PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα νεου PC ( Χmas edition )



blackjim
29-11-05, 13:46
Λοιπον , μιας και πλησιαζουν χριστουγεννα και ο Santa http://www.dnforum.com/images/smilies/santa.gif εχει κεφια, λεει να μου παρει ενα νεο PC :D

Περιορισμοι ,
Αγορα απο eshop , πριν τα Xmas off course ,
Budget 2700€Ο σαντας εχει καταληξει σε αυτα ,
( οθονη υπαρχει ηδη , DELL 2405 :D , οπως και mouse , keyboard , ηχεια )
http://img505.imageshack.us/img505/1218/mypc5rz.th.png (http://img505.imageshack.us/my.php?image=mypc5rz.png)
και εχει τις εξης αποριες , που πρεπει να του λυσω ,

1. Ισως προφανως να πρεπει να παρω τον 4400+ , αλλα ας ρωτησω ,
4400+ με Συνολική L2 Cache: 1MB + 1MB
ή
4600+ με Συνολική L2 Cache: 512KB + 512KB ?
( μην ακουσω τπτ για ιντελ , ακομη και ο σαντα που εχει P4 στον βορειο πολο εχει προβληματα υπερθερμανσης :p)

2. Στις μνημες ειμαστε παντελως ασχετοι.
Ενταξει , θελουμε PC3200. Και το CAS Latency να ειναι χαμηλο ( γενικα οπου βλεπουμε latency πρεπει να ειναι χαμηλο :lol: )
Αλλα τα υπολοιπα τι ρολο βαρανε? Timings: 2-5-2-2. !?
Εχει καλυτερες μνημες απο αυτες ( GEIL ULTRA X 1GB PC3200 ) στο eshop?

3.Η Gainward λεει τπτ?
Η point of view 6800Gt που εχω μπορει μεν να ηταν η "φθηνη" αλλα ζεσταινεται πολυ ασχημα!! Δε θελω να παθω το ιδιο παλι , να παω σε MSI? Ειναι πιο εγγυημενη υλοποιηση και ψυξη?
( Καλα τα xbox360 και PS3 αλλα θελουμε και CS:Source σε 1920Χ1200 :-k)

4. MotherBoard...
SLI or not?
Προσωπικα μου φαινεται παντελως αχρηστο ( για διαφορους λογους ). Ομως , αν παρω μια mobo που να μην εχει sli κερδιζω κατι αλλου? Απ'οτι βλεπω ολες οι ακριβες καρτες το εχουν... :what:
Παντως η ASUS A8N-SLI PREMIUM εχει τα παντα νομιζω...

5. Στο τροφοδοτικο καλα ειμαστε?

* η creative XFi ειναι must :electric: :music:
** η οθονη που εχω βαλει θα παει σε αλλο μηχανημα

WAntilles
29-11-05, 15:28
1. Ισως προφανως να πρεπει να παρω τον 4400+ , αλλα ας ρωτησω ,
4400+ με Συνολική L2 Cache: 1MB + 1MB
ή
4600+ με Συνολική L2 Cache: 512KB + 512KB

Χωρίς καν 2η σκέψη 4400+ -> λόγω πλήρους L2 cache. Με την παραπάνω cache θα δείξει τα δόντια του και η διαφορά των 200MHz κυριολεκτικά θα εξανεμιστεί.


2. Στις μνημες ειμαστε παντελως ασχετοι.
Ενταξει , θελουμε PC3200. Και το CAS Latency να ειναι χαμηλο ( γενικα οπου βλεπουμε latency πρεπει να ειναι χαμηλο :lol: )
Αλλα τα υπολοιπα τι ρολο βαρανε? Timings: 2-5-2-2. !?
Εχει καλυτερες μνημες απο αυτες ( GEIL ULTRA X 1GB PC3200 ) στο eshop?

Οι μνήμες που έχεις επιλέξει είναι 4x512.

Να επιλέξεις μνήμες 2x1024 και μάλιστα τις Twinmos που κάνουν περίπου €115 η μία.


4. MotherBoard...
SLI or not?
Προσωπικα μου φαινεται παντελως αχρηστο ( για διαφορους λογους ). Ομως , αν παρω μια mobo που να μην εχει sli κερδιζω κατι αλλου? Απ'οτι βλεπω ολες οι ακριβες καρτες το εχουν... :what:
Παντως η ASUS A8N-SLI PREMIUM εχει τα παντα νομιζω...

