PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτώση συγχρονισμού, cross talk? Λύσεις?



DarkUSS
13-01-09, 14:45
Ξέρω ότι υπάρχουν ήδη αρκετά θέματα που αφορούν το cross talk σε αυτό το forum και έχω διαβάσει τα περισσότερα, αλλά ανοίγω αυτό το θέμα γιατί δεν είμαι σίγουρος αν το προβλημά μου οφείλεται σε cross talk.

Λοιπόν μέχρι χθες το modem μου συγχρόνιζε στα 20mbit περίπου, χωρίς προβλήματα αποσυνδέσεων. Στην πολυκατοικία που μένω υπάρχουν 10 διαμερισμάτα εκ των οποίων τα 2 σίγουρα έχουν σύνδεση adsl, αλλά όπως είπα ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

Το κακό ξεκίνησε χθες το βράδυ, όταν κάποια στιγμή κατά τις 2 την νύχτα το modem έχασε τον συγχρονισμό του και για κανένα 10λεπτο μετά δεν μπορούσε να ξανασυγχρονίσει με τίποτα! Όταν τελικά επανήλθε η ταχύτητα που είχε κλειδώσει ήταν 17mbit.:down: Έκανα αρκετά restarts και σήμερα το πρωί αλλά τα ίδια, το modem δεν μπορεί να κλειδώσει πάνω από τα 17mbit.

H ιδεά ότι το πρόβλημα μπορεί να οφείλεται σε cross talk μου κόλλησε, όταν στο ακριβώς διπλανό διαμέρισμα μου είπαν ότι έκαναν αίτηση στην On για adsl και τηλεφωνία. Το θέμα είναι ότι οι άνθρωποι την αίτηση την έκαναν μόλις χθες και τους είπαν ότι η αλλαγή θα γίνει σε 5 μέρες (καλά λέμε τώρα) οπότε πως είναι δυνατόν να επηρεάζομαι εγώ από χθες το βράδυ ήδη? Mάλιστα πριν λίγο τους ρώτησα αν έχουν τίποτα προβλήματα με τον τηλεφωνό τους και μου απάντησαν ότι λειτουργεί κανονικά από τον ΟΤΕ ακόμα.

Μήπως απλά πρόκειται για βλάβη που συμπτωματικά έγινε τώρα? Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.:(

DarkUSS
13-01-09, 20:00
Kαμμιά ιδέα κανείς?

Τώρα παρατηρώ πως έπεσε και η ταχύτητα του upload, ελάχιστα μεν αλλά έπεσε στα 921 από 1023 που ήταν πάνοντε κολλημένο.

Για τέτοια θέματα το 121 πρέπει να καλέσω?:hmm:

ralliboy
13-01-09, 20:12
ΑΚΡΙΒΩΣ!!!! ΟΜΩΣ!!! Το ιδιο εχω παθει και εγω και αμα ψαξεις θα δεις πιο παλια θεματα με το ΙΔΙΟ ακριβως προβλημα. Καποιο πειραγμα απο ΟΤΕ παιζει 100% .Το ιδιο σεναριο με τον ιδιο τροπο ειχα και εγω απο 21000 και 1023 περιπου τετοια περιεργη ωρα (κραταγα log sto dmt tool) μου εκαναν αντιστοιχο ....σκοντο και στο down και στο up. 19000 με 980. ΜΑλλον ειναι παγια τακτικη τους δεν ξερω τον λογο ...ισως να επεσες σε αναβαθμιση του dslam για iptv ...Εγω τουλαχιστον εκει το εριξα το φταιξιμο. :whistle:. To crosstalk δεν ειμαι σιγουρος απο ποια μερια παιζει(dslam end user) .αλλα σε μενα ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ειναι τετοιο θεμα .ειναι περιοχη με λιγα σπιτια (μονοκατοικιες).

emeliss
13-01-09, 21:09
απο 21000 και 1023 περιπου τετοια περιεργη ωρα (κραταγα log sto dmt tool) μου εκαναν αντιστοιχο ....σκοντο και στο down και στο up. 19000 με 980
Αυτό δεν λέγεται βλάβη. Είναι θέμα της adsl τεχνολογίας. Το adsl δεν είναι κύκλωμα καρφωμένο σε συγκεκριμένο ρυθμό μετάδοσης.

ralliboy
14-01-09, 00:26
κανεις δεν μιλησε για βλαβη.Αν με το που βαλεις adsl συχρονιζεις σε 21000 περιπου 10 μερες μετα (σε γραμμη καμπανα) μετα απο ενα disconnect κατα τις 1 το βραδυ η ταχυτητα για τους επομενους 3 μηνες ειναι καρφωμενη 19000 Σιγουρα δεν ειναι βλαβη. Σιγουρα παλι δεν ειναι crosstalk.Ti στο καλο ολοι βαλαν στο Γερακα connx στις 10 οκτωβριου;;;;. Απο τοτε μεχρι σημερα ΚΑΝΕΙΣ ;;;; Απο τοτε η γραμμη δεν εχει πεσει ουτε bit.Προφανως εχει να κανει με την εφαρμογη καποιου profile που πιθανολογω να ειχε να κανει με iptv ισως.Αλλωστε εχουν εμφανιστει και αλλα threads προσφατα σχετικα με το ιδιο ακριβως πραγμα.

DarkUSS
14-01-09, 01:03
Το θέμα είναι ότι σε μένα δεν μιλάμε για πτώση της τάξεως του 1mbit αλλά για 5mbit τουλάχιστον.

Αnyway, δεν ξέρω τι φταίει αλλά αύριο θα τους πάρω τηλέφωνο και θα τους κράξω. Όχι ότι βγει τίποτα από αυτό βέβαια.:mad:

emeliss
14-01-09, 01:53
Προφανως εχει να κανει με την εφαρμογη καποιου profile που πιθανολογω να ειχε να κανει με iptv ισως.Αλλωστε εχουν εμφανιστει και αλλα threads προσφατα σχετικα με το ιδιο ακριβως πραγμα.
Εκεί υπάρχει αύξηση του snr που οδηγεί σε μικρή πτώση του συγχρονισμού. Εσύ φαντάζομαι πως δεν έχεις iptv.

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 2 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αnyway, δεν ξέρω τι φταίει αλλά αύριο θα τους πάρω τηλέφωνο και θα τους κράξω. Όχι ότι βγει τίποτα από αυτό βέβαια.:mad:
Θα τους κράξεις που από 20 συγχρονίζεις 17... Απόλυτα λογικό.

Collective_Soul
14-01-09, 02:03
Εμενα φιλος σε πολυκατοικια με απειρα διαμερισματα επεσε σταδιακα απο τα 22μβιτ στα 14
Τι να πει κ αυτος ο ερμος?

DarkUSS
14-01-09, 02:48
Θα τους κράξεις που από 20 συγχρονίζεις 17... Απόλυτα λογικό.

Υποτίθεται ότι πληρώνουμε τον ΟΤΕ παραπάνω για να έχουμε σταθερότητα και ποιότητα υπηρεσιών, όχι να μας υποβαθμίζει με το πέρασμα του χρόνου δίχως καμμία εξήγηση. Αυτό σου ακούγεται πιο λογικό?

Δηλαδή εσύ τι προτείνεις να το παραβλέψω και τον επόμενο μήνα να τους δώσω και παραπάνω λεφτά ως ευχαριστώ για την δωρεάν υποβάθμιση που μου έκαναν?

sdikr
14-01-09, 03:04
Υποτίθεται ότι πληρώνουμε τον ΟΤΕ παραπάνω για να έχουμε σταθερότητα και ποιότητα υπηρεσιών, όχι να μας υποβαθμίζει με το πέρασμα του χρόνου δίχως καμμία εξήγηση. Αυτό σου ακούγεται πιο λογικό?

Δηλαδή εσύ τι προτείνεις να το παραβλέψω και τον επόμενο μήνα να τους δώσω και παραπάνω λεφτά ως ευχαριστώ για την δωρεάν υποβάθμιση που μου έκαναν?

Μπορείς να κόψεις τις γραμμές των αλλών στην περιόχη έτσι ώστε να μην έχεις τέτοια προβλήματα :p

DarkUSS
14-01-09, 03:09
Μπορείς να κόψεις τις γραμμές των αλλών στην περιόχη έτσι ώστε να μην έχεις τέτοια προβλήματα :p

OK αλλά αφού βεβαιωθώ ότι φταίει αυτό:p

Tem
14-01-09, 10:08
Εμενα φιλος σε πολυκατοικια με απειρα διαμερισματα επεσε σταδιακα απο τα 22μβιτ στα 14
Τι να πει κ αυτος ο ερμος?
εχει συμβεί και σε άλλους το ίδιο. Εγώ προσωπικά έπεσα μέχρι τα 15 αν και είμαι σχεδόν δίπλα στο κέντρο. Ωστόσο παρατηρώ σαφή βελτίωση τις τελευταίες μέρες. Ηδη είμαι πάνω απο τα 17. Εχω βέβαια και connx TV.

hel
14-01-09, 10:24
Ξέρω ότι υπάρχουν ήδη αρκετά θέματα που αφορούν το cross talk σε αυτό το forum και έχω διαβάσει τα περισσότερα, αλλά ανοίγω αυτό το θέμα γιατί δεν είμαι σίγουρος αν το προβλημά μου οφείλεται σε cross talk.

Λοιπόν μέχρι χθες το modem μου συγχρόνιζε στα 20mbit περίπου, χωρίς προβλήματα αποσυνδέσεων. Στην πολυκατοικία που μένω υπάρχουν 10 διαμερισμάτα εκ των οποίων τα 2 σίγουρα έχουν σύνδεση adsl, αλλά όπως είπα ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

Το κακό ξεκίνησε χθες το βράδυ, όταν κάποια στιγμή κατά τις 2 την νύχτα το modem έχασε τον συγχρονισμό του και για κανένα 10λεπτο μετά δεν μπορούσε να ξανασυγχρονίσει με τίποτα! Όταν τελικά επανήλθε η ταχύτητα που είχε κλειδώσει ήταν 17mbit.:down: Έκανα αρκετά restarts και σήμερα το πρωί αλλά τα ίδια, το modem δεν μπορεί να κλειδώσει πάνω από τα 17mbit.

H ιδεά ότι το πρόβλημα μπορεί να οφείλεται σε cross talk μου κόλλησε, όταν στο ακριβώς διπλανό διαμέρισμα μου είπαν ότι έκαναν αίτηση στην On για adsl και τηλεφωνία. Το θέμα είναι ότι οι άνθρωποι την αίτηση την έκαναν μόλις χθες και τους είπαν ότι η αλλαγή θα γίνει σε 5 μέρες (καλά λέμε τώρα) οπότε πως είναι δυνατόν να επηρεάζομαι εγώ από χθες το βράδυ ήδη? Mάλιστα πριν λίγο τους ρώτησα αν έχουν τίποτα προβλήματα με τον τηλεφωνό τους και μου απάντησαν ότι λειτουργεί κανονικά από τον ΟΤΕ ακόμα.

Μήπως απλά πρόκειται για βλάβη που συμπτωματικά έγινε τώρα? Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.:(

Crosstalk υπάρχει κατά κύριο λόγο εκεί που είναι συγκεντρωμένες δεκάδες adsl γραμμές μαζί, δηλ. μέσα στο dslam.
Δεν είναι έντονο το φαινόμενο σε μία πολυκατοικία ή πχ στο ΚΑΦΑΟ.
Μπορείς να ελέγξεις τον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου για να δεις τι μπορεί να φταίει.
Το snr margin σου είναι στα 9dB ? Ποιο ρούτερ έχεις;

DarkUSS
14-01-09, 14:19
Crosstalk υπάρχει κατά κύριο λόγο εκεί που είναι συγκεντρωμένες δεκάδες adsl γραμμές μαζί, δηλ. μέσα στο dslam.
Δεν είναι έντονο το φαινόμενο σε μία πολυκατοικία ή πχ στο ΚΑΦΑΟ.
Μπορείς να ελέγξεις τον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου για να δεις τι μπορεί να φταίει.
Το snr margin σου είναι στα 9dB ? Ποιο ρούτερ έχεις;

Ναι, το SNRM ήταν στα 9dB και όταν κλείδωνα στα 20mbit αλλά και τώρα που έπεσα στα 15-17mbit. Παραδόξως από τότε που έπεσε η ταχύτητα μειώθηκε και το Line Attenuation στα 7 ενώ πριν ήταν 8 - 8,5. Το modem είναι ένα Netgear DG834.

Τι πρέπει να κοιτάξω στον κατανεμητή?

Collective_Soul
14-01-09, 14:23
Δεν είναι έντονο το φαινόμενο σε μία πολυκατοικία


Ποσα mbit πτωση λογω crosstalk πολυκατοικιας με διαμερισματα μπορει να θεωρηθει ευλογη ή αναμενομενη ??

pipisf
14-01-09, 14:33
Kαμμιά ιδέα κανείς?

Τώρα παρατηρώ πως έπεσε και η ταχύτητα του upload, ελάχιστα μεν αλλά έπεσε στα 921 από 1023 που ήταν πάνοντε κολλημένο.

Για τέτοια θέματα το 121 πρέπει να καλέσω?:hmm:

Παιδες μην τρελαθουμε κιολας, ειναι βεβαιο οτι ο ΟΤΕ μας κανει σκοντο στις δικες μας
συνδεσεις για να μπορεσει να δωσει και σε αλλους IPTV και εγω το ιδιο εχω παθει,
απο 21500 εχω πεσει στα 15500 απο τοτε που εχει δωσει IPTV. (εγω δεν εχω τετοιο)
Πρεπει να αναβαθμιστει ο ΟΤΕ δυστυχως!!

hel
14-01-09, 23:47
Ποσα mbit πτωση λογω crosstalk πολυκατοικιας με διαμερισματα μπορει να θεωρηθει ευλογη ή αναμενομενη ??

Δεν ξέρω αν είναι μετρήσιμο το μέγεθος . O aaa184 ίσως έχει απάντηση.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 0 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Παιδες μην τρελαθουμε κιολας, ειναι βεβαιο οτι ο ΟΤΕ μας κανει σκοντο στις δικες μας
συνδεσεις για να μπορεσει να δωσει και σε αλλους IPTV και εγω το ιδιο εχω παθει,
απο 21500 εχω πεσει στα 15500 απο τοτε που εχει δωσει IPTV. (εγω δεν εχω τετοιο)
Πρεπει να αναβαθμιστει ο ΟΤΕ δυστυχως!!

Σκόντο μπορεί να κάνει με 1002 τρόπους TS.
Δεν πειράζουν συγχρονισμούς, αφού φαίνεται από το snr margin και το output power .

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 2 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ναι, το SNRM ήταν στα 9dB και όταν κλείδωνα στα 20mbit αλλά και τώρα που έπεσα στα 15-17mbit. Παραδόξως από τότε που έπεσε η ταχύτητα μειώθηκε και το Line Attenuation στα 7 ενώ πριν ήταν 8 - 8,5. Το modem είναι ένα Netgear DG834.

Τι πρέπει να κοιτάξω στον κατανεμητή?

Καταρχήν αν είναι σε καλή κατάσταση.
Μετά, αν πιάνουν τα χέρια σου , συνδέεις το ρούτερ στο ζεύγος σου στον κατανεμητή και τσεκάρεις αν βλέπεις τα ίδια με το σπίτι.

DarkUSS
15-01-09, 00:10
Καταρχήν αν είναι σε καλή κατάσταση.
Μετά, αν πιάνουν τα χέρια σου , συνδέεις το ρούτερ στο ζεύγος σου στον κατανεμητή και τσεκάρεις αν βλέπεις τα ίδια με το σπίτι.

Θα μπορούσε να είναι και σε καλύτερη κατάσταση αλλά δεν νομίζω να φταίει κάτι από εκεί. Δηλαδή τι μπορεί να άλλαξε μέσα σε ένα βράδυ ξαφνικά ώστε να παρατηρηθεί τέτοια πτώση?

hel
15-01-09, 11:07
Δεν ξέρω αλλά συμβαίνει συχνά να εμφανίζονται προβλήματα από το πουθενά.
Αν τσεκάρεις τον κατανεμητή θα είσαι 100% σίγουρος ότι δεν φταίει η δική σου συνδεσμολογία.

DarkUSS
15-01-09, 14:20
Tελικά σήμερα τους κάλεσα και μου είπαν πως υπάρχει γενικό πρόβλημα στην ευρύτερη περιοχή λόγω αναβαθμίσεων στα DSLAM. Moυ είπαν να κάνω υπομονή μέχρι το Σάββατο κι αν δεν επανέλθει η ταχύτητα στα φυσιολογικά επίπεδα να τους ξανα καλέσω.

Να το χάψω εγώ τώρα αυτό?:whistle:

sdikr
15-01-09, 22:00
Tελικά σήμερα τους κάλεσα και μου είπαν πως υπάρχει γενικό πρόβλημα στην ευρύτερη περιοχή λόγω αναβαθμίσεων στα DSLAM. Moυ είπαν να κάνω υπομονή μέχρι το Σάββατο κι αν δεν επανέλθει η ταχύτητα στα φυσιολογικά επίπεδα να τους ξανα καλέσω.

Να το χάψω εγώ τώρα αυτό?:whistle:

Δεν νομίζω οτι έχουν να χάσουν ή να κερδίσουν κάτι με το να σου πούνε ψέματα.

Ακόμα το κακό με το crosstalk δεν υπάρχει μόνο στο κομμάτι κατανεμητής οικοδομής - σπίτι αλλά σε όλη την διαδρομή, το ακόμα χείροτερο είναι οτι μερικές φόρες αυτές οι γραμμές που είναι για κλασικό LLU, αντί για llu βάζουν μισθωμένα εκεί πραγματικά πάει κατα διαόλου το crosstalk

hel
15-01-09, 22:09
Tελικά σήμερα τους κάλεσα και μου είπαν πως υπάρχει γενικό πρόβλημα στην ευρύτερη περιοχή λόγω αναβαθμίσεων στα DSLAM. Moυ είπαν να κάνω υπομονή μέχρι το Σάββατο κι αν δεν επανέλθει η ταχύτητα στα φυσιολογικά επίπεδα να τους ξανα καλέσω.

Να το χάψω εγώ τώρα αυτό?:whistle:

Πες μας και την περιοχή ώστε αν είναι και άλλος από εκεί να το επαληθεύσει.

DarkUSS
23-01-09, 23:19
Έχουν περάσει σχεδόν 15 ημέρες από την εμφάνιση του προβλήματος (?), τους έχω πάρει 2 φορές τηλέφωνο κι ακόμα καμμιά ενημέρωση από την πλευρά τους.

Η αλήθεια είναι ότι τις τελευταίες 3 μέρες κάπως έχει σταθεροποιηθεί η κατάσταση στα 17780mbit περίπου (έπεφτε και στα 15mbit) αλλά και πάλι καμμιά σχέση με τα 20700 που κλείδωνα αρχικά.

Έβγαλα κι ένα screenshot με το DMT μπας και βγει κάποιο συμπέρασμα.:hmm:

hel
24-01-09, 10:05
Το snr είνα στο 9 ?
Τι άλλο να κάνεις , αν έχει ελεγθεί ο κατανεμητής πιθανόν να είναι θέμα crosstalk.

DarkUSS
24-01-09, 16:12
Nαι στο 9 είναι. Δηλαδή το διάγραμμα φαίνεται ΟΚ?

agrelaphon
25-01-09, 09:38
Crosstalk υπάρχει κατά κύριο λόγο εκεί που είναι συγκεντρωμένες δεκάδες adsl γραμμές μαζί, δηλ. μέσα στο dslam.
Δεν είναι έντονο το φαινόμενο σε μία πολυκατοικία ή πχ στο ΚΑΦΑΟ.
Μπορείς να ελέγξεις τον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου για να δεις τι μπορεί να φταίει.
Το snr margin σου είναι στα 9dB ? Ποιο ρούτερ έχεις;

Στο dslam, είναι τέτοια η κατασκευή των καλωδίων, που εκμηδενίζει το crosstalk.
Στην οικοδομή αντίθετα, αν οι γραμμές των διαμερισμάτων δεν είναι με utp, υπάρχει πρόβλημα. Όπως μπορεί να υπάρχει πρόβλημα και σε όλη τη διαδρομή του δυκτίου, όπως πολύ σωστά είπε κάποιος προηγουμένως.
Η πιο συχνή αιτία όμως (κατά την άποψή μου :rofl:) για απότομη πτώση της ταχύτητας συγχρονισμού είναι κάποια "αναβάθμηση" του ρούτερ, χα :p

[Insomniac]
25-01-09, 15:26
Θα συμφωνήσω ότι το πρόβλημα του crosstalk εντοπίζεται συνήθως στην πλευρά του συνδρομητή ή σε κάποιο κομμάτι του βρόγχου, αλλά αν με τη λέξη DSLAM εννοούμε CO, μπορούμε να εκμηδενίσουμε το crosstalk αυτής της πλευράς;

Οι γραμμές ADSL αυξάνονται με εκθετικό βαθμό. Μαζί μ'αυτές αυξάνονται σε μεγάλο βαθμό και το NEXT και το CEXT, στις καλωδιώσεις στο CO. Όσο και προστατευμένα να είναι τα καλώδια, γίνεται ένα κέντρο που εξυπηρετεί π.χ. 100 adsl γραμμές (υποθετικό παράδειγμα) να έχει την ίδια συμπεριφορά (από άποψη crosstalk) με κάποιο που εξυπηρετεί 2000;

Να επαναλάβω ότι δε ισχυρίζομαι ότι τα προβλήματα crosstalk που αντιμετωπίζουν κατά καιρούς διάφοροι συνδρομητές, οφείλονται σε παρεμβολές στο DSLAM. Η μικρή ένστασή μου είναι στη λέξη "εκμηδενίζει".

Και για να έχουμε και μια εικόνα με πιθανά σημεία εισαγωγής παραγόντων υποβάθμισης του σήματος στο βρόγχο, ένα απλοποιημένο διάγραμμα (θεωρητικών δεδομένων) είναι το παρακάτω:

50606

hel
26-01-09, 10:38
Κάπου είχα διαβάσει (σε βιβλιογραφία) ότι το μεγαλύτερο ποσοστό του crosstalk γίνεται μέσα στο dslam λόγω του ότι συγκεντρώνονται εκεί πολλές adsl συνδέσεις.

Chris_Nik
26-01-09, 10:53
Τι θα πρεπει να κοιταξουμε στον κατανεμητή της πολυκατοικίας για να μην εχουμε cross talk...???

agrelaphon
26-01-09, 14:51
Κάπου είχα διαβάσει (σε βιβλιογραφία) ότι το μεγαλύτερο ποσοστό του crosstalk γίνεται μέσα στο dslam λόγω του ότι συγκεντρώνονται εκεί πολλές adsl συνδέσεις.
H τεχνολογία προχωράει... εξαιρούνται οι βλάβες (π.χ. λάθος πλέξη)

Τι θα πρεπει να κοιταξουμε στον κατανεμητή της πολυκατοικίας για να μην εχουμε cross talk...???
Τίποτα. Ή έχεις ή δεν έχεις. Ρίχνεις utp (το απλό) και έχεις το κεφάλι σου σχεδόν ήσυχο

hel
27-01-09, 10:25
H τεχνολογία προχωράει... εξαιρούνται οι βλάβες (π.χ. λάθος πλέξη)



Δηλαδή; Τα καλώδια που χρησιμοποιούνται δεν συνεισφέρουν στο crosstalk ?

Chris_Nik
27-01-09, 11:07
Ρίχνεις utp (το απλό) και έχεις το κεφάλι σου σχεδόν ήσυχο

Μπορεις να μου τα ξεκαθαρισεις....????
Θα κανω καινουριο σπιτι και θελω να ξερω... Να περασω τα σωστα καλωδια με την μια....

EvilHawk
27-01-09, 13:01
Μπορεις να μου τα ξεκαθαρισεις....????
Θα κανω καινουριο σπιτι και θελω να ξερω... Να περασω τα σωστα καλωδια με την μια....

Υπάρχουν σχετικά θέματα, κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις ότι χρειάζεσαι ... ;)

agrelaphon
27-01-09, 16:23
Δηλαδή; Τα καλώδια που χρησιμοποιούνται δεν συνεισφέρουν στο crosstalk ?
Ναι. Είναι έτσι κατασκευασμένα ώστε να ακυρώνουν - εκμηδενίζουν την παρεμβολή του ενός διπλαγωγού με τον άλλο. Χώρια που το μήκος τους είναι αμελειταίο σε σχέση με το υπόλοιπο μήκος του δυκτίου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.