PDA

Επιστροφή στο Forum : Παίζει ρόλο η τηλ. συσκευή σε χαμηλό συγχρονισμό & αποσυνδέσεις;



JULIANIK
12-01-09, 20:10
Η κατασταση εχει ως εξης:
Για μερες μπορει να ειμαι στα 19-20Mbit χωρις προβληματα, αποσυνδεσεις κλπ.

Ξαφνικα ο συγχρονισμος πεφτει εως και στα 3Mbit (πιο σπανια στα 6)
και οσα reboot να κανω στο ρουτερ, μπαινει στην ιδια ταχυτητα, με ελαχιστα Κb διαφορά.
Ταυτοχρονα ο ηχος στο τηλ. εχει πολυ θορυβο, με που σηκωνω το ακουστικο, χωρις να καλεσω καν.

Καλω τις βλαβες, αναφερω το προβλημα, μου λενε τα γνωστα, και τελος οτι θα με καλεσουν απο την ΤΥ (ναι καλα...)
και σχεδον παντα, το προβλημα λυνεται ελαχιστα λεπτα, αν οχι κατα τη διαρκεια αυτης της επικοινωνιας...... :hmm:

Καποιοι υποστηριζουν οτι παιζει ρολο η τηλ. συσκευη μου, η οποια προκαλει "παροδικα βραχυκυκλωματα".
Τεχνικες γνωσεις δεν εχω, αλλα μου φαινεται πολυ περιεργο να ισχυει αυτο...

Μιλαμε για παλια, απλη συσκευη (PANASONIC KX-T2365), οχι ασυρματη, χωρις αναγνωριση κλησεων.
Συναγερμο δεν εχω, το καλωδιο, καινουργιο θωρακισμενο UTP, ερχεται καρφι απο τον πινακα στο σπλιτερ, οπου μοιραζεται στο ρουτερ και το τηλ.
Σημειωνω εδω, οτι αν προκυψει το προβλημα, βαζω το καλωδιο κατ'ευθειαν πανω στο ρουτερ, χωρις να βλεπω καμια αλλαγη. Παλι στα 3-6Mbit θα συνδεθει, ενω οι αποσυνδεσεις μπορει να συνεχισουν.

Και ερωτω,
εχει καμια σχεση η τηλ. συσκευη με το προβλημα;
Θα σταματησει να γινεται αυτο, αν αγορασω ενα ασυρματο SIEMENS ΑS 150 που προτεινουν απο τη φορθνετ; Εχει λυσει κανεις ετσι το προβλημα;
Απο τεχνικης πλευρας, εχει βαση γενικοτερα; :hmm:

Antre
12-01-09, 20:14
Δοκίμασες χωρίς την τηλεφωνική συσκευή, όλα αποσυνδεδεμένα και να κάνεις reset ; Αν ναι, άλλαξαν τα στοιχεία;

Αν δεν αλλάζουν τότε δεν νομίζω το προβλημά σου να είναι (μόνο) η συσκευή

JULIANIK
12-01-09, 20:27
Δοκίμασες χωρίς την τηλεφωνική συσκευή, όλα αποσυνδεδεμένα και να κάνεις reset ; Αν ναι, άλλαξαν τα στοιχεία;
To γραφω οτι το εχω δοκιμασει. Δεν αλλαζει τιποτα.
Η υποθεση ειναι οτι η συσκευη προκαλει το βραχυκυκλωμα, και αυτο παραμενει ασχετως αν την βγαλω μετα.
Υποθεση πολυ περιεργη, θα ελεγα...

ADSL δεν εχω μερικες μερες/μηνες... Χρονια εχω, με την ιδια συσκευη.
Και στη φορθνετ ειμαι 1,5 χρονο.
Δεν ειναι λογικο, οτι τους 2 τελευταιους μηνες αρχισε να βραχυκυκλωνει η τηλ. συσκευη....
:what:

Antre
12-01-09, 21:13
To γραφω οτι το εχω δοκιμασει. Δεν αλλαζει τιποτα.
Η υποθεση ειναι οτι η συσκευη προκαλει το βραχυκυκλωμα, και αυτο παραμενει ασχετως αν την βγαλω μετα.
Υποθεση πολυ περιεργη, θα ελεγα...

