PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ενεργοποιήση και το go.tellas.gr



Lagman
13-01-09, 13:52
Βάζω το activation id , διαλέγω username και ένα password σύμφωνα με τους κανόνες του site και μετά βγάζει μια σελίδα που λέει ότι το request url was not found και ότι γίνετε redirect στο www.tellas.gr ...

λέω οκ ενεργοποιήθηκε το account , βάζω username και pass στο router λέει λάθος username password, βάζω πάλι zisto@tellas.gr zisto μπαίνω στο go.tellas.gr δέχεται το activation id βάζω ξανα το ίδιο username Που είχα βάλει πρίν και δεν το δέχεται λέει ότι δεν είναι διαθέσιμο ! άλλο username πάλι τα ίδια

όποιος θέλει να κατοχυρώσει username μπορεί να κάνει αυτό ...

didaskalo
14-01-09, 13:18
Όχι το έχεις κατοχυρώσει το username απο την πρώτη φορά που το έβαλες και ασ σου βγάζει request url was not found .Για κάποιον άλλο λόγο δεν μπορείς να μπείς σε άλλη σελίδα. Πιθανολογώ οτι έχεις εγκαταστήσει κάποια static ip για το pc σου (δεν είναι πρόβλημα αυτό), απλά ίσως υπάρχει κάποιο θέμα με του DNS. Δοκίμασε να βάλεις την επιλογή obtain DNS server automaticaly, ή εαν αποτύχει επικοινώνησε με tellas να σοιυ πούν αυτοί τους DNS και βάλε αυτους.

atj++
14-01-09, 13:58
Έτσι μου έκανε και εμένα,
απλά θέλει λίγα λεπτά αφότου βάλεις τα στοιχεία για να ενεργοποιηθούν.

Lagman
14-01-09, 18:52
έχω "ενεργοποιήσει" 500 username ... Ip και dns παίρνει αυτόματα ... επίσης δοκίμασα και από άλλο υπολογιστή ... όσον αφορά τους dns δεν νομίζω γιατί μου είπανε οτι οταν ενεργοποιηθεί το username είναι λογικό να βγάλει την σελίδα που λέει ότι δεν βρέθηκε η σελίδα και ότι γίνετε προώθηση στην www.tellas.gr

αν είναι δυνατόν ούτε ενεργοποίηση δεν μπορούμε να κάνουμε !! Άλλοι στην ΤΥ μου είπαν να δοκιμάσω μετά από μισή ώρα κλπ

didaskalo
14-01-09, 19:38
Παίρνει αυτόματα η υποθέτεις?Δεν χάνεις τπτ να δοκιμάσεις. Τα DNS είναι
DNS1)62.169.194.17
DNS2)62.169.194.18
Επίσης προτείνω να δοκιμάσεις με το πρώτο username που δοκίμασες ή έστς επικοινώνισε μαζί τους να σου πούνε ποιο είναι ενεργοποιημένο.
Όλα αυτά στα λέω γιατί είχα ανάλογο πρόβλημα,η ΤΥ δεν μπορούσε να βρεί τι φταίει και με μια απλή σκέψη "βρε μπάς και...." λύθηκε.

Lagman
14-01-09, 19:57
δεν βλέπουνε κανένα ενεργοποιημένο και αν δοκιμάσω κάποιο που δοκίμασα σε προηγούμενη προσπάθεια λέει οτι χρησιμοποιείτε .
Δε καταλαβαίνω γιατί όλη αυτή η ταλαιπωρία 2 μέρες τώρα .

crypter
14-01-09, 21:12
Στο 1212 (τεχνικη βοηθεια) τι σου λενε εφοσον συνεχιζεται για 2 ημερες αυτο; :hmm:

ermis333
14-01-09, 23:58
Βάλε απλό password όχι τπτ τρελούς χαρακτήρες και κάντο από ίντερνετ explorer.

Εν ανάγκη μπές από άλλο PC που έχει κανονικά γραμμή ίντερνετ και ενεργοποίησέ το εκεί.

