PDA

Επιστροφή στο Forum : η γραμμη οποτε θελει συγχρονιζεται.. (Crypto F200)



louis
29-11-05, 00:11
εχω adsl in a box ενεργοποιημενο απο τις 23 του μηνα και μεχρι και πριν λιγες μερες ηταν ολα οκ, ελιωνα μια χαρα τη dsl, μερα νυχτα... σημερα και χθες μου παρουσιαζει το εξης προβλημα:
ενω ειμαι συνδεμενος και σερφαρω η κατεβαζω ξαφνικα ακουω το "ντιιιιν" απο το μοντεμ και το φωτακι απο συνεχεια αναμμενο που ηταν αρχιζει να αναβοσβηνει... μετα απο λιγα δευτερολεπτα (1-30 περιπου) ξαναακουω το "ντιιιν" και ανναβει το φωτακι.. ειδικα σημερα εχει καταντησει σπαστικο... δε μπορω να κανω τιποτα..

πριν λιγο εβαλα καινουριους drivers, τους 4 (αληθεια υπαρχουν πιο καινουριοι?), στην αρχη μου εκανε το ιδιο προβλημα 1-2 φορες αλλα ως τωρα δεν μου εχει ξαναπαρουσιασει προβλημα..

εχει κανεις ιδεα για το τι μπορει να φταιει? πηρα και στη forthnet αλλα με ειχαν στην αναμονη κανα 20λεπτο, βαρεθηκα και το κλεισα.. θα ξαναπαρω αυριο..

ευχαριστω για το χρονο σας και συγνωμη για το μακρι ποστ

sdikr
29-11-05, 00:14
ντιιν;

αυτό δίχνει σαν πρόβλημα με το usb

louis
29-11-05, 08:51
δε ξερω, αυτον τον ηχο τον κανει καθε φορα που συγχρονιζεται το μοντεμ με τη γραμμη και το αντιθετο. δηλαδη οταν γραφει στο ADSL Control "connection established" η "line down"

manicx
29-11-05, 12:07
Πέφτει η γραμμή. Όταν είχα τέτοια προβλήματα, ήταν πρόβλημα γραμμής και ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ.

louis
29-11-05, 15:56
ρε παιδια υπαρχει περιπτωση να φταιει το BitLord που εχω και κατεβαζω κατι torrents? πριν το ειχα ρυθμισει με μεγιστο download 40kb/s.. τωρα το εχω 25kb/s και η γραμμη ως τωρα παει καλα.. καμια αλλη ρυθμιση?

louis
29-11-05, 22:47
ρε παιδια τι στο καλο γινεται? ολη μερα ημουν συνδεμενος χωρις προβληματα και πριν λιγα λεπτα το επιασε και συνεχεια πεφτει η γραμμη.. please help

nnn
30-11-05, 00:16
Δοκίμασε τη γραμμή σου χωρίς να κατεβάζεις για μερικές ώρες.
Και πάρε τηλέφωνο τη Forthnet και πες τους ό,τι πέφτει η γραμμή.

Spear_
30-11-05, 07:21
Τσέκαρε μήπως υπάρχει τηλέφωνο στο σπίτι χωρίς filter.

louis
30-11-05, 12:46
τηλεφωνο χωρις φιλτερ δεν υπαρχει.. επικοινωνησα σημερα με τη forthnet μου 2-3 ρυθμισεις και εκανα και μου ειπαν να δω και αν ξαναεχω προβλημα να τους ειδοποιησω..
οποιαδηποτε αλλη γνωμη ευπροσδεκτη

edit:
υπαρχει περιπτωση να φταιει το οτι ειχα βαλει ενα τηλεφωνο και το 56κ μοντεμ στο ιδιο φιλτρο?.. πριν λιγο το εβγαλα και αφησα μονο το τηλεφωνο. να δουμε

louis
01-12-05, 16:57
τελικα τα προβληματα συνεχιζουν... ας μου πει καποιος υπαρχει περιπτωση να φταινε τα torrents που πεφτει η γραμμη? δηλαδη να ζοριζεται το μοντεμ απ τις πολλες συνδεσεις?

