PDA

Επιστροφή στο Forum : Επεξήγηση χρεώσεων στο λογαριασμό



Johnix
12-01-09, 16:22
Παρόλο που διάβασα διαφορα (αρκετα παλαιότερα) thread για περιεργες χρεωσεις στον τελευταιο λογαριασμό του ΟΤΕ (λόγω αλλαγής παρόχου), ακομα προσπαθω να αποκωδικοποιήσω τον δικό μου. Οποιαδήποτε βοηθεια δεκτή. Έχουμε και λέμε (ακριβής αντιγραφή):

1.2 Εφαπαξ και τελη

1.2.1 ΤΕΛΟΣ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ ADSL 34.990 19% (??? αοριστου χρονου γραμμη τριών ετων. Διάβασα σωστά οτι το χρεωνουν σε όλους και μπορεις να το αφαιρέσεις?)

1.2.2 Αναδρομικά: ADSL OTE (1 mbps) - Πάγια Τέλη 10.665 19% (????)

1.2.3 ADSL OTE (1 mbps) - Πάγια Τέλη (23/12/08 - 22/02/09) 23.700 19%

1.2.4 Αναδρομικά: OnDSL HOME (1 Mbps) Αορίστου Χρόνου 2.672 19% (????)

1.2.5 OnDSL HOME (1 Mbps) Αορίστου Χρόνου (23/12/08 - 22/02/09) 4.040 19% (????)

1.2.6 Βασικά Τέλη (23/12/08 - 22/02/09) 24.800 19%

1.3 (Εδώ γελάμε. 3 χρονια δεν ενεργοποίησα ποτέ το σεκιουριτι κιτ και μου χρεώνουν τωρα δύο ξεκάρφωτους μήνες που δεν είναι καν οι τελευταίοι)
ΟnDSL Kit S2 09/08 13.87
ΟnDSL Kit S2 10/08 13.87

Κυριως ειμαι περιεργος για τα 1.2.2, 1.2.4 και 1.2.5. Και φυσικά ελπίζω να μπορώ να κόψω το τελος ενεργ. δεδομένου οτι δεν θα έχω επομενο λογαριασμό για να αφαιρεθεί.

Edit: Η σουμα για να φύγω απο ΟΤΕ μου βγήκε 153.00 με μοναδικη κλήση στον λογαριασμό μια της ταξεως τον 5.2 λεπτων χωρίς ΦΠΑ. :rolleyes:

Johnix
12-01-09, 18:32
Μετα απο μερικά τηλεφωνηματα ημιαποκοδικωποιηθηκε ο λογαριασμος. Δυο υπαλληλοι κι ενας τριτος που με πηρε μονος του για επιβεβαιωση συμφωνησαν οτι το τελος ειναι ακυρο κι εγινε αιτηση αποχρεωσης. Και τα S2 ηταν το παλιο ondsl kit (είχα ξεχάσει οτι η 1 mbιτ ηταν κατηγορια S2). Το κιτ ερχονταν παντα με δυο μηνες καθηστερηση ενω το ondsl Home το προπληρωνεις.

Οσο για τα αναδρομικα 2 στους 3 μου ειπανε οτι ειναι ουσιαστικα ο χαμενος νοεμβριος εκει που εγινε η αλλαγη απο κιτ σε connx, ενω ο πρωτος μου ειπε οτι ο νοεμβριος και δεκεμβριος θα ερθουν στον επομενο λογαριασμο. Ελπιζω να εχουν δικιο οι τελευταιοι δυο γιατι αλλιως τα αναδρομικα ειναι το κοστος της αλλαγης απο ondsl σε connx που δεν ηταν καν δικια μας ευθυνη. Αυτά. Οποτε οποιος βλεπει ασχετο τελος ενεργ. κανει αιτηση για αποχρεωση ακομα και τηλεφωνικα στο 134.

hel
13-01-09, 11:27
Λογιστικά λαθάκια.

Το θέμα είναι γιατί να υπάρχουν τόσο μπερδεμένοι λογαριασμοί. Δεν μπορούν να τα ενσωματώσουν όλα σε 1 λογαριασμό για να ξέρει ο καθένας ακριβώς τι πληρώνει, όπως κάνουν οι εναλλακτικοί εδώ και χρόνια;

21706
14-01-09, 12:47
Αν στα αναδρομικά έγραφε και ποιο διάστημα αφορούν όπως
το γράφει για τις άλλες χρεώσεις ο λογαριασμός θα ήταν σαφέστερος.

ultraxmode
14-01-09, 12:52
Τα έχουν κάνει ΜΠΑΧΑΛΟΟΟΟΟΟ με τους λογαριασμούς!!!

