PDA

Επιστροφή στο Forum : Ondsl Economy Περίεργες χρεώσεις



Lefh
29-11-05, 18:31
Καλησπέρα,

Εδώ και καιρό είχα OnDSL Economy 3000.
Μετά το καλοκαίρι και επειδή η κίνση μου ανέβηκε (και οι χρεώσεις αμα ξεφύγεις από τα 3 gb) είναι φωτιά (πλήρωσα ήδη +30 Ευρώ μια φορά για 4.5 Gb σύνολο κίνσησης, δλδ για 1.5 GB επιπλέον) έκανα αλλαγή στο Economy 5000

Δεύτερος μήνας λειτουργίας του Economy 5000 και βλέπω το traffic στις 21/11/2005 να είναι 4.5 GB
Αν και ξαφνιάστικα από την κίνηση (μην βιαστείετε, δεν κατεβάζω τίποτα από δίκτυο χετικά με μουσική - κλιπς - ταινείες) λέω οκ, θα προσέξω να μην ξεφύγω.

Ανόιγω σήμερα ξανά την σελίδα με το traffic και βλέπω traffic 7.5 GB !!!!
Συγκεκριμμένα από 21/11 έως 27/11 έιχα ημερήσιο traffic 0.5 GB+

Μα αυτό δεν έιναι δυνατόν να έγινε γιατί δεν κατέβασα τίποτα από το δίκτυο.
Επαναλαμβάνω δεν ασχολούμαι με κατεβάσματα mp3, DVD και όλα τα λοιπά.
Εχω γραμμή στο Πανεπιστήμιο γι'αυτα :-k

Οπότε η γραμμή είναι μόνο για updates software downloads και surf/email

Δεν ξέρω, αλλά έχω βάσιμες υποψίες ότι μας δουλέυει η Otenet και ότι το bandwidth monitor είτε εσκεμμένα είτε από λάθος δεν λειτουργεί σωστά.
Και όλο το 24ωρο να κατέβαζα από το δίκτυο 0.5 GB δεν θα έπιανε.

Δυστυχώς δεν λειτουργεί το router traffic monitor με το Zyxel 660.
Ξέρει κανείς κανένα άλλο πρόγραμμα να κάνει traffic monitor επάνω στο router για να δώ τι γίνεται?!?

Και εδώ και 15 μήνες που έχω DSL πως γίνεται και ξαφνικά αυτό το μήνα η κίνηση μου είναι υπερδιπλάσια της κανονικής?!?

enwsitis21
29-11-05, 18:49
Καλησπέρα,

Εδώ και καιρό είχα OnDSL Economy 3000.
Μετά το καλοκαίρι και επειδή η κίνση μου ανέβηκε (και οι χρεώσεις αμα ξεφύγεις από τα 3 gb) είναι φωτιά (πλήρωσα ήδη +30 Ευρώ μια φορά για 4.5 Gb σύνολο κίνσησης, δλδ για 1.5 GB επιπλέον) έκανα αλλαγή στο Economy 5000

Δεύτερος μήνας λειτουργίας του Economy 5000 και βλέπω το traffic στις 21/11/2005 να είναι 4.5 GB
Αν και ξαφνιάστικα από την κίνηση (μην βιαστείετε, δεν κατεβάζω τίποτα από δίκτυο χετικά με μουσική - κλιπς - ταινείες) λέω οκ, θα προσέξω να μην ξεφύγω.

Ανόιγω σήμερα ξανά την σελίδα με το traffic και βλέπω traffic 7.5 GB !!!!
Συγκεκριμμένα από 21/11 έως 27/11 έιχα ημερήσιο traffic 0.5 GB+

Μα αυτό δεν έιναι δυνατόν να έγινε γιατί δεν κατέβασα τίποτα από το δίκτυο.
Επαναλαμβάνω δεν ασχολούμαι με κατεβάσματα mp3, DVD και όλα τα λοιπά.
Εχω γραμμή στο Πανεπιστήμιο γι'αυτα :-k

Οπότε η γραμμή είναι μόνο για updates software downloads και surf/email

Δεν ξέρω, αλλά έχω βάσιμες υποψίες ότι μας δουλέυει η Otenet και ότι το bandwidth monitor είτε εσκεμμένα είτε από λάθος δεν λειτουργεί σωστά.
Και όλο το 24ωρο να κατέβαζα από το δίκτυο 0.5 GB δεν θα έπιανε.

