αλητεία!

;-)

Anyway τέλος καλό όλα καλά!...
Σιδερένιος (ο server)!

charly13
28-11-05, 23:00
Να πάνε στον διάολο όλοι τους...
Φασισμός,Προδοσία..

PopManiac
28-11-05, 23:03
Charly,

Διαβάζεις πριν ποστάρεις;;;;;:haha

Νικαετός
28-11-05, 23:08
Επί τέλους , adslgr ...ας ελπίσουμε πως δεν θα συμβούν άλλες διακοπές και εμένα δεν θα μου καεί άλλος σκληρός δίσκος ...!!!

Σιδερένιος !

EvilHawk
28-11-05, 23:19
Αν είναι να πέφτει μονάχα απο εκρήξεις δεν είναι απλά σιδερένιος ... :p

no_logo
28-11-05, 23:34
ετσι και αλλιώς με τις διακοπές του ρευματος στην ελλάδα μία η αλλη ερχόμαστε. :evil:

ακόμα να ολοκληρώσω την πρωτεινη μου :offtopic:

tzanerman
29-11-05, 00:13
Δε μου λετε ρε παιδια, εκεινος ο τυπος με τους κοριους, Μαυρικη δεν τον λεγανε; Που βρισκεται τελευταια αυτο το παιδι; 'Η μηπως πηρε χαμπαρι το εκελον το νημα για τη CIA και αποφασισαν να κανουν μια μικρη καταδρομικη για προειδοποιηση;

chrispen
29-11-05, 00:59
να ρωτήσω εγω κάτι άσχετο ; Γιατι είναι σε αμερικάνικους σέρβερς ένα site που το 90% του τράφικ του προέρχεται απο Έλληνες ; Δεν θα ήταν πολύ πιο έξυπνο να είναι σε ελληνικούς ή έστω σε Ευρωπαικούς σέρβερς ;;

sdikr
29-11-05, 01:01
να ρωτήσω εγω κάτι άσχετο ; Γιατι είναι σε αμερικάνικους σέρβερς ένα site που το 90% του τράφικ του προέρχεται απο Έλληνες ; Δεν θα ήταν πολύ πιο έξυπνο να είναι σε ελληνικούς ή έστω σε Ευρωπαικούς σέρβερς ;;

Δεν είναι σε ελληνικούς γιατί αν ρίξεις μια ματιά το τι προσφέρουν στην Αμερική και τι στην Ελλάδα με τι χρήματα θα καταλάβεις!

Βλέπεις εδώ το webhosting είναι σαν την λιμουζίνα,

PopManiac
29-11-05, 01:08
Δε μου λετε ρε παιδια, εκεινος ο τυπος με τους κοριους, Μαυρικη δεν τον λεγανε; Που βρισκεται τελευταια αυτο το παιδι; 'Η μηπως πηρε χαμπαρι το εκελον το νημα για τη CIA και αποφασισαν να κανουν μια μικρη καταδρομικη για προειδοποιηση;

Πλάκα-πλάκα κάπου προς Μαϊάμι μεριά έπαιζε τα τελευταία χρόνια.....:cool:

Βρε μπας και έχει κάνει "outsourcing" ;) το security ο ΟΤΕ στις ΗΠΑ; :eek:

dkoulouris
29-11-05, 01:28
- Τα τρωκτικά του ΟΤΕ ανέλαβαν κα έκαναν την βρωμοδουλεια πάλι Νίκο Παπαγιάννη.
- Στεφανο Χιο δεν ξερω τι θα μπορέσει να πει αυριο στο Press Room ο Ρουσόπουλος για το θέμα! Όλοι έχουν ξεσηκωθεί σήμερα, θα είναι μεγάλη βραδια .
- Αισχος Νίκο Παπαγιάννη! Κάποιο τρώνε αστακούς στα κότερα σερφάροντας με δορυφορικό ιντερνετ και άλλοι δεν μπορούν να μπουν στο ADSLgr.com

chrispen
29-11-05, 01:48
ρίξε μια ματιά εδώ sdkir , www.leaseweb.nl

NoYmErOs
29-11-05, 02:50
"Σιδερένιος" ο server, "τσαντάλια" τα νεύρα μας χωρίς ADSLgr. Πάλι καλά που δεν μεσολάβησε βράδυ γιατί θα βαρούσαν ενέσεις μερικοί-μερικοί :p

