PDA

Επιστροφή στο Forum : Ondsl kit: Διακοπή & νέα σύνδεση



t300
29-11-05, 18:53
Έχω ondsl kit το οποίο λήγει 17.01.2006 Επειδή δεν βλέπω να φαίνεται στο μέλλον φοιτητικό και επειδή κανένας isp δε φαίνεται να ενδιαφέρεται να διατηρήσει τους παλιούς συνδρομητές, κατέληξα ότι η πιο συμφέρουσα για εμένα επιλογή (χρειάζομαι adsl μόνο για 3-4 μήνες ακόμα), είναι η νέα αγορά ondsl kit (2+2 μήνες).

Πότε πρέπει να ενημερώσω για την επιθυμία μου να μην γίνει αορίστου η συνδρομή μου; Ισχύει το 1 μήνας πρίν τη λήξη; (δηλ. 17.12.2005).

Θα έχω κάποιο πρόβλημα με την ενεργοποίηση νέου πακέτου; Η προσφορά 2+2 λήγει 31.01.2006, οπότε πιστεύω να την προλάβω αν διακοπεί κανονικά η τωρινή μου στις 17.01. Έχετε εμπειρία από διακοπή ondsl kit; Γίνεται αμέσως ή μου δεσμεύουν τη γραμμή;

enwsitis21
29-11-05, 19:07
Έχω ondsl kit το οποίο λήγει 17.01.2006 Επειδή δεν βλέπω να φαίνεται στο μέλλον φοιτητικό και επειδή κανένας isp δε φαίνεται να ενδιαφέρεται να διατηρήσει τους παλιούς συνδρομητές, κατέληξα ότι η πιο συμφέρουσα για εμένα επιλογή (χρειάζομαι adsl μόνο για 3-4 μήνες ακόμα), είναι η νέα αγορά ondsl kit (2+2 μήνες).

Πότε πρέπει να ενημερώσω για την επιθυμία μου να μην γίνει αορίστου η συνδρομή μου; Ισχύει το 1 μήνας πρίν τη λήξη; (δηλ. 17.12.2005).

Θα έχω κάποιο πρόβλημα με την ενεργοποίηση νέου πακέτου; Η προσφορά 2+2 λήγει 31.01.2006, οπότε πιστεύω να την προλάβω αν διακοπεί κανονικά η τωρινή μου στις 17.01. Έχετε εμπειρία από διακοπή ondsl kit; Γίνεται αμέσως ή μου δεσμεύουν τη γραμμή;

Καλησπέρα,

Εάν πρόκειται για αριστούχο/αριστούχα φοιτητή/τρια, η OTEnet έχει πακέτα για αυτή τη κατηγορία.
Όσο αναφορά το dsl kit, πρέπει να συμπληρώσεις αίτηση ότι επιθυμείς κατάργηση του πακέτου.Περισσότερες πληροφορίες στο helpdesk της otenet, τηλ: 801-11-35555.
Επειδή πηγαίνει αίτημα της OTEnet στον ΟΤΕ, για κατάργηση της γραμμής, αυτό παίρνει από 5 - 12 εργάσιμες μέρες, πρόσθεσε άλλες 5 με 12 εργάσιμες μέρες για την ενεργοποίηση του νέου dsl kit, θα χρειαστεί να περιμένεις καμιά 20ριά μέρες χωρίς dsl.

t300
29-11-05, 19:16
Καλησπέρα,

Εάν πρόκειται για αριστούχο/αριστούχα φοιτητή/τρια, η OTEnet έχει πακέτα για αυτή τη κατηγορία.
Όσο αναφορά το dsl kit, πρέπει να συμπληρώσεις αίτηση ότι επιθυμείς κατάργηση του πακέτου.Περισσότερες πληροφορίες στο helpdesk της otenet, τηλ: 801-11-35555.
Επειδή πηγαίνει αίτημα της OTEnet στον ΟΤΕ, για κατάργηση της γραμμής, αυτό παίρνει από 5 - 12 εργάσιμες μέρες, πρόσθεσε άλλες 5 με 12 εργάσιμες μέρες για την ενεργοποίηση του νέου dsl kit, θα χρειαστεί να περιμένεις καμιά 20ριά μέρες χωρίς dsl.