Δυστυχώς δεν λειτουργεί το router traffic monitor με το Zyxel 660.
Ξέρει κανείς κανένα άλλο πρόγραμμα να κάνει traffic monitor επάνω στο router για να δώ τι γίνεται?!?

Και εδώ και 15 μήνες που έχω DSL πως γίνεται και ξαφνικά αυτό το μήνα η κίνηση μου είναι υπερδιπλάσια της κανονικής?!?

Καλησπέρα,

Μπές στη σελίδα http://my.otenet.gr , κλίκαρε στην επιλογή Web Self Care, συνδέσου με κωδικό πελάτη και συνθηματικο, ή με username και password, και τσέκαρε μήπως υπάρχει καμιά " περίεργη " χρέωση.

Lefh
29-11-05, 19:01
Καλησπέρα,

Μπές στη σελίδα http://my.otenet.gr , κλίκαρε στην επιλογή Web Self Care, συνδέσου με κωδικό πελάτη και συνθηματικο, ή με username και password, και τσέκαρε μήπως υπάρχει καμιά " περίεργη " χρέωση.

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά την σελίδα την γνωρίζω.
Από εκεί μπήκα και είδα το ημερήσιο traffic....

Σε λίιγο θα πέσει τηλέφωνο στο Help Desk και θα γίνει της κολάσεως.... :twisted:

state.of.
29-11-05, 22:42
Και εγώ είχα adsl 3000 και τώρα την γύρισα σε κανονική γιατί αν και δεν κατεβάζώ διάφορα, ασχολούμε με την φωτογραφία και πολλές φορές το απλό (και με δόντια συγκρατημένο browsing) ξεπέρναγε και τα 200ΜΒ την ημέρα. Αλλά επειδή δεν πολυ εμπιστεύομαι και τον ΟΤΕ είχα data counter (π.χ. DUMETER) και πέρα απο το selfcare κοίταζα και εγώ το traffic. Επείσης ανάλογα με τι modem έχεις μπορείς να δεις και από εκεί πόσο κίνηση έχεις. Πέρα από αυτό 3 φορές μου χρεώσαν μιας ημέρας traffic επί 3. Βέβαια παραπονέθηκα σε ένα email που έχουν στο site και το διορθώσαν και ζητήσαν και συγγνώμη αν και τους πήρε 10 μέρες για να βρούν το λάθος.

power
30-11-05, 00:51
Και εγώ είχα adsl 3000 και τώρα την γύρισα σε κανονική γιατί αν και δεν κατεβάζώ διάφορα, ασχολούμε με την φωτογραφία και πολλές φορές το απλό (και με δόντια συγκρατημένο browsing) ξεπέρναγε και τα 200ΜΒ την ημέρα. Αλλά επειδή δεν πολυ εμπιστεύομαι και τον ΟΤΕ είχα data counter (π.χ. DUMETER) και πέρα απο το selfcare κοίταζα και εγώ το traffic. Επείσης ανάλογα με τι modem έχεις μπορείς να δεις και από εκεί πόσο κίνηση έχεις. Πέρα από αυτό 3 φορές μου χρεώσαν μιας ημέρας traffic επί 3. Βέβαια παραπονέθηκα σε ένα email που έχουν στο site και το διορθώσαν και ζητήσαν και συγγνώμη αν και τους πήρε 10 μέρες για να βρούν το λάθος.

Καλά το λές.

@lefh Ο μόνος τρόπος για να μή χαλάς τη ζαχαρένια σου είναι DUmeter ή Νet limiter ή κάτι άλλο να μετράς και μόνος σου.
Όλα τα άλλα είναι ιστορίες, δε βγαίνει άκρη.

Επίσης πόσα δίνεις για το 5000? νομίζω καμιά 10αριά ευρώ ή παραπάνω.Με 16-18 ευρώ βάζεις flat.

Νομίζω οτι πρέπει να το ξανασκεφτείς.

Lefh
30-11-05, 01:30
Καλά το λές.