Το SLI δεν σου χρειάζεται. Αλλά σου χρειάζεται οπωσδήποτε το ultra nF4.


5. Στο τροφοδοτικο καλα ειμαστε?

Δεν είναι άσχημα τροφοδοτικά τα Heroichi.

Αλλά προσωπικά θα έβαζα κάτι σε Tagan, Fortron ή Enermax.

mrsaccess
29-11-05, 15:31
Συμφωνώ με τον Wantilles! Επίσης συμφωνώ με την επιλογή της Asus για mb.
Προσωπικά τις εμπιστεύομαι αν και ο Wan ίσως έχει κάτι να προτείνει σε dfi;

Μοναδικό σημείο διαφωνίας τα tagan από τα οποία έχω κακή -προσωπική- εμπειρία.

blackjim
29-11-05, 15:48
Χωρίς καν 2η σκέψη 4400+ -> λόγω πλήρους L2 cache. Με την παραπάνω cache θα δείξει τα δόντια του και η διαφορά των 200MHz κυριολεκτικά θα εξανεμιστεί. ok :thumbsup1



Οι μνήμες που έχεις επιλέξει είναι 4x512.

Να επιλέξεις μνήμες 2x1024 και μάλιστα τις Twinmos που κάνουν περίπου €115 η μία. ναι , αλλα στο eshop δεν δειχνει καθολου λεπτομερειες για τις TWINMOS DIMM DDR 1024MB PC3200
οι χρονισμοι δε παιζουν καθολου ρολο ?


Το SLI δεν σου χρειάζεται. Αλλά σου χρειάζεται οπωσδήποτε το ultra nF4. ναι ,δε θελω SLI , αλλα ολες οι καλες Mobo βλεπω οτι το εχουν. Αρα μαλλον θα το παρω με το ζορι...

μονο η ABIT KN8-ULTRA ( με nVIDIA nForce4 Ultra ) http://www.e-shop.gr/clipartfds/blank.gifεχει και SATA II χωρις SLI.
μηπως να δω αυτην καλυτερα?


Δεν είναι άσχημα τροφοδοτικά τα Heroichi.

Αλλά προσωπικά θα έβαζα κάτι σε Tagan, Fortron ή Enermax.δε μπορω να ξεχωρισω κατι εκει...
φανταζομαι να κοιταω παντα πανω απο 400W.
Το μονο προβλημα ειναι οτι τα PSU της Tagan πχ , ειναι ολα Dual Fan και προβλεπω να με ξεκουφανουν απο το θορυβο.
Αν εχει καποιος να προτεινει καποιο που να μην κανει και πολυ θορυβο , γιατι στο site δε βλεπω db στα χαρακτηριστικα.

WAntilles
29-11-05, 15:52
ναι , αλλα στο eshop δεν δειχνει καθολου λεπτομερειες για τις TWINMOS DIMM DDR 1024MB PC3200
οι χρονισμοι δε παιζουν καθολου ρολο?

Όχι.


δε μπορω να ξεχωρισω κατι εκει...
φανταζομαι να κοιταω παντα πανω απο 400W.

Μιλάμε για 480W.


Το μονο προβλημα ειναι οτι τα PSU της Tagan πχ , ειναι ολα Dual Fan και προβλεπω να με ξεκουφανουν απο το θορυβο.
Αν εχει καποιος να προτεινει καποιο που να μην κανει και πολυ θορυβο , γιατι στο site δε βλεπω db στα χαρακτηριστικα.

Είναι πολύ αθόρυβα γιατί δεν τους δουλεύουν σε πλήρεις στροφές και είναι καί διαμέτρου 12cm.

nikoskar
29-11-05, 15:54
Στο Site δεν μπορει να σου λεει ολοκληρες τις πληροφοριες που αφορουν τα προιοντα. Στα λεει περιγραφικα.Για περαιτερω ομως μπορεις να επισκεφτεις το site του προιοντος.Δεν βλεπω να εχεις διαλεξεις Windows ;) Δεν αγοραζεις κανενα ΧΒΟΧ360 Ποιο φθηνα θα σου ερθει..:D

blackjim
29-11-05, 16:04
Μιλάμε για 480W.
Είναι πολύ αθόρυβα γιατί δεν τους δουλεύουν σε πλήρεις στροφές και είναι καί διαμέτρου 12cm. ok

παμε εδω τοτε http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700229

Υποστηριζει και SATA2 δισκους , ετσι?