Lagman
15-01-09, 00:40
όσον αφορά το pass μίλησα με την ΤΥ και μου είπανε ότι από ειδικούς χαρακτήρες παίρνει . η ! θέλει ένα τουλάχιστον κεφαλαίο χαρακτήρα ,ένα αριθμό και να είναι τουλάχιστον 6 χαρακτήρες ...
φυσικά δοκίμασα από άλλο υπολογιστή και από internet explorer όλα δείχνουν ότι είναι δεκτό το username και το password, σήμερα περίμενα να με καλέσουν στο κινητό δεν πήραν για να δούμε αύριο ... τα προβλήματα με κυνηγάνε χαχαχαχα

Lagman
15-01-09, 20:49
Τρίτη μέρα που περιμένω να με καλέσουν ... ούτε ενεργοποίηση δεν μπορούμε να κάνουμε .

SpiritCrusher
16-01-09, 00:06
Καληνύχτα lag0r!! :rofl:

Lagman
16-01-09, 10:37
Ναι σας λέω η tellas είναι άψογη εταιρία , 4η μέρα σήμερα και ακόμα να λυθεί το πρόβλημα με την ενεργοποίηση...

ermis333
16-01-09, 13:35
Ναι σας λέω η tellas είναι άψογη εταιρία , 4η μέρα σήμερα και ακόμα να λυθεί το πρόβλημα με την ενεργοποίηση...

Ζήτα νέο Activation ID, κάλεσε το 1212 να τελειώνεις.......επίσης μπορείς να κάνεις ενεργοποίηση και από άλλο pc που έχει ίντερνετ.

Lagman
16-01-09, 14:38
Ζήτα νέο Activation ID, κάλεσε το 1212 να τελειώνεις.......επίσης μπορείς να κάνεις ενεργοποίηση και από άλλο pc που έχει ίντερνετ.


Δεν ήξερα ότι μπορούμε να ζητήσουμε νέο Activation ID... ναι δοκίμασα και από άλλο pc που έχει internet .Για να δούμε θα μου δώσουν νέο Activation ID.

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 28 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δυστυχώς η έκδοση νέου Activation ID δεν είναι εφικτή γιατί έχουμε δηλώσει το πρόβλημα εδώ και μέρες και θα λυθεί.Aυτό που μου πρότεινε είναι να κάνω δοκιμές . Τι ταλαιπωρία και αυτή ...

ermis333 τα φώτα σου

ermis333
16-01-09, 14:55
Δεν ήξερα ότι μπορούμε να ζητήσουμε νέο Activation ID... ναι δοκίμασα και από άλλο pc που έχει internet .Για να δούμε θα μου δώσουν νέο Activation ID.

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 28 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δυστυχώς η έκδοση νέου Activation ID δεν είναι εφικτή γιατί έχουμε δηλώσει το πρόβλημα εδώ και μέρες και θα λυθεί.Aυτό που μου πρότεινε είναι να κάνω δοκιμές . Τι ταλαιπωρία και αυτή ...

ermis333 τα φώτα σου

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο, σε 3-4 φίλους μου που είχαν βάλει όλα λειτουργούσαν κανονικά.....τώρα παίζει να έχει κολλήσει το activation ID.

Aλλά όπως και να έχει μου φαίνεται πολύ κουλό να παίρνει τόσο καιρό ένα απλό reset....

crypter
16-01-09, 18:17
Ειναι που μαζεψε πολλους πελατες με την προσφορα των 19.90 ευρω και δεν προλαβαινουν να τους σεταρουν. :p
:p

Lagman
16-01-09, 20:32
μα αυτό έπαιζε αυτόματα... :( έβαζες activation id έβαζες επιθυμητό username και password και είχες πρόσβαση στο Internet ... τόσο απλά . Τώρα δε ξέρω τι γίνεται εάν πχ την ώρα που κάνεις submit "σκάσει" η βάση η το site go.tellas.gr η ότι τρέχει από πίσω . Μάλλον σε τέτοια περίπτωση έπεσα.