ετσι κ αλλιως σε μερικες μερες θα παρω αλλο μοντεμ γιατι αυτο ειναι της πλακας. για το usr 9105 με κοβω μιας και εχω ακουσει τοσο καλα λογια

surf_boy7
01-12-05, 17:22
Εμένα με usr9105 μου πέφτει σχεδόν καθημερινά η γραμμή και συνήθως επανέρχεται μόνη της. Δεν νομίζω να είναι τα torrents το πρόβλημα - μου έχει πέσει και χωρίς να κατεβάζω τίποτα.

louis
01-12-05, 17:41
ναι αλλα οταν το πιασει πεφτει συνεχεια και ξαναανεβαινει. κανει αυτο το πραγμα για αρκετη ωρα... εγω για εκεινη την ωρα δαφως δε μπορω να κανω τιποτα... πολλες φορες μαλιστα, συνηθως τα βραδια που το αφηνω να κατεβαζει πεφτει η γραμμη, αποσυνδεεται και το πρωι που το βλεπω δεν ειναι συνδεμενο

manicx
01-12-05, 18:05
Όπως είπα και πιο πριν, είχα παρόμοιο πρόβλημα και έφταιγε η γραμμή. Ήρθαν από τον ΟΤΕ και το διόρθωσαν.

louis
01-12-05, 18:39
ειπες στον οτε οτι εχεις προβλημα και σου εστειλαν τεχνικους? ποσο πληρωσες?
εγω ομως που χρησιμοποιω τη γραμμη της forthnet (λογω adsl in a box) και οχι στο ονομα μου, μπορω να απευθυνθω στον ΟΤΕ?

nnn
02-12-05, 00:43
ειπες στον οτε οτι εχεις προβλημα και σου εστειλαν τεχνικους? ποσο πληρωσες?
εγω ομως που χρησιμοποιω τη γραμμη της forthnet (λογω adsl in a box) και οχι στο ονομα μου, μπορω να απευθυνθω στον ΟΤΕ?

Εσύ δεν μπορείς να απευθυνθείς στον Οτέ μόνο στη Forthnet.
Καλό είναι να τους ενοχλήσεις πάλι με σωστό τρόπο ώστε να βρεθεί λύση.

manicx
02-12-05, 11:48
ειπες στον οτε οτι εχεις προβλημα και σου εστειλαν τεχνικους? ποσο πληρωσες?
εγω ομως που χρησιμοποιω τη γραμμη της forthnet (λογω adsl in a box) και οχι στο ονομα μου, μπορω να απευθυνθω στον ΟΤΕ?

Την forthnet πήρα. Τους είπα ωραία και καλά ότι έχω πρόβλημα, το είδαν και αυτοί ότι είχα αποσυνδέσεις και ενημέρωσαν τον ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ με πήρε τηλέφωνο (στον αριθμό που τους έδωσε η forthnet - κινητό) και ήρθε ο τεχνικός.

Tem
02-12-05, 15:30
Την forthnet πήρα. Τους είπα ωραία και καλά ότι έχω πρόβλημα, το είδαν και αυτοί ότι είχα αποσυνδέσεις και ενημέρωσαν τον ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ με πήρε τηλέφωνο (στον αριθμό που τους έδωσε η forthnet - κινητό) και ήρθε ο τεχνικός.
τελικά λύθηκε το πρόβλημα ?

louis
04-12-05, 12:05
Την forthnet πήρα. Τους είπα ωραία και καλά ότι έχω πρόβλημα, το είδαν και αυτοί ότι είχα αποσυνδέσεις και ενημέρωσαν τον ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ με πήρε τηλέφωνο (στον αριθμό που τους έδωσε η forthnet - κινητό) και ήρθε ο τεχνικός.