ADSL δεν εχω μερικες μερες/μηνες... Χρονια εχω, με την ιδια συσκευη.
Και στη φορθνετ ειμαι 1,5 χρονο.
Δεν ειναι λογικο, οτι τους 2 τελευταιους μηνες αρχισε να βραχυκυκλωνει η τηλ. συσκευη....
:what:

Απλά όπως το έγραφες δεν ήταν σαφές αν το άφηνες μόνο του ή απλά αν το σύνδεες απευθείας στη πρίζα (θα μπορούσε να είχες συσκευές σε άλλες πρίζες). Όσον αφορά το πόσο καιρό έχεις την συσκευή... ok μπορεί παλιά να μην προκαλούσε βραχυκύκλωμα αλλά με το καιρό και τη φθορά πλέον να προκαλεί.

Λες ότι έχει θόρυβο το τηλέφωνο... μήπως χάλασε το splitter; Αλλά και πάλι θα έπρεπε να ανέβαινες σε ταχύτητα με το που το άφηνες μόνο του οπότε κάτι άλλο έχει ανεβάσει το θόρυβο στη γραμμή σου για αυτό και έπεσες σε ταχύτητα. Εγώ θα σου πρότεινα να ζητήσεις να στείλουν τεχνικό να κάνουν μετρήσεις στο κατανεμητή σου...

Αλλά πριν το κάνεις αυτό, μπορείς να ανεβάσεις ένα διάγραμμα με το dmt; Ίσως "δούμε" αυτό το θόρυβο. Ανέβασε και τα, πλέον, στοιχεία της γραμμής σου

JULIANIK
12-01-09, 22:19
Αυτη τη στιγμη ειμαι κανενα 30ωρο χωρις αποσυνδεση, στα 19,5Mbit
Kαθολου θορυβος στο ακουστικο.
Κανεις δεν ξερει ποσο θα κρατησει ετσι ομως.
Μπορει 2-3 μερες, μπορει 2-3 λεπτα ακομα...
Δεν ειναι μονιμη η κατασταση με το προβλημα δηλαδη.
Φυσικα εχω την ιδια τηλ. συσκευη, το ιδιο σπλιτερ, ρουτερ κλπ
3-5 μερες χωρις προβλημα. Μετα, κολαση...
Αυτη η δουλεια γινεται επι 2 μηνες...

Το dmt λειτουργει μονο με μερικα μοντελα καποιων ρουτερς. Δυστυχως οχι με αυτο που μου εδωσε η φορθνετ.
Οταν δεν εχω προβλημα το noise ειναι στο 6 και το atn στο 23-24.
Οταν υπαρχει προβλημα το noise παιρνει μικροτερες τιμες, διαφορετικες καθε φορα. Το atn στο 23-24.

Νομιζω οτι το τι πραγματικα φταιει, εχει περισσοτερο σχεση με το πότε λυνεται το προβλημα, (το πως, δεν το ξερω βεβαια)
παρα με την τηλ. συσκευη μου...
Απλα, εγω, δεν εχω την τεχνικη καταρτιση για να αποκλεισω οτι μπορει να ισχυει αυτο που λενε περι τηλ. συσκευης ως αιτια του προβληματος.

Antre
12-01-09, 22:34
Σου ξανά λέω το ότι έχεις ίδια συσκευή και splitter που δεν σου βγάζαν παλιά πρόβλημα δεν σημαίνει ότι είναι αδύνατο να προκαλούν σήμερα ;). Τώρα με χεις προβληματίσει πραγματικά... από περιέργεια στη θέση σου θα αγόραζα νέα συσκευή και splitter... αλλά διακύμανση από 19.5 mbit έως 3 mbit είναι πολύ ακραίο για να φταίει ΜΟΝΟ η συσκευή.

Παρόλα αυτά δοκίμασε πρώτα με νέα συσκευή, αφού δεν μπορείς να δεις και διάγραμμα, (ή δοκίμασε χωρίς καθόλου συσκευή αν δεν μπορείς να δανειστείς ή να αγοράσεις άλλη και δεν σε ενοχλεί να μείνεις χωρίς τηλέφωνο) δες πως πάει για μερικές μέρες και πες. Βέβαια καλό θα ήταν αν έχεις άλλο router (ή αν μπορείς να δανειστείς από φίλο σου) να δοκιμάσεις και με αυτό γιατί πότε δεν ξέρεις

Υ.Γ. Όλα αυτά μπας και γλιτώσεις την ψυχοφθόρα αναμονή μέχρι να ρθει τεχνικός να κάνει έλεγχο κατανεμητή κλπ . Αν πιστεύεις ότι δεν φταίει η συσκευή και το router τότε προχώρα κατευθίαν στη κλήση τεχνικού από forthnet... αν φταίνε δεν πληρώνεις... αν φταις πληρώνεις τεχνικό και διαπιστώνεις το αν έχουν πρόβλημα οι εσωτερικές καλωδιώσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.