PDA

Επιστροφή στο Forum : VOIPCheap δωρεάν και προς Ελλάδα!



nrg_polini
29-11-05, 14:48
www.voipcheap.co.uk , προσθεσαν την Ελλαδα και πολλες αλλες χωρες στις δωρεαν! Με 10 λιρες καταθεση (15 Ευρω) θα εχετε δωρεαν κλησεις προς αυτες τις χωρες αλλα και incoming Αγγλικο αριθμο. Οι αριθμοι που δινουν ειναι κατι περιεργοι 056 αλλα δουλευουν κανονικα και η χρεωση για να σας καλεσουν ειναι κανονικη.

chrispen
29-11-05, 14:58
κανονική χρέωση για αυτούς που θα μας καλέσουν λέγοντας...;;

nrg_polini
29-11-05, 15:00
κανονική χρέωση για αυτούς που θα μας καλέσουν λέγοντας...;;

Αν εισαι στην Αγγλια και σε καλουν απο την Αγγλια θα εχουν αστικη/υπεραστικη χρεωση (δεν ειμαι σιγουρος τι απο τα 2).

Αν εισαι στην Ελλαδα με αυτο το νουμερο και σε καλουν απο Αγγλια θα εχουν αστικη/υπεραστικη χρεωση. Αν σε καλουν απο την Ελλαδα θα πληρωνουν διεθνη κληση προς Αγγλια.

Προφανως ειναι για οσους μενουν στην Αγγλια αυτο το νουμερακι.

gcf
29-11-05, 16:50
Είναι αδελφή εταιρία με τη voipbuster, ανήκουν και οι δύο στη Finarea SA

nrg_polini
29-11-05, 17:04
Οπως και το www.sipdiscount.com

sculper
29-11-05, 18:37
υπάρχει φως για ελληνικό voip νούμερο????

teodor_ch
29-11-05, 18:45
οι 10 λίρες είναι ανα μήνα ή αν χρόνο?
το είχα και παλιότερα αλλα βαρέθηκα το 1λεπτό!

Reef
29-11-05, 19:08
υπάρχει φως για ελληνικό voip νούμερο????
Φιλαρακι μου εβαλε voicebuster και με 10 ευρω εφαπαξ καλει τζαμπα απεριοριστα σταθερα και με καλα αποτελεσματα το χρησιμοποιει για την δουλεια του

και με 50 ευρω μπορειται να παρεται usb voice over ip thlefvnaki ενσυρματο δυστηχως (τα ασυρματα εχουν καμια 150αρα) και εισται μαγκες

teodor_ch
29-11-05, 19:14
δηλαδή είναι εφάπαξ?
αν είναι πληρώνω επι τόπου!

nrg_polini
29-11-05, 20:35
δηλαδή είναι εφάπαξ?
αν είναι πληρώνω επι τόπου!

Φυσικα εφαπαξ!! Αλλα ειναι beta εκδοση και καποτε θα σταματησει το τζαμπα.

Τσεκαρε www.voipbuster.com με 10 Ευρω
www.sipdiscount.com (χρειαζεσαι συσκευη ΑΤΑ) 5 Ευρω.
www.voipdiscount.co.uk 10 Λιρες.

Ισως ειναι καλυτερα να επιλεξεις το voipdiscount παροτι ειναι ακριβοτερο γιατι το voipbuster εχει δωρεαν κλησεις προς Ελλαδα απο το Μαιο και καποτε θα σταματησει... Ενω το voipcheap μολις σημερα αρχισε να προσφερει δωρεαν κλησεις προς Ελλαδα.


και με 50 ευρω μπορειται να παρεται usb voice over ip thlefvnaki ενσυρματο δυστηχως (τα ασυρματα εχουν καμια 150αρα) και εισται μαγκες

Με 50 ευρω παιρνεις ενα πολυ καλο ΑΤΑ οπως το handytone 486 και συνδεεις πανω το τηλεφωνο σου και κανεις τη δουλεια σου αψογα!

teodor_ch
29-11-05, 20:55
Φυσικα εφαπαξ!! Αλλα ειναι beta εκδοση και καποτε θα σταματησει το τζαμπα.

