PDA

Επιστροφή στο Forum : Reverse telnet με σύνδεση AUX to Console



wintech2003
10-01-09, 22:59
Έχω δυο routers, έναν C3725 και έναν C2811.

Ο 2811 δεν είναι στημένος και θέλω να τον παραμετροποιήσω (απομακρυσμένα).

Έχω συνδέσει το AUX port του 3725 με το Console port του 2811 με ένα Cross καλώδιο και έχω κάνει τα εξής στον 3725:

- Δημιουργία loopback 0

interface Loopback0
ip address 10.10.10.1 255.255.255.0

- Δημιουργία Aux 0

line aux 0
modem InOut
transport preferred none
transport input all
transport output all

Με sh line βλέπω ότι το aux port έχει το νούμερο 97 οπότε κάνω

telnet 10.10.10.1 2097 αλλά αντί να μπει στον 2811 είναι σαν να κάνει telnet στον εαυτό του.

Καμιά ιδέα?

anacondium
11-01-09, 00:36
Έχω συνδέσει το AUX port του 3725 με το Console port του 2811 με ένα Cross καλώδιο και έχω κάνει τα εξής στον 3725:


1. εχω την εντυπωση οτι αυτο δε γινεται. το εχεις δει πουθενα αυτο η απλα το σκεφτηκες?
2. εγω αυτο που ξερω ειναι οτι η AUX ειναι για να συνδεεις μοντεμ και αυτη η συνδεση πρεπει να παραμετροποιηθει
3. αλλα ακομα και να γινεται αυτο που λες δε νομιζω να γινεται με ενα κροσ καλωδιο

wintech2003
11-01-09, 00:52
Απ'οτι λένε γίνεται: http://www.velocityreviews.com/forums/showthread.php?p=175701#post175701
Έχω δοκιμάσει και με streight και με crossover.

Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι rollover καλώδιο.

cprotopapas
11-01-09, 01:12
Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι rollover καλώδιο.
Δοκιμάσε και θα δείς ;):whistle:.

karavagos
11-01-09, 19:11
roll(ed|over) cable, "rotary x" στο aux και "telnet 10.10.10.1 300x" για να μην ψάχνεις το νούμερο του aux.

btw, είναι φυσιολογικό να κάνει πρώτα telnet στον εαυτό του o router με το aux, αφού αυτό του ζητάς ;) Μη ξεχάχεις το access-class στο aux για να μην τρέχεις αργότερα. :twisted:

wintech2003
11-01-09, 21:30
roll(ed|over) cable, "rotary x" στο aux και "telnet 10.10.10.1 300x" για να μην ψάχνεις το νούμερο του aux.

Άρα τελικά γίνεται με rolled cable...
Καλή πατέντα αυτό με το rotary x ;)


btw, είναι φυσιολογικό να κάνει πρώτα telnet στον εαυτό του o router με το aux, αφού αυτό του ζητάς ;)

Δηλαδή θα κάνω authenticate πρώτα στον εαυτό του και μετά θα κάνω και δευτερο authentication για το remote?
Και τί γινεται που το πρώτο είναι με tacacs+ server ρυθμισμένο? :whistle:


Μη ξεχάχεις το access-class στο aux για να μην τρέχεις αργότερα. :twisted:

Done ;)

(ps: επειδή ηταν πιο εύκολο να συνδεθεί ενα laptop πάνω στο router με console τελικά, έγινε η δουλειά μου ήδη. Αλλα παρ'ολα αυτά, ας το κρατήσουμε το τοπικ για εγκυκλοπαιδικούς λόγους :p )

karavagos
11-01-09, 23:52
Δηλαδή θα κάνω authenticate πρώτα στον εαυτό του και μετά θα κάνω και δευτερο authentication για το remote?
Και τί γινεται που το πρώτο είναι με tacacs+ server ρυθμισμένο? :whistle:

Καμία διαφορά ο tacacs. Το 1ο authentication γίνεται στον router με το aux, χρησιμοποιώντας είτε κάποιο ειδικό aaa login method για το aux είτε το default, ενώ το 2ο authentication γίνεται στον router με το con χρησιμοποιώντας την ίδια λογική (λογικά ασετάριστος δεν θα έχει κάποιο login authentication στο con).

PS: Πρόσεχε μήπως το loopback που έφτιαξες (δεν είναι απαραίτητο -μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδόποτε up/up interface- απλά βολεύει) σου "κρεμάσει" διάφορα routing πρωτόκολλα αν δεν έχεις ορίσει hardcoded το αντίστοιχο router-id.

emix
21-01-11, 14:48
Παιδια εχω και γω ενα τετοιο προβλημα.
Συνδεω την aux ενος 2600 με την console ενος 2900,κανω τα configurations που πρεπει στην aux, κανω telnet στην loopback με την αναλογη πορτα (2065 στην περιπτωση μου), αλλα αυτο που παιρνω ειναι ενα μηνυμα:

connection to 10.1.1.1 2065..... Open

και απο κατω ο κερσορας ν αναβοσβηνει χωρις να μπορω να κανω τιποτα.

Οταν παταω ctrl-shift-6-x φαινεται να εχει συνδεθει καπου και δινοντας την εντολη disc 1, αποσυνδεεται.

Και σε μενα φαινεται να παει να συνδεθει στον εαυτο του.

Τι γινεται και δεν μπορω να συνδεθω στο 2900;

Εχω ακολουθησει ολες τις οδηγιες για τα configurations των συσκευων και χρησιμοποιω straight ethernet cable.


Ευχαριστω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.