PDA

Επιστροφή στο Forum : Το χειρότερο λογιστήριο EVER!



steli0s
13-01-09, 02:37
Είμαι συνδρομητης της εν λογω εταιρειας απο τα τελη του 2004. 4 χρονια κ κατι δλδ.

Σημερα, στα καλα καθουμενα στις 5 το απογευμα μου ερχεται sms που λεει:

EXEI ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ ΦΡΑΓΗ ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΑΣ. ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΚΑΛΕΣΤΕ ΑΜΕΣΑ ΣΤΟ 13831 ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ.

Περιεργο λεω, γιατι εχω πληρωσει μεχρι τα μεσα γεναρη κανονικα και μαλιστα μια βδομαδα ΠΡΙΝ ληξει ο λαγαριασμος. Όση ωρα ειμαι στην αναμονη, τσουπ και 2ο sms ολοιδιο και κοβεται το Internet. Μου λεει ευγενικα ο κυριος απο το cc οτι φαινοταν στο συστημα τους οτι δεν ειχα πληρωσει το λογαριασμο και γι αυτο το εκοψαν. Ειδε ομως λεει την πληρωμη μου και σε μιση ωρα θα λειτουργει κανονικα η υπηρεσια. Εν τω μεταξυ, το router επαιρνε μια ip απο 10.9.*.* νομιζω, με την οποια μου ανοιγε μονο η αρχικη σελιδα της forthnet.

Ολα αυτα τωρα, ενω εκανα δουλεια online...

Συμφωνα με τα λεγομενα του κυριου μεχρι τις 17.45 περιπου θα επρεπε να δουλευει ξανα η συνδεση. Ε, περναει 19.00 κ λεω να ξαναπαρω. Αφου εξηγω στην τηλεφωνητρια τι εχει συμβει και οτι ειναι απαραδεκτο απο μια εταιρεια να κοβει τη συνδεση ετσι ξαφνικα και χωρις προειδοποιηση, ακουω την απιστευτη απαντηση:

Τι να κανουμε κυριε; Ειναι χιλιαδες οι συνδρομητες και συμβαινουν αυτα...
Μεχρι τις 8 το πολυ θα εχετε συνδεθει παλι.

Ε, πηγε 9, συνδεση πουθενα, τα παρατησα σηκωθηκα κι εφυγα και τωρα που γυρισα δουλευει και παλι η συνδεση.

Πειτε μου τωρα εσεις...

Ειναι αυτη αντιμετωπιση σοβαρης εταιρειας;
Να κοβει την συνδεση χωρις ΟΥΤΕ e-mail, ΟΥΤΕ τηλεφωνου συνεννοησης ουτε τιποτα;
Οχι τπτ αλλο, αλλα για μενα με το σημερινο επεσαν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ στην υποληψη μου.
Πληρωνα και 1μιση βδομαδα νωριτερα τρομαρα μου, για να μην εχω προβληματα με καθυστερησεις κτλ...

Κλεινω το 12μηνο αυτον τον μηνα. Γνωριζει κανεις αν κανω τωρα αιτηση διακοπης, ποτε θα διακοπει η υπηρεσια;

Μπορουμε καπως να προστατευτουμε απο τετοιες κινησεις των παροχων (καταγγελια σε ΕΕΤΤ κτλ);

JULIANIK
13-01-09, 03:02
Πόσες μερες (υποτιθεται) οτι το ειχες απληρωτο και το εκοψαν;
Εννοω συγκεκριμενα, απο την ημερομηνια ληξης του προηγουμενου "απληρωτου" λογαριασμου.

steli0s
13-01-09, 03:05
Δες, εγω πληρωσα 7 Δεκεμβριου.
Ο λογαριασμος εληγε στις 18 Δεκεμβριου...
Το κοψανε στις 12 Ιανουαριου...

ariadgr
13-01-09, 03:06
Κλεινω το 12μηνο αυτον τον μηνα. Γνωριζει κανεις αν κανω τωρα αιτηση διακοπης, ποτε θα διακοπει η υπηρεσια;

Μετά το 12μηνο (για να μην πληρώσεις το penalty) κάνεις αίτηση απευθείας στο νεο πάροχο.
Δεν κάνεις αίτηση διακοπής για να μη μείνεις χωρίς υπηρεσία.

steli0s
13-01-09, 03:10
Δλδ, εμενα που ληγει το 12μηνο στις 18 Ιανουαριου, στις 19 να κανω αιτηση στον ΟΤΕ;

Μετα δεν θα μου ερθει λογαριασμος απο Forthnet για Ιανουαριο-Φεβρουαριο;

ariadgr
13-01-09, 03:12
Δλδ, εμενα που ληγει το 12μηνο στις 18 Ιανουαριου, στις 19 να κανω αιτηση στον ΟΤΕ;

Ναι, γιατί αν κάνεις πριν τις 18 θα σου έρθει το penalty


Μετα δεν θα μου ερθει λογαριασμος απο Forthnet για Ιανουαριο-Φεβρουαριο;

Ετσι κι'αλλιως οι μήνες προπληρώνονται οπότε θα τους έχεις πληρώσει από τον προηγούμενο λογαριασμό.
Θα σου έρθει λογικά πιστωτικός μετά την αλλαγή παρόχου.