@lefh Ο μόνος τρόπος για να μή χαλάς τη ζαχαρένια σου είναι DUmeter ή Νet limiter ή κάτι άλλο να μετράς και μόνος σου.
Όλα τα άλλα είναι ιστορίες, δε βγαίνει άκρη.

Επίσης πόσα δίνεις για το 5000? νομίζω καμιά 10αριά ευρώ ή παραπάνω.Με 16-18 ευρώ βάζεις flat.

Νομίζω οτι πρέπει να το ξανασκεφτείς.

Τα προγράμματα που λέτε παιδιά νομίζω μετράνε μόνο του PC το traffic.
Εγώ θέλω να μετράω το traffic στο Router γιατι συνδέω 2 PC + Δορυφορικό Δέκτη + VOIP Adapter οπότε δεν με εξυπηρετεί η μέτρηση του traffic του PC μόνο...

Δίνω 15Ε + ΦΠΑ τώρα για DSL 512 ομως....
Σκέφτομαι σοβαρά πάντως να πάω σε Forthnet FLAT 384 που είναι και FULL 384 (το έχει φίλος και κατεβάζει με 512 γραμμή και 384 Forthnet με 48 K/sec ενώ εγώ με 512 ΟΤΕΝΕΤ κατεβάζω με 54Κ/sec δηλαδή πολύ μικρή διαφορά)...
Εστειλα mail στο noc@otenet.gr και αναμένω απάντηση καθώς το Help Desk δήλωσε ότι αναρμόδιο.... :thumbdown

nnn
30-11-05, 02:21
Μήπως το traffic είναι από το Voip ?
Μην ξεχνάς ό,τι και αυτό τρώει bandwidth.

evantigger
30-11-05, 04:45
Πληρώνεις και το upload. Το ξέρεις έτσι;

Lefh
30-11-05, 05:18
Πληρώνεις και το upload. Το ξέρεις έτσι;

Ναι το ξέρω...
Το VOIP πόσο traffic μπορεί να κάνει με 1 ώρα ομιλία την ημέρα?

NoYmErOs
30-11-05, 11:42
Ναι το ξέρω...
Το VOIP πόσο traffic μπορεί να κάνει με 1 ώρα ομιλία την ημέρα?

πολύυυυυ......και απο 21 έως 27 είναι 5 μέρες... 0,5GB ή 500MB είναι πολλά..τόσα δεν έχουμε εμείς με φλατ που κατεβάζουμε και κανα CD..

βάλε μια νετκευ το 1+1 και με 10 Ε θα έχεις 2 μήνες flat.....:cool:

euri
30-11-05, 11:54
Μήπως θα έπρεπε να ξανασκεφτείς το θέμα της συνδρομής; Πακέτο ογκοχρέωσης παρέα με VoIP είναι λίγο αταίριαστος συνδυασμός.

anon
30-11-05, 12:03
Ναι το ξέρω...
Το VOIP πόσο traffic μπορεί να κάνει με 1 ώρα ομιλία την ημέρα?

Με codec πχ G729A που είναι πολύ καλός ( 8Κbps αλλά με τα overheads πάει δυστυχώς ανάλογα εαν έχεις VAD ή όχι απο 15 έως 36 Kbps) και πάρουμε σαν μέσο όρο τα 20Kbps έχεις συνολικά (upload + download) = 20 + 20 = 40Kbps. Τώρα για μια ώρα αυτό μας κάνει πολύ απλά περίπου 140 ΜΒ την ημέρα. Μόνο το VoIP...... Αν πάλι χρησιμοποιείς κάποιον άλλο codec με πιό πολύ κατανάλωση, τα νούμερα θα μεγαλώνουν ανάλογα. Το μήνα δηλαδή μόνο απο το VoIP έχεις (αν το χρησιμοποιείς κάθε μέρα), τουλάχιστον 4.2 GB Μάλλον τα υπόλοιπα 0.8 GB είναι λίγα για όλη την υπόλοιπη δραστηριότητά σου.........

NoYmErOs
30-11-05, 12:05
αν η 384 σου είναι ακριβή τότε δές για συμβόλαιο 256 - 3μηνο.. νομίζω 50Ε Εχει η ACN256, flat όμως....

