PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για πρόσφατα ενεργοποιημένη γραμμή και ρυθμίσεις



wisdompa
12-01-09, 22:53
Καλησπερα και παλι.......ενα θα σας πω....οι της HOL ειναι βαριεστημένοι αλλα τελος καλο ολα καλα....με μια απορια ομως........!!!!! Χτες βραδυ μιλουσα με το conn-x μου.....πηγα σημερα στη δουλεια...επεστρεψα και το isdn νεκρο....το τηλεφωνο επισης......το adsl στο ρουτερ επισης....να τα μας αναρωτιεμαι μου το κοψαν απο τον οτε...να δουμε ποτε θα ενεργοποιηθει τωρα......Προσπαθησα με φιλους να επικοινωνησω με τη HOL οι γραμμες κατελημενες...κλασικα......Πως με κοβει καλω απο το κινητο μου στο 13844 και σε σχετικα συντομο διαστημα απαντα μια κυρια......Τη ρωτησα ποτε θα ενεργοποιηθει η γραμμη μου και μου απαντα....ειναι ενεργοποιημενη χαχαχαχαχαχαχα οριστεεεεεεεε;;; μα καλα μου ειπατε οταν εκανα την αιτηση πως θα μου σταλει μηνυμα στο κινητό........με τα πολλα αλλαξα το εξοπλισμό και βουαλα....συνδεθηκα....η απορια τωρα που μου γεννηθηκε ειναι η εξης......
Το ρουτερ δε το "ενεργοποιησα" οπως ειχα κανει στο conn-x μεσω της ip 192.168.1.1 μπηκα απευθειας στο νετ........τι πρεπει να κανω βρε παιδια;

Το cd εγκατάστασης ουτε που το χρησιμοποιησα....Λογικά πρεπει να δηλώσω το ρουτερ μου αλλα που; :P :rofl:

dikal
12-01-09, 23:30
Ανάλογα με το ρούτερ που έχεις, πρέπει να καταχωρήσεις το username και το password που υπάρχει στον εξοπλισμό που έλαβες. Αν είναι το Netfaster όπως βλέπω στα στοιχεία σου, για να μπείς στο interface του ρούτερ βάζεις τη διεύθυνση 192.168.2.1 και μετά πηγαίνεις στο WAN / ATM PVC / VC1.
Γράψε στα στοιχεία σου και σε τι ταχύτητα συγχρονίζεις.
Καλορίζικη!

wisdompa
12-01-09, 23:39
Ευχαριστώ.....αυτο που πραγματικά θελω να μαθω ειναι πως αλλαζω τα στοιχεια.....ως αρχικά μου εχει το ad*** - ad*** για να μπω..... πως τα αλλαζω για να βαλω καποια δικα μου;

dikal
12-01-09, 23:44
Αυτό που γράφεις αφορά μόνο την είσοδο στο web interface του ρούτερ.
Το πρώτο (username) δεν αλλάζει. Το password αλλάζει (και πρέπει να το αλλάξεις βάζοντας ό,τι γουστάρεις) από το SYSTEM / Password settings.

Τα δικά σου username & password αφορούν τη σύνδεσή σου στο internet και θα τα καταχωρίσεις εκεί που σου έγραψα πριν.

wisdompa
13-01-09, 20:30
EEE δε γινετε...εκανα reset αλλαξα παλι το password εκανα logout προσπαθω να συνδεθω και μου λεει παλι
Incorrect Password
Please confirm your password and try again

τι κανω λαθος; πηγα στο System /password settings εβαλα στο current password το αρχικο (δικο τους) και στο νεο το δικο μου.........δε με συνδεει.....:(

ares_tz
20-01-09, 00:19
Ανάλογα με το ρούτερ που έχεις, πρέπει να καταχωρήσεις το username και το password που υπάρχει στον εξοπλισμό που έλαβες. Αν είναι το Netfaster όπως βλέπω στα στοιχεία σου, για να μπείς στο interface του ρούτερ βάζεις τη διεύθυνση 192.168.2.1 και μετά πηγαίνεις στο WAN / ATM PVC / VC1.
Γράψε στα στοιχεία σου και σε τι ταχύτητα συγχρονίζεις.
Καλορίζικη!

Καλησπέρα,

σήμερα προσπάθησα να εγκαταστήσω τον NetFasterR από HOL
αλλά δεν μπορώ να μπω στην IP που δηλώνει το user manual..
http://192.168.2.1

Φυσικά μπορεί αυτό να αλλάξει και να γίνει επιδιόρθωση αλλά
προς το παρών ο server δεν ανταποκρίνεται..blank page..