πηρα τωρα στη forthnet και δηλωσαν λεει βλαβη στον οτε και θα με ενημερωσουν μολις ελεγξουν τη γραμμη.. για να δουμε

vicky
06-12-05, 04:46
καλό είναι πριν να ανοίξετε τον υπολογιστή να βγάζετε την γραμμη από το crypto και αν ανοίξει ολοκληρωτικά το σύστημα να βάζετε το καλώδιο της γραμμής.
Όσον αφορά τις αποσυνδέσεις δοκίμασε με νέους drivers απο το Link :

http://dialup.forthnet.gr/support_site/html/files/cryptof200.zip

βγάλε τους παλιούς, επανεκείνιση στη συνέχεια χωρίς να έχεις συνδέσει το usb τρέξε το setup που έχει ο φάκελος και κάνε εγκατάσταση. Θα σου ζητήσει να βάλεις το καλώδιο, αφού το βάλεις θα συνεχίσεις την εγκατασταση. Θα σου βγάλουν και τα windows μηνύματα που θα λένε για εγκατάσταση θα τα τρέξεις και αυτά, στο αυτόματο όμως. Αφού εγκατασταθούν θα πάς στο access runner control pannel διπλό κλικ και στη συνέχεια θα πατήσεις alt + p στην καρτέλα Line Setup διαλέγεις αρχικά ¨

G.dmt ---> tip/ring ---> alcatel networks --> non specific και κάτω κάτω annex A αν έχεις PSTN και annex b αν έχεις ISDN μετά εφαρμογή και ΟΚ . Συνδέεις την γραμμή στο Crypto αν συγχρονίσει καλός. Αν όχι ξανά στο access runner control panel και στην καρτέλα line setup βάζεις ¨
G.lite---> tip/ring--->texas intruments -->non specific και τα υπόλοιπα για την γραμμή annex A & annex B.

Αν πάλι δεν συηγχρονίσει , πρέπει να ελεγχεις καλωδίωση.

Το modem πρεπει να είναι στην κεντρική γραμμη του σπιτιού αν πάλι δουλέψει σε άλλη τότε είσαι τυχερός. Δεν βάζουμε το φίλτρο στο καλώδιο του modem αλλα στην τηλεφωνική συσκευή. Το καλώδιο θα είναι καθαρό και θα συνδέει τοιχο με crypto. Ούτε πολυπριζάκια ούτε τίποτα. Αν θες να βγάζει διπλή γραμμή η μοναδική πρίζα ίσως του σπιτιού θα αγοράσεις ειδικό spliter για PSTN.
Σε περίπτωση ISDN τότε ο τοίχος συνδέετε με την υποδοχή LINE, το καλώδιο του NETMOD που παλιά πήγενε στον τοιχο συνδέτε στο Phone και το Crypto με το modem ή adsl υποδοχή. Αν συνεχίσει να μην συγχρονίζει τότε δοκιμάζεις χωρίς spliter
Συναγερμός συνδεδεμένος με τηλέφωνο, τηλεφωνικό κέντρο ή ακόμα φουρνος μικροκυμάτων κοντά στην γραμμή μπορούν να προκαλέσουν προβλήματα.
Δοκιμάζεις με άλλη πρίζα , με άλλο καλώδιο όλα είναι πιθανά.

louis
06-12-05, 17:44
φιλε vicky,
drivers ηταν το πρωτο που δοκιμασα, το μοντεμ ειναι συνδεμενο με ενα καλωδιο απο τον τοιχο στον μοντεμ, εχω δοκιμασει κ αλλο καλωδιο, αυτη τη στιγμη εχω βγαλει το f200 και ειμαι συνδεμενος με ενα usr 9105. τα προβληματα παραμενουν τα ιδια.. εχω παρατηρησει οτι αποσυνδεσεις γινονται μονο το βραδυ.. μονο βραδυνες ωρες... ολη την υπολοιπη ημερα λειτουργουν ολα ρολοι οποτε εχω καταληξει οτι φταιει η γραμμη.. με τη forthnet που επικοινωνησα κ αυτοι κατεληξαν οτι εχει προβλημα η γραμμη, εχουν δηλωσει βλαβη στον οτε και θα επιικοινωνησουν μαζι μου για να δουμε τι θα γινει τελικα

louis
07-12-05, 13:28
μαλιστα... πριν λιγο με πηραν απο τον οτε και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα απο εκει και φταει η forthnet.. επαιρνα και τη forthnet πριν αλλα σιγα μη το σηκωσουν...