Spanos
16-01-09, 20:57
Πρόκειται για άλλο ένα πρόβλημα της Tellas το οποίο κρατάει χρόνια, θυμάμαι πάρα πολλές περιπτώσεις απο τότε που ξεκίνησε το Zisto.

Tόσο δύσκολο είναι να στείλουν τους κωδικούς κατευθείαν με SMS, δικιά τους εταιρεία κινητής έχουν....

Lagman
17-01-09, 11:11
5η μέρα σήμερα και το ίδιο πρόβλημα ισχύει ... δε το είχα προσέξει ότι υπήρχαν και άλλες παρόμοιες περιπτώσεις... spanos θυμάσαι πόσο καιρό έπαιρνε αυτό ;

Lagman
18-01-09, 10:44
6η μέρα και σήμερα, η ΤΥ της Τελλάς ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

Lagman
19-01-09, 11:43
καμιά ιδέα κανένας ; μήπως να πάω σε τίποτα κεντρικά γραφεία της τελλάς ; θα βγάλω άκρη ; Γιατί με το support στην ΤΥ δεν βγάζω άκρη .

ermis333
19-01-09, 12:46
καμιά ιδέα κανένας ; μήπως να πάω σε τίποτα κεντρικά γραφεία της τελλάς ; θα βγάλω άκρη ; Γιατί με το support στην ΤΥ δεν βγάζω άκρη .

Aν πας στα κεντρικά θα βγάλεις άκρη.......ξαναπάρε αυτή τη φορά το 801 5000 365 και περιέγραψε το όλο story και ζήτα νέο activation ID, πές πως δεν μπορείς να περιμένεις άλλο πως έχεις δουλειά να κάνεις και τίποτα τέτοιο.

Lagman
19-01-09, 15:05
Aν πας στα κεντρικά θα βγάλεις άκρη.......ξαναπάρε αυτή τη φορά το 801 5000 365 και περιέγραψε το όλο story και ζήτα νέο activation ID, πές πως δεν μπορείς να περιμένεις άλλο πως έχεις δουλειά να κάνεις και τίποτα τέτοιο.

Tellas A.E.
Νεαπόλεως 1Α-3, 151 23 Μαρούσι εκεί είναι τα κεντρικά ; θα κάνω και μια προσπάθεια από την τηλεφωνική υποστήριξη .
edit:Από το τηλέφωνο πάλι αρνούνται ...

Spanos
19-01-09, 15:08
spanos θυμάσαι πόσο καιρό έπαιρνε αυτό ;

Aπο δύο ημέρες εώς ένα μήνα, αν δεν είχες εξοπλισμό περίμενες άλλο ένα, δηλαδή γύρω στους δύο μήνες, μπορεί και τρείς :p

Lagman
19-01-09, 15:31
τι λες τώρα ... εξοπλισμός υπάρχει .

Από το τηλέφωνο αρνούνται να δώσουν νέο activation id για το λόγο ότι είναι εύκολο και γνωστό πρόβλημα και ότι θα λυθεί ...

Ποιος τρέχει τώρα στο μαρουσι και που να παρκάρεις ;

trjim2k5
19-01-09, 17:49
Κι εμένα τα ίδια μου έκαναν...Μου έλεγαν οτι δεν έχουν σετάρει ακόμα τη γραμμή και δεν μπορούν να μου ενεργοποιήσουν το Ιντερνετ αν δε σεταριστει η τηλεφωνία. Καμιά βδομάδα κράτησε αυτό με τηλέφωνα από εμένα 2 φορές τη μέρα. Τελικά μου έδωσαν νέο Activation ID. Αν τους πρήξεις θα στο φτιάξουν.

Lagman
20-01-09, 12:33
Κι εμένα τα ίδια μου έκαναν...Μου έλεγαν οτι δεν έχουν σετάρει ακόμα τη γραμμή και δεν μπορούν να μου ενεργοποιήσουν το Ιντερνετ αν δε σεταριστει η τηλεφωνία. Καμιά βδομάδα κράτησε αυτό με τηλέφωνα από εμένα 2 φορές τη μέρα. Τελικά μου έδωσαν νέο Activation ID. Αν τους πρήξεις θα στο φτιάξουν.

ε αν είναι να μας βγάλουν το λάδι τι να πω... το θέμα είναι οτι δεν δίνουν νέο ACTIVATION ID... 8η μέρα με το πρόβλημα να υπάρχει...

ermis333
20-01-09, 13:28
ε αν είναι να μας βγάλουν το λάδι τι να πω... το θέμα είναι οτι δεν δίνουν νέο ACTIVATION ID... 8η μέρα με το πρόβλημα να υπάρχει...

Aπείλησε με αίτηση υπαναχώρησης....θα τους παρακαλάς για να τους πληρώσεις;;;

Πάρε τηλέφωνο....δε σου δίνουν νέο Activation ID;; Ζήτα καπάκι το νούμερο του ΦΑΞ για να υποβάλεις αίτηση υπαναχώρησης :)

aquaman
22-01-09, 04:02
έγινε κάτι?

Georgevtr
22-01-09, 06:31
Ερε γλέντια....πήγες στην τελλάς για καλύτερα?

Lagman
22-01-09, 16:00
Aπείλησε με αίτηση υπαναχώρησης....θα τους παρακαλάς για να τους πληρώσεις;;;

Πάρε τηλέφωνο....δε σου δίνουν νέο Activation ID;; Ζήτα καπάκι το νούμερο του ΦΑΞ για να υποβάλεις αίτηση υπαναχώρησης :)

μα δεν γίνετε όμορφα και ωραία να λυθεί το πρόβλημα ; πρέπει να φωνάζουμε και να λέμε ότι θα φύγουμε ;

ακόμα να λυθεί το πρόβλημα ... Θέλω να δω πόσο καιρό θα κάνουν να το λύσουν .Δοκιμάζω κάθε μέρα και σχεδόν κάθε μέρα τους παίρνω τηλέφωνο.

trjim2k5
22-01-09, 19:16
Η τηλεφωνική γραμμή έχει ενεργοποιηθεί κανονικά? Αν όχι τότε απλά περιμένεις ενεργοποίηση, άσχετα με τις μπαρούφες που σου λένε. Απότι κατάλαβα, υπάρχει σειρά προτεραιότητας για τις ενεργοποιήσεις, γι'αυτό και τόση αναμονή...

Lagman
22-01-09, 21:04
Η τηλεφωνική γραμμή έχει ενεργοποιηθεί κανονικά? Αν όχι τότε απλά περιμένεις ενεργοποίηση, άσχετα με τις μπαρούφες που σου λένε. Απότι κατάλαβα, υπάρχει σειρά προτεραιότητας για τις ενεργοποιήσεις, για αυτό και τόση αναμονή...

Η γραμμή υπάρχει ένα χρόνο και βάλε,πρόγραμμα σύνδεσης 2play full αλλά δεν είχε ενεργοποιηθεί ποτέ το internet .

Η γραμμή συγχρονίζει κανονικότατα adsl2+ στα 13Mbps και η πρόσβαση γίνετε μόνο με το username zisto@tellas.gr, υπάρχει πρόβλημα με το activation id και το site go.tellas.gr (υποθέτω) ενώ ολοκληρώνετε η διαδικασία που κάνουμε για την επιλογή ενος username και ενω μπορουμε να κάνουμε Login στην σελίδα www.tellas.gr και να κανουμε διαχειριση λογαριασμου κλπ στο router βγάζει authentication failed... ενοείτε πως βάζουμε σωστά τα στοιχεία ...

κάθε μέρα που δοκιμάζουμε κατοχυρώνονται και νέα username στην Τελλας πχ αν πας να φτιάξεις μια νεα σύνδεση τελλάς και βάλεις username adslgr2 είναι κατοχυρωμένο :) όπως και το fastpath.


Είναι απίστευτο , 2 εβδομάδες και δεν το έχουν λύσει .

