PDA

Επιστροφή στο Forum : Boot WIndows + Linux prob



Hwoarang
29-11-05, 18:38
Γεια σας Linuxades. Λοιπόν έχω μία ερώτηση. Έχω Linux + Windows .και boot manager το Lilo. Όταν κάνω φορματ στα Linux πως μπορώ να φτιάξω το boot να ξεκινάνε τα windows? Όταν κάνω φορματ ο Η/υ ψάχνει να βρει το Λιλο αλλά δεν το βρίσκει ( λογικό ειναι ) και δεν κάνει τπτ boot απλά κολλάει. ξέρετε τι να κάνω?

anon
29-11-05, 18:54
fdisk /mbr

Γούγλισε LILO kai MBR και θα τα βρείς όλα.

Νικαετός
29-11-05, 19:31
@ Hwoarang , καλό είναι πριν κάνεις ένα ποστ για κάποια σου απορία , να διαβάζεις πρώτα τα αντίστοιχα subforum . Συνήθως τις ίδιες απορίες έχουν και άλλοι χρήστες και έχουν ήδη απαντηθεί !

Τώρα για το θέμα σου , έχει συζητηθεί αρκετά στο φόρουμ . Έχουν προταθεί πολλές λύσεις μεταξύ των οποίων και το acronis os selector (χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι το καλύτερο) διάβασε λίγο τα νήματα και θα βρεις αρκετές απαντήσεις . ;)

Hwoarang
29-11-05, 22:20
συγνώμη ρε παιδία..... χίλα συγνώμη...:oops::oops:

απλά μου την έχει σπάσει άσχημα κάθε φορά που κάνω φορματ στο Λινουξ να κάνω και στα Windows επειδή δεν δουλεύει το boot. Είναι μεγάλη μ@λ@κί@:evil:

mrsaccess
29-11-05, 22:30
Μια απλή λύση είναι να βάζεις το cd των windows, να επιλέγεις repair και στη recovery console να τρέχεις fixmbr.

Πάντως να προτιμάς grub αντί για lilo.
Α, και μόλις βρεις τη διανομή που σου αρέσει να σταματήσεις να αλλάζεις διανομές και να κάνεις format! Το linux δεν χρειάζεται ποτέ format αν το προσέχεις!

odd
29-11-05, 22:39
Εγώ χρησιμοποιώ το grub. Αυτό βρίσκεται στο c (όπου είναι και τα win) ή στον άλλο σκληρό όπου βρίσκεται το ubuntu;

Γιατί κάποια φορά που σκάλισα τις ρυθμίσεις του το χα κάνει από το Ubuntu...

n!ckk
30-11-05, 00:00
Εγώ χρησιμοποιώ το grub. Αυτό βρίσκεται στο c (όπου είναι και τα win) ή στον άλλο σκληρό όπου βρίσκεται το ubuntu;
Βρίσκεται στον σκληρό από όπου γίνεται το boot, επομένως αν δεν έχεις αλλάξει κάτι στο BIOS σχετικά με τη σειρά των δίσκων θα είναι στην αρχή του δίσκου με τα windows (Για την ακρίβεια θα καταλαμβάνει το MBR του δίσκου με τα windows και το stage 2 του grub θα βρίσκεται μάλλον στο / του linux - εδώ ας με διορθώσουν οι εμπειρότεροι! ;) )

Ερώτηση δική μου : Σε ένα τέτοιο setup, αν γίνει format το linuxάδικο partition (ή δίσκος) τα windows θα μπορούν να ξεκινήσουν ή θα χρειάζεται η εντολή FIXMBR ? (υποθέτω το δεύτερο!)

edit: Ακυρο! Μάλλον η απάντηση στην ερώτησή μου είναι οι απορίες των υπολοίπων! :D

@ Hwoarang: Έχεις βλέπω το όνομα του αγαπημένου μου χαρακτήρα στο Tekken3 (μαζί με τον Lei) ;)

WAntilles
30-11-05, 00:03
συγνώμη ρε παιδία..... χίλα συγνώμη...:oops::oops:

απλά μου την έχει σπάσει άσχημα κάθε φορά που κάνω φορματ στο Λινουξ να κάνω και στα Windows επειδή δεν δουλεύει το boot. Είναι μεγάλη μ@λ@κί@:evil:

Για να γλυτώσεις από αυτόν ακριβώς τον μπελά υπάρχει αυτό:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14735

Takis_Kal
30-11-05, 00:11
Εγω οταν κανω format το Λινουξ δεν μπουταρουν τα windows ,ΑΛΛΑ εγκαθιστω ξανα το linux και τον grub και επειδη επανεγραφεται βλεπει τα windows και το dual boot επιστρεφει.
Επισης εχω κανει format ta windows και τοτε βεβαια δεν bootarei το linux ΑΛΛΑ εγκαθιστω μονο τον grub και ολλα καλα .
GRUB = Δυναμη

@ ADSLgr.com All rights reserved.