PDA

Επιστροφή στο Forum : Vista x64 Εγκατάσταση και παραμετροποίηση ( Από την σκοπιά μου )



Σελίδες : [1] 2

manosdoc
13-01-09, 16:40
Θα γράψω εν συντομία ορισμένα βήματα για την εγκατάσταση και παραμετροποίηση των Vista x64 κατά την δική μου άποψη και προσωπικά γούστα.
Αποκλειστικά προς ενημέρωση και όχι τόσο ως οδηγό.

1. Εγκατάσταση των Vista.
Χωρίζω το σκληρό σε 2 partitions, συνήθως δεν δίνω πάνω από 50GB στον πρώτο ο οποίος αφορά αποκλειστικά το σύστημα και τα Program Files. Τα User Data και τον προσωπικό φάκελο θα τον μεταφέρω όπως θα περιγράψω παρακάτω ώστε να είμαι καλυμμένος σε περίπτωση που χρειαστώ φορμάτ για τα data μου.
Άρα 2 partitions. 1 ~50GB, 2 100+GB
Διαγράφουμε από την εγκατάσταση των Vista ΟΤΙ υπάρχει δημιουργούμε 2 νέα partitions, φορμάρουμε ένα ένα με την σειρά τους (1ο και μετά το 2ο) και διαλέγουμε το 1ο. Next και εγκατάσταση.

2. Πρώτες εκκινήσεις.
Αμέσως μόλις βγω στο 1ο Desktop ξεκινώ και απενεργοποιώ.
Το μήνυμα για το Antivirus ( Ευχαριστώ δεν θέλω, υπόσχομαι να προσέχω τι κατεβάζω και Blame all on me όταν γίνει κάτι ).
Απενεργοποιώ τη Sidebar ( όμορφη αλλά τραγικά μνημοβόρα, αναγνωρισμένα )
Αμέσως πριν προλάβει να δημιουργηθεί Restore Point, πηγαίνω Υπολογιστής->Ιδιότητες->Advanced και απενεργοποιώ το System Restore καθώς και το Remote Connections στην δίπλα καρτέλα.

Πηγαίνω στον Defender και αφού ξετικάρω το Don't Use κλπ και τον κλείσω οριστικά απαντώ στο notification πως έχω πρόγραμμα Spyware και blame on me...

Άμεσα ενεργοποιώ το κουμπί Run στην taskbar. ( Στις ιδιότητες )
Start-Run-> Services.msc
Κλείνω τα εξής ( όταν λέω κλείνω όχι απλά Manual, να μην φορτώνεται καν, STOP και Disabled )

Windows Search
Windows Backup
Windows Remote Management
Windows Media Player Network Sharing
Windows Error Reporting Service
Windows Defender
Volume Shadow Copy
Tablet PC Input Service
Superfetch
Remote Registry
Readyboost
Problem Reports and Solutions Control Panel
Print Spooler
Microsoft Software Shadow Copy Provider
Fax
Block Level Backup Engine

Μόλις γίνουν αυτά απλά βάζω υπομονετικά τους drivers που θέλω και έχω ενημερωμένους με ρεστάρτ ( Θα είναι τα μοναδικά που θα δείτε εκτός από σοβαρών ενημερώσεων ).

Μόλις μπουν όλοι τότε μπαίνω Internet - Windows Update -> Check For Updates...
ΤΑ ΠΑΝΤΑ (προαιρετικά και μη), εκτός φυσικά από τις γλώσσες αν έχετε Ultimate.
Υπομονή...

Αμέσως μετά πηγαίνω στη registry
Start-Run-regedit και ενεργοποιώ το κλειδί:
HKLM->System->CurrentControlSet->Control->Session manager->Memory Management (disable pagingexecutive) σε 1

Εδώ μέσω policies μπορείτε να αδειάσετε την cache Start-Run->gpedit και να ζητήσετε να διαγραφεί στο επόμενο boot, όμως το θεωρώ περιττό μια και δεν πρόκειται να χάσετε σημαντικά, αν δεν το κάνετε και πάτε κατευθείαν στο Defrag.
Πριν το Defrag διαγράφω το Hibernation file. Για πολλούς είναι πολύ βολικό οπότε αναλόγως.
Κάνουμε ένα Defrag και αμεσως μετά ορίζουμε στατικό μέγεθος Pagefile ( Advanced στις ιδιότητες του υπολογιστή ) Μην τσιγκουνέυεστε, σκληρό έχουμε εν έτη 2009, πάνε τα συντηρητικά 1,5 της μνήμης κλπ.
Αν έχετε 32bit 4095 είναι αρκετά καλό. Αν έχετε 64bit μην μασάτε κάτι σε 4500 αν έχετε 2GB μνήμης ή 8500 αν έχετε 4GB κλπ.. Αχρείαστα θα είναι.