ήταν το πρώτο απόγευμα που κοιμήθηκα ....:lol:

ReverseR
29-11-05, 04:38
Νιώθει κανείς άλλος οτι η γη έχει μικρύνει ή είναι η φαντασία μου ! :lol:

aroutis
29-11-05, 09:34
Μια μέρα δεν μπήκα -ημουν λιώμα- και κοιτα τι έχασα... ! :twisted:

nikoskar
29-11-05, 09:43
Για ακομα μια φορα το Site σηκωθηκε σχετικα γρηγορα :D

ikonsgr
29-11-05, 09:53
Σιδερένιος,σιδερένιος λέτε ολοι σας , αλλά μην το μελετάτε και πολύ γιατί εκτός από πυρκαγιές "παίζουν" και πολλές πλημύρες κατά κει, και από σιδερένιο τον βλέπω σκουριασμένο! :lol:

kalm
29-11-05, 10:30
Περίεργο ατύχημα. Ανατίναξη μετασχηματιστών; Τι είναι; Πυροτεχνήματα; Και οι προστασίες τους δεν λειτούργησαν; Και ήταν και γεμάτο κάυσιμα δίπλα; Μα ποιός τους έκανε τη μελέτη εγκατάστασης; Η Αλ Κάϊντα; ;)

apok
29-11-05, 11:06
Έλα ρε παιδιά και το τρέλανα στο ctrl+F5.. Junkie εντελώς.. Δεν ήξερα τι να κάνω.

Αντε ironένιος και ποτέ μην ξαναγίνει

chrand
29-11-05, 13:51
Αντε περαστικά και ας ελπίσουμε να μην ξανασυμβεί.

chrisyah
29-11-05, 14:22
Έχει προβλεφθεί στο συμβόλαιο όρος αποζημείωσης σε περίπτωση όπως η χθεσινή ?

Kazaboubou13
29-11-05, 14:22
Mα γιατί λέτε όλοι ρε παιδιά να μην ξανασυμβεί κάτι τέτοιο...αυτά τα αναπάντεχα γεγονότα είναι το αλατοπίπερο της ζωής που την κάνουν πιο ενδιαφέρουσα lol :twisted:

Re-Ti-Re
29-11-05, 15:44
Τι έγινε :?:
Δεν πήρα χαμπάρι :-k

psyxakias
29-11-05, 16:11
ρίξε μια ματιά εδώ sdkir , www.leaseweb.nl (http://www.leaseweb.nl)P4 2.8 GHz, 1 GB RAM, 2x80 GB HDD, 50GB transfer, 12 months term: 150.98 euros / month :haha

Πέρα του ότι μιλάμε για 3πλάσιες ( ή μήπως 4πλες; ) τιμές σε specs με μηδαμινό transfer, σου πιάνουν και τον "πωπό" με τα 12 months term χωρίς να ξέρεις τι σου ξημερώνει. Το μόνο τους πλεονέκτημα είναι το latency (80 ms λιγότερα από ASDLgr). κάθε λιγότερο ms και ευρώπουλο; :-k

ΥΣ: Τέλος πάντων, οποιαδήποτε συγκριτικά US με NON-US hosting (που λανθασμένα κάνω και εγώ), είναι λάθος διότι μιλάμε για εντελώς διαφορετικούς παραμέτρους στα κόστη των εταιρειών.

chrispen
29-11-05, 17:24
εγώ μόλις δέχθηκα μια διαφημιστική προσφορά απο την εν λόγω εταιρεία 160gb space , 2ΤΒ traffic σε P4 2.8 GHz 512ram ότι OS θέλω με 85 euros το μήνα . Εντύπωση μου είναι οτι είναι καλή προσφορά

haniotis
29-11-05, 19:26
παντως και εγω αν και δεν ποσταρω συχνα μου φανηκε απωλεια για ενα απογευμα.σιδερενιο το φορουμ

KILLER_7
29-11-05, 20:41
Μήπως έδωσε τις ευχές του ο Μητσοτάκις τώρα τελευταία με τις πολλές διαμαρυριές που ξεκινάνε απο εδω?? :D

Gothic
29-11-05, 21:19
Λείπει μόνο η προκύρηξη σε καμμιά εφημερίδα απο τους "ελεύθερους πΟΤΕργάτες" που θα εξηγούν οτι έγινε σαν πράξη διαμαρτυρίας απέναντι στα βρωμόσκυλα του ADSLgr που ζητάνε χαμηλότερες τιμές, συνεργάζονται με τους Αμερικάνους και στερούν το τίμιο ψωμάκι απο τους Ελληνικούς ISPήδες που πουλάνε το kb hosting σε τιμές μαύρης αγοράς.