εψαξα λιγο τις ρυθμισεις του router και ειδα αυτο
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=4424&stc=1&d=1133951295
σα να δειχνει προβλημα απο τον οτε.. η κανω λαθος?

help κοντευω να τρελαθω.. τι στο καλο γινεται τελικα?

vicky
07-12-05, 18:22
Καλησπέρα σου,

Επειδή μου λες ότι έχεις USRobotics , δες αν στο κωδικό πρόσβασης σου έχεις τίποτα # $ αν έχεις μπες και άλλαξε το σε τελίτσες. Πχ 123456.. μπορεί να κολάει εκεί. Αν δεν έχει πρόβλημα η γραμμή σου τότε έλεγξε οπωσδήποτε αυτό.
Από εδώ μπορείς να αλλάξεις τον κωδικό σου:

http://www.forthnet.gr/templates/toolsinternethome.aspx?c=10003926





μαλιστα... πριν λιγο με πηραν απο τον οτε και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα απο εκει και φταει η forthnet.. επαιρνα και τη forthnet πριν αλλα σιγα μη το σηκωσουν...

εψαξα λιγο τις ρυθμισεις του router και ειδα αυτο
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=4424&stc=1&d=1133951295
σα να δειχνει προβλημα απο τον οτε.. η κανω λαθος?

help κοντευω να τρελαθω.. τι στο καλο γινεται τελικα?

louis
07-12-05, 19:25
με πηραν απο forthnet και λεει δεν υπαρχει προβλημα ουτε απο αυτους ουτε απο τον ΟΤΕ.. το router μου λεει δινει εντολη να πεφτει η γραμμη, και μου ειπε να δοκιμασω χωρις να χρησιμοποιω καθολου τη συνδεση μου, απλα να ειναι συνδεδεμενο και να δω..

αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι το προβλημα με τα "ανεβα-κατεβα" της γραμμης το εχω μονο το βραδυ, αφου οτι προγραμματα χρησιμοποιω ολη μερα χρησιμοποιω και τη νυχτα.


@vicky το τσεκαρα και αυτο που λες αν και δε νομιζω να παιζει κατι τετοιο γιατι και με το crypto f200 ειχα τα ιδια προβληματα

vicky
07-12-05, 19:32
Ούπς ! Είμαι λίγο ζαλισμένη και δεν κατάλαβα τι πρόβλημα έχεις . Νόμιζα ότι δεν σε έβαζε καθόλου. Θεώρησε άκυρη την παρέμβαση μου.

surf_boy7
08-12-05, 11:24
Φίλε Louis, και εμένα ακριβώς τα ίδια μου γράφει το usr. Τελευταία οι αποσυνδέσεις έχουν μειωθεί αρκετά αλλά οι ταχύτητες παραμένουν σε πολύ χαμηλά επίπεδα.

anyidea
08-12-05, 18:15
Louis Αν έχεις XP&SP2 για πήγαινε control panel > Administrative tools > event viewer : system και ψάξε να δεις αν λέει πουθενά warning - Tcpip - 4226.
Χρησιμοποιώ BitTorrent 4.2.1 που έχει ξεπεράσει το γνωστό πρόβλημα με τις half open connections (μόνο 10).
Όμως όταν δοκόμαζα να κατεβάσω πάνω από 1 ή δύο torrent ταυτόχρονα πολλές φορές αλλά όχι πάντα και σε τυχαίες χρονικές στιγμές αποσυνδεόμουνα και ξανασυνδεόμουνα (με άλλο ΙP φυσικά) χωρίς κάποιο μήνυμα! :evil:
Τα torrents μετά μόνο upload κάνανε. :(
Έβαλα το patch που διορθώνει την πατατιά της M$ το ρύθμισα στις 1024 half open connections και τώρα (αυτή τη στιγμή) 6 torrents ταυτόχρονα χωρίς disconnections. Όλα ΟΚ! :D

louis
08-12-05, 19:30
Louis Αν έχεις XP&SP2 για πήγαινε control panel > Administrative tools > event viewer : system και ψάξε να δεις αν λέει πουθενά warning - Tcpip - 4226.
Χρησιμοποιώ BitTorrent 4.2.1 που έχει ξεπεράσει το γνωστό πρόβλημα με τις half open connections (μόνο 10).
Όμως όταν δοκόμαζα να κατεβάσω πάνω από 1 ή δύο torrent ταυτόχρονα πολλές φορές αλλά όχι πάντα και σε τυχαίες χρονικές στιγμές αποσυνδεόμουνα και ξανασυνδεόμουνα (με άλλο ΙP φυσικά) χωρίς κάποιο μήνυμα! :evil:
Τα torrents μετά μόνο upload κάνανε. :(
Έβαλα το patch που διορθώνει την πατατιά της M$ το ρύθμισα στις 1024 half open connections και τώρα (αυτή τη στιγμή) 6 torrents ταυτόχρονα χωρίς disconnections. Όλα ΟΚ! :D