Στο Site δεν μπορει να σου λεει ολοκληρες τις πληροφοριες που αφορουν τα προιοντα. Στα λεει περιγραφικα.Για περαιτερω ομως μπορεις να επισκεφτεις το site του προιοντος.Δεν βλεπω να εχεις διαλεξεις Windows ;) Δεν αγοραζεις κανενα ΧΒΟΧ360 Ποιο φθηνα θα σου ερθει..:D Για τις Geil μνημες μια χαρα τα λεει ολα ;)
Απλα καμια φορα , αλλα βλεπεις στο επισημο site και αλλα σου φερνουν...

buy windows? αϊ ντοντ νοου... :-k

Αλλο το PC αλλο το Xbox , μη τα μπερδευεις :p

Κανω χωρο στον προυπολογισμο και για το Xbox360 και για το PS3.
Προβλεπεται πολυ δημιουργικη χρονια... :-k

WAntilles
29-11-05, 16:15
παμε εδω τοτε http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700229

Υποστηριζει και SATA2 δισκους , ετσι?

Ο ίδιος έχω πάντως 2 τέτοια:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700232

το οποίο σύμφωνα με τα specs είναι καλύτερο από το παραπάνω διότι έχει 2 ξεχωριστές 12V.

Επισήμανση:

Εάν δεν έχεις ασχοληθεί με linux ποτέ, και έχεις λίγο χρόνο και κέφι, υπόψη ότι το σύστημα αυτό θα δείξει όλα του τα δόντια μόνο με native amd64 linux.

Εκεί κυριολεκτικά αισθάνεται το κλικ πριν να πατηθεί το πλήκτρο του ποντικιού. :mrgreen:

"It can see things before they happen."

NoYmErOs
29-11-05, 16:19
Budget 2700€

:shock:

νομίζω και μία 128 καλή των 150-180 Ε θα σου κάνει την δουλεια.. εκτός αν πραγματικά την έχεις ανάγκη ..που δεν νομίζω :p

βλέπω περιττό και το 2 DVD ...το DVD-RW θα σου κάνει την δουλεια,1 χρόνο δεν μπορω να πώ οτι ήθελα 2ο DVD ή CD..

πολύ ακριβή η κάρτα ήχου βρε φιλε...:thumbdown

CRYPTO ?

Aυτά τα επιπλέον θα τα έδεινα σε υδρόψυξη..

καλά ούτε floppy δεν έχεις ?

οχι WD με τίποτα..
3 πέταξα....
και ο 80 MAXTOR ακόμα στα 3+ χρόνια πετάει για τα χρόνια του στην ίδια δουλειά που έκανα οι WD.

blackjim
29-11-05, 16:21
Ο ίδιος έχω πάντως 2 τέτοια:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700232

το οποίο σύμφωνα με τα specs είναι καλύτερο από το παραπάνω διότι έχει 2 ξεχωριστές 12V.

Επισήμανση:

Εάν δεν έχεις ασχοληθεί με linux ποτέ, και έχεις λίγο χρόνο και κέφι, υπόψη ότι το σύστημα αυτό θα δείξει όλα του τα δόντια μόνο με native amd64 linux.

Εκεί κυριολεκτικά αισθάνεται το κλικ πριν να πατηθεί το πλήκτρο του ποντικιού. :mrgreen:

"It can see things before they happen."
ναι , απλα , βλεποντας λιγο καποια ξενα site , βλεπω οτι αυτο που λες το δινουν ~60€ και το αλλο που λεω ( και εχω την εντυπωση πως ειναι πιο καινουργιο μοντελο ) εχει και εξω ~90€ ;)
Τωρα το αν θελω ξεχωριστες 12V δε το ξερω :p


Οσο για το native amd64 linux , σιγουρα θα κατσω να ασχοληθω καποια στιγμη .
Εκανα μια αποπειρα να βαλω το Ububtu 64 που ειχα κατεβαζει αλλα κατεληξα να σπαω τα νευρα μου με τον boot sector κτλ... :oops:

Παντως εχω δει διαφορα WinXP , WinXp64 και σε νιωθω :D

blackjim
29-11-05, 16:27
:shock:

νομίζω και μία 128 καλή των 150-180 Ε θα σου κάνει την δουλεια.. εκτός αν πραγματικά την έχεις ανάγκη ..που δεν νομίζω :p

βλέπω περιττό και το 2 DVD ...το DVD-RW θα σου κάνει την δουλεια,1 χρόνο δεν μπορω να πώ οτι ήθελα 2ο DVD ή CD..