KILLER_7
29-11-05, 22:46
Λείπει μόνο η προκύρηξη σε καμμιά εφημερίδα απο τους "ελεύθερους πΟΤΕργάτες" που θα εξηγούν οτι έγινε σαν πράξη διαμαρτυρίας απέναντι στα βρωμόσκυλα του ADSLgr που ζητάνε χαμηλότερες τιμές, συνεργάζονται με τους Αμερικάνους και στερούν το τίμιο ψωμάκι απο τους Ελληνικούς ISPήδες που πουλάνε το kb hosting σε τιμές μαύρης αγοράς.
Πέστα τι τραβάνε οι έρημοι οι isp.....Κ εμείς τους κράζουμε...Τσσσ:cry:

ypopto_mpifteki
02-12-05, 12:51
Πότε καλέ έπεσε το φόρουμ?


-Κώστας: Χέλοου Τζόρτζ!
-George: Hello Kostas, wassup?
-Κώστας: Νάθινγκ μάτς Τζόρτζ! Αι γουάντ του άσκ γιού έι λίτλ φέιβορ!
-George: Sure kostas, go ahead..
-Κώστας: Γουί φάουντ δόουζ γκάυζ ντάτα σέντερς, γιού κνόου χού..
-George: Ahh..and you want me to "take care" of them?
-Κώστας: Γιές πλίζ!

-George: Hello Tony!
-Tony: George what a surprise! Wazzup?
-George: Tony do me a favor will ya?
-Tony: Sure!
-George: I will give you a data centers address..make it look like an accident...
-Tony: sure think boss!

:twisted: :p

apok
02-12-05, 15:01
Πότε καλέ έπεσε το φόρουμ?


-Κώστας: Χέλοου Τζόρτζ!
-George: Hello Kostas, wassup?
-Κώστας: Νάθινγκ μάτς Τζόρτζ! Αι γουάντ του άσκ γιού έι λίτλ φέιβορ!
-George: Sure kostas, go ahead..
-Κώστας: Γουί φάουντ δόουζ γκάυζ ντάτα σέντερς, γιού κνόου χού..
-George: Ahh..and you want me to "take care" of them?
-Κώστας: Γιές πλίζ!

-George: Hello Tony!
-Tony: George what a surprise! Wazzup?
-George: Tony do me a favor will ya?
-Tony: Sure!
-George: I will give you a data centers address..make it look like an accident...
-Tony: sure think boss!

:twisted: :p

Ύποπτο :lol: :respekt: :worthy:

ypopto_mpifteki
02-12-05, 15:36
:-k :p

EvilHawk
22-12-05, 21:29
Xmmmm είχαμε μια ολιγόλεπτη διακοπή!

Το πρόβλημα πάλι ήταν απο την μεριά της εταιρείας hosting ελπίζω να μην πήρε φωτιά όλη η πολιτεία αυτή την φορά! :twisted:

DSLamer
22-12-05, 21:36
Ναι ναι, το ένοιωσα και 'γω. Όχι σαν τέλεια διακοπή(λίγο μου φορτώθηκε) αλλά συνήθως έκανε time out.
Έλεγα μήπως είναι κανένα dos attack.

Ελπίζω να τελείωσε ότι και άν ήταν. Καλό κουράγιο στους admins ;)

JoeBar
23-12-05, 21:43
Kαι εγώ την ώρα που πήγα να μπω χθες (απογευματάκι) μου πετούσε συνέχεια time out errors.

nnn
20-01-06, 00:53
Τι έγινε και ήταν κάτω το site για 1 ώρα ? :vava: :scared:
Βλάβη ή αναβάθμιση ?

alexisazen
20-01-06, 14:56
Και εγώ έτρωγα συνεχόμενες "πόρτες" μετά τις 11 χθες το βράδυ...
Ήθελα να δω τις ρυθμίσεις του Ionix του Ducklord και δεν έμπαινε με τίποτα. Τελικά αποφάσισα να πάω για κανα ποτό. Άντε καμμια βλάβη ή αναβάθμιση για να βγαίνουμε και λίγο έξω... :D

Ε!! Απαντήστε στο μοδεράτορα!!!:twisted:

EvilHawk
20-01-06, 19:19
Το φόρουμ δεν είχε πρόβλημα εκείνη την ώρα σύμφωνα με τα logs!
Αντίθετα υπήρχαν περιοχές πάλι με προβλήματα στην adsl πρόσβαση, px. το log του zyxel μου δείχνει απώλεια ip για καμμία ώρα περίπου...