Pehlis
13-01-09, 03:59
εγω παντος δεν ειχα πληρωσει τον προηγουμενο λογαριασμο επιδει μου ειχε ερθει 2πλος λογο οτι δεν ηταν ενημερομενο το λογιστιριο τους προφανος. ε αυτος τωρα μου ηρθε 2 πλος κανονικα.
Ετσι μου χε πει ο τυπος του shop που πληρωνω, κ μου λεει περιμενε τον επομενο για να ξεκαθαρισει...
Αλλες φορες μου ερχετε 1,5 φορες πανω ο λογαριασμος και αλλες 1,5 φορες κατω,
Οτι να ναι ειναι εκει περα...

steli0s
13-01-09, 04:07
Ναι, γιατί αν κάνεις πριν τις 18 θα σου έρθει το penalty



Ετσι κι'αλλιως οι μήνες προπληρώνονται οπότε θα τους έχεις πληρώσει από τον προηγούμενο λογαριασμό.
Θα σου έρθει λογικά πιστωτικός μετά την αλλαγή παρόχου.

Κατσε, αμα κανω αιτηση στις 19 στον ΟΤΕ, μεχρι να ενεργοποιηθει η υπηρεσια θα εχω την συνδεση της Forthnet, σωστα;

Η Forthnet απο την πλευρα της δε θα μου στειλει λογαριασμο για να πληρωσω απο 19/1 μεχρι την ημερα διακοπης; Η θα φανει απο τον ΟΤΕ στην forthnet οτι εγω διεκοψα στις 19 απο αυτους;

alexjm
13-01-09, 05:11
Κατσε, αμα κανω αιτηση στις 19 στον ΟΤΕ, μεχρι να ενεργοποιηθει η υπηρεσια θα εχω την συνδεση της Forthnet, σωστα;

Η Forthnet απο την πλευρα της δε θα μου στειλει λογαριασμο για να πληρωσω απο 19/1 μεχρι την ημερα διακοπης; Η θα φανει απο τον ΟΤΕ στην forthnet οτι εγω διεκοψα στις 19 απο αυτους;

Εάν δεν θές να δώσεις όυτε ευρώ παραπάνω στην forthnet, τότε πρέπει να κάνεις αίτηση διακοπής (νομίζω 1 μήνα πρίν), που να διευκρινίζει ότι μετα το τέλος της σύμβασης δεν θες ουτε μέρα παραπάνω. Αλλά μεχρι να σε ενεργοποιήσει ο ΟΤΕ, θα μείνεις χωρίς τηλεφωνο και ιντερνετ.
Νομίζω έτσι γίνεται..

ariadgr
13-01-09, 18:21
Κατσε, αμα κανω αιτηση στις 19 στον ΟΤΕ, μεχρι να ενεργοποιηθει η υπηρεσια θα εχω την συνδεση της Forthnet, σωστα;

Σωστα


Η Forthnet απο την πλευρα της δε θα μου στειλει λογαριασμο για να πληρωσω απο 19/1 μεχρι την ημερα διακοπης; Η θα φανει απο τον ΟΤΕ στην forthnet οτι εγω διεκοψα στις 19 απο αυτους;

Φυσικά θα σε χρεώσει η forthnet μέχρι την ημέρα που θα μεταφερθείς στον ΟΤΕ.

leros2004
14-01-09, 01:42
Εγώ έκανα πριν 5 μέρες αίτηση στη Hol, 21 με 23 του μήνα θα έχει τελειώσει η μεταφορά μου, λογικά αμα πάς ΟΤΕ θα γίνει γρηγορότερα ;)
Μην κάνεις τίποτα στη Forthnet, απλώς κάνε αίτηση στη καινούργια εταιρία που θέλεις, αυτοί θα κάνουν τα υπόλοιπα, φρόντισε να κάνεις την αίτηση 2-3 μέρες πρίν λήξη το 12μηνο σου έτσι ώστε η αλλαγή να γίνει μετά απο τη συμπλήρωση του

@ ADSLgr.com All rights reserved.