PDA

Επιστροφή στο Forum : Xαμηλες ταχυτητες



euklidis
11-01-09, 20:56
Παιδια απο το πρωι κατεβαζω ελεινα αργα. το μεγαλυτερο που χτυπησα ηταν 300kb/s και αυτο για λιγο. Εδω και κατι ωρες εχω μεινει εκει που λεει το speedtest παρακατω. Ειναι γενικο η μονο σε εμενα συμβαινει; Κατι μου λεει οτι ηρθε παλι η ωρα να πεσει καταγγελεια γιατι βαρεθηκα τις βλακειες τους. Ειμαι εδω και 45 λεπτα στο τηλ περιμενωντας να απαντησει καποιος. Καθε 10 λεπτα κοβεται το τηλεφωνο για 2-3 λεπτα οποτε κοβεται και η γραμμη. Και παλι απο την αρχη...

http://www.speedtest.net/result/388331151.png (http://www.speedtest.net)

thanas83
11-01-09, 21:03
ευκλιδη μακαρι να ειχα και εγω την ιδια υπομονη με σενα αλλα δυστηχως μετα το τεταρτο αναμονης στο τηλεφωνο για να μην σπασω router και υπολογιστη το κλεινω γιατι δεν την παλευω α να ρωτησω και κατι αμα ξερεις οταν περνουμε το 13800 για τα καθημερινα μας μπινελικια χρεωνομαστε ?

euklidis
11-01-09, 21:06
ευκλιδη μακαρι να ειχα και εγω την ιδια υπομονη με σενα αλλα δυστηχως μετα το τεταρτο αναμονης στο τηλεφωνο για να μην σπασω router και υπολογιστη το κλεινω γιατι δεν την παλευω α να ρωτησω και κατι αμα ξερεις οταν περνουμε το 13800 για τα καθημερινα μας μπινελικια χρεωνομαστε ?

Ναι, το 13800 και το 1212 (τεχνικη υπηρεσια) εχουν παγιο κλησεις... γιατι οι εταιρια που κανει την τηλεφωνικη εξυπηρετιση δεν ειναι της τελλας. Καλα θα κανουν να το σηκωσουν γιατι δεν θελουν να παω απο εκει. believe me ...

ermis333
11-01-09, 21:45
Για όσους είναι στο δίκτυο της Tellas τόσο το 13800 όσο και το 1212 είναι δωρεάν.

Αλλά δεν αξίζει να πάρετε τηλέφωνο...θα σας πούνε τίποτα...."το γνωρίζουμε το πρόβλημα" θα σας δώσουν και μια ημερομηνία και καλά ότι θα έχει λυθεί και μετά θα το κλείσετε.

euklidis
11-01-09, 21:52
Για όσους είναι στο δίκτυο της Tellas τόσο το 13800 όσο και το 1212 είναι δωρεάν.

Αλλά δεν αξίζει να πάρετε τηλέφωνο...θα σας πούνε τίποτα...."το γνωρίζουμε το πρόβλημα" θα σας δώσουν και μια ημερομηνία και καλά ότι θα έχει λυθεί και μετά θα το κλείσετε.

Μετα απο 1 ωρα αναμονη αυτο ακριβως μου ειπαν. Μηπως να πεσει καμια καταγγελια οπως με την forthnet; βαρεθηκα να εχω disconnect χαμηλες ταχυτητες, προβληματα με DNS, προβληματα με το τηλεφωνο. Ποσο δυσκολο ειναι να τα φτιαξουν; Αν ειναι θεμα εξοπλισμου, ας κοψουν το σβερκο και το λαιμο τους να τον αγορασουν. Στην ουσια πληρωνουμε για κατι το οποιο δεν μας το προσφερουν. Εχουμε ξεπερασει τα ορια προ πολλου...

TheBlacksmith
11-01-09, 22:52
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου τι να πω. αυτή τη τραγική κατάσταση την έχουμε από τα μέσα του περασμένου έτους... τελικά αν δεν κρατήσουν την ημερομηνία λήξης της δήθεν αναβάθμισης του δικτύου τους για αύριο θα αναγκαστώ να ψάξω για καινούργιο ISP.

Καλά νεύρα, TBS

alexkotsos84
11-01-09, 23:45
ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΗΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΕΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ (ΠΑΛΙ ΜΕ ΚΟΝΕΞ) Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ?

thanas83
12-01-09, 00:02
ρε παιδια τελικα χρεωνομαστε ενω περιμενουμε να πουμε τα @#%#^$#%@# η οχι ? ο ευκλιδης λεει ναι ο ερμης λεει οτι δεν χρεωνομαστε και ρωταω γιατι αν χρεωνομαστε θα ερθει αυτος ο λογαριασμος αστα να πανε

geovision
12-01-09, 00:10
Ρε παιδιά δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ χρέωση από κλήση στο 13800 ή στο 1212!

thanas83
12-01-09, 00:14
ωραια σε ευχαριστω αδελφε ε οχι να παιρνω να λεω τα μπινελικια μου να μην μου φτιαχνουν το προβλημα και να χρεωνομαι κιολας μετα παμε για μπουρλοτο... παντως παιδια δεν παλευεται αλλο αυτη η κατασταση αυτο που θα ηθελα να δω παντως ειναι πραγματικα να φευγει παρα πολυς κοσμος και να βγαινει μετα σε καμια διαφημιση η ΜΠΕΛΛΑΣ και να "παρακαλαει"

ermis333
12-01-09, 07:52
ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΗΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΕΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ (ΠΑΛΙ ΜΕ ΚΟΝΕΞ) Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ?

Μπορείς να φύγεις και από τώρα....αλλά θα πληρώσεις ρήτρα κανά 150ευρω.....

PAITERISNIKOS
12-01-09, 17:51
καλήσπερα σε ολους!παιδια και σε κορυδαλλο καθε μερα και χειροτερα!κουραστηκα να παιρνω τηλ!μια εβδομαδα τωρα δεν παει καθολου!ελεος!!!!!

romeo1
12-01-09, 18:03
Ειναι που θα εφτιαχνε σημερα 12 του μηνος το προβλημα....χαχαχα.Αληθεια εχει παρει κανεις τηλεφωνο για να μαθει καινουργια ημερομηνια που ο μαγος Τελλης θα τα εχει φτιαξει ολα?:rofl::rofl:

ad709
12-01-09, 18:20
πικρό το γέλοιο σε όλουσ μας φίλε, βαρεθηκα και τη γκρίνια και τα τηλέφωνα.

euklidis
12-01-09, 19:11
Ειναι που θα εφτιαχνε σημερα 12 του μηνος το προβλημα....χαχαχα.Αληθεια εχει παρει κανεις τηλεφωνο για να μαθει καινουργια ημερομηνια που ο μαγος Τελλης θα τα εχει φτιαξει ολα?:rofl::rofl:
Πηρα σημερα... μου ειπαν μεχρι το βραδυ το πολυ θα εχει φτιαξει...

KataKahmenos
12-01-09, 20:43
Πηρα σημερα... μου ειπαν μεχρι το βραδυ το πολυ θα εχει φτιαξει...

Να σας εξηγήσω λίγο τί εννοούν με "12-1"...εννοούν ότι κάποια στιγμή από τα μεσάνυχτα σήμερα μέχρι και αύριο το πρωί θα γίνονται διαδικασίες για αναβάθμιση(δηλαδή, μπορεί να μείνουμε για κανα 2ωρο τα ξημερώματα χωρίς τηλέφωνο και Internet ετσι ώστε να μας ξανασυνδέσουν κάποια στιγμή αργότερα)!!!

thanas83
12-01-09, 22:20
ρε παιδια δεν ειπαν οτι σημερα το προβλημα θα διορθωθει ? μπηκα να κατεβασω απο την nvidia τους drivers για την καρτα γραφικων και κατεβαζει με 40 kb δεν ξερω τι να κανω αυτην την στιγμη που γραφω το μυνημα περιμενω να το σηκωσει καποιος απο την MPELLAS κριμα το παλικαρι αλλα δεν πειραζει καποιος πρεπει να τα ακουσει.Ρε παιδια ειναι ταχυτητες αυτες παμε καλα ?

agrinio6
15-01-09, 04:18
ενταξει η τ(ρ)ελλας ας ειναι καλα που λειτουργει και ως μηχανη του χρονου...ταχυτητες pstn εδω στο Αγρινιο της ταξης απο 850 Kb/sec (και πολυ ειπα) εως 4 Kb/sec...ευχαριστω Τελλη αν με ακους...δεν ειχα ιντερνετ οταν ηταν η pstn αλλα θα το ζησω τωρα...περα απο την πλακα οσες φορες εχω παρει τηλεφωνο και την τελευταια μαλιστα φαγανε και ενα βρισιδι μου ειπαν οτι θα διορθωθει...ελεος πια δηλαδη αν μαζευτουμε ολοι οι συνδρομητες και φανε μια καλη καταγγελια θα φταιμε εμεις???αμαν πια...δεν παει αλλο...εγω προσωπικα κουραστικα με το χαλι τους...Και μαλιστα αν δειτε στατιστικα του ρουτερ για SNR και atten δεν νομιζω να ειναι ασχημα...SNR 9.0 και Atten 21.5 ελεος πια και παλι ελεος...δηλαδη ετσι μου ερχεται να πληρωσω τα 150 ευρω ρητρα που εχει και να σηκωθω να φυγω....

ssiatis
15-01-09, 16:25
και εγω εχω προβλημα με χαμηλες ταχυτητες και διακοπες και δεν ξερω τι να κανω. στην εξυπηρετηση ο καθενας λει τα δικα του. σκεφτομαι να αποχωρησω...

boymanos
15-01-09, 16:55
και εγω εχω προβλημα με χαμηλες ταχυτητες και διακοπες και δεν ξερω τι να κανω. στην εξυπηρετηση ο καθενας λει τα δικα του. σκεφτομαι να αποχωρησω...

το καλυτερο που θα κανεις.οπου και να πας,πιο κατω απο αυτους αποκλειεται να πας.

giannis12a
15-01-09, 18:33
Το θέμα είναι πως συμβαίνει αυτό συχνά πυκνά. Γιατί να πληρώνουμε για μια ταχύτητα που στην τελική σπανίως την πιάνει? Προσωπικά πάντως, μιας και μένω Αθήνα, την επόμενη φορά που θα έχω κάποιο πρόβλημα θα πάω από κει μεριά και θα τους :whip: και μετά θα τους :gun::2guns::shoot::rifle::rifle::rifle: διότι δεν παλεύονται με τίποτα, 300 ώρες αναμονή έχουν τα λαμόγια επίτηδες.

apostol70
16-01-09, 13:16
Πάντως χτες το βράδυ νόμιζα ότι είμαι πίσω στο 2000 και σερφάριζα με pstn τόσο καλά πήγαινε η ιστορία

giannis12a
16-01-09, 15:45
http://www.speedtest.net/result/391471818.png (http://www.speedtest.net)

ώπα, αλήθεια λέει αυτο ρε παιδιά ή μου κάνουν πλάκα?

geovision
16-01-09, 16:31
http://www.speedtest.net/result/391471818.png (http://www.speedtest.net)

ώπα, αλήθεια λέει αυτο ρε παιδιά ή μου κάνουν πλάκα?



Μπααααααααα κι αυτό πρέπει να σου κάνει πλάκα όπως και όλων μας! :p:p

giannis12a
16-01-09, 16:34
Λέεεω κι εγώ, αφού κάνει 10 ώρες ν' αλλάξει σελίδα, πως γίνεται?

Άρα επιστρέφουμε στα γνωστά :rifle::shoot::shoot::gun::2guns::chair::viking:dwarf:band::eguitar:thrasher::-k

giannis12a
16-01-09, 19:11
ότι θέλει γράφει τελικά. Τώρα που έχω καλύτερη ταχύτητα αυτό δείχνει πως έχω λιγότερη.

http://www.speedtest.net/result/391581328.png (http://www.speedtest.net)

Karaflokotsidas
16-01-09, 20:38
Καλά για δείτε τι Ping εχω εγω..Προσπαθώ να δω ενα βίντεο και το buffer που έχει αποθηκευτεί εδω και κανα 10λεπτο είναι 1%

http://www.speedtest.net/result/391636570.png (http://www.speedtest.net)

να τους πάρω τώρα τηλ, να του πω τι; Οτι τον πέρνουνε; Οτι θα τους πάρει ο διάολος;

giannis12a
16-01-09, 20:44
Λοιπόν κατεβάζω με πραγματική ταχύτητα 173. Άρα μπούρδες είναι το 2000+ που έβγαζε πριν.

Αυτό το Ping, τι ακριβώς σημαίνει?

KataKahmenos
17-01-09, 00:29
Λοιπόν κατεβάζω με πραγματική ταχύτητα 173. Άρα μπούρδες είναι το 2000+ που έβγαζε πριν.

Αυτό το Ping, τι ακριβώς σημαίνει?

Ping-Βικιπαίδεια

Το ping είναι μια μέθοδος για τον εντοπισμό της διαθεσιμότητας και της απόδοσης ενός απομακρυσμένου πόρου του δικτύου. Θεωρείται ότι αποτελεί το ακρωνύμιο των λέξεων "Packet INternet Groper". Διαδικασία με την οποία επιβεβαιώνεται η σύνδεση με έναν απομακρυσμένο υπολογιστή π.χ. μέσω Internet ή τοπικού δικτύου. Με το ping αποστέλλεται στον απομακρυσμένο υπολογιστή ένα πακέτο δεδομένων και στη συνέχεια ο υπολογιστής που έστειλε το πακέτο, περιμένει για μία echo reply, δηλαδή την απάντηση στο πακέτο δεδομένων του ping (πολλοί το αποκαλούν και.... pong). Το πακέτο που αποστέλλεται με το ping ονομάζεται ICMP (Internet Control Message Protocοl) echo packet. Το διάστημα μεταξύ του ping και του echo reply επιβεβαιώνει την ποιότητα της σύνδεσης και λέγεται και lag. Μια συνηθισμένη τιμή του lag πρέπει να είναι 0.02 – 0.08 δευτερόλεπτα.

Κατά τη σύνδεση ενός υπολογιστή με έναν server, αν η σύνδεσή τους παραμένει αδρανής (δηλαδή δεν μεταβιβάζονται δεδομένα) τότε το ping είναι απαραίτητο για να διατηρηθεί η σύνδεση. Τότε σε τακτικά χρονικά διαστήματα ο ένας υπολογιστής κάνει ping στον άλλο για να επιβεβαιώσει την παρουσία του. Αν δεν γίνει ping για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (π.χ. ο ένας από τους δύο υπολογιστές «κολλήσει» ή διακοπεί ξαφνικά η σύνδεσή του με το Internet), τότε μετά από μερικά λεπτά, κατά τα οποία ο υπολογιστής που αποσυνδέθηκε "φαίνεται" σαν να είναι ακόμα συνδεμένος, έχουμε ping timeout και η σύνδεση διακόπτεται.


:oneup::oneup::oneup::oneup:

ΚΑΣΤΑΝΙΟΤΗΣ
17-01-09, 02:01
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ 1212 ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΕΓΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΒΡΙΖΩ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑΜΕ ΓΙΑ ΟΣΟΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΣΠΑΜΕ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΕΙΑ ΣΤΟΝ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΔΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΟΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΦΩΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΥΠΟΜΟΝΗ

giannis12a
17-01-09, 10:18
Δεν είναι καλό αυτό. Καθημερινά βλέπω όλο και περισσότερους να γράφουν εδώ και να διαμαρτύρονται για την όλη κατάσταση. Αυτό σημαίνει δυστυχώς πως η τελλάς αδυνατεί να καλύψει επαρκώς το δίκτυο και τις απαιτήσεις του και πολύ φοβάμαι πως όσο αυξάνονται οι χρήστες τα πράγματα θα γίνονται χειρότερα.
Το θέμα είναι πως και σε άλλα τόπικ με αλλες εταιρείες τα ίδια διαβάζω , οπότε είμαστε δέσμιοι του καθεστημένου των εταιρειών. Φυσικά το Αρμόδιο Υπουργείο κωφεύει, καμία κύρωση για τις εταιρείες που υπόσχονται πράγματα που δεν μπορούν να τα παρέχουν.