ReverseR
20-01-06, 19:27
Το φόρουμ δεν είχε πρόβλημα εκείνη την ώρα σύμφωνα με τα logs!
Αντίθετα υπήρχαν περιοχές πάλι με προβλήματα σεην adsl πρόσβαση, px. το log του zyxel μου δείχνει απώλεια ip για καμμία ώρα περίπου...

Μμμ, Ι ll back em up here , και γω κατάλαβα μια διακοπη, του 10λεπτου τουλάχιστον, χτες.
Πινγκ στο www.adslgr.gr γινόταν πάντως, τώρα που ακριβώς πήγαιναν τα πακέτα δεν είδα...

hedgehog
21-01-06, 00:14
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με Dial up. To ping όντως γινόταν κανονικά, αλλά η σελίδα δεν άνοιγε :what:

Cafeeine
21-01-06, 01:21
Κι εγώ απο vivodi έτρωγα πόρτα για μια ώρα περίπου

anon
21-01-06, 01:43
Και εγώ το απογευματάκι είχα πρόβλημα με 4νετ αλλά όχι με οτενετ. Η 4νετ σύμφωνα και με άλλες αναφορές πρέπει να έχει πρόβλημα με τα διεθνή κυκλώματα.

wintech2003
21-01-06, 03:05
Η 4νετ σύμφωνα και με άλλες αναφορές πρέπει να έχει πρόβλημα με τα διεθνή κυκλώματα.

Αυτό διαπίστωσα και εγώ...

Hwoarang
21-01-06, 13:44
τι να πώ! Καλά πάει με εξωτερικό εμένα η forthnet. Με 60 κατέβαζα απο γερμανικό ftp. Anyway. Να ρωτήσω? Back up σοτο φορουμ έχουμε? Δηλαδή σε μία dos attack θα μπορέσουμε να κάνουμε recover το φόρουμ? Και πόσο συχνά γίνεται το back up?

ibok
22-01-06, 10:25
Δε μου λετε ρε παιδια, εκεινος ο τυπος με τους κοριους, Μαυρικη δεν τον λεγανε; Που βρισκεται τελευταια αυτο το παιδι; 'Η μηπως πηρε χαμπαρι το εκελον το νημα για τη CIA και αποφασισαν να κανουν μια μικρη καταδρομικη για προειδοποιηση;

ΑΣΚΕΙ Δικηγορία και τώρα τελευταία τον εχω δει σε Κανάλι-Καταβόθρα-Βόθρο να υπερασπίζεται τους ΠΕΛΑΤΕΣ του.:D
Υ.Γ. Γράφτε ΛΑΘΟΣ ,ο Μαντζουράνης ασκεί δικηγορία.Ο Μαυρίκης ΟΧΙ.Και ο λόγος ειναι πως ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕ ουτε απ'εξω απο την Νομική.
Πάντως ΣΙΓΟΥΡΑ τον ειδα σε εκπομπή να περιγράφει πως εκανε τις υποκλοπές και μάλιστα και με σχεδιαγράμματα σε πίνακα.
Εκεί και αν ερριξα γέλιο.Οι άλλοι ΔΕΝ καταλάβαιναν Χριστό οταν τους μίλαγε για ΚΑΦΑΟ και μερικά ακόμα.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ούτε το κανάλι ΟΥΤΕ την εκπομπή!!!

Tem
22-01-06, 13:34
Το φόρουμ δεν είχε πρόβλημα εκείνη την ώρα σύμφωνα με τα logs!
Αντίθετα υπήρχαν περιοχές πάλι με προβλήματα στην adsl πρόσβαση, px. το log του zyxel μου δείχνει απώλεια ip για καμμία ώρα περίπου...
σχεδόν όλα τα modem παρουσιάζουν απώλεια ip τις τελευταίες μέρες . Που μπορεί να οφείλεται αυτό ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.