PDA

Επιστροφή στο Forum : Απάντηση HOL : Μπούκωμα γραμμής!



Hyde
29-11-05, 20:15
Χαιρετώ όλους στο Adslgr. Εξαιρετικό site και πραγματικά βοηθά όλους που είτε έχουν ή πρόκειται να μπουν στο ADSL.:thumb_dup

Σήμερα ενεργοποιήθηκε η γραμμή του ADSL(384/128 ΗΟL). Αφού έκανα τις απαραίτητες ρυθμίσεις, ξεκίνησα το browsing. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ! Στο download οι ταχύτητες ήταν γύρω στο 40αρι. Όλα καλά λοιπόν. Το μεσημέρι είπα να δοκιμάσω και τα torrent. Μάπα το καρπούζι (τέλος πάντων αυτό το προσπερνάμε, είτε λόγω χαμηλών peers, είτε λόγω κακών δικών μου ρυθμίσεων). Τέλος πάντων. Συνεχίζω το απόγευμα και παρατηρώ ότι η ταχύτητα του browsing έχει πέσει αισθητά. Κάνω ένα τεστ σε ένα από τα site και ενώ το πρωί είχα κοντά στα 320 Κbps, νάτα νάτα 180Κbps. (Download στα ίδια αρχεία που το πρωι μου δίνανε 40αρια , τώρα 18-20).Παίρνω στην Hol και μου λένε ότι πιθανότατα μπούκωσε η γραμμή και πρέπει να δηλώσω βλάβη στον OTE.

Παρακαλώ όποιος μπορεί να μου απαντήσει:

1. Είναι φυσιολογικό το φαινόμενο της μη σταθερότητας στην ταχύτητα; Προφανώς ναι, αλλά με τόσο μεγάλες αποκλίσεις; (Αλλο από εκεί που είσαι στα 40 να πας στα 32, όχι όμως στα 18).
2.Το μπούκωμα της γραμμής (αν στέκει ή όχι) προέρχεται από τα torrent;.Δηλαδή πρέπει να δηλώσω βλάβη στον ΟΤΕ;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Manos_M

ZORO
29-11-05, 21:42
Θα ήταν καλύτερα να περιμένεις μερικές μέρες ώστε να διαπιστώσεις εάν η πτώση της ταχύτητας είναι μόνιμο φαινόμενο ή κάτι παροδικό. Επίσης καλό θα ήταν να δοκιμάσεις με διαφορετικούς server ώστε να αποκλείσεις το ενδεχόμενο να έχει την συγκεκριμένη στιγμή ο Server από όπου κάνεις τεστ. Εάν το φαινόμενο επιμένει πάρε demo από κάποιον άλλο ISP ώστε να αποκλείσεις ότι φταίει η hol. Μετά μπορείς να προχωρήσεις σε επικοινωνία με τον ΟΤΕ για να τους εκθέσεις το πρόβλημα. Εάν και εγώ δεν θα περίμενα και πολλά από τον ΟΤΕ έαν όντως φταίει αυτός.
Επίσης δες τα στατιστικά του Router σου που έχει για την ποιότητα της γραμμής σου.
Μπορείς να διαβάσεις τα παρακάτω χρήσιμα υπομνήματα που υπάρχουν στο Forum.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14986
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=5723
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=3804
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25599
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=4537

ngtr
30-11-05, 00:41
Εμενα τις τελευταιες δυο μερες εχει λοξυγγα η γραμμη, ανοιγει τις σελιδες κανονικα για 10 δευτερολεπτα - σταματαει για 20 δευτερολεπτα..... Και αυτο το πραγμα γινεται συνεχεια ολες τις ωρες....

Hyde
30-11-05, 02:11
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Όποιος έχει κάτι άλλο να παραθέσει παρακαλώ να το κάνει.

nrg_polini
30-11-05, 15:08
Αν συνεχισουν τα προβληματα, πριν δηλωσεις βλαβη δοκιμασε καποιον αλλο isp με demo.

Lost
30-11-05, 16:14
Χαιρετώ όλους στο Adslgr. Εξαιρετικό site και πραγματικά βοηθά όλους που είτε έχουν ή πρόκειται να μπουν στο ADSL.:thumb_dup

Σήμερα ενεργοποιήθηκε η γραμμή του ADSL(384/128 ΗΟL). Αφού έκανα τις απαραίτητες ρυθμίσεις, ξεκίνησα το browsing. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ! Στο download οι ταχύτητες ήταν γύρω στο 40αρι. Όλα καλά λοιπόν. Το μεσημέρι είπα να δοκιμάσω και τα torrent. Μάπα το καρπούζι (τέλος πάντων αυτό το προσπερνάμε, είτε λόγω χαμηλών peers, είτε λόγω κακών δικών μου ρυθμίσεων). Τέλος πάντων. Συνεχίζω το απόγευμα και παρατηρώ ότι η ταχύτητα του browsing έχει πέσει αισθητά. Κάνω ένα τεστ σε ένα από τα site και ενώ το πρωί είχα κοντά στα 320 Κbps, νάτα νάτα 180Κbps. (Download στα ίδια αρχεία που το πρωι μου δίνανε 40αρια , τώρα 18-20).Παίρνω στην Hol και μου λένε ότι πιθανότατα μπούκωσε η γραμμή και πρέπει να δηλώσω βλάβη στον OTE.

Παρακαλώ όποιος μπορεί να μου απαντήσει:

1. Είναι φυσιολογικό το φαινόμενο της μη σταθερότητας στην ταχύτητα; Προφανώς ναι, αλλά με τόσο μεγάλες αποκλίσεις; (Αλλο από εκεί που είσαι στα 40 να πας στα 32, όχι όμως στα 18).
2.Το μπούκωμα της γραμμής (αν στέκει ή όχι) προέρχεται από τα torrent;.Δηλαδή πρέπει να δηλώσω βλάβη στον ΟΤΕ;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Manos_M

Αδερφέ έχεις isdn ή pstn?
Θέλει υπομονή να δείς τις ταχύτητες σου ..πιστεύώ να είναι παροδικό το πρόβλημα >>

Hyde
30-11-05, 19:56
Έχω pstn. Ελπίζω και εγώ ότι θα είναι παροδικό το πρόβλημα! :cry:

JohnJ
30-11-05, 20:04
Μη βγάζεις γρήγορα συμπεράσματα, περίμενε λίγο καιρό και δες αν και τι φταίει. Επίσης η ταχύτητα στο browsing πάντα πέφτει αισθητά όταν χρησιμοποιείς τη γραμμή για downloading κατα πόσο απο torrents που χρησιμοποιούν πόσα connections για να κατεβάσεις απο άλλους χρήστες. Το μπούκωμα της γραμμής μπορεί να ισχύει αλλά φυσίκα δεν θα δηλώσεις βλάβη στον ΟΤΕ, γιατί το μπούκωμα αν υπάρχει είναι απο τα πολλά connections που έχεις ανοιχτά ειδικά στα torrents που μπουκώνουν τη γραμμή σου. Είπαμε ε, με μέτρο.

Hyde
30-11-05, 23:26
Μη βγάζεις γρήγορα συμπεράσματα, περίμενε λίγο καιρό και δες αν και τι φταίει. Επίσης η ταχύτητα στο browsing πάντα πέφτει αισθητά όταν χρησιμοποιείς τη γραμμή για downloading κατα πόσο απο torrents που χρησιμοποιούν πόσα connections για να κατεβάσεις απο άλλους χρήστες. Το μπούκωμα της γραμμής μπορεί να ισχύει αλλά φυσίκα δεν θα δηλώσεις βλάβη στον ΟΤΕ, γιατί το μπούκωμα αν υπάρχει είναι απο τα πολλά connections που έχεις ανοιχτά ειδικά στα torrents που μπουκώνουν τη γραμμή σου. Είπαμε ε, με μέτρο.

Την στιγμή που checkara την ταχύτητα δεν υπήρχε τίποτα άλλο ανοιχτό.

Όσον αφορά το μέτρο , εεε.... προσπαθούμε!!! :cool:

Hyde
02-12-05, 03:17
Μια διευκρίνηση: Χρησιμοποιώ το router Fritz!Box Fon της AVM. Στις ρυθμίσεις βλέπω το εξής:
ATM data rate kBit/s 384/128
User data rate kBit/s 348/116.

Είναι λογική αυτή η διαφορά των τιμών;

Ο Οτε πάντως με διαβεβαίωσε ότι η γραμμή είναι εντάξει.

Σας παραθέτω και κάποια στοιχεία του router.

RD = receive direction SD = send direction

Attainable data rate Kbit/s RD=6816 SD=780
Bit rate (gross) Kbit/s RD=384 SD=128
Bit rate (net) Kbit/s RD=348 SD=116
Latency path RD=fast SD= fast
Latency ms RD=0 SD=0
Frame Coding Rate Kbit/s RD=32 SD=32
FEC Coding Rate Kbit/s RD=0 SD=0
Trellis Coding Rate Kbit/s RD=160 SD=52
Negotiation RD=fixed SD=fixed

Signal/Noise tolerance dB RD=46 SD=28
Line attenuation dB SD=4 SD=8


Και πάλι ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις τους.

Λύσανδρος
02-12-05, 13:57
Signal/Noise tolerance dB RD=46 SD=28
Line attenuation dB SD=4 SD=8


Μήπως μένεις σε τροχόσπιτο έξω από τα κεντρικά του ΟΤΕ; :thumb_dup :D Η γραμμή σου απλά πετάει...Και όλες οι υπόλοιπες ρυθμίσεις του Φριτζ είναι φυσιολογικότατες!!

Hyde
02-12-05, 14:33
:D H αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ κοντά, στα 200 μέτρα!!! :D
Αυτός είναι ένας ακόμα λόγος που με προβλημάτιζε σχετικά με τα άθλια download που είχα τις προηγούμενες ημέρες. Από χθες το βράδυ τα πράγματα δείχνουν να είναι πολύ πολύ καλύτερα. Το 348/116 βέβαια δεν το καταλαβαίνω αλλά όσο η κατάσταση είναι καλή....Ας πάει και το παλιάμπελο!!!;)

ZORO
07-12-05, 04:20
:D H αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ κοντά, στα 200 μέτρα!!! :D
Αυτός είναι ένας ακόμα λόγος που με προβλημάτιζε σχετικά με τα άθλια download που είχα τις προηγούμενες ημέρες. Από χθες το βράδυ τα πράγματα δείχνουν να είναι πολύ πολύ καλύτερα. Το 348/116 βέβαια δεν το καταλαβαίνω αλλά όσο η κατάσταση είναι καλή....Ας πάει και το παλιάμπελο!!!;)

To 384/128 είναι η ταχύτητα που συγχρονίζει ο Router σου με το δίκτυο του ΟΤΕ, όμως όλο δεν είναι αξιοποιήσιμο σήμα, υπάρχει κάποιο ποσοστό σήματος που χρησιμοποιήτε για να λειτουργήσει η γραμμή. Αυτό είναι χαρακτηρίστικο της dsl. Απλά στο εξωτερικό υπάρχουν ορισμένες τηλ/κες εταιρίες που φροντίζουν να συγχονίζουν τα router των πελατών τους σε λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα ώστε να τους παρέχουν π.χ. 512 καθαρά.
Επίσης αυτός είναι ο λόγος που εάν έχεις π.χ. 512 από ΟΤΕ και 384 από ISP ανεβαίνει η ταχύτητα σου σε σχέση με αυτούς που έχουν 384 και από ΟΤΕ και από ISP. Ας πούμε εγώ όταν για λίγο χρονικό διάστημα είχα ΟΤΕ 512 και ISP 384 η ταχύτητα μου πήγε στα 46-47Κ, ενώ όταν ήμουνα και με 384 ΟΤΕ ήταν στα 40-41Κ.
Οπώτε αυτό που σου λέει σημαίνει ότι συγχρονίζεσαι με το δίκτυο του ΟΤΕ στα 384/128 αλλά η πραγματικά αξιοποιήσιμη ταχύτητα από μέρους σου είναι 348/116. Το αναφέρει και η βοήθεια του fritz box. Ενδεικτικά αντιγράφω το παρακάτω απόσπασμα:


"Bit rate (gross)" is the bit rate actually configured on the line. This is the speed at which the data are transmitted over the line.
"Bit rate (net)" Because the data transmitted also contain protocol information (ATM, Ethernet, PPP Overhead), the gross bit rate is generally around 10-15% higher than the bit rate which the customer can actually use and configure as the net bit rate.

@ ADSLgr.com All rights reserved.