PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas - Πρόβλημα στην Πάτρα - Α/Κ Κων/λεως



pavlos_stam
13-01-09, 03:45
παίδες εγώ έχω Tellas 12Μbit/1024Kbit
το modem κλειδώνει στα 11994000 (down) και 961000 (up)
SNR 18 kai Atten. 12
Μένω Αγ. Σοφίας Πάτρα A/K Κωνστ/λεως
έχω tellas 3 χρόνια, δν αναβάθμισα σε 24 γτ κατεβάζα με 1Mb/s. 1.2 Mb/s max. (επί 3 χρόνια!) σε torrent, 500kb/s se ftp ανα αρχείο.
πρίν δύο μήνες, μέχρι τώρα, έχω γίνει μάρτυρας φοβερά χαμηλών ταχυτήτων της τάξης των 20kb/s.
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ...:mad::(

lemon12
13-01-09, 21:36
Η κατάσταση με το ADSL της tellas στην Πάτρα είναι όπως το περιγράφει ο φίλος pavlos_stam και χειρότερα. Μου πήρε σχεδόν μισή ώρα για ν' ανεβάσω μια εικόνα στο ImageShack, για να δείτε την απελπιστική κατάσταση. Εδώ και 10-15 μέρες αυτές είναι οι ταχύτητες. Σε τηλεφωνική επικοινωνία συνεχώς επικαλούνται βλάβη που θα διορθωθεί, η ημερομηνία όμως πάει όλο και πιο πίσω. Ήταν για 12-1, τώρα είναι για 19-1. Όσοι το σκέφτεστε, δείτε εδώ:
50201

Leftos
13-01-09, 23:40
Από χθες κατεβάζω με 2-10 kilobyte το δευτερόλεπτο. Μιλάμε για συγκλονιστικά πράγματα.

m4rk
14-01-09, 14:22
Same here...επιστρέψαμε σε PSTN εποχές...εγώ πάντως προχωράω σε διακοπή άμεσα...κ πολύ έμεινα...

EDIT: Απάντησα ΟΧΙ στην δημοσκόπηση γιατί δεν έχω προβλήματα τους τελευταίους 2 μήνες....έχω εδώ κ 6 μήνες το λιγότερο!!!!

Collective_Soul
14-01-09, 14:24
Παιδια καλο κουραγιο εδω κατεβαζω τωρα με 700κβ/δευτ
Μην ερθετε εδω και μας μπουκωσετε ομως; :rofl::rofl:

barabakos
14-01-09, 17:28
Απάντησα ΟΧΙ στην δημοσκόπηση γιατί δεν έχω προβλήματα τους τελευταίους 2 μήνες....έχω εδώ κ 6 μήνες το λιγότερο!!!!

Χαλάς τα ποσοστά όμως έτσι :)

Παρεπιπτόντως, καλό θα ήταν να κάναμε ένα πιο εμπεριστατωμένο και με περισσότερες ερωτήσεις γκάλοπ για την ποιότητα των υπηρεσιών που λαμβάνουμε από την Tellas σε όλη την Ελλάδα. Ενδεχομένως, αν είναι καλά δομημένο και υπάρχει ικανοποιητική συμμετοχή, να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στις καταγγελίες που κάνουν διάφορα μέλη στην ΕΕΤΤ και αλλού.

Τα παιδιά του adslgr τι λένε; Μήπως να το κάναμε και για όλους τους providers?

lemon12
15-01-09, 01:02
Εγώ παίρνω από Σκαγιοπούλειο. Δεν είναι μόνο το ότι η σύνδεση είναι απελπιστικά αργή, είναι και το ότι αποσυνδέεται, διακόπτεται συνεχώς η ροή των πακέτων με αποτέλεσμα να μη μπορείς να κάνεις στοιχειώδεις εργασίες σαν κι αυτές που κάναμε άνετα με dial-up. Προσπαθώ όλο το απόγευμα να στείλω ένα mail μ' ένα συνημμένο 1,5Mb και δεν μπορώ να το ανεβάσω.Προσπαθώ να το ανεβάσω το αρχείο με ftp στη σελίδα μου και πάλι δεν μπορώ. Αύριο θα το πάρω σε φλασάκι να πάω να το στείλω από ιντερνετ καφέ. Έλεος πια. Βάζουνε κι άλλους μέσα και τους δεσμεύουν με το παραμύθι των 20 ευρώ, που είναι μόνο για 6 μήνες. Τι σκοπό έχουν μετά; Κανόνι και να τους βάλουν και πεναλτι, βάσει συμβολαίου; Έχω εκνευριστεί πολύ μ' αυτήν την κατάσταση.:rtfm:
Αν μπορεί να υπάρξει κάποια επιπλέον πρωτοβουλία εκ μέρους της κοινότητας του adslgr Παρακαλώ να με ενημερώσετε. Δεν γνωρίζω ακόμα καλά τη λειτουργία, γιατί είμαι νέο μέλος.
Ευχαριστώ!

pavlos_stam
15-01-09, 21:04
ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ, Ο,ΤΙ Κ ΑΝ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΝΑ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΣΤΑ 20kb/s ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ
ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ. ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΦΥΓΩ (ΕΧΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΟΛΛΥ ΚΑΙΡΟ). ΑΝ ΟΜΩΣ ΦΥΓΩ Κ ΠΑΩ ΠΧ FORTHNET Κ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΚ...? ΤΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ?

