PDA

Επιστροφή στο Forum : AIX TELLAS .... τέλος ??



DiM
13-01-09, 14:26
Εάν δεν το πήρατε χαμπάρι ΔΕΝ υπάρχει πλέον ο AIX της τελλας από της 11:40 το πρωί. Η κίνηση από τελλας προς τους ελληνικούς ISPs γίνετε μέσο oteglobe και seabone και η κίνηση των εγχώριων ISPs προς τελλας γίνετε από κυκλώματα του εξωτερικού :twisted:

Κάντε μερικά traceroute να δείτε :)

Lagman
13-01-09, 14:33
η tellas.aix.gr απαντάει αλλά με tracert www.tellas.gr από forthnet δε πάει μέσω aix .

DiM
13-01-09, 14:45
Μόλις επανήλθε ο AIX τελλας :)

nm96027
13-01-09, 14:47
η tellas.aix.gr απαντάει αλλά με tracert www.tellas.gr από forthnet δε πάει μέσω aix .

Oυτε απο hol σε forthnet περνάει μέσω ΑΙΧ, εδω και βδομάδες. Πηγαίνει από Φρανκφουρτη.

Ούτως ή αλλως οι μέρες (ή μήνες) του ΑΙΧ είναι μετρημένες.

ermis333
13-01-09, 15:02
Mήπως κόπηκε η γραμμή με το AIX για να αναβαθμιστεί;; Είχε πιττάρει εδώ και κάμποσες μέρες.

voyager_sat
13-01-09, 15:42
η ταχυτητα πως ειναι τωρα? δειχνει να διορθωθηκε τιποτα? η τα ιδια?

KataKahmenos
13-01-09, 15:50
η ταχυτητα πως ειναι τωρα? δειχνει να διορθωθηκε τιποτα? η τα ιδια?

Μπαααα.....με Download manager κατεβάζω 50-80Κbps...

asmar
13-01-09, 15:51
Γνωρίζει κανείς περισσότερα για το θέμα;

DiM
13-01-09, 15:59
Κοίτα μονο η τελλας με την ασχετοσύνη και την ανικανότητα που την περιβάλλει μπορούσε αυτή την περίοδο να αναβαθμίσει τον AIX όταν ΌΛΟΙ περιμένουν την ενεργοποιήση του GRIX :p

Για το downtime του AIX μάλλον κάποια βλάβη ηταν, από τι μου λένε δεν έχει αλλάξει τίποτα τα προβλήματα συνεχίζονται. Εξάλλου όπως συνηθίζει η τελλας ποτέ για σοβαρά η ασόβαρα ζητήματα δεν έχει βγάλει καμια ανακοίνωση για να ενημέρωσει τους πελάτες της, έτσι και τώρα δεν θα μάθουμε τι έγινε :whistle:

Εγώ από τα logs από trace που πήρα από άτομα της τελλας κατάλαβα το έξεις.

Η HOL η Forthnet έχουν πιτάρη με τον AIX αυτό που κάνανε είναι την κίνηση στα πανεπιστήμια γύρισαν το routing μέσο GRIX οποτε αποφορτίστηκε λίγο η κίνηση, επίσης η HOL το routing των χρηστών της προς forthnet δε ξέρω για άλλους το γύρισε στο εξωτερικό :p.

Η τελλας που έχει πιτάρη όσο δε παίρνει και χτυπάει 300ms στον AIX μπορούσε τουλάχιστον να γυρίσει το routing της οτενετ μέσο τις oteglobe που έχει και γραμμή και το ping θα ειναι άψογο,

Δείτε το traceroute όταν ήταν πεσμένος ο AIX της τελλας πως πήγαινε από οτενετ ---> τελλας το ίδιο πήγαινε και αντίστροφα. :)


Tracing route to www.tellas.gr [62.169.194.16]
over a maximum of 30 hops:

1 <1 ms <1 ms <1 ms Siemens Router
2 5 ms 5 ms 6 ms 83.235.1.65
3 6 ms 6 ms 6 ms athe-inet2.backbone.otenet.net [212.205.223.218]
4 7 ms 7 ms 6 ms inet2-athe.backbone.otenet.net [212.205.223.217]
5 7 ms 7 ms 6 ms athe7609k1-athe6509k2.otenet.net [83.235.5.5]
6 7 ms 6 ms 7 ms gig1-0-0-cr04-otenet.ath.oteglobe.net [62.75.3.9]
7 7 ms 6 ms 7 ms pos2-0-cr01.lon.oteglobe.net [62.75.4.130]
8 7 ms 7 ms 7 ms pos1-0-cr03-customers.ath.oteglobe.net [62.75.3.162]
9 9 ms 7 ms 8 ms 62.169.192.126
10 * * * Request timed out.
11 * * * Request timed out.
12 * * * Request timed out.