Τσεκαρε www.voipbuster.com (http://www.voipbuster.com) με 10 Ευρω
www.sipdiscount.com (http://www.sipdiscount.com) (χρειαζεσαι συσκευη ΑΤΑ) 5 Ευρω.
www.voipdiscount.co.uk (http://www.voipdiscount.co.uk) 10 Λιρες.

Ισως ειναι καλυτερα να επιλεξεις το voipdiscount παροτι ειναι ακριβοτερο γιατι το voipbuster εχει δωρεαν κλησεις προς Ελλαδα απο το Μαιο και καποτε θα σταματησει... Ενω το voipcheap μολις σημερα αρχισε να προσφερει δωρεαν κλησεις προς Ελλαδα.



Με 50 ευρω παιρνεις ενα πολυ καλο ΑΤΑ οπως το handytone 486 και συνδεεις πανω το τηλεφωνο σου και κανεις τη δουλεια σου αψογα!

δηλαδή θα πληρώσω για μία υπρεσία (τσάμπα κλήσεις) και όταν τελειώσουν το development θα σταματήσουν να μου τη παρέχουν?

nrg_polini
29-11-05, 21:13
δηλαδή θα πληρώσω για μία υπρεσία (τσάμπα κλήσεις) και όταν τελειώσουν το development θα σταματήσουν να μου τη παρέχουν?

Εχω διαβασει πολλες φορες το μηνυμα σου και προσπαθω να καταλαβω αν κρυιβει καποια "διαμαρτυρια" μεσα του. Ελπιζω πως οχι.

Θα πληρωσεις οσα πληρωσεις για να κανεις απεριοριστες διεθνεις κλησεις προς πολλες χωρες. Η εκδοση ειναι ακομα σε beta οποτε ανα πασα στιγμη σταμανε να παρεχουν δωρεαν κλησεις προς πχ Ελλαδα. Εγω εχω βαλει 11 Ευρω απο το Μαιο, ε νομιζω πως εχω κανει μια αποσβεση :p

teodor_ch
29-11-05, 21:42
απλά θέλω να καταλάβω τί αγοράζω με τα 10 ευρώ
γιατί σαν ιδέα δε μ'αρέσει να δώσω 10 ευρώ και αύριο να μου πούν βγάλαμε final έκδοση ;)

nrg_polini
29-11-05, 21:49
απλά θέλω να καταλάβω τί αγοράζω με τα 10 ευρώ
γιατί σαν ιδέα δε μ'αρέσει να δώσω 10 ευρώ και αύριο να μου πούν βγάλαμε final έκδοση ;)

Ααααα παρεξηγησις :D Τα 10 ευρω φιλε μου σου μενουν σαν χρονος ομιλιας! Δηλαδη αν σημερα αγορασεις 10 ευρω, και μιλησεις μεχρι τον αλλο μηνα 100 ωρες στην Ελλαδα και που τερμα δωρεαν η Ελλαδα τα 10 Ευρω μπορεις να τα χρησιμοποιησεις σαν χρονο ομιλιας. Ακομα και τωρα μπορεις να τα χρησιμοποιησεις για κινητα κλπ.

Εχεις σκοπο να χρησιμοποιησεις καποιο ΑΤΑ ή ακουστικα και μικροφωνο?

teodor_ch
29-11-05, 23:52
ακουστικά και μικρόφωνο
το είχα δοκιμάσει και παλιότερα και είχα μείνει ευχαριστημένος με τη ποιότητα.
έχω και καλό handset ειδικά για αυτή τη δουλειά ;)
βασικά δε πολυμιλάω με Ελλάδα και όταν μιλάω χρησιμοποιώ yahoo msn κλπ κλπ
για αυτό το σκέφτομαι αλλιώς θα το είχα ήδη πάρει!

Tetix
01-12-05, 15:49
Με 10 ευρώ (και 50 για τη συσκευή) μιλάω με οποιονδήποτε και οπουδήποτε και οσοδήποτε;;;

nrg_polini
03-12-05, 01:15
Με 10 ευρώ (και 50 για τη συσκευή) μιλάω με οποιονδήποτε και οπουδήποτε και οσοδήποτε;;;

Οχι, Οχι, Οχι.
Αν ειναι στις χωρες που ειναι δωρεαν ναι, δες προηγουμενο, οσο κραταει το δωρεαν δηλαδη μεχρι σημερα η μεχρι του χρονου.

Αν ειναι να παρεις μια συσκευη μονο για το voipbuster αστο καλυτερα γιατι μπορει να πανε χαμενα τα λεφτα.

Reef
12-12-05, 21:24
Σε κατι site εξωτερικου ειχα πετυχει ενα usb to RJ-11 adaptor με 35€ αλλα δεν θυμαμαι τωρα , ψαξτε το λοιπον γιατι περνεται ενα τετοιο με 35€ αγοραζεται και ενα ασυρματο Panasonic της π@@τσας με αλλα ~30 € και γλιτωνεται τα €150 που θα ταν να δωσεται για ασυρματο VoIP τηλεφωνο.

βεβαια δεν ξερω αν με το συγκεκριμενο συστημα εχεται απωλειες σε ποιοτητα / ταχυτητα μια που τα κλασικα VoIP τηλεφωνακια εχουν ενσωματωμενη μινι καρτα ηχου και αλλα συστηματα

sdikr
12-12-05, 21:28
Σε κατι site εξωτερικου ειχα πετυχει ενα usb to RJ-11 adaptor με 35€ αλλα δεν θυμαμαι τωρα , ψαξτε το λοιπον γιατι περνεται ενα τετοιο με 35€ αγοραζεται και ενα ασυρματο Panasonic της π@@τσας με αλλα ~30 € και γλιτωνεται τα €150 που θα ταν να δωσεται για ασυρματο VoIP τηλεφωνο.

βεβαια δεν ξερω αν με το συγκεκριμενο συστημα εχεται απωλειες σε ποιοτητα / ταχυτητα μια που τα κλασικα VoIP τηλεφωνακια εχουν ενσωματωμενη μινι καρτα ηχου και αλλα συστηματα


Το κακό με αυτό είναι όμως οτι χρείαζεται να είναι ανοιχτός ο υπολογιστής, ενώ με ένα ΑΤΑ δεν έχεις αυτό τον Περιόρισμό

vfragos
13-12-05, 00:33
Παιδιά ξέρει κανείς τι ρυθμίσεις πρέπει να βάλει κάποιος γία να χρησιμοποιήσει Sip τηλεφωνική συσκευή ή ΑΤΑ, με το voipcheap ;

nrg_polini
13-12-05, 02:54
Παιδιά ξέρει κανείς τι ρυθμίσεις πρέπει να βάλει κάποιος γία να χρησιμοποιήσει Sip τηλεφωνική συσκευή ή ΑΤΑ, με το voipcheap ;

Δεν ξερω αν γινεται...

φανταζομαι θα ειναι sip.voipcheap.co.uk και το username & password. Αν δεν συνδεεται δοκιμασε με voipbuster και sipdiscount.

skyman
15-12-05, 23:45
Παιδιά το δοκίμασα το voipbuster αλλά ενώ η σύνδεση μου είναι σχετικά καλή 320-330kbps ο συνομιλητής με ακούει κανονικά ενώ εγώ έχω τρομερές καθυστερήσεις και διακοπές. Μήπως πρέπει να ανοίξω κάποιες πόρτες στο Firewall του router (US Robotics 9107)? ¨Οταν δοκίμασα δεν έτρεχε καμμία άλλη εφαρμογή και είχα απενεργοποιήσει εντελώς το QoS. Επίσης δοκίμασα το voicecheap το οποίο δεν με άφηνε να κάνω registration. Γενικά ποιές πόρτες πρέπει να έχω ανοιχτές για το VoIP;

vagskarm
15-12-05, 23:51
Χθες που τα δοκίμασα κι εγώ, είχα το ίδιο πρόβλημα (πρέπει να οφείλεται στην γραμμή, σήμερα μέτρησα τα πακέτα και είδα λίγες φορές πάνω από 30, την περισσότερη ώρα ήταν γύρω στα 22/sec).

Οσο για το registration δοκίμασε με λίγο διαφορετικό user name γιατί και τα δύο πρέπει να ενημερώνουν την ίδια database με χρήστες.

Για το voip σίγουρα τις πόρτες 3478, 5060, 8000, 8001 (όλες UDP), σύμφωνα με το manual του eyeBeam.

Reef
16-12-05, 15:43
Φιλαρακι μου που το χρησιμοποιει παιζει με τα simulation που εχει το voicebuster συγκεκριμενα gsm και pstn αν δεν κανω λαθος , δεν ξερω που θα βρεις αυτες τις επιλογες αλλα ψαξτο

desertman
17-12-05, 12:26
εγώ συνήθως έχω καλή ποιότητα επικοινωνίας...αφού είναι και τσάμπα...μπορώ να πω οτι με έχει βοηθήσει να μειώσω τα έξοδα για τηλεφωνήματα κυρίως στο εξωτερικό..

psyxakias
17-12-05, 13:38
Ρε παιδιά δεν έχω καταλάβει, τι διαφορές έχουν αυτά τα τρία;
Voipbuster.com
Voipcheap.co.uk
SIPDiscount.com

Μόνο εγώ παρατηρώ ότι έχουν ίδιο site/interface, μέχρι και host provider (rackspace uk); Μήπως είναι ο reseller του reseller και εδώ;

BoGe
17-12-05, 13:58
......

desertman
17-12-05, 14:18
Ρε παιδιά δεν έχω καταλάβει, τι διαφορές έχουν αυτά τα τρία;
Voipbuster.com
Voipcheap.co.uk
SIPDiscount.com

Μόνο εγώ παρατηρώ ότι έχουν ίδιο site/interface, μέχρι και host provider (rackspace uk); Μήπως είναι ο reseller του reseller και εδώ;

είναι η ίδια εταιρεία...

kgliat
18-12-05, 10:38
Φυσικα εφαπαξ!! Αλλα ειναι beta εκδοση και καποτε θα σταματησει το τζαμπα.

Τσεκαρε www.voipbuster.com (http://www.voipbuster.com) με 10 Ευρω
www.sipdiscount.com (http://www.sipdiscount.com) (χρειαζεσαι συσκευη ΑΤΑ) 5 Ευρω.
www.voipdiscount.co.uk (http://www.voipdiscount.co.uk) 10 Λιρες.

Ισως ειναι καλυτερα να επιλεξεις το voipdiscount παροτι ειναι ακριβοτερο γιατι το voipbuster εχει δωρεαν κλησεις προς Ελλαδα απο το Μαιο και καποτε θα σταματησει... Ενω το voipcheap μολις σημερα αρχισε να προσφερει δωρεαν κλησεις προς Ελλαδα.



Με 50 ευρω παιρνεις ενα πολυ καλο ΑΤΑ οπως το handytone 486 και συνδεεις πανω το τηλεφωνο σου και κανεις τη δουλεια σου αψογα!

Καλή η ιδέα σου αγαπητέ φίλε, αλλά ποιο ακριβώς μοντέλο κι από που;; Στην Ελλάδα δε νομίζω να το πουλάνε..Είτε eshop είτε κανονικό κατάστημα..Ψάχνω στο WEB και eshop (μαζί με μεταφορικά) κάτω από 70€ δεν έχω βρει..Κανένα url με eshop Ευρώπης ή και USA? Τhanks προκαταβολικά :)

desertman
18-12-05, 11:51
Καλή η ιδέα σου αγαπητέ φίλε, αλλά ποιο ακριβώς μοντέλο κι από που;; Στην Ελλάδα δε νομίζω να το πουλάνε..Είτε eshop είτε κανονικό κατάστημα..Ψάχνω στο WEB και eshop (μαζί με μεταφορικά) κάτω από 70€ δεν έχω βρει..Κανένα url με eshop Ευρώπης ή και USA? Τhanks προκαταβολικά :)

μπορείς να το βρεις στο ebay καινούργιο περίπου 50-55 ευρώ...και ακόμα πιο φτηνό σαν μεταχειρισμένο...

kgliat
19-12-05, 01:17
μπορείς να το βρεις στο ebay καινούργιο περίπου 50-55 ευρώ...και ακόμα πιο φτηνό σαν μεταχειρισμένο...

Το φαντάστηκα πως θα λέγατε ebay..Ασχετος βλέπεις με αγορές μέσω ebay, το ψάχνω ήδη φίλε μου :)
Αν το αγοράσω παιδιά, έχοντας λογαριασμό στο Voipbuster π.χ. κι έχοντας πληρώσει και 10 ευρώ π.χ. θα μπορώ (αν μου το επιτρέπει ο ΟΤΕ κι η γραμμή 384 που έχω) να κάνω κλήσεις με κλειστό το PC???