ωπ φιλαρακι κατι βρηκαμε... στον event viewer ειναι γεματο με προειδοποιησεις για αυτο το tcpip που λες... τι ακριβως patch εβαλες? λες να φταει αυτο που πεφτει η γραμμη?

το βραδυ θα δοκιμασω να κλεισω τον υπολογιστη και θα ελεγξω αν παλι αποσυγχρονιζεται το μοντεμ.

anyidea
08-12-05, 20:07
Kλείσε οτιδήποτε έχει σχέση με internet. Καλύτερα κάνε reboot. Τρέξε το patch. Προτείνει να κάνει τις συνδέσεις από 10 που είναι σε 50. Προτείνω να τις κάνεις πάνω από 250. Εγώ τις έκανα 1024 να είμαι σίγουρος. (Πριν το SP2 ήταν 65535). Τα windows θα "τρομάξουν" από την αλλαγή στο αρχείο συστήματος TCPIP.SYS και θα προτείνουν να κάνουν restore το original (Πιθανόν να ζητήσουν και CD). Μην μασήσεις. Πες allow και yes για να επιτρέψεις την αλλαγή. Μην αργήσεις πολύ να απαντήσεις (έχεις 15 second).
Αφού γίνει το patch κάνε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ reboot. That's all!

louis
08-12-05, 22:08
ok θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω παλι... λες ρε συ να ειναι αυτο?
γιατι ομως μονο το βραδυ πεφτει η γραμμη???

louis
17-12-05, 17:46
μετα απο πολλες μερες δοκιμης κατεληξα οτι εφταιγε το splitter (ηταν για pstn ελεγε)... τωρα κατι μερες εχω αποσυνδεσει τελειως αυτο το τηλεφωνο και ειναι ολα ενταξει..

τωρα περιμενω να μου ερθουν 2 φιλτρα που εχω παραγγειλει.. (σιγα μην ειχε ο ΟΤΕ στο Ρεθυμνο)


ευχαριστω ολους οσουν βοηθησαν... :)

NoYmErOs
17-12-05, 17:54
Kλείσε οτιδήποτε έχει σχέση με internet. Καλύτερα κάνε reboot. Τρέξε το patch. Προτείνει να κάνει τις συνδέσεις από 10 που είναι σε 50. Προτείνω να τις κάνεις πάνω από 250. Εγώ τις έκανα 1024 να είμαι σίγουρος. (Πριν το SP2 ήταν 65535). Τα windows θα "τρομάξουν" από την αλλαγή στο αρχείο συστήματος TCPIP.SYS και θα προτείνουν να κάνουν restore το original (Πιθανόν να ζητήσουν και CD). Μην μασήσεις. Πες allow και yes για να επιτρέψεις την αλλαγή. Μην αργήσεις πολύ να απαντήσεις (έχεις 15 second).
Αφού γίνει το patch κάνε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ reboot. That's all!


EvID is a hacking tool. These programs allow hackers (../glossary/#HACKER) to carry out any of the following actions: port scanning (../glossary/#escanear%20), launch denial of service (../glossary/#DENEGA) attacks, mass mailing of e-mail messages, etc.

Although these tools are not viruses, they are considered as dangerous for the victims of attacks.

Δεν με αφήνει να το κάνω εγκατάσταση.. ενώ πριν 1 χρόνο όταν το έκανα δούλεψε κανονικά, το αρχείο όμως δεν θυμάμαι να ήταν .exe ..κάτι τρέχει με το patch αυτό


Έχω win xp pro με sp2 και στα torrnets κατεβάζω κανονικά περίεργο

@ ADSLgr.com All rights reserved.