Lefh
30-11-05, 13:53
αν η 384 σου είναι ακριβή τότε δές για συμβόλαιο 256 - 3μηνο.. νομίζω 50Ε Εχει η ACN256, flat όμως....

ΟΚ ευχαριστώ παιδιά.
Πάντως το VOIP και να δεχτώ ότι κάνει traffic δεν μπορώ να δεχτώ για ποιον λόγο να αυξήσει το traffic τόσο πολύ τις ημέρες από 21-27/11

Γιατί την ίδια χρήση του δικτύου (δηλαδή VOIP, downloads software, dirvers κλπ) γιατί από 21-27 πήγε στα 0.5 GB την ημέρα όταν τις υπόλοιπες ημέρες ήταν από 120 - 230 ΜΒ/ ημέρα....

Θα σας ενημερώσω τι θα μου απαντήσει το noc το οποίο ακόμη δεν απάντησε.....

Πάντως αν φύγω από Οτενετ που είμαι 6-7 χρόνια θα φύγω για Forthnet μόνο... :thumbsup1

Lefh
02-12-05, 03:31
Λοιπόν, αν και δεν έλαβα απάντηση από ΟΤΕΝΕΤ (που με εκνεύρισε μπορώ να πω), διαπίστωσα από που προέρχεται όλο το traffic....

Τελικά το δημιουργούσε ο VOIP Adapter (linksys pap2) επείδή είχα ενεροποίησει το Provisioning (δεν ξέρω τι κάνει και ενεργοποίηθηκε αυτόματα, μετά από factory reset που έκανα στο μηχάνημα)....

Και ο λόγος που πριν δεν έιχα τόσο traffic αν και χρησιμοποιούσα τον Voip Adapter ήταν επειδή πριν ήταν απενεργοποιήμενο το Provisioning (ακολουθώντας κάποιον οδηγό ρυθμίσεων που είχα βρει στο δίκτυο το είχα απενεργοποιήσει)....

Τo provisioning δημιουργούσε traffic (up&download) συνολικά κοντά στα 400 MB/ ημέρα :eek: οπότε μαζί με το surf και τα άλλα έπιανα τα 500 και ψαχνόμουνα....
Φυσικά και απενεργοποίηθηκε το Provisioning και ξαναπάμε χαλαρά τώρα ;)

MariaTs.
02-12-05, 16:47
Την ίδια απορία είχα κι εγώ όταν η σύνδεσή μου ήταν Economy 1000! Τελικά ακόμη και μια σελίδα να ανοίγεις στον browser θεωρείτε κίνηση, δεν έχει σημασία αν ανεβάζεις ή κατεβάζεις κάτι!

MariaTs.
02-12-05, 17:10
Γιατί μην νομίζεται ότι όλα συμβαίνουν στο Economy πακέτο με το οποίο βασικά και ξεκίνησα. Όταν έλαβα δε, τον πρώτο λογαριασμό είδα ότι ήδη υπήρχε και ποσό για ογκοχρέωση και επειδή γενικώς άρχισα να κατεβάζω πολλά πράγματα το συγκεκριμένο πακέτο (Economy 1000) ήταν πολύ λίγο για τα δεδομένα τα δικά μου, οπότε δεν πήγα στην επόμενη' 3000, αλλά αποφάσισα να αλλάξω την σύνδεση σε αορίστου χρόνου και την μετέτρεψα σε OnDSL Home, απ'το 134.
Ο δεύτερος λογαριασμός μου ήρθε μεν αρκετά φουσκωμένος, -το περίμενα- και έτσε έκανα διακανονισμό γιατί είχα και τον γάμο μου και έπρεπε να μοιράσω χρήματα για τα γνωστά έξοδα (νυφικά, μπομπονιέρες, προσκλητήρια, κουμπαρίσιο δώρο κλπ). Μην βαράτε: 300 ευρώ ήταν ο λογαριασμός του ΟΤΕ! :roll:
Τώρα μου ήρθε ξανά ο λογαριασμός, τον κοιτάζω τον ξανακοιτάζω. Κάνω τον διαχωρισμό στις γνωστές οφειλές μου και βλέπω ότι στην παράγραφο της αναλυτικής: Άλλα τέλη λογαριασμού, γράφει:
OnDSL ECOnomy 1000 (OΓΚΟΧΡΕΩΣΗ) 08/05 (ο αριθμός τηλεφώνου μου) 28,66 19% (η ΦάΠΑ)!
Μου εξηγεί κανείς τι στο καλό είναι αυτό; Γιατί επιμένουν να μου χρεώνουν αυτή την σύνδεση απ'τη στιγμή που έχει αλλάξει προ 3μήνου; :(

state.of.
02-12-05, 17:43
άμα στο selfcare του ΟΤΕ στην έχει εώς σταματημένη ή ανύπαρκτή πάρε μπαλντά και όρμα...είναι γεγονός ότι μερικές φορές όμως μπορεί εσύ να ζητας να σταματήσει...αλλά αυτή ξεχνάνε να το κόψουν...το έπαθα και εγώ με το προηγούμενο τηλέφωνο που είχαμε στο σπίτι (όχι στο ονομά μας) το κόψαμε 2 φορές ο λογαριασμός ακόμα έρχεται

euri
02-12-05, 19:17
Μήπως πρόκειται για αναδρομικές χρεώσεις; Κάτι είδα ότι αναφέρεις 08/05, οπότε μήπως η χρέωση αφορά σε κάτι παλιότερο που δεν έχει χρεωθεί; Σε κάθε περίπτωση καλό θα ήταν σε πρώτη φάση να μιλήσεις με το 134 και μετά να απευθυνθείς στο τοπικό υποκατάστημα του ΟΤΕ (με το λογαριασμό ανά χείρας).

BTW, συγχαρητήρια για το γάμο, βίον ανθόσπαρτο :thumbsup1

euri
02-12-05, 20:19
Την ίδια απορία είχα κι εγώ όταν η σύνδεσή μου ήταν Economy 1000! Τελικά ακόμη και μια σελίδα να ανοίγεις στον browser θεωρείτε κίνηση, δεν έχει σημασία αν ανεβάζεις ή κατεβάζεις κάτι!
Ανοίγοντας μια σελίδα:

"ανεβάζεις" την αίτηση (request) για τη σελίδα προς τον webserver που τη φιλοξενεί
"κατεβάζεις" τη σελίδα από τον webserver

Αρα έχεις ανέβασμα+κατέβασμα, οπότε δε "θεωρείται", αλλά είναι κίνηση ;)

MariaTs.
02-12-05, 23:23
Aυτό ακριβώς εννοούσα! Τώρα όσον αφορά την Home σύνδεση και την ογκοχρέωση της Economy' δεν είναι αναδρομικό το ποσό που με χρεώνουν. Ναι μεν μου χρεώνουν και αναδρομικά της ογκοχρέωσης αλλά δεν έχει σχέση με το: Αλλα τέλη λογαριασμού! Θα κάνω αυτό που σημείωσες' τηλέφωνο στο 134 και βλέπουμε... Δεν μιλάμε μια, δεν μιλάμε δυο και στο τέλος σου φορτώνουν στην καμπούρα τον όγκο... :lol:

NoYmErOs
02-12-05, 23:59
Αυτά είναι κόλπα του ομίλου ΟΤΕ ΟΤΕnet CosmOTE ... οποίος έχει και τις 3 εταιρίες θα το καταλάβει.. πάντα αναδρομικά έχουν.:thumbdown

sdikr
03-12-05, 00:02
Αυτά είναι κόλπα του ομίλου ΟΤΕ ΟΤΕnet CosmOTE ... οποίος έχει και τις 3 εταιρίες θα το καταλάβει.. πάντα αναδρομικά έχουν.:thumbdown


Μπά όλοι έχουν!!

NoYmErOs
03-12-05, 00:19
Χρησιμοποιώ το gprs για σύνδεση στο net(vodafone), το ίδιο και φίλος με cosmote εγώ εδώ και 1 χρόνο αναδρομικά δεν έχω.. αυτός κάθε 3 μήνες έχει ΤΑ τρελά αναδρομικά... που είναι ογκοχρέωση και τα 2 έτσι...τυχαία ? (gprs,aDSL)

@ ADSLgr.com All rights reserved.