Aκόμα μπορούσε να γυρνούσε και κανέναν ακόμα ΙSP μέσο seabone που έχουν οι περισσότεροι κυκλωμα και θα λυνόταν κατά μεγάλο βαθμό το πρόβλημα με την εγχώρια κίνηση. Αντί αυτού δεν έχει προβεί σε καμια ενέργεια αποδεικνύοντας για μια ακόμα φορα ότι έχει γραμμένους τους πελάτες της εκεί που δε πιάνει μελάνι.

Τελος εγώ αυτό που γνωρίζω είναι ότι μέχρι πριν κανένα μηνα+ η τελλας δεν είχε κάνει τίποτα ως προς το να προχωρήσει στις κατάλληλες ενεργιες για την διασύνδεση της με τον GRIX, εάν άλλαξε κάτι και γνωρίζει κάποιος ας μας ενημερώσει :)

Κατά αλλα όλα μια χαρά :twisted:

dfk_7677
13-01-09, 16:20
Για μένα η Tellas έχει σοβαρό πρόβλημα στο backbone και αυτό προφανώς προκαλεί τα προβλήματα στη Β.Ελλάδα, αλλά και με ping με διάφορους προορισμούς. Όσον αφορά το AIX, όλοι έχουν πρόβλημα απλά η Tellas έχει μείνει και σε αυτό τελευταία αφού δεν έχει κάνει ενέργειες προς την κατεύθυνση του GRIX που έχουν κάνει οι υπόλοιποι πάροχοι.

ermis333
13-01-09, 17:31
Για μένα η Tellas έχει σοβαρό πρόβλημα στο backbone και αυτό προφανώς προκαλεί τα προβλήματα στη Β.Ελλάδα, αλλά και με ping με διάφορους προορισμούς. Όσον αφορά το AIX, όλοι έχουν πρόβλημα απλά η Tellas έχει μείνει και σε αυτό τελευταία αφού δεν έχει κάνει ενέργειες προς την κατεύθυνση του GRIX που έχουν κάνει οι υπόλοιποι πάροχοι.

Αυτό απο πού το έχετε μάθει και το λέτε....εγώ ξέρω πως γίνονται κανονικά εργασίες για την εγκατάσταση στο χώρο που στεγάζεται το Grix, ενώ έχει ήδη προχωρήσει και για αναβάθμιση του ΑΙΧ.

nm96027
13-01-09, 17:37
Αυτό απο πού το έχετε μάθει και το λέτε....εγώ ξέρω πως γίνονται κανονικά εργασίες για την εγκατάσταση στο χώρο που στεγάζεται το Grix, ενώ έχει ήδη προχωρήσει και για αναβάθμιση του ΑΙΧ.

Noμιζω πως το ένα δεν μπορεί να συνδυάζεται με το άλλο: γιατί να κάνει αναβάθμισή στο ΑΙΧ αφου σε λίγο καιρό θα το εγκαταλείψει;;;

DiM
13-01-09, 17:48
Noμιζω πως το ένα δεν μπορεί να συνδυάζεται με το άλλο: γιατί να κάνει αναβάθμισή στο ΑΙΧ αφου σε λίγο καιρό θα το εγκαταλείψει;;;

Πέστα χρυσόστομε :respekt: γιατί με τις "ιαματικές πηγες" κάποιων εδώ μέσα στο τέλος θα λαλήσουμε με όσα διαβάζουμε :lol:

geovision
13-01-09, 17:54
Μήπως εννοούμε το ίδιο ή δεν καταλαβα καλά? (Είναι από άλλο post στο forum)

Στο GRIX έχουν ήδη αρχίσει να διασυνδέονται οι Έλληνες πάροχοι. Mέχρι στιγμής, Forthnet, hellas online, On Telecoms, Tellas και Vodafone έχουν αρχίσει τις προετοιμασίες για την διασύνδεσή τους, ενώ και ο OTE έχει συμφωνήσει για να συνδεθεί και μένει να επιλυθούν ορισμένα τεχνικά ζητήματα για να ξεκινήσει και αυτός τη διαδικασία διασύνδεσης. Eπίσης, και η Cyta συζητά το ενδεχόμενο διασύνδεσης στο GRIX, το οποίο, σημειωτέον, ότι θα μπορούσε να λειτουργήσει ως κόμβος διασύνδεσης όχι μόνο για την Eλλάδα αλλά και για την ευρύτερη περιοχή.

dfk_7677
14-01-09, 16:18
Το ΑΙΧ down και αυτή τη στιγμή. Πάλι τα ping με εξωτερικό είναι σε καλά επίπεδα, πράγμα που θα αλλάξει όταν επανέλθει το AIX όπως έγινε και χτες.

ermis333
15-01-09, 17:37
Πρέπει να έχει αρχίσει να ομαλοποιείτε η κατάσταση με το ΑΙΧ.

dfk_7677
15-01-09, 20:20
Δε νομίζω. Αυτή την ώρα το ping με forthnet είναι περίπου 150ms. Και το ping δημιουργείται πριν από το AIX, στο backbone της Tellas και συγκεκριμένα στην ip:62.169.252.70.

DSLaManiaC
15-01-09, 20:30
Tracing route to www.tellas.gr [62.169.194.16]
over a maximum of 30 hops:

1 21 ms 98 ms 85 ms dsl [0.0.0.0]
2 30 ms 30 ms 30 ms bbras-llu-ath-03L0.forthnet.gr [194.219.239.109]
3 30 ms 30 ms 31 ms core-ath-03-Po1.forthnet.gr [212.251.60.62]
4 30 ms 31 ms 30 ms core-ath-08.forthnet.gr [194.219.227.108]
5 32 ms 32 ms 35 ms aix2.forthnet.gr [212.251.94.142]
6 36 ms 36 ms 38 ms tellas.aix.gr [195.130.89.19]

ermis333
15-01-09, 21:43
Δε νομίζω. Αυτή την ώρα το ping με forthnet είναι περίπου 150ms. Και το ping δημιουργείται πριν από το AIX, στο backbone της Tellas και συγκεκριμένα στην ip:62.169.252.70.

Ναι τσάμπα χάρηκα είδα 35ms αλλα ήταν προσωρινό :(

Karaflokotsidas
15-01-09, 22:58
http://www.speedtest.net/result/391038862.png (http://www.speedtest.net)

Eντάξει τι να λέμε τώρα...192ms ping

sdikr
15-01-09, 23:10
http://www.speedtest.net/result/391038862.png (http://www.speedtest.net)

Eντάξει τι να λέμε τώρα...192ms ping


Με την Ον που ακόμα δεν έχει δηλώση ότι θα μπει στο aix ή grix

ad709
15-01-09, 23:15
Αυτό το κεφάλαιο φαίνεται οτι απασχολεί "τους γνώστες" ακούστε αυτο
Μέσα σε 10 λεπτά αλλάζω 3 διαφορετικές ip και αποσυνδέωμαι για 10 λεπτά.

Ο μαγικός κόσμος της Τελλας

ΥΓ παράλληλα σέρνομαι κάθε μέρα όλη μέρα εκτός απο 6-12 το πρωί

Karaflokotsidas
15-01-09, 23:27
Με την Ον που ακόμα δεν έχει δηλώση ότι θα μπει στο aix ή grix

τί εννοείς;

SfH
16-01-09, 01:35
Με την Ον που ακόμα δεν έχει δηλώση ότι θα μπει στο aix ή grix
Η on είναι στον aix με κύκλωμα 1gbit και βλέπεται με την tellas μέσω αυτού. Απλά εδώ και κάμποσο καιρό φαίνεται να ακολουθεί τα βήματα των κυκλωμάτων της forthnet όσον αφορά την πληρότητα του.

Lagman
16-01-09, 10:38
http://www.aix.gr/ aix members λέει και την on telecoms .

johnvam
16-01-09, 10:58
Πάντως η πίτα του ΑΙΧ μάλλον είναι γενικότερη και επηρεάζονται όλοι οι πάροχοι....

http://www.aix.gr/total-traffic/

nm96027
16-01-09, 12:32
Προς τους έχοντες σύνδεση tellas:

τί σας βγάζει το traceroute προς www.edet.gr ή www.grnet.gr;;;

Noμιζω πως από κει θα καταλάβετε πότε έχει/θα φτάσει η Τελλας στο GRIX...

boymanos
16-01-09, 14:55
Προς τους έχοντες σύνδεση tellas:

τί σας βγάζει το traceroute προς www.edet.gr ή www.grnet.gr;;;

Noμιζω πως από κει θα καταλάβετε πότε έχει/θα φτάσει η Τελλας στο GRIX...

και εαν φθασει εκει τι θα γινει?και εαν δεν φθασει ποτε?και αν κοροιδευουν?σου λενε ποσοι Προσοχή στις εκφράσεις σας θα πληρωσουν τη ρητρα να φυγουν.ετσι θα κατσουν αναγκαστι κα ενα χρονο.εκει πονταρουν δυστηχως.οποτε υπομονη να ληξουν τα συμβολαια και μετα βουρ.διοτι αν σεβονταν το κοσμο και ηταν σοβαροι θα ειχαν βγαλει μια ανακοινωση.αλλα πιστευω οτι αυτο το κανουν μονο τα σοβαρα μαγαζια και οχι τα καφενεια.και να σας πω και κατι αλλο?οτι και αν κανουν δυστηχως τον οτε ποτε δεν θα τον φθασουν.πληρωνεις λιγο παραπανω αλλα εχεις ιντερνετ.αυτη ειναι η αληθεια και ας πειραζει μερικους.ετσι ειναι η ζωη.οτι πληρωνεις παιρνεις.φθασαμε στο σημειο να πληρωνουμε 40 ευρω και να κανουμε τον σταυρο μας να δουλευει.καλο κουραγιο σε ολους.

nm96027
16-01-09, 15:00
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα: η σύνδεση στο GRIX θα βελτιώσει, ελπίζουμε, αρκετά την ποιότητα των παρεχομενων ευρυζωνικών συνδέσεων και γενικώς του ελληνικού ιντερνετ, αφου η ανταλλαγή της κίνησης θα γίνεται μεσα από μεγαλύτερο bandwidth.

Για να το πω απλα: τώρα οι πάροχοι ανταλλάσουν κίνηση στο ΑΙΧ το οποιο βρίσκεται στις εγκαταστάσεις του ΟΤΕ. Καλως ή κακως οι συνδέσεις στο ΑΙΧ περνάνε μέσα από κυκλώματα του ΟΤΕ, τα οποια κοστίζουν.

Η συνδεση στο GRIX (θα) γίνεται* χωρίς κόστος για τους παρόχους με δικά τους κυκλώματα. Άρα έχουμε κάθε λόγο να πιστεύουμε πως τα πράγματα θα είναι καλυτερα. Είδομεν....

* Η hellas online όπως δείχνουν τα tracert έχει ήδη φτάσει και συνδεθεί στο GRIX.

dfk_7677
16-01-09, 15:22
Προς τους έχοντες σύνδεση tellas:

τί σας βγάζει το traceroute προς www.edet.gr (http://www.edet.gr) ή www.grnet.gr;;; (http://www.grnet.gr;;;)

Noμιζω πως από κει θα καταλάβετε πότε έχει/θα φτάσει η Τελλας στο GRIX...

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
EDIT: Προς grnet.gr μέσω aix. (Λάθος το προηγούμενο)
Προς edet.gr περνάει μέσω aix απευθείας.
Συνεπώς κανένα νέο ακόμα για grix, όσον αφορά την TELLAS.

boymanos
16-01-09, 15:24
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα: η σύνδεση στο GRIX θα βελτιώσει, ελπίζουμε, αρκετά την ποιότητα των παρεχομενων ευρυζωνικών συνδέσεων και γενικώς του ελληνικού ιντερνετ, αφου η ανταλλαγή της κίνησης θα γίνεται μεσα από μεγαλύτερο bandwidth.

Για να το πω απλα: τώρα οι πάροχοι ανταλλάσουν κίνηση στο ΑΙΧ το οποιο βρίσκεται στις εγκαταστάσεις του ΟΤΕ. Καλως ή κακως οι συνδέσεις στο ΑΙΧ περνάνε μέσα από κυκλώματα του ΟΤΕ, τα οποια κοστίζουν.

Η συνδεση στο GRIX (θα) γίνεται* χωρίς κόστος για τους παρόχους με δικά τους κυκλώματα. Άρα έχουμε κάθε λόγο να πιστεύουμε πως τα πράγματα θα είναι καλυτερα. Είδομεν....

* Η hellas online όπως δείχνουν τα tracert έχει ήδη φτάσει και συνδεθεί στο GRIX.
θα ηθελα να σε ρωτησω κατι.κατα την γνωμη σου θα ηταν καλυτερα τωρα μια κινηση προς την hellas online?ηδη σκεπτομαι πολυ σοβαρα την αποφαση μου να αποχωρησω απο την tellas, και σκεφτομαι να παω εκει.σε ευχαριστω εκ των προτερων.

Artemius
16-01-09, 22:02
Το ΑΙΧ down και αυτή τη στιγμή. Πάλι τα ping με εξωτερικό είναι σε καλά επίπεδα, πράγμα που θα αλλάξει όταν επανέλθει το AIX όπως έγινε και χτες.

εδώ έφτασε η tellas...να παρακαλάνε οι πελάτες της να πέσει ο aix της,μπας και κουνηθούν τα ping...ε ρε γλέντια.."Ο Καφενές του Γιακουμή"...:down:

sdikr
16-01-09, 22:21
Η on είναι στον aix με κύκλωμα 1gbit και βλέπεται με την tellas μέσω αυτού. Απλά εδώ και κάμποσο καιρό φαίνεται να ακολουθεί τα βήματα των κυκλωμάτων της forthnet όσον αφορά την πληρότητα του.


Συγνώμη λάθος δίκο μου το μπέρδεψα με αλλόν παρόχο :oops:

nm96027
17-01-09, 02:00
θα ηθελα να σε ρωτησω κατι.κατα την γνωμη σου θα ηταν καλυτερα τωρα μια κινηση προς την hellas online?ηδη σκεπτομαι πολυ σοβαρα την αποφαση μου να αποχωρησω απο την tellas, και σκεφτομαι να παω εκει.σε ευχαριστω εκ των προτερων.

Θεωρω πως το τελευταίο υπεύθυνο μέλος του adslgr.com δεν μπορεί να γράφει και να παροτρύνει λέγοντας "πηγαινε εδω", "γίνε πελάτης της τάδε εταιρείας". Γιατι;

Διοτι


τα γενικά προβλήματα των παρόχων (bandwidth, latency) ουσιαστικά είναι κυκλικά. Μπουκωμένα DSLAM o ΟΤΕ, πίτα μετά η forthnet και πάει λέγοντας. Η hellas online γενικώς πάει καλά τελευταία σε αυτό το επίπεδο, αλλα παλιότερα (μιλάω για μία διετία πιο πίσω) τα pings της ήταν μνημειωδώς υψηλά. Ακόμα και η Netone με το πολύ καλό επίπεδο εξυπηρέτησης και ποιότητας αντιμετώπισε/αντιμετωπίζει τέτοια θέματα.
τα ειδικά προβλήματα (χαμηλός συγχρονισμός, αποσυνδέσεις, αστάθεια, καθυστέρηση στην ενεργοποίηση) είναι πρακτικώς απρόβλεπτα. Με λίγη γκαντεμια στην σύνδεση (ένα απλό crosstalk), λίγο σκουριασμένη να είναι η ρεκλέτα στο ΚΑΦΑΟ (μπάζουν τα ρημάδια), λίγο να μην έχει κάτσει καλά το γαλλικό στην πωλήτρια (και κάνει λάθος στην αίτηση), λίγο η πόρτα σου στο DSLAM να είναι υδροχόος με ανάδρομο Ερμή, πάει η γραμούλααααααα.

Αρα μπορεί η δική μου σύνδεση, σύμφωνα με την δική μου εκτίμηση και σύμφωνα τις δικές μου ανάγκες να δουλεύει καλά, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως μπορώ να συστήνω τον πάροχο μου δεξιά και αριστερά. Το εύρος των πιθανών προβλημάτων που μπορείς να αντιμετωπίσεις στο LLU είναι τέτοιο που δεν μπορείς να το προβλέψεις...

Γενικά νομίζω πως πρέπει κάποιος να αλλάζει πάροχο όταν μετα το πέρας ευλόγου διαστήματος δεν έχει την απαιτούμενη κατα αυτόν ποιότητα υπηρεσιών, ενώ έχει βάσιμες υποψίες ότι ο νέος πάροχος μπορεί να την παράσχει. Αλλιώς κινδυνεύεις να φύγεις από τον παλιό παρόχο την στιγμή που διορθώνεται το πρόβλημα που είχες και το ίδιο πρόβλημα να μεταφέρεται (η κυκλική εμφάνιση που λέγαμε πιο πάνω;;;!!!) στον νέο!:cool:


Σορυ για την λογοδιάρροια.

ad709
17-01-09, 09:42
nm96027 πάρα πολύ σωστός όμως ποιο είναι το εύλογο διάστημα αναμονής;

nm96027
17-01-09, 11:09
nm96027 πάρα πολύ σωστός όμως ποιο είναι το εύλογο διάστημα αναμονής;

hard to say: ανάλογα με το πορτοφόλι (τέλη ακύρωσης+τέλη ενεργοποίησης) και την υπομονή του καθενός...:cool:

@ ADSLgr.com All rights reserved.