PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυο ρουτερ ενα σαν sip και το αλλο σαν modem router γινεται??



georgekap
10-01-09, 07:04
καλημερα!Ζητω συγνωμη καταρχην αν δεν ποσταρω στο σωστο θεμα... Εχω στην κατοχη μου τα speed touch 585 v6 και netfaster της hol.
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν γινεται να συνδεσω με καποιο τροπο μεταξυ τους το speed touch σαν κυριο ρουτερ και το net fatser σαν voip sip adapter...γιναιται αυτο?? και αν ναι ποια ειναι οι συνδεσμολογια και τι ρυθμισεις χρειαζονται? Το κανω αυτο γιατι το 585 εχει πολυ καλητερη συμπεριφορα σαν adsl modem.. αλλα δεν μπορω με κλειστο pc να εχω voip λογαριασμο....τι ζηταω τωρα θα μου πειτε.....αν ξερει κανεις ας βοηθησει..το ειχα δει παλιοτερα με 2 fritz...αν θυμαμαι καλα... καμια ιδεα?? :hmm:

georgekap
10-01-09, 15:12
κανεις βρε παιδια?? μαλλον δεν γινεται εε? :sorry:

Vicker
13-01-09, 22:57
Σκέψου ότι το router το οποίο κάνει psychical connect στην DSL είναι και sip.
Το Speedtouch έχει μόνο ένα RJ-11 για psychical connect.
Ο μόνος τρόπος να συνδέσεις τα δύο router είναι μέσω Ethernet και αυτό ήταν.

georgekap
14-01-09, 00:49
δηλαδη φιλε μου συνδεω μια οποιαδηποτε ethernet του νετ φαστερ με μια οποιαδηποτε ethernet του speed touch ???

sdikr
14-01-09, 02:28
Δυστήχως το Netfaster δεν δίνει αυτή την δυνατότητα, είναι ρυθμισμένο να περνά το voip μέσω του δευτέρου vc που είναι μέσω της δικιάς του adsl

jkoukos
14-01-09, 18:10
Δυστήχως το Netfaster δεν δίνει αυτή την δυνατότητα, είναι ρυθμισμένο να περνά το voip μέσω του δευτέρου vc που είναι μέσω της δικιάς του adsl

Με το τελευταίο firmware 1.31A μπορείς να περάσεις voip (VoipDiscount, evoice κλπ) και μέσω του VC1.

Vicker
18-01-09, 11:31
δηλαδη φιλε μου συνδεω μια οποιαδηποτε ethernet του νετ φαστερ με μια οποιαδηποτε ethernet του speed touch ???

με το "αυτο ήταν" εννοούσα ότι απλά θα ενωθούν σαν 2 switch. Κράτα το Netfaster, αυτό έχω και εγώ, είναι καλό router (για free).

@ ADSLgr.com All rights reserved.