Στο τέλος ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ! Πρέπει να ξέρεις ΑΛΓΕΒΡΑ για να αποκωδικοποιήσεις τους λογαριασμούς του ΟΤΕ..

Ρε παιδιά (στον ΟΤΕ αναφέρομαι) ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΠΙΟ ΛΙΑΝΑ!

030366
14-01-09, 13:19
Αυτός ήταν ο λόγος πού την έκανα από ΟΤΕ. Δεν καταλάβαινα τι πλήρωνα και πλήρωνα κάθε δίμηνο 150άρια, έχοντας 4 mbps μόνο, πού να είχα 24 δηλαδή..

ultraxmode
14-01-09, 13:40
Κανονικά για 24Mbps + Απεριόριστες κλήσεις πάντως, είναι 120 ευρώ (θεωρητικά).. γιατι πρακτικά βλέπω να γίνονται πολλές παγαποντιές..

FuS
14-01-09, 22:50
Λογιστικά λαθάκια.

Το θέμα είναι γιατί να υπάρχουν τόσο μπερδεμένοι λογαριασμοί. Δεν μπορούν να τα ενσωματώσουν όλα σε 1 λογαριασμό για να ξέρει ο καθένας ακριβώς τι πληρώνει, όπως κάνουν οι εναλλακτικοί εδώ και χρόνια;

Εφόσον έχει κλιμακωτές χρεώσεις το conn-x λίγο δύσκολη η flat rate χρέωση ΕΦΟΣΟΝ θέλουν να κάνουν και ανάλυση λογαριασμού.
Και θα σου δώσω ένα παράδειγμα.

Κάνω αίτηση conn-x στο 1 mbps και μετά από 10 μέρες το αναβαθμίζω στα 2 και μετά από 2 εβδομάδες στα 8, μετά από 4-5 μέρες στα 24 και επειδή δεν παίζει καλά το adsl λόγω πολλαπλών αποσυνδέσεων ξανά υποβάθμιση στα 8 mbps.

O λογαριασμός αυτός θα έχει τα κλασσικά αναδρομικά adsl OTE και OnDSL HOme και πέραν αυτού θα έχει και
αναδρομικά adslOTE (2mbps) ..... ευρώ
αναδρομικά adslOTE (8mbps) ..... ευρώ
αναδρομικά adslOTE (24mbps) ..... ευρώ
και ξανά αναδρομικά adslOTE (8mbps) ..... ευρώ
(επίσης + όλα τα αντίστοιχα OnDSL HOme)

συν τα αντίστοιχα επιστροφικά,
επιστροφικά adslOTE (2mbps) ..... ευρώ
επιστροφικά adslOTE (8mbps) ..... ευρώ
επιστροφικά adslOTE (24mbps) ..... ευρώ
(επίσης + όλα τα αντίστοιχα OnDSL HOme)

Πολύ δύσκολος για να τον καταλάβει πελάτης που δεν είναι συνηθισμένος αλλά πες μου (απλά από περιέργεια κυρίως) πως θα μπορούσε να βγει flat rate η χρέωση;
Αν είχε ένα προφιλ (στα 24) όπως οι άλλοι πάροχοι και μία σταθερή χρέωση διμήνου για την adsl, τότε ναι, αλλά στην παραπάνω περίπτωση δεν ξέρω πως αλλιώς θα μπορούσαν να το κάνουν.

hel
15-01-09, 11:09
Αν και η περίπτωση που αναφέρεις είναι ακραία, έχεις δίκιο.
Θα πρέπει μάλλον να αλλάξει το όλο σύστημα με υποβαθμίσεις και αναβαθμίσεις ταχύτητας.

FuS
15-01-09, 18:37
Αν και η περίπτωση που αναφέρεις είναι ακραία, έχεις δίκιο.
Θα πρέπει μάλλον να αλλάξει το όλο σύστημα με υποβαθμίσεις και αναβαθμίσεις ταχύτητας.

Bασικά δεν είναι ακραία. Βλέπω πολλούς λογαριασμούς που έχουν στο δίμηνο 2-3 υποβαθμίσεις ή αναβαθμίσεις.
Αυτό σκέφτομαι και εγώ, ότι θα πρέπει να αλλάξει το σύστημα και ο τρόπος.
(και τώρα με τις αλλαγές προφιλ που θα γίνουν πάλι δεν θα βελτιωθεί ;) )
Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως.

@ ADSLgr.com All rights reserved.