MikeChem
15-01-09, 21:24
Παίδες εγω την έκανα για ΟΤΕ. Γλίτωσα και το πρόστιμο (είχα 6μήνες ακόμα) στέλνοντας τους ένα fax (τους τα έχωσα κανονικά). Bye bye Τέλη.

geovision
15-01-09, 22:40
ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ, Ο,ΤΙ Κ ΑΝ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΝΑ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΣΤΑ 20kb/s ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ
ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ. ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΦΥΓΩ (ΕΧΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΟΛΛΥ ΚΑΙΡΟ). ΑΝ ΟΜΩΣ ΦΥΓΩ Κ ΠΑΩ ΠΧ FORTHNET Κ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΚ...? ΤΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ?


Φίλε την ίδια σκέψη κάνω κι εγώ. Αυτοί πάνε για νέα καταγγελία και έτσι δεν νομίζω να είναι η λύση που πρέπει. Εν τω μεταξύ την HOL δεν την εμπιστεύομαι αλλά χωρίς λόγο δεν έχω στοιχεία. ΟΤΕ δεν θέλω να πάω με τίποτα γιατί δεν γουστάρω να πληρώνω νταβατζιλίκι και μάλιστα υψηλό. Δεν πιστεύω ότι έχουμε επιλογές αν το δούμε ψυχρά. Εν τω μεταξύ η τηλεφωνία της ΤΕΛΛΑΣ είναι απόλυτα άριστη ενώ στους άλλους δύο εναλλακτικούς είναι όπως σου κάτσει και ερωτηματικό. Έχω προσωπική εμπειρία απο FORTHNET. Δεν ξέρω. Ας το συζητήσουμε. Άκουσα και οτι η ΟΝ θα έρθει κατα το καλοκαίρι οπότε...

lemon12
16-01-09, 01:22
Θα προτιμούσα να πληρώνω κάτι παραπάνω στον ΟΤΕ για να 'χω αξιόπιστες υπηρεσίες. Δυστυχως δεν μου δίνει διαθεσιμότητα ADSL παρότι είμαι πολύ κεντρικά. Άκουσα για προβλήματα της HOL στην περιοχή, στην τηλεφωνία. Η αλήθεια είναι πως η tellas έχει αυτό το αντικείμενο (τηλεφωνία) χρόνια τώρα και ίσως το διαχειρίζεται καλύτερα. Όσο για την forthnet, γενικά η βόρεια Πάτρα λέει καλά λόγια, χωρίς να λέιπουν οι εξαιρέσεις. Για την περιοχή μου (SKAG) δεν ξέρω. Το άσχημο είναι ότι σε δεσμεύουν για ένα χρόνο. Στην tellas έχω εκπληρώσει αυτή την υποχρέωση, οπότε κι εγώ είμαι στο ψάξε. Όπως και να 'χει αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση σε 10 μέρες το πολύ, θα έχω κάνει αίτηση αλλού!

ermis333
16-01-09, 07:51
Θα προτιμούσα να πληρώνω κάτι παραπάνω στον ΟΤΕ για να 'χω αξιόπιστες υπηρεσίες. Δυστυχως δεν μου δίνει διαθεσιμότητα ADSL παρότι είμαι πολύ κεντρικά. Άκουσα για προβλήματα της HOL στην περιοχή, στην τηλεφωνία. Η αλήθεια είναι πως η tellas έχει αυτό το αντικείμενο (τηλεφωνία) χρόνια τώρα και ίσως το διαχειρίζεται καλύτερα. Όσο για την forthnet, γενικά η βόρεια Πάτρα λέει καλά λόγια, χωρίς να λέιπουν οι εξαιρέσεις. Για την περιοχή μου (SKAG) δεν ξέρω. Το άσχημο είναι ότι σε δεσμεύουν για ένα χρόνο. Στην tellas έχω εκπληρώσει αυτή την υποχρέωση, οπότε κι εγώ είμαι στο ψάξε. Όπως και να 'χει αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση σε 10 μέρες το πολύ, θα έχω κάνει αίτηση αλλού!

Η κατάσταση θα συνεχιστεί για κάμποσο καιρό ακόμα δυστηχώς, πρέπει να ολοκληρωθούν κάποιες εργασίες στην περιοχή και θα πάρει κάμποσο καιρό.

Αν το έχεις σκοπό να φύγεις, φύγε από τώρα, δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι σε 10 ημέρες....

geovision
16-01-09, 10:11
Η κατάσταση θα συνεχιστεί για κάμποσο καιρό ακόμα δυστηχώς, πρέπει να ολοκληρωθούν κάποιες εργασίες στην περιοχή και θα πάρει κάμποσο καιρό.