Ενδιαφέρομαι για αλλαγή ρυθμίσεων ασύρματου router σε wi-fi σύνδεση
αφού δεν έχω άλλο desktop για ADSL χρήση:oops:

Eυχαριστώ για τις πληροφορίες που ΣΗΜΕΡΑ είδα..:oneup:

wisdompa
20-01-09, 18:56
Εγώ που εχω desktop pc πως μπορώ να "απενεργοποιήσω" το ασύρματο; μη τυχόν μπαίνει και κανένας γείτονας τζαμπέ....:p :p :p :p Το ρωτώ γιατί μια φίλη μου που εχει HOL double play δε το ενεργοποίησε....μπήκε με το που συνέδεσε το ρουτερ με το πισι (σταθερό) και το laptop είχε κανονικά νετ.......:S

βγηκα και λιγο εκτος θεματος θαρρώ.....αλλα απορία το χα κι αυτο....:p

N@Name
20-01-09, 19:28
Θα πας στην καρτελα Wireless->Wireless Settings-->Disable--->Save Settings

Αυτο ηταν :rofl:

wisdompa
20-01-09, 19:36
αα τοσο απλο; xaxaxa thanks :)

anexitilos_84
23-01-09, 20:17
εγω έπαθα το εξής περίρεγο χωρίς να βάλω τπτ απο pass username κλπ to internet δουλέυει μια χαρά, ακόμα και άλλο modem να βάλω στο pc με άσχετους ή και καθόλου κωδικούς πάλι συγχρονίζει κανονικότητα και απροβλημάτιστα.
Τοτε γιατί υπάρχουν αυτοι οι κωδικοί? serial number και PIN στο φακελάκι?

stanley7
23-01-09, 23:04
Με ενεργοποιησαν κι εμενα σημερα στο double play της hol και με download manager κατεβαζω το πολυ με 700KB/s. Μενω κυψελη περιοχη Αρης κ πιστευα οτι θα ειχα μεγαλυτερη τατυτητα. Σας παραθετω τα στοιχεια του router μου. να αλλαξω κατι; ειναι δικαιολογημενη η ταχυτητα μου; φταιει μηπως ειναι η πρωτη μερα; Ευχαριστω

# Status:




Configured


Current

Line Status


---


SHOWTIME

Link Type


Automatic


G.992.5 (ADSL2+) / Interleaved Path

* [Go Top]

# Data Rate:

Stream Type


Actual Data Rate

Up Stream


884 (Kbps.)

Down Stream


7306 (Kbps.)

* [Go Top]

# Operation Data / Defect Indication:

Operation Data


Upstream


Downstream

Noise Margin


12 dB


11 dB

Attenuation


20 dB


40 dB

Indicator Name


Upstream


Downstream

Fast Path FEC Correction


0


0

Interleaved Path FEC Correction


0


3193

Fast Path CRC Error


0


0

Interleaved Path CRC Error


2


11

Loss of Signal Defect


0


---

Fast Path HEC Error


0


0

Interleaved Path HEC Error


0


0

* [Go Top]

# Statistics:

Received Cells


3313

Transmitted Cells


1126

* [Go Top]

stanley7
28-01-09, 21:14
Κανεις δεν μπορει να αξιολογισει τα στοιχεια της γραμμης μου που εχω αναφερει πιο πανω? πειτε μου αν χρειαζεται να αλλαξω κατι γιατι συνεχιζω να εχω την ιδια ταχυτητα.

treli@ris
28-01-09, 21:33
Κανεις δεν μπορει να αξιολογισει τα στοιχεια της γραμμης μου που εχω αναφερει πιο πανω? πειτε μου αν χρειαζεται να αλλαξω κατι γιατι συνεχιζω να εχω την ιδια ταχυτητα.

Στα στοιχεια που παρεθεσες το μονο που χρειαζεται να προσεξεις ειναι το Downstream Attenuation. Με τιμη 40 οπως γραφεις, η μεγιστη θεωρητικη ταχυτητα που μπορεις να πιασεις ειναι τα 12mpbs. Οποτε τα 8 ειναι που εχεις τωρα φαινονται ενταξει

alex24
28-01-09, 22:01
Kαι εγω εκει παιζω αλλα οταν ειχα 4net συχρονιζα στα 11 γτ τωρα ετσι?:respekt:

@ ADSLgr.com All rights reserved.