Αυτό με ενδιαφέρει περισσότερο..Sorry αν ρωτά πράγματα που έχουν ειπωθεί..Διάβασα ότι έχει γραφεί κι έχω χαθεί..Ευχαριστώ προκαταβολικά..

P.S. Εχω το Alcatel Speedtouch 530i (ISDN γραμμή) το οποίο έχει μια μόνο Ethernet θύρα..Μήπως αν πάρω τέτοια ΑΤΑ συσκευούλα πρέπει υποχρεωτικά να αλλάξω και router???

desertman
19-12-05, 02:15
ναι, θα μπορείς να κάνεις και να δέχεσαι κλήσεις με κλειστό το pc...

desertman
19-12-05, 02:17
ξέχασα...και δυστυχώς θα πρέπει να αλλάξεις το router ώστε να έχει παραπάνω απο μια ethernet θύρα..ενδεικτικά δες εδώ http://www.grandstream.com/y-ht486.htm

crustest
19-12-05, 03:51
Ευτυχώς δεν χρειάζεται να αλλάξεις router, απλά αγόρασε ένα switch (πολλούνται σε ποικιλία τιμών και ethernet θυρών).
Ο μόνος λόγος που θα άλλαζα router θα ήταν για να πάρω έναν με voip ενσωματομένο και μόνο εφόσων δεν θα ήταν πολύ ακριβότερος από τα ήδη ακριβά ΑΤΑ.
Αλλά μάλλον η αγορά νέου router αυτή την περίοδο δεν ενδείκνυται καθώς το ADSL 2 είναι προ των πυλών και ΙΣΩΣ θα απαιτεί νέους router συμβατούς με ADSL 2.

kgliat
19-12-05, 13:58
Ευτυχώς δεν χρειάζεται να αλλάξεις router, απλά αγόρασε ένα switch (πολλούνται σε ποικιλία τιμών και ethernet θυρών).
Ο μόνος λόγος που θα άλλαζα router θα ήταν για να πάρω έναν με voip ενσωματομένο και μόνο εφόσων δεν θα ήταν πολύ ακριβότερος από τα ήδη ακριβά ΑΤΑ.
Αλλά μάλλον η αγορά νέου router αυτή την περίοδο δεν ενδείκνυται καθώς το ADSL 2 είναι προ των πυλών και ΙΣΩΣ θα απαιτεί νέους router συμβατούς με ADSL 2.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες παιδιά! Ήμουν έτοιμος να παραγγείλω νέο router :worthy:

Εχω παραγγείλει από priveshop τελικά τα:

LINKSYS PHONE ADAPTER 2 VOIP PORTS PAP2
και

D-LINK SWITCH 10/100MBPS - 5 PORTS DES-1005D

Περιμένω να τα πάρω αύριο..
Ελπίζω να έκανα καλά με την αγορά του Linksys..Ευχαριστώ πολύ και πάλι:respekt:

nrg_polini
19-12-05, 20:47
Το grandstream handytone 486 λειτουργει και σαν ρουτερ. Δηλαδη δεν χρειαζεσαι εξτρα θυρα για αυτο καθως στη μια εισοδο βαζεις το καλωδιο πο κανονικα πηγαινε στο pc σου και απο την εξοδο λαν στελνεις καλωδιο στο pc σου. Το εχω το μηχανηματακι και ειχα το ιδιο προβλημα με ελειψη πορτων στο ρουτερ, αλλα δεν χρειαστηκα γιατι εγινε οπως ειπα.

Το λινκσις ειναι πολυ καλο μηχανημα, ελπιζω ομως να μη το αγορασες μονο για voipbuster κλπ γιατι καποτε το τζαμπα θα τελειωσει. Οταν σου ερθει, γραψου στο www.sipdiscount.com και με 5 ευρω εχεις απεριοριστες κλησεις προς οοοοολες εκεινες της χωρες που λεει. Sipdiscount, voipbuster, voipcheap ειναι της ιδιας εταιριας, απλα το sipdiscount μπορεις να το χρησιμοποιησεις μονο απο ΑΤΑ συσκευη, την οποια μολις αγορασες :D

123456789
23-12-05, 01:17
Το grandstream handytone 486 λειτουργει και σαν ρουτερ. Δηλαδη δεν χρειαζεσαι εξτρα θυρα για αυτο καθως στη μια εισοδο βαζεις το καλωδιο πο κανονικα πηγαινε στο pc σου και απο την εξοδο λαν στελνεις καλωδιο στο pc σου. Το εχω το μηχανηματακι και ειχα το ιδιο προβλημα με ελειψη πορτων στο ρουτερ, αλλα δεν χρειαστηκα γιατι εγινε οπως ειπα.

Το λινκσις ειναι πολυ καλο μηχανημα, ελπιζω ομως να μη το αγορασες μονο για voipbuster κλπ γιατι καποτε το τζαμπα θα τελειωσει. Οταν σου ερθει, γραψου στο www.sipdiscount.com (http://www.sipdiscount.com) και με 5 ευρω εχεις απεριοριστες κλησεις προς οοοοολες εκεινες της χωρες που λεει. Sipdiscount, voipbuster, voipcheap ειναι της ιδιας εταιριας, απλα το sipdiscount μπορεις να το χρησιμοποιησεις μονο απο ΑΤΑ συσκευη, την οποια μολις αγορασες :D

Λοιπόν πήρα το sipura SPA 2100 και είναι γαμάτο!
Και αυτό με ρούτερ!

Και μία ερώτηση: για να πάρεις αριθμό στο sipdiscount πρέπει προφανώς να τα χώσεις πρώτα?
Ρωτώ, γιατί είναι στα σκαριά η ίδια δυνατότητα στο voipbuster, στο οποίο τα έχω χώσει εδώ και μήνες, αλλά όταν πήγα να ζητήσω γραμμή (δικό μου νούμερο) μου είπε "not available". Γιατί?

nrg_polini
23-12-05, 04:09
Λοιπόν πήρα το sipura SPA 2100 και είναι γαμάτο!
Και αυτό με ρούτερ!

Και μία ερώτηση: για να πάρεις αριθμό στο sipdiscount πρέπει προφανώς να τα χώσεις πρώτα?
Ρωτώ, γιατί είναι στα σκαριά η ίδια δυνατότητα στο voipbuster, στο οποίο τα έχω χώσει εδώ και μήνες, αλλά όταν πήγα να ζητήσω γραμμή (δικό μου νούμερο) μου είπε "not available". Γιατί?

Το sipdiscount δεν δινει αριθμο. Αφου σε καλυπτουν οι χωρες του voipbuster δεν υπαρχει λογος να κανεις καταθεση και στο sipdiscount. Αριθμο δεν σου δινει γιατι δινουν προς το παρον μονο για Γερμανια και Ολλανδια αν δεν κανω λαθος. Αν εχεις επιλεξει σαν χωρα την Ελλαδα θα παρεις οταν δωσουν για Ελλαδα (του Αι Ποτέ ). Οποτε επελεξε καποια αλλη χωρα αν γινεται, ωστε να εχεις συντομοτερα αριθμο.

123456789
23-12-05, 16:40
Το sipdiscount δεν δινει αριθμο. Αφου σε καλυπτουν οι χωρες του voipbuster δεν υπαρχει λογος να κανεις καταθεση και στο sipdiscount. Αριθμο δεν σου δινει γιατι δινουν προς το παρον μονο για Γερμανια και Ολλανδια αν δεν κανω λαθος. Αν εχεις επιλεξει σαν χωρα την Ελλαδα θα παρεις οταν δωσουν για Ελλαδα (του Αι Ποτέ ). Οποτε επελεξε καποια αλλη χωρα αν γινεται, ωστε να εχεις συντομοτερα αριθμο.

Όχι ρε γαμ... τελικά δίνει για αγγλία σίγουρα.
Ευχαριστώ πάντως!

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να δηλώσεις αλλαγή χώρας και πρέπει να τα ξανασκάσεις...

nrg_polini
23-12-05, 21:52
Όχι ρε γαμ... τελικά δίνει για αγγλία σίγουρα.
Ευχαριστώ πάντως!

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να δηλώσεις αλλαγή χώρας και πρέπει να τα ξανασκάσεις...

Εχω δηλωσει Αγγλια, και δεν μπορω να παρω αριθμο. Που το ειδες οτι γινεται? (μιλαμε παντα για voipbuster & sipdiscount, το voipcheap οντως δινει Αγγλικο αριθμο).

123456789
23-12-05, 22:58
Εχω δηλωσει Αγγλια, και δεν μπορω να παρω αριθμο. Που το ειδες οτι γινεται? (μιλαμε παντα για voipbuster & sipdiscount, το voipcheap οντως δινει Αγγλικο αριθμο).

Για voipcheap λέω: δοκίμασα γερμανία και δεν είχε και μετά δοκίμασα αγγλία και είχε, όπως λες.

xaotikos
26-12-05, 06:10
Εχω δηλωσει Αγγλια, και δεν μπορω να παρω αριθμο. Που το ειδες οτι γινεται? (μιλαμε παντα για voipbuster & sipdiscount, το voipcheap οντως δινει Αγγλικο αριθμο).
Το voipbuster μου έδωσε αριθμό Αγγλίας αφού είχα δηλώσει Αγγλία. Και όχι μόνο αυτό, μου έδωσε κανονικό αριθμό της πόλης που έμενα, με τον κωδικό περιοχής του και τα όλα του :D

To θέμα τώρα είναι πως το κάνουμε να δουλέψει με το PAP2:closed

vlikkas
11-01-06, 22:51
παιδια αν το σκεφτεις λιγο οικονομικα δεν ειναι απαραιτητο αυτο που ακουγεται συνεχεια, οτι δηλαδη ειναι beta και αρα καποια στιγμη θα σταμασει να ειναι τσαμπα . Εγω πιο πιθανο βλεπω να ερχονται και αλλοι μιμητες με τσαμπα κλησεις παρα να βαλλουν χρεωση . Απο οικονομικης αποψης παντα(οικονομολογος ειμαι) γιατι απο τεχνικης ισως να ειναι και καλυτερα να υπαρχει μια ελαχιστη χρεωση ωστε να γινεται και πιο συνετη χρηση απο τους users,λιγοτερη συμφορηση κλπ.

viper151
11-01-06, 23:01
με το voipbuster το μονο που χρειαζετε ομως ειναι λιγο ισχυρη συνδεση γιατι εμενα τουλαχιστον κανονικα πληρωμενα με 256 οταν ειχα :cry: ειχε μιαμικρη καθυστερηση..εσας πηγαινει κανονικα??

skyman
11-01-06, 23:22
Το grandstream handytone 486 λειτουργει και σαν ρουτερ. Δηλαδη δεν χρειαζεσαι εξτρα θυρα για αυτο καθως στη μια εισοδο βαζεις το καλωδιο πο κανονικα πηγαινε στο pc σου και απο την εξοδο λαν στελνεις καλωδιο στο pc σου. Το εχω το μηχανηματακι και ειχα το ιδιο προβλημα με ελειψη πορτων στο ρουτερ, αλλα δεν χρειαστηκα γιατι εγινε οπως ειπα.

Το λινκσις ειναι πολυ καλο μηχανημα, ελπιζω ομως να μη το αγορασες μονο για voipbuster κλπ γιατι καποτε το τζαμπα θα τελειωσει. Οταν σου ερθει, γραψου στο www.sipdiscount.com (http://www.sipdiscount.com) και με 5 ευρω εχεις απεριοριστες κλησεις προς οοοοολες εκεινες της χωρες που λεει. Sipdiscount, voipbuster, voipcheap ειναι της ιδιας εταιριας, απλα το sipdiscount μπορεις να το χρησιμοποιησεις μονο απο ΑΤΑ συσκευη, την οποια μολις αγορασες :D

Το sipdiscount λειτουργεί και με το Xlite και όχι μόνο με ATA όπως αναφέρεται. Το δοκίμασα πριν λίγο. Βέβαια δεν συζητάμε για ποιότητα συνομιλίας όταν σε ping στον server τους έχω 133ms average. Όσοι τυχεροί όμως είναι σε απιτάριστα Dslam μπορούν να το χρησιμοποιήσουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.