Δυστυχώς δεν ανήκω στην προνομιούχα κατηγορία. Η απορία μου είναι η εξής: Όπως λες θέλει 5-12 ημέρες για τη διακοπή. Υποθέτω 5-12 μετά τη λήξη του πακέτου, σωστά;
Αν λοιπόν αφού λήξει το πακέτο μου στις 17.01.2006, πάω και αγοράσω νέο αμέσως (πχ 19.01.2005) θα υπάρξει πρόβλημα, μιας και δε θα έχει γίνει ακόμα διακοπή από τον ΟΤΕ;

enwsitis21
29-11-05, 19:38
Δυστυχώς δεν ανήκω στην προνομιούχα κατηγορία. Η απορία μου είναι η εξής: Όπως λες θέλει 5-12 ημέρες για τη διακοπή. Υποθέτω 5-12 μετά τη λήξη του πακέτου, σωστά;
Αν λοιπόν αφού λήξει το πακέτο μου στις 17.01.2006, πάω και αγοράσω νέο αμέσως (πχ 19.01.2005) θα υπάρξει πρόβλημα, μιας και δε θα έχει γίνει ακόμα διακοπή από τον ΟΤΕ;

Τιμολογιακά και μόνο, η διακοπή θα φαίνεται στο τέλος του μήνα.
Το νέο πακέτο μπορείς να το αγοράσεις και την ίδια μέρα που λήγει το προηγούμενο.Δέν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του νέου πακέτου, όσο αναφορά το διάστημα για να καταργηθεί το προηγούμενο μέσω ΟΤΕ.

RoadHog
29-11-05, 23:30
t300 νομίζω πως το 2+2 ισχύει μόνο εάν συνδεθείς για 12 μήνες.

http://corporate.otenet.gr/corporate/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_pane/P-1030c8a8b3c-10009

enwsitis21
30-11-05, 00:31
t300 νομίζω πως το 2+2 ισχύει μόνο εάν συνδεθείς για 12 μήνες.

http://corporate.otenet.gr/corporate/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_pane/P-1030c8a8b3c-10009

Εάν κατάλαβα καλά, οι 12 μήνες αναφέρονται για να έχει 20% έκπτωση από το 5ο έως και το 12ο μήνα.
Αφού θέλει ο t300 για 3-4 μήνες ακόμη dsl, του/της έρχεται κουτί το πακέτο.

t300
30-11-05, 00:38
... του/της έρχεται κουτί το πακέτο.

Του :D
Επομένως κάνω διακοπή 1 μήνα πρίν και αγοράζω πακέτο κατευθείαν με τη λήξη για να εκμεταλλευτώ τις μέρες που απαιτούνται για τη διακοπή ώστε να γίνεται ταυτόχρονα η διαδικασία της νέας σύνδεσης.

Πάντως θα μπορούσαν να δίνουν την ανανέωση σε αορίστου (γραμμή+isp) φθηνότερα από 26 ευρώ/μήνα ώστε να γλιτώνουν από τα έξοδα του κουτιού (modem κτλ), αλλά όπως ανέφερα και παραπάνω, ουδέν ενδιαφέρον για διατήρηση της πελετειακής τους βάσης.

RoadHog
01-12-05, 12:55
Πήρα σήμερα τηλέφωνο στο 8011135555 και μου είπαν οτι η προσφορά 2+2 και -20%/μήνα ισχύει μόνο αν δεσμευτείς για 12 μήνες (Υπογράφεις σε ένα κουτάκι στο συμβόλαιο).

Αν δεν υπογράψεις, τότε το πακέτο ισχύει μόνο για 2 μήνες! :(

t300
01-12-05, 17:31
Αφού στο site αναφέρει ξεκάθαρα ότι είναι διαφορετικές προσφορές. Να υποθέσω ότι έπεσες σε μη ενημερωμένο υπάλληλο;

RoadHog
05-12-05, 16:27
Υπέθεσες σωστά. Πήρα ξανά σήμερα και μου είπαν οτι είναι 2+2. :)

No-Name
05-12-05, 21:12
H Otenet σου κόβει άμεσα τo ondsl kit δεν κάνει ένα μήνα πάντως.Και κανονικά ισχύει προσφορά 2+2 χωρίς 12μηνο συμβόλαιο.Αυτά...

t300
05-12-05, 23:32
Ερώτηση: Μου έστειλαν την αίτηση διακοπής η οποία αναφέρει ότι η αίτηση περνάει στο σύστημά τους 2 μέρες μετά την αποστολή της και η διακοπή γίνεται την τελευταία ημέρα του μήνα στον οποίο παρέλεβαν την αίτηση. Εγώ που θέλω να κοπεί στις 17/1 (ακριβώς στη λήξη των 3ων μηνών), τι κάνω;

No-Name
05-12-05, 23:59
Να στείλεις την αίτηση διακοπής και να αναφέρεις ότι τελειώνει στις 17/1 και δεν θέλεις να συνεχίσει αλλιώς θα γίνει αορίστου και θα ψάχνεσαι.Υπόψην τη γραμμή τη κρατάς και έχεις άλλο πάροχο αν θές

RoadHog
06-12-05, 22:49
Ερώτηση: Μου έστειλαν την αίτηση διακοπής η οποία αναφέρει ότι η αίτηση περνάει στο σύστημά τους 2 μέρες μετά την αποστολή της και η διακοπή γίνεται την τελευταία ημέρα του μήνα στον οποίο παρέλεβαν την αίτηση. Εγώ που θέλω να κοπεί στις 17/1 (ακριβώς στη λήξη των 3ων μηνών), τι κάνω;

Επειδή είχα την ίδια απορία με εσένα (η σύνδεσή μου λήγει στις 25/12) πήρα τηλ και μου είπαν οτι άμα είσαι μέσα στους 3 μήνες τότε η σύνδεση κόβεται την ημερομηνία που τελειώνει (25/12). Απλά θα πρέπει να στείλεις την αίτηση ~5 μέρες πριν την λήξη του προπληρωμένου 3μήνου.

RoadHog
06-12-05, 22:54
H Otenet σου κόβει άμεσα τo ondsl kit δεν κάνει ένα μήνα πάντως.Και κανονικά ισχύει προσφορά 2+2 χωρίς 12μηνο συμβόλαιο.Αυτά...


Σε εμένα πάντως πέρασαν ~20 ημέρες για να μου κόψουν το παλιό OnDsl Kit και να ενεργοποιήσουν το καινούριο... Ίσως να ήμουν άτυχος :(

t300
06-12-05, 23:02
Σε εμένα πάντως πέρασαν ~20 ημέρες για να μου κόψουν το παλιό OnDsl Kit και να ενεργοποιήσουν το καινούριο... Ίσως να ήμουν άτυχος :(

Μέχρι να σου το κόψουν, πλήρωσες κάτι επιπλέον από το προπληρωμένο;

RoadHog
07-12-05, 15:11
Όχι.

Το παράξενο είναι οτι ενώ η σύνδεση κόπηκε 5 ημέρες μετά την λήξη, η γραμμή συνέχισε να είναι adsl για καμιά 10αρια ημέρες ακόμη... :p

Δεν έχασα ευκαιρία... πήρα σβάρνα όλα τα demo που υπήρχαν : p

FoZ
11-12-05, 20:23
Όχι.

Το παράξενο είναι οτι ενώ η σύνδεση κόπηκε 5 ημέρες μετά την λήξη, η γραμμή συνέχισε να είναι adsl για καμιά 10αρια ημέρες ακόμη... :p

Δεν έχασα ευκαιρία... πήρα σβάρνα όλα τα demo που υπήρχαν : p

με το sagem το μοντεμ?γιατι νομιζω ειναι κλειδωμενο..

ReverseR
12-12-05, 17:30
ελαφρώς :offtopic:

Όταν πρόκειται για πακέτα ΟΤΕ (και έχεις ήδη γραμμή αδσλ από ΟΤΕ) πρέπει να κάνεις και πάλι τη γνωστή διαδικασία αποσύνδεση επανασύνδεση ή όχι?

RoadHog
12-12-05, 22:51
με το sagem το μοντεμ?γιατι νομιζω ειναι κλειδωμενο..


Δεν ξέρω για το sagem. Το χρησιμοποίησα μόνο για 1 μήνα και μετά πήρα το usr9105.

ReverseR
13-12-05, 00:33
ελαφρώς :offtopic:

Όταν πρόκειται για πακέτα ΟΤΕ (και έχεις ήδη γραμμή αδσλ από ΟΤΕ) πρέπει να κάνεις και πάλι τη γνωστή διαδικασία αποσύνδεση επανασύνδεση ή όχι?

I am whining here!!!

RoadHog
13-12-05, 13:12
I am whining here!!!


:p

Στο Ondsl kit (γραμμή της otenet) διακόπτεται η γραμμή και γίνεται όλη η διαδικασία απο την αρχή.

"Πακέτο" του ΟΤΕ είναι το connx (γραμμή οτε, σύνδεση οτενετ). Το Ondsl kit είναι πακέτο της otenet (γραμμή-σύνδεση οτενετ).

drambuie
31-12-05, 16:51
Παιδια μηπως ξερετε αν το μοντεμ του kit ειναι κλειδωμενο για αλλες isp?Γιατι τωρα που ληγει το κιτ σκεφτομαι να βαλω το 3+3 της forthnet.Eυχαριστω

kantonop
01-01-06, 11:36
τι γινεται ρε παιδια,κι εμενα ληγει to ondsl kit 20 γεναρη και δεν βλεπω καμια προσφορα απο οτενετ...!φορθνετ δινει 3 μηνακια δωρο!!γιατι δηλαδη καποιος να μεινει στην οτενετ???υπαρχει καμια προσφορα και δεν την ειδαμε?ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ τσιφτηδες:thumb_dup

katakouzina
06-01-06, 03:23
Παιδια μηπως ξερετε αν το μοντεμ του kit ειναι κλειδωμενο για αλλες isp?Γιατι τωρα που ληγει το κιτ σκεφτομαι να βαλω το 3+3 της forthnet.Eυχαριστω
Όχι. Αλλά για να μην φαίνεται καθόλου το λογότυπο otenet πηγαίνεις στο site της Sagem και κατεβάζεις τoυς original drivers...:oops:

fontas21
07-01-06, 23:39
Και εμένα το ondsl kit λήγει στις 14/1.Έχω αποκλείσει να μείνω με αορίστου χρόνου καθώς βγαίνει καμιά 40αρια euro τον μήνα,δεν συμφέρει.Τι με συμβουλεύετε να κάνω?1ον)Να διακόψω γραμμή και σύνδεση και να πάρω ένα εκ των ondsl kit με 2+2 μήνες και forthnet kit με 3+3μήνες 2ον)Να διακόψω την σύνδεση και να διατηρήσω την γραμμή(οπότε παίζει και πάγιο 15,90 ευρο χωρίς φπα) και να πάρω ένα από τα προαναφερόμενα πακέτα 3ον)ποιο από τα δύο πακέτα με συμφέρει καλύτερα?(φοβάμαι μήπως η otenet μου κάνει κουτσουκέλες επειδή θα βάλω άλλον παροχο και υπάρχουν καθυστερήσεις) .Παιδιά,πραγματικά οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη καθώς καίγομαι στην δουλειά τελευταία και στο πρώτο μου ρεπό είπα να το ψάξω εδώ μαζί σας γιατί δεν προλαβαίνω να το ψάξω διεξοδικά με τις εταιρείες.

ΕΡΜΗΣ
13-01-06, 00:32
Σε εμένα πάντως πέρασαν ~20 ημέρες για να μου κόψουν το παλιό OnDsl Kit και να ενεργοποιήσουν το καινούριο... Ίσως να ήμουν άτυχος :(

Με το που έγινε διακοπή από πλευράς της οτενετ μπορεί να άργησε ο ΟΤΕ να κάνει διακοπή της 1ης γραμμής με αποτέλεσμα να αργήσει και η επανενεργοποίηση του νέου οτενετ dsl kit αφού η διαδικασία ξαναρχίζει από την αρχή σαν να πήρες νέο κιτ(επανενεργοποίηση της κομένης γραμμής και ενεργοποίηση σύνδεσης μετά από οτενετ). Αν θυμάστε η ενεργοποίηση διαρκεί μέχρι και 12 εργάσιμες, αν βάλεις και τις ημέρες που κάνει ο οτε να καταργήσει τη γραμμή είναι επόμενο να έφτασε τις 20 ημέρες η όλη διαδικασία ... κατάργηση - νέα ενεργοποίηση.

Sotiris05
07-02-06, 18:12
Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει τι θα συμβεί αν ΠΡΙΝ τη λήξη του κιτ πάρω καινούργιο; Ρωτάω γιατί το δικό μου (3μηνο Οτενετ) λήγει στις 24 αλλά θέλω να πάρω καινούργιο μέσα σε αυτή την βδομάδα (το αργότερο 10-2) για να προλάβω την προσφορά του γερμανού με το PS. Σκέφτηκα να το πάρω και να σταλεί αργότερα η αίτηση αλλά στον γερμανό μου είπαν ότι με το που το αγοράζω στέλνουν την αίτηση στην Οτενετ. Αν σταλεί ενώ υπάρχει ήδη ενεργή DSL τι θα γίνει; Απλά μια καθυστέρηση παραπάνω ή κάτι άλλο;

No-Name
07-02-06, 18:19
όταν αγοράσεις το kit στέλνεις την αίτηση εσύ όποτε θές, για την προσφορά 50% κτλ μετράει η ημερομηνία αγοράς και όχι η ημέρα αποστολής φάξ.Στάνταρ στο λέω.Οπότε στένεις με φάξ το αίτημα διακοπής.Η διακοπή θα γίνει σε σενα στις 24.Μετά απο εκεί όποτε θές πήγαινε στο Γερμανό και αγόρασε καινούριο kit.Εσύ στέλνεις πλεον το φαξ στην οτενετ και όχι απαραίτητα ο αντιπρόσωπος

@ ADSLgr.com All rights reserved.