πολύ ακριβή η κάρτα ήχου βρε φιλε...:thumbdown

CRYPTO ?

Aυτά τα επιπλέον θα τα έδεινα σε υδρόψυξη..

καλά ούτε floppy δεν έχεις ?

οχι WD με τίποτα..
3 πέταξα....
και ο 80 MAXTOR ακόμα στα 3+ χρόνια πετάει για τα χρόνια του στην ίδια δουλειά που έκανα οι WD.
μου κατσε ειδικη περιπτωση και βαζω τοσα λεφτα ;)


η 6800Gt μου , στο CS Source στα 1920x1200 τα φτυνει χαλαρα. 95C ανεβαζει... :-k
με ~250 ομως δε ξερω μηπως παω μια "γενια" πιο πισω. Δλδ 6600 και χ700 ειναι περσινες και βαλε καρτες...

2ο DVD χρειαζεται , πως να γραφω απο ενα DVD σε αλλο? Που να κανεις image και ιστοριες τωρα... :p

η καρτα ηχου χρειαζεται για :electric: ;)

ADSL 1Mbit θα εχω μαλλον. Το παλαιολιθικο μοντεμ μπαινει για backup και μονο!!


τωρα για HDD , και γω μια ζωη Seagate ειχα χωρις προβλημα. Αλλα το eshop μονο WD εχει... Αυοι που εβαλα παντως καλοι φαινονται , SATA2 300 MB/s , Μνήμη Buffer: 16MB ...

NoYmErOs
29-11-05, 16:36
Θές παιχνιδομηχανή...

και μικρή/o κάρτα+CPU βάζεις τότε.. :p

wizardakis
02-12-05, 08:51
Ενταξει!!Εσυ εχεις κατσει και εχεις φτιαξεις την συνθεση σου με τοσο μερακι και περιμενεις να ερθει η ωρα να τα παραγγειλεις και να απολαυσεις το νεο pc ετσι οπως εσυ το φανταστηκες!!
Τι γινεται ομως στην περιπτωση που απο αυτα που θα παραγγειλεις ενα μεγαλο ποσοστο δεν θα υπαρχουνε και ας ειναι ανεβασμενα στο site για μηνες?
Ερωτηση κανω!Εγω παντως θα ξενερωνα !Και δυστηχως ειναι η δευτερη φορα μεσα σε τρεις μηνες που το παθαινω απο το συγκεκριμενο καταστημα.Τι παιζει ?Καποτε δεν ηταν ετσι βρε παιδια!!

blackjim
02-12-05, 11:09
Απο φιλους μου ακουσα πως τα PC που παραγγειλαν εφτασαν μεσα σε λιγες μερες.
Τωρα ομως πχ , οι μνημες Twinmos ηδη δεν υπαρχουν!!! :(
( btw , να βαλω αυτες? CORSAIR VALUE SELECT 1024MB DDR 400 )

Τα υπολοιπα κομματια δε νομιζω να εχουν ελλειψη σε 2 βδομαδες που θα τα παραγγειλω...
Ελπιζω δλδ!

blackjim
23-12-05, 17:50
τελικα σημερα το απογευμα θα παω μαλλον στο Eshop να κανω την παραγγελια για το PC ( ταυτοχρονα θα χτυπησω και την 1μβιτ , 6+6 απο ΗΟL :D )

Δυστυχως σε καποια κομματια εχει ελλειψη και μαλλον θα παω σε αλλα αντιστοιχα.
Αυτα που ηθελα ειναι , Philips 190x6fb , Western Digital 250GB KS και καποια 6800GT σε PCI-E.

Δλδ αυτα εδω εχω υπ'οψην ,http://img495.imageshack.us/img495/9686/mypc2mq.th.jpg (http://img495.imageshack.us/my.php?image=mypc2mq.jpg)

@ ADSLgr.com All rights reserved.