demonas
17-01-09, 11:38
εγώ σήμερα είδα τεράστια διαφορά. κατεβάζω αέρα 800kb - 1.4mb

ad709
17-01-09, 12:41
Είναι πρωί ακομα περίμενε μέχρι να μεσημεριασει

nize69
17-01-09, 12:52
ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ, ΜΕΧΡΙ ΧΘΕΣ (16-01-09) ΕΙΧΑ 300 D ΚΑΙ 270 U
ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΡΑ

namygd
17-01-09, 13:30
Παντως τα 2 τελευταια βραδια (εδω) κατεβαζει φουλ κατι πρεπει να φτιαχτηκε ας ελπισουμε σε οχι αλλα απροοπτα...

Karaflokotsidas
17-01-09, 13:40
εγω εκανα το τέστ και κατεβάζω με 2mb...

κοίτα που φτάσαμε, να χαιρόμαστε που κατεβάζουμε με 2mb απο εκεί που είχαμε 12

demonas
17-01-09, 15:20
ΔΕΙΤΕ

http://www.mypicx.com/uploadimg/1626600340_01172009_1.jpg

aporos1
17-01-09, 16:04
πατρα ειναι τοσο χαμηλη η ταχυτητα που το speedtest δεν μου ωγαζει αποτελεσμα

Karaflokotsidas
17-01-09, 17:45
εμένα πάλι μου γύρισε στα χτεστινά επίπεδα 30κ ενω το πρωι ήταν στα 200κ άρα είναι θέμα υπερφόρτοσης δικτύου και ας λένε ο,τι πίπες θέλουν. Δεν βλέπω φως στον ορίζοντα, δεν είναι κάποιο πρόβλημα τεχνικό

ralliboy
18-01-09, 17:43
εγώ σήμερα είδα τεράστια διαφορά. κατεβάζω αέρα 800kb - 1.4mb

Φιλε demonas παρατηρω πως στην ΤΕΛΛΑΣ εχουν μαζευτει τα πιο ανεχτικα-καλα παιδια !!. Δεν κανω πλακα το εννοω!! Αν τα στατιστικα γραμμης που εχεις ειναι αληθη σε αλλου isp θα ειχες με ΑΤΤ 18,5 ,με χολ περιπου 17000 με 1.6 1.65 Μβ (με snr 11 παρακαλω) με οτε 19000-19500 με 1.9 -2 Μβ και με 4νετ λογω snr 6 πιθανον κατι ακομα πιο πανω. Με την λογικη βεβαια πως στους στραβους βασιλευει ο μονοφθαλμος σαφως εισαι μια χαρα!!! Σε forum αλλων υπαρχουν νηματα με ατομα που ΟΡΥΟΝΤΑΙ γιατι εχουν με τα στατιστικα σου περιπου το ιδιο με σενα χρονισμο.Τελικα το παιδι το σκυλι και τον end user ειναι οπως τους μαθεις :lol:

smarkos
18-01-09, 20:13
απαραδεκτη η κατασταση στην tellas.

giannis12a
19-01-09, 17:24
ΣΕ ΣΕ ΣΕ ΣΕ ΣΕ ΣΕ ΣΕ

ΣΕ ΣΕ ΣΕ ΣΕ ΣΕ ΣΕ ΣΕ

ΣΕΡΝΕΤΑΙ, τι νομίζατε πως τραγουδούσα Τσαλίκη?:lol:

Σήμερα έχει παραγίνει το κακό, καφέ και σελίδα πάει η δουλειά:down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.