Θα ζητήσουμε και πίστωση του internet για κανένα χρόνο και γιατί όλο αυτό το διάστημα που δεν είχε ενεργοποιηθεί το internet , για να δούμε πόσο καλή είναι η Τελλάς .

Lagman
27-01-09, 22:04
Error!

Το Activation ID έχει ήδη χρησιμοποιηθεί.

Έβαλα άνθρωπο τελικά απο μέσα για να βοηθήσει ,δηλαδή εάν δεν είχα γνωστό μπορεί να περίμενα και μήνες ακόμα για ένα account.

1.3power
31-05-09, 23:00
Εχει κανεις αλλος προβλημα στην ενεργοποιηση απο την σελιδα της τελλας??Προσπαθω απο χτες και μου λεει προσπαθησε αργοτερα.:hmm:

Parazaar
01-06-09, 11:40
προσωρινο προβλημα για ολους τους νεους συνδρομητες 30-31 Μαιου..

1.3power
02-06-09, 01:07
εφτιαξε σημερα ..:P

ael.1964
02-06-09, 01:24
ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ
guest@tellas.gr
guest

http://go.tellas.gr
enter ACTIVATION ID

Lagman
02-06-09, 10:09
πρόβλημα με τη σελίδα go.tellas.gr περίεργο :rofl:


Πρόβλημα με ενεργοποιήση και το go.tellas.gr (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=262871)

v_zalmas
06-09-09, 16:05
πλεον η ενεργ. γινεται μεσα απο Tellas Gennet Oxygen Wifi Modem/Router μεσα απο αυτοματοποιημενο μενου.

Lagman
06-09-09, 23:03
πλεον η ενεργ. γινεται μεσα απο Tellas Gennet Oxygen Wifi Modem/Router μεσα απο αυτοματοποιημενο μενου.


δε κατάλαβα , μπορείς να το εξηγήσεις ; υπάρχουν οδηγίες πουθενά ;

ermis333
07-09-09, 07:56
δε κατάλαβα , μπορείς να το εξηγήσεις ; υπάρχουν οδηγίες πουθενά ;

Αυτό που δίνουν από την πρώτη μέρα όταν υπογράφεις το ADSM router μάλλον εννοεί.

Θα του έχουν βάλει ένα μενού που θα γίνεται η ενεργοποίηση από εκεί.

Αν κατάλαβα καλά.

v_zalmas
07-09-09, 19:55
όχι. εννοώ το καινούργιο wifi modem router το οποιο είναι παραγγελια της "τελλας".
με το που το συνδέσεις μπαίνει μονο του στο internet με προσωρινά στοιχεια,κάνει update το firmware του,σου ζητάει στη συνεχεια activation id,και στη συνεχεια username και password,σου λέει αν θέλεις να ενεργοποίησης το ασύρματο.και είσαι έτοιμος,πατάς finish και όλα είναι "σεταρισμενα"!

crypter
08-09-09, 00:51
όχι. εννοώ το καινούργιο wifi modem router το οποιο είναι παραγγελια της "τελλας".
με το που το συνδέσεις μπαίνει μονο του στο internet με προσωρινά στοιχεια,κάνει update το firmware του,σου ζητάει στη συνεχεια activation id,και στη συνεχεια username και password,σου λέει αν θέλεις να ενεργοποίησης το ασύρματο.και είσαι έτοιμος,πατάς finish και όλα είναι "σεταρισμενα"!

Ποιο ρουτερ ειναι ουσιαστικα αυτο; Προφανως δεν το κατασκευασε η τελλας ασχετα αν λεγεται "Tellas Gennet Oxygen Wifi Modem/Router" . :p

Lagman
08-09-09, 01:18
αυτές οι αυτοματοποιημένες διαδικασίες με τρομάζουν γιατί έχω την αίσθηση ότι έτσι και δεν πάει κάτι καλά την κάτσαμε την βάρκα :p

v_zalmas
08-09-09, 23:01
ειναι tellas customised. το κατασκευαζει η gennet s.a. και φοραει linux

@ ADSLgr.com All rights reserved.