Αν το έχεις σκοπό να φύγεις, φύγε από τώρα, δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι σε 10 ημέρες....


Καλημέρα σε όλους,

Φίλε Ερμή που να πάμε? Είπα πιο πάνω τις σκέψεις μου. Είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα μου φαίνεται! Δεν μου φαίνεται και λογικό να ρισκάρω και την τηλεφωνία μου!

aporos1
17-01-09, 16:35
μια εικονα 1000 λεξεις

iaberis
19-01-09, 19:13
Όχι μόνο τους τελευταίους 2 μήνες! Τους 2 πρώτους μήνες δεν είχα πρόβλημα μόνο! Από τότε έχω μετανοιώσει που έβαλα TELLAS - ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΧΑΝΕΙΣ...

rigask
31-01-09, 03:27
Kalhspera, eimai apo to kalokairi sth tellas, edw kai 3 bdomades katebazw me 20 KB/s max. Prin, oi taxythtes htan ikanopoihtikes ektos apo tis apogeymatines wres 4-8 poy epefte pali se ayta ta epipeda. De kserw ti na pw, pairnw thl, kai dinoyn parataseis, twra lene gia 2 febroyarioy kai paradexontai oti ey8ynontai aytoi gia to problhma. Eilikrina eimai apogohteymenos.

TheBlacksmith
31-01-09, 03:35
δεν είσαι ο πρώτος που τρώει τα μούτρα του με την τελλάς , ιδιαιτέρως αυτήν την εποχή (εδώ και 2 μήνες) τα πράγματα είναι τραγικά. Η μόνη λύση είναι αλλαγή παρόχου ή ατσάλινα νεύρα μέχρι να λυθούν τα προβλήματά τους...

rigask
31-01-09, 03:53
Μα ειναι σοβαρη υπηρεσια αυτη? Είναι δυνατόν? Δε ντρέπονται λιγακι. ουτε μια ενημέρωση, ενα συγνωμη, καλα για αποζημιωση δε το συζητάω. Και οι εκπροσωποι τους σου λένε "πηρε παράταση", θα λυθει το θεμα μεχρι στις 2 Φεβρουαρίου. Παραταση στη παραταση. Για γέλια ειναι...

georgemailo
02-02-09, 00:05
Και εγώ μια από τα ίδια!!! Εδώ και ένα εξάμηνο έχω πρόβλημα με το internet και τους τελευταίους 2 μήνες χαίρομαι την dial-up σύνδεση!!!!!!!!!!!!! Άραγε τι πρόβλημα υπάρχει και δεν μπορεί να λυθεί τόοοοοσο καιρό. Πάντως εγώ έχω ήδη κάνει αίτηση για Forthnet. Κάτι μου λέει ότι θα το μετανοιώσει ο Τέλης γιατί πολλοί θα αλλάξουν πάροχο.

TheBlacksmith
02-02-09, 08:27
άσε ρε, οι άνθρωποι είναι απλά ερασιτέχνες και απατεώνες και οι τους τεχνικούς τους περιμένουν ακόμα να τους φέρουν από Ινδία.

rigask
03-02-09, 01:38
Τραγικά πράγματα, αύριο αίτηση στη forthnet, καταγγελία στην εθνικη επιτροπη τηλεπικοινωνιων και ταχυδρομειων(με φαξ που βρισκεις σε ενα oteshop) και καμμια πληρωμη λογαριασμου.

........Auto merged post: rigask πρόσθεσε 1 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

1ας μηνας pstn...

pavlos_stam
08-02-09, 23:31
Παίδες εδώ και δυο μερες. η ταχυτητα επανήλθε....... έφτασα ξανά όπως και πριν δυο μήνες 1200kb/s σε torrent και 800-900kb/s σε http. Δν κάνω πλάκα. όποιος δν πιστεύει στειλτε να σας στειλω print screen.. π ειναι και αξιοπιστο....

rigask
09-02-09, 02:55
Πραγματι, η ταχυτητα φαινεται πως επανερχεται...για να δουμε

m4rk
09-02-09, 20:01
Χαλάς τα ποσοστά όμως έτσι :)

Ναι όντως ένα δίκιο το έχεις, έριξα την ψήφο εν θερμώ όμως...(τη μέρα που την διέκοψα :P)

Πάντως οι ταχύτητες έχουν επανέλθει όπως ανέφεραν κάποιοι. Βέβαια έχω ΄κανει ήδη αίτηση στην forthnet. Σόρρυ αλλά 1 εβδομάδα με καλές ταχύτητες συν άλλη 1 παλιότερα, μέσα σε ένα χρόνο σύνδεσης με μέσο όρο PSTN ταχύτητες δε μου λέει τπτ. :nono::evil:

Το πιο πιθανό είναι ότι έφυγαν κάποιοι φοιτητές μετά την εξεταστική τους και χαλάρωσε το κέντρο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.