Μόλις κάνουμε και το ρεστάρτ που απαιτεί η Cache,
Προχωρώ στην παραμετροποίση των User φακέλων.
Δημιουργώ 3 φακέλους ας πούμε Music,Pictures,Downloads στο 2ο partition και μετά μπαίνω στον User φάκελό μου. Εκεί στους φακέλους μου που έχουν τα Vista έτοιμους πηγαίνω ιδιότητες -> Location->move και διαλέγω τους φακέλους που έφτιαξα στο 2ο Partition. Απαντώ Ναι στην ερώτηση καθώς δεν θέλω 2 αλλά έναν ενιαίο. Πλέον είναι Linked στο 2ο partition.

Εγκαθιστώ τα προγράμματά μου.
Τώρα τρέχω Start-Run msconfig και στην καρτέλα Startup ΑΠΛΩΣ ΚΟΙΤΑΩ ΑΝ υπάρχει κάτι που στην ζούλα μπήκε και τρέχει χωρίς να μου το πει στο Startup (καρτέλα)

Σημειώνω τις τοποθεσίες και τα κλειδιά
Συνήθως κατά 90% τα 64bit στο HKLM->Software Microsoft-Windows-CurrentVersion_Run

και τα 32bit Στο HKLM->Sotware->WOW6432Node->Microsoft->Windows->CurrentVersion->Run

ΤΑ ΔΙΑΓΡΑΦΩ.

Αυτά τα ολίγα, εν συντομία.
:)

grgz
13-01-09, 18:10
Σημειώνω τις τοποθεσίες και τα κλειδιά
Συνήθως κατά 90% τα 64bit στο HKLM->Software Microsoft-Windows-CurrentVersion_Run

και τα 32bit Στο HKLM->Sotware->WOW6432Node->Microsoft->Windows->CurrentVersion->Run

ΤΑ ΔΙΑΓΡΑΦΩ.

Αυτά τα ολίγα, εν συντομία.
:)

Μαζί σου αν και δεν χρησιμοποιώ Vista. Τα κλειδιά γιατί τα διαγράφεις;:hmm:

Δεν σε εμποδίζουν σε κάτι...

Ξέχασες όμως το βασικότερο...

Το γαμ***** User Account Control. Το πρώτο που απενεργοποιώ!:rofl:

USBCE
13-01-09, 19:37
Θα γράψω εν συντομία ορισμένα βήματα για την εγκατάσταση και παραμετροποίηση των Vista x64 κατά την δική μου άποψη και προσωπικά γούστα.
Αποκλειστικά προς ενημέρωση και όχι τόσο ως οδηγό.

1. Εγκατάσταση των Vista.
Χωρίζω το σκληρό σε 2 partitions, συνήθως δεν δίνω πάνω από 50GB στον πρώτο ο οποίος αφορά αποκλειστικά το σύστημα και τα Program Files. Τα User Data και τον προσωπικό φάκελο θα τον μεταφέρω όπως θα περιγράψω παρακάτω ώστε να είμαι καλυμμένος σε περίπτωση που χρειαστώ φορμάτ για τα data μου.
Άρα 2 partitions. 1 ~50GB, 2 100+GB
Διαγράφουμε από την εγκατάσταση των Vista ΟΤΙ υπάρχει δημιουργούμε 2 νέα partitions, φορμάρουμε ένα ένα με την σειρά τους (1ο και μετά το 2ο) και διαλέγουμε το 1ο. Next και εγκατάσταση.

2. Πρώτες εκκινήσεις.
Αμέσως μόλις βγω στο 1ο Desktop ξεκινώ και απενεργοποιώ.
Το μήνυμα για το Antivirus ( Ευχαριστώ δεν θέλω, υπόσχομαι να προσέχω τι κατεβάζω και Blame all on me όταν γίνει κάτι ).
Απενεργοποιώ τη Sidebar ( όμορφη αλλά τραγικά μνημοβόρα, αναγνωρισμένα )
Αμέσως πριν προλάβει να δημιουργηθεί Restore Point, πηγαίνω Υπολογιστής->Ιδιότητες->Advanced και απενεργοποιώ το System Restore καθώς και το Remote Connections στην δίπλα καρτέλα.

Πηγαίνω στον Defender και αφού ξετικάρω το Don't Use κλπ και τον κλείσω οριστικά απαντώ στο notification πως έχω πρόγραμμα Spyware και blame on me...

Άμεσα ενεργοποιώ το κουμπί Run στην taskbar. ( Στις ιδιότητες )
Start-Run-> Services.msc
Κλείνω τα εξής ( όταν λέω κλείνω όχι απλά Manual, να μην φορτώνεται καν, STOP και Disabled )

Windows Search
Windows Backup
Windows Remote Management
Windows Media Player Network Sharing
Windows Error Reporting Service
Windows Defender
Volume Shadow Copy
Tablet PC Input Service
Superfetch
Remote Registry
Readyboost
Problem Reports and Solutions Control Panel
Print Spooler
Microsoft Software Shadow Copy Provider
Fax
Block Level Backup Engine

Μόλις γίνουν αυτά απλά βάζω υπομονετικά τους drivers που θέλω και έχω ενημερωμένους με ρεστάρτ ( Θα είναι τα μοναδικά που θα δείτε εκτός από σοβαρών ενημερώσεων ).

Μόλις μπουν όλοι τότε μπαίνω Internet - Windows Update -> Check For Updates...
ΤΑ ΠΑΝΤΑ (προαιρετικά και μη), εκτός φυσικά από τις γλώσσες αν έχετε Ultimate.
Υπομονή...

Αμέσως μετά πηγαίνω στη registry
Start-Run-regedit και ενεργοποιώ το κλειδί:
HKLM->System->CurrentControlSet->Control->Session manager->Memory Management (disable pagingexecutive) σε 1

Εδώ μέσω policies μπορείτε να αδειάσετε την cache Start-Run->gpedit και να ζητήσετε να διαγραφεί στο επόμενο boot, όμως το θεωρώ περιττό μια και δεν πρόκειται να χάσετε σημαντικά, αν δεν το κάνετε και πάτε κατευθείαν στο Defrag.
Πριν το Defrag διαγράφω το Hibernation file. Για πολλούς είναι πολύ βολικό οπότε αναλόγως.
Κάνουμε ένα Defrag και αμεσως μετά ορίζουμε στατικό μέγεθος Pagefile ( Advanced στις ιδιότητες του υπολογιστή ) Μην τσιγκουνέυεστε, σκληρό έχουμε εν έτη 2009, πάνε τα συντηρητικά 1,5 της μνήμης κλπ.
Αν έχετε 32bit 4095 είναι αρκετά καλό. Αν έχετε 64bit μην μασάτε κάτι σε 4500 αν έχετε 2GB μνήμης ή 8500 αν έχετε 4GB κλπ.. Αχρείαστα θα είναι.

Μόλις κάνουμε και το ρεστάρτ που απαιτεί η Cache,
Προχωρώ στην παραμετροποίση των User φακέλων.
Δημιουργώ 3 φακέλους ας πούμε Music,Pictures,Downloads στο 2ο partition και μετά μπαίνω στον User φάκελό μου. Εκεί στους φακέλους μου που έχουν τα Vista έτοιμους πηγαίνω ιδιότητες -> Location->move και διαλέγω τους φακέλους που έφτιαξα στο 2ο Partition. Απαντώ Ναι στην ερώτηση καθώς δεν θέλω 2 αλλά έναν ενιαίο. Πλέον είναι Linked στο 2ο partition.

Εγκαθιστώ τα προγράμματά μου.
Τώρα τρέχω Start-Run msconfig και στην καρτέλα Startup ΑΠΛΩΣ ΚΟΙΤΑΩ ΑΝ υπάρχει κάτι που στην ζούλα μπήκε και τρέχει χωρίς να μου το πει στο Startup (καρτέλα)

Σημειώνω τις τοποθεσίες και τα κλειδιά
Συνήθως κατά 90% τα 64bit στο HKLM->Software Microsoft-Windows-CurrentVersion_Run

και τα 32bit Στο HKLM->Sotware->WOW6432Node->Microsoft->Windows->CurrentVersion->Run

ΤΑ ΔΙΑΓΡΑΦΩ.

Αυτά τα ολίγα, εν συντομία.
:)

Γειά σου ρε windows guru εσύ... Σε βλέπω αν βαρεθείς την ιατρική να γράφεις εγχειρίδια για την Microsoft :p:p:p

crypter
13-01-09, 19:40
Πολυ καλος μινι οδηγος :oneup:

manosdoc
13-01-09, 19:48
Μαζί σου αν και δεν χρησιμοποιώ Vista. Τα κλειδιά γιατί τα διαγράφεις;:hmm:

Δεν σε εμποδίζουν σε κάτι...

Ξέχασες όμως το βασικότερο...

Το γαμ***** User Account Control. Το πρώτο που απενεργοποιώ!:rofl:

Διαγράφοντας τα κλειδιά εξασφαλίζεις μια και καλή πως δεν πρόκειται να τρέξουν ΠΟΤΕ ξανά ! :cool:

UAC κλειστό? Ποτέ !

........Auto merged post: manosdoc πρόσθεσε 2 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γειά σου ρε windows guru εσύ... Σε βλέπω αν βαρεθείς την ιατρική να γράφεις εγχειρίδια για την Microsoft :p:p:p


Που είσαι ρε φίλε !
Όλο λέω διαβάζεις αλλά ένα σχόλιο δεν κάνεις.
Τι λέει ο Μάκης με τα 64άρια ;:twisted:


Πολυ καλος μινι οδηγος :oneup:

Να'σαι καλά crypter.:)

USBCE
13-01-09, 21:13
[OFFTOPIC]
Που είσαι ρε φίλε !
Όλο λέω διαβάζεις αλλά ένα σχόλιο δεν κάνεις.
Τι λέει ο Μάκης με τα 64άρια ;:twisted:


Αφού οι ρυθμίσεις έγιναν με βάση τον συγκεκριμένο οδηγό ;) πώς θες να είναι;;; Μιλάμε για το γρηγορότερο OS που έχω δουλέψει... Ταχύτατα! (Καλά σε αυτό έπαιξε τον ρόλο της και η transcend) Ακαριαίο sleep και shut down και γενική αποκρισιμότητα πολύ καλή. Κάνα παιχνιδάκι μένει να δοκιμάσω για να δω αν υπάρξει διαφορά...

elise
13-01-09, 21:42
γιατι το UAC ποτε κλειστο?

drhouse
13-01-09, 21:51
Διαγράφοντας τα κλειδιά εξασφαλίζεις μια και καλή πως δεν πρόκειται να τρέξουν ΠΟΤΕ ξανά !

Νομίζω πως όχι πάντα.

Ίσως να ήταν καλύτερα να τα κάνεις Rename.
Πολλές εφαρμογές που δεν βρίσκουν πληροφορίες που αναζητούν στο λειξιαρχείο, συνεχίζουν να τρέχουν με default ρυθμίσεις.

........Auto merged post: drhouse πρόσθεσε 2 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........


γιατι το UAC ποτε κλειστο?

Επιτρέπεται στους guru - advanced users :p

psyxakias
13-01-09, 21:55
manosdoc, Το UAC και εμένα με κουράζει απίστευτα, όσο και να το ρυθμίσω να μην με ενοχλεί. Όσο υπεύθυνο μπορείς να θεωρείς τον εαυτό σου έναν advanced user χωρίς antivirus, άλλο τόσο πιστεύω είναι και χωρίς UAC οπότε γιατί να το έχεις enabled; Επιπλέον, το Superfetch & Superboost δεν υποτίθεται ότι είναι features των Vista που τα κάνουν πιο γρήγορα; Το Print spooler τι σου έφταιξε; :hmm:

drhouse, με σκοτώνεις με το "ληξιαρχείο" αντί για registry :p

manosdoc
13-01-09, 22:21
Αφού οι ρυθμίσεις έγιναν με βάση τον συγκεκριμένο οδηγό ;) πώς θες να είναι;;; Μιλάμε για το γρηγορότερο OS που έχω δουλέψει... Ταχύτατα! (Καλά σε αυτό έπαιξε τον ρόλο της και η transcend) Ακαριαίο sleep και shut down και γενική αποκρισιμότητα πολύ καλή. Κάνα παιχνιδάκι μένει να δοκιμάσω για να δω αν υπάρξει διαφορά...

Καλά στάνταρ πήγες από το 1GB σε 4GB.:worthy:
Με τον πιανίστα του Μάκη έκανες δουλειά ; Έχει η Apple ενημέρωση.


γιατι το UAC ποτε κλειστο?

Γιατί δεν ξέρω τις προθέσεις του κάθε προγράμματος.


Νομίζω πως όχι πάντα.

Ίσως να ήταν καλύτερα να τα κάνεις Rename.
Πολλές εφαρμογές που δεν βρίσκουν πληροφορίες που αναζητούν στο λειξιαρχείο, συνεχίζουν να τρέχουν με default ρυθμίσεις.

........Auto merged post: drhouse πρόσθεσε 2 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Επιτρέπεται στους guru - advanced users :p

Πως φαίνεται το XP addiction....:p:p


manosdoc, Το UAC και εμένα με κουράζει απίστευτα, όσο και να το ρυθμίσω να μην με ενοχλεί. Όσο υπεύθυνο μπορείς να θεωρείς τον εαυτό σου έναν advanced user χωρίς antivirus, άλλο τόσο πιστεύω είναι και χωρίς UAC οπότε γιατί να το έχεις enabled; Επιπλέον, το Superfetch & Superboost δεν υποτίθεται ότι είναι features των Vista που τα κάνουν πιο γρήγορα; Το Print spooler τι σου έφταιξε; :hmm:

drhouse, με σκοτώνεις με το "ληξιαρχείο" αντί για registry :p

Μα καλά κάθε μέρα πειράζεις ρυθμίσεις των Vista ;
Με το UAC κλειστό πρέπει να είμαι Α. πολύ προσεκτικός, Β. πάρα πολύ προσεκτικός.
Θα προτιμούσα να κάνατε Downgrade σε απλό User
:rolleyes:
Έχω εξηγήσει την γνώμη μου για το Superfetch, καλό για συστήματα με μικρή μνήμη.
Υποθέτωντας πως ο χρήστης των x64 έχει ένα Α ποσό μνήμης μεγαλύτερο ίσο με 2GB δεν είναι ιδιαίτερα χρήσιμο.

Εκτός και αν το ρυθμίσουμε μόνο για βελτιστοποίηση του boot process.
Και πάλι...
Γούστα είναι αυτά βέβαια.

........Auto merged post: manosdoc πρόσθεσε 3 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το Print spooler τι σου έφταιξε; :hmm:



Tώρα το είδα ! Α, απλό δεν έχω σχέση με εκτυπωτές ! :lol:
Όσοι έχουν φυσικά και τζιζ.

Μάλιστα δεν το έγραψα στον οδηγό αλλά συχνά απενεργοποιώ τελείως και από τα Windows Features του Control Panel.

Mouse Potato
13-01-09, 22:27
Μπράβο mano ίσως όταν και αν περάσω στο netbook vista ν' ακολουθήσω όλα αυτά που λες κατα γράμμα... Ωραίος οδηγός...

drhouse
13-01-09, 22:54
Έχω και άλλη μια ένσταση για το SuperFetch.

Νομίζω πως με γνώμονα το πόση RAM έχεις δεν είναι καλή ιδέα να απενερογοποιείς / ενεργοποιείς το superfetch.

ManosDoc, θα μπορούσες να μας αναφέρεις, πόση availiable μνήμη έχεις με το superfetch on και πόση με το superfetch off .

manosdoc
13-01-09, 22:59
Έχω και άλλη μια ένσταση για το SuperFetch.

Νομίζω πως με γνώμονα το πόση RAM έχεις δεν είναι καλή ιδέα να απενερογοποιείς / ενεργοποιείς το superfetch.

ManosDoc, θα μπορούσες να μας αναφέρεις, πόση availiable μνήμη έχεις με το superfetch on και πόση με το superfetch off .

To θέμα δεν είναι η Available. Οι διαφορές είναι αμελητέες τύπου +50ΜΒ
Το θέμα είναι πως βάζει σε προτεραιότητα executables, cachάρωντας πολύτιμο kernel και στοιχεία που διαφορετικά θα ήταν φορτωμένα.

Xάνεις και από τον σκληρό σε cache για να χάσεις και σε πραγματικά αποκρίσιμο και πιο ασφαλές λειτουργικό προς όφελος του instant on ορισμένων εφαρμογώv μερικών απλών MB.

Αν σηκώνεις τίποτε βαρύ έχει νόημα, κατά την γνώμη μου

drhouse
13-01-09, 23:18
:p έχω μερικές ενστάνσεις, είσαι σίγουρος ότι η available έχει τόσο μικρές αποκλήσεις?
Νομίζω πως όχι.

Δεν έχω "Vista, 7" μπροστά μου, αλλά από τα όσα έχω διαβάσει θεωρώ πως η διαφορά θα πρέπει να είναι μεγάλη.

Στα XP, θέλουμε να έχουμε πολύ available cache, όσο περισσότερη έχουμε τόσο καλύτερα τρέχουν τα πάντα.

Στα Vista, η RAM παίζει εντελώς διαφοερικό ρόλο, σκέψου την σαν την μνήμη τύπου CACHE, αυτή η μνήμη αποδίδει καλύτερα όταν είναι φορτωμένη.

Τα πράγματα εδώ είναι διαφορετικά οι σελίδες του συστήματος (Vista, 7) πλέον έχουν priorities ... και ο memory manager εντελώς διαφοερικό ρόλο, και η RAM αποκτά δυναμικότερο χαρακτήρα.

Δεν έχω χρόνο να εξηγήσω το σκεπτικό μου, αλλά υπόσχομαι να επανέλθω.

........Auto merged post: drhouse πρόσθεσε 2 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

:p έχω μερικές ενστάνσεις, είσαι σίγουρος ότι η available έχει τόσο μικρές αποκλήσεις?
Νομίζω πως όχι.

Δεν έχω "Vista, 7" μπροστά μου, αλλά από τα όσα έχω διαβάσει θεωρώ πως η διαφορά θα πρέπει να είναι μεγάλη.

Στα XP, θέλουμε να έχουμε πολύ available cache, όσο περισσότερη έχουμε τόσο καλύτερα τρέχουν τα πάντα.

Στα Vista, η RAM παίζει εντελώς διαφοερικό ρόλο, σκέψου την σαν την μνήμη τύπου CACHE, αυτή η μνήμη αποδίδει καλύτερα όταν είναι φορτωμένη.

Τα πράγματα εδώ είναι διαφορετικά οι σελίδες του συστήματος (Vista, 7) πλέον έχουν priorities ... και ο memory manager εντελώς διαφοερικό ρόλο, και η RAM αποκτά δυναμικότερο χαρακτήρα.

Και τα XP είχαν παρόμοιο μηχανισμό με αυτό των Vista superfetch,

Στα XP, οι σελίδες που διαχειρίζεται ο memory manager έχουν όλες το ίδιο επίπεδο προτεραιότητας ή μάλλον καλύτερα η προτεραιότητα των σελίδων εξαρτάται από την μέχρι τώρα ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ των, αν πρόσφατα το σύστημα τις χρειάστηκε τότε αυτές οι σελίδες ο Memory manager τις διατηρεί κοντά του (standby list = memory cache) διαφορετικά τις στέλνει στον καιάδα. Σε καμία περίπτωση ο XP memory manager δεν κάνει μελλοντικές προβλέψεις για τις όποιες ανάγκες από πλευράς μνήμης του προκύψουν.

Δεν έχω χρόνο να εξηγήσω το σκεπτικό μου, αλλά υπόσχομαι να επανέλθω.

jim68
13-01-09, 23:30
Ωραίος οδηγός :oneup:

drhouse
14-01-09, 22:57
To θέμα δεν είναι η Available. Οι διαφορές είναι αμελητέες τύπου +50ΜΒ
Το θέμα είναι πως βάζει σε προτεραιότητα executables, cachάρωντας πολύτιμο kernel και στοιχεία που διαφορετικά θα ήταν φορτωμένα.

Xάνεις και από τον σκληρό σε cache για να χάσεις και σε πραγματικά αποκρίσιμο και πιο ασφαλές λειτουργικό προς όφελος του instant on ορισμένων εφαρμογώv μερικών απλών MB.

Αν σηκώνεις τίποτε βαρύ έχει νόημα, κατά την γνώμη μου

Πρόσεξε το SuperFetch δεν βοηθάει μόνο στην περίπτωση που έχουμε μεγάλα αρχεία.
Στα Xp όπως είπα προηγούμενα η RAM παίζει τον κλασσικό ρόλο της RAM.
Σε αυτή την περίπτωση το Prefech δουλεύει ακριβώς όπως το ανέφερες, βοηθάει τα μεγάλα αρχεία ενώ δεν έχει νόημα με τα μικρά.

Prefech: Φόρτωμα δεδομένων στην μνήμη πριν αυτά ζητηθούν. Ο μηχανισμός αυτό βοηθούσε και στην εκκίνηση του λειτουργικού άλλα και στο ξεκινημα των εφαρμογών, αφού το λειτουργικό φρόντηζε να διατειρεί στην μνήμη τις σελίδες που του ζητάγαμε κάθε τόσο και λιγάκι, ελλατώνοντας έτσι το seek time. Τώρα ποιά αρχεία θα έπρεπε να κασαριστούν το αποφάσιζε ο Task Scheduler και αποθήκευε τις πληροφορίες αυτές στο \Windows\Prefetch. Επίσης σε αυτό το directory καταγράφονταν και πληροφορίες που θα βοηθούσαν στην βελτώση της εκκίνησης του λειτουργικού. Οτιδήποτε προγράμματα έτρεχαν κατά την διαδικασία της εκκίνησης (120" από την εκκίνηση) καταγράφονταν στο Layout.ini. Ο ρουφιανολογικός μηχανισμός των XP, κατά καιρούς ενημέρωνε αυτές τις πληροφορίες ...

Αν τώρα η εφαρμογή ζητούσε δεδομένα που δεν ήταν στην ram, τοτε ο mem man έστελνε τα prefetched data στον σκληρό και στην θέση τους έβαζε τα ζητηθέντα.
Από αυτό το σημείο και μετά κάθε φορά που μια εφαρμογή ζητούσε τα "prefetched data", αυτά έπρεπε να φορτωθούν από τον σκληρό δίσκο γιατί ο μηχανισμός prefetch δεν διατηρούσε πληροφορίες σχετικές με το ποιά δεδομένα ήταν στην μνήμη του υπολογιστή και πόσο συχνά αυτά ανεβαίνουν σε αυτήν.

Ας θυμόμαστε πως τα XP, δεν κάνουν καμία προσπάθεια ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ του μέλλοντος.

Στην meta XP εποχή η RAM παίζει σαν να είναι CACHE μνήμη.
Σε αυτή την περίπτωση θέλουμε αυτή να είναι ΓΕΜΑΤΗ. Αλλωστε τι νόημα έχει η CACHE να είναι άδεια. Στην Vista / 7 εποχή αν δουλέψεις τον υπολογιστή σου θα διαπιστώσεις πως η RAM γεμίζει και έτσι πρέπει.

Στα Vista / 7 έχουν προστεθεί επιπλέον μηχανισμοί καθιστώντας τον λειτουργικό γραμμικότερο σε πολλα επίπεδα, π.χ έχουν προστεθεί priorities σε επίπεδο Ι/Ο αλλά και σε επίπεδο memory. To SuperFetch μάλιστα συνεργάζεται με αυτά τα χαρακτηριστικά.

Πρόσεξε το δεν κάνει αυτό που έκανε το Prefech, να διατηρεί δηλαδή στην μνήμη τα πλέον ενδιαφέροντα αρχεία για να τα σηκώσει γρήγορα, αλλά δουλεύει κάπως δυναμικά. Έχει μια εξηπνάδα και προσπαθεί να ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ με τι αρχεία ο χρήστης θα παίξει και φροντήζει να σου τα έχει έτοιμα. Καλό?

Όσο το λειτουργικό εργάζεται, ο memory manager δημιουργεί τα προφίλ των διαφόρων εφαρμογών, τι ώρα και με ποιές σελίδες οι εφαρμογές παίζουν ... για να γίνει η μελλοντική πρόβλεψη που λέγαμε.


Φυσικά θα πρέπει να γίνουν βελτιώσεις δεν λέω, αλλά μην ξεχνάμε είμαστε σε περίοδο εξελήξεων :p

Για να καταλάεις καλύτερα τι εννοώ σκέψου το κλασσικό παράδειγμα : AFTER LUNCH SYNDROME :p

Εργάζεσαι με τον υπολογιστή σου, και κάποια στιγμή αποφασίζει να πας για μαντζάρε.
Όσο εσύ τρώς, αρχίζουν διάφορες εφαρμογές (antivirus, disk defragment app, services) την δική τους εργασία, βγάζοντας από το παιχνίδι τις δικές σου εφαρμογές. Δηλαδή ο memory manager στέλνει κώδικά και τα δεδομένα με τα οποία εργαζόσουνα στον σκληρό δίσκο. Όπως καταλαβαίνεις στην περίπτωση των XP (με η όχι prefetch) το σύστημάσου θα συμπεριφερθεί αργά μέχρι να στανιάρει.

Σε αυτή την περίπτωση το Superfetch τι θα έχει κάνει?
Οι εφαρμογές (antivirus, disk defragment app, services), θα βγάλουν τον κώδικα του χρήστη από την μνημη και θα επιτελέσουν το έργο τους. Μόλις τελειώσουν το έργο τους ο SuperFetch θα πεί στον Memory Manager να ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ στην μνήμη τα δεδομένα με τα οποία εργαζότανε ο χρήστης πριν φύγει για μαντζάρε. Αυτή η επιστροφή των σελίδων του χρήστη γίνεται σιγά σιγά (εδώ υπεισέρχεται ο παράγοντας Ι/Ο priority που λέγαμε). Με αργό ρυθμό λίγες σελίδες ανά δευτερόπλεπτο και με Very Low priority I/O ο Memory Manager αποκαθιστά τις επίμαχες σελίδες έτσι ώστε αυτή η ενέργεια να μην επιρεάσει άλλες.

Μόλις επιστρέψουμε απο την μάσα όλα καλά.

Έτσι έχω εγώ καταλάβει το Superfetch.

manosdoc
14-01-09, 23:03
Σε αρκετή μνήμη χωρίς Superfetch θα γίνει πάλι το ίδιο με κόστος παραπάνω μνήμη αλλά όχι μέσω του αργού σκληρού. Η οποία μνήμη θα φύγει μόλις τελειώσει.

Αυτό παρατηρώ τουλάχιστον στα Vista. Και αυτό είναι το επιθυμητό για μένα.
Όσο το δυνατόν περισσότερα στοιχεία του kernel συνέχεια On στην μνήμη, λιγότερα βρώμικα πιθανά executables μικρών MB, και άλλα τόσα handlers καθώς και ΟΣΟ το δυνατόν λιγότερα πάρε δώσε με τον αργό σκληρό.

gallahant
16-01-09, 05:57
Παρακαλώ συνεχίστε. Πολύ ενδιαφέροντες οι πληροφορίες.:up:

Για εμένα που δουλεύω κάθε μέρα με photoshop+corel και μεγάλα αρχεία, συστήνεται η χρήση του superfetch? Εχω 4gb ram και σκέφτομαι να πάρω άλλα 4.

drhouse
16-01-09, 09:21
Το superfetch σχεδιάστηκε να ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ τουλάχιστον τρεις εφαρμογές που θα χρησιμοποιήσει ο χρήστης στο ΜΕΛΟΝ.

Δεν είναι σωστό να βλέπουμε το superfetch σαν ένα μηχανισμό ο οποίος φορτώνει γρήγορα διάφορα προγράμματα.

Σκοπός είναι να δημιουργεί το ένα προφιλ (χρηστη-εφαρμογή) και να προβλέπει πότε αυτές θα χρησιμοποιηθούν έτσι ώστε να τις ανεβάζει στην μνήμη για να είναι έτοιμες να σερβιριστούν στον χρήστη.

Προς το παρόν είναι σε αρχικό στάδιο και ΔΕΝ δουλεύει όπως θα έπρεπε, ΕΙΔΙΚΑ όταν ο χρήστης έχει ΛΙΓΗ μνήμη. ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ο λόγος που η MS δημιούργησε το READYBOOST. Είναι γνωστό ότι το Superfetch δεν βοηθάει καθόλου στην περίπτωση που ένας υπολογιστής έχει 512 RAM. Βοηθάει όμως και μάλιστα πολύ όταν στην 512 RAM προσθέσουμε τπ READYBOOST. Η ταπεινή μου γνώμη είναι πως το Superfetch για να δουλέψει απαιτεί το σύστημα να έχει πολύ μνήμη.

Φυσικά και η flash δεν μπορεί να αντικαταστήσει την RAM ωστόσο είναι ένα ενδιάμεσο σκαλί στον σκληρό και την RAM. Υπ’ όψιν δεν είναι κατάλληλα ΟΛΑ τα USB στικάκια που κυκλοφορούν στην αγορά.

Γι’ αυτό και δεν πρέπει να εξετάζουμε τις περιπτώσεις μεμονωμένα και να κάνουμε αναφορές του στυλ, αυτό η εκείνο δεν δουλεύουν … μπλα μπλα … Πόσες υποβαθμισμένες αναφορές δεν έχουμε δει για το φουκαριάρικο το READYBOOST … έχουμε όμως σκεφθεί ότι αυτό ενδεχομένως να βοηθάει σε κάποιες περιπτώσεις και ότι μπορεί να είναι και η μοναδική σανίδα σωτηρίας, π.χ πόσα φορητάκια δεν έχουν δυνατότητα αναβάθμισης της μνήμης … Σίγουρα δεν είναι Η λύση έχει τα προβληματάκια της …

Παραπονιόμαστε στην MS που μας "αναγκάζει" για τον αλφα η βήτα λόγο να αγοράσουμε νέο υπολογιστή για τα Vista, παραπονιόμαστε όμως και όταν μας δίνει λύσεις για να χρησιμοποιήσουμε τα Vista με τα παλιά μας μηχανάκια.
Πόσοι δεν βλέπουν εντελώς μεμονομένα το READYBOOST εκφράζοντας την γνώμη ότι πρόκειται περί άχρηστου μηχανισμού ...


Κλείνω υπενθυμίζοντας ότι το Superfetch δημιουργεί ένα προφιλ για την κάθε εφαρμογή, καταγράφοντας συνεχώς πληροφορίες σχετικές με
1) πόσο συχνά μια σελίδα (page) χρησιμοποιείται,
2) ΠΟΤΕ, μέσα στην ημέρα έχει χρησιμοποιηθεί.
Με σκοπό την ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΠΡΟΒΛΕΨΗ των σελίδων που θα χρησιμοποιήσει ο χρήστης.

manosdoc
16-01-09, 14:33
Μετά από κανά 2 προβληματάκια για το Readyboost δεν θα το πρότεινα σε κανέναν.
Δεν θα πρότεινα να αφήνει μέρος της cache του να πηγαίνει σε τυχάρπαστα Flash memories τα οποία σε διάφορα energy states είναι ικανά να αλλοιώσουν το αρχείο ( έξοδος από Sleep mode κλπ ) και να έχεις συχνά πιο αργό σύστημα, λόγω εκ νέου δημιουργίας. Επειδή δε με το Readyboost υπάρχει συχνή συνδιαλλαγή σκληρού - Flash - μνήμης σε βαθμό αηδίας για τα κομμάτια που σβηνογράφονται, έχετε περαιτέρω χρήση του πιο αργού υποσυστήματός σας, του σκληρού.

Για το Superfetch θα έλεγα μετά από διάβασμα διάφορων απόψεων, και ειδικά του πολύ καλού φίλου SSB, πως απλά δημιουργήθηκε από πελατειακές ανάγκες και δεν έχει καμία σχέση με τον Memory Manager, αλλά αποτελεί εξωτερική του υπηρεσία, βασικός λόγος φυσικά που δεν πατάει το πόδι του σε Server 2008.
Ο λόγος ήταν πως στην αρχή τουλάχιστον οι χρήστες κατείχαν μικρά ποσά μνήμης με αποτέλεσμα να παραπονιούνται για την αργή εκκίνηση εφαρμογών bloated και ορισμένων που ξεπερνούν κάποια MB. Με το Superfetch βρέθηκε η λύση θυσιάζοντας πολύτιμα κομμάτια μνήμης του λειτουργικού για χάρη executables που με έναν εξαιρετικά προνοητικό αλγόριθμο μέσα σε μια βδομάδα ήταν ικανός να προετοιμάζει τον σκληρό να έχει σηκώσει ήδη στην μνήμη αυτά.

Το Superfetch πράγματι προσθέτει ολίγον τι Instant On στις εφαρμογές σας. Με χρήση γύρω στην βδομάδα θα δείτε το σύστημά σας να μοιάζει πιο αποκρίσιμο. Η Αλήθεια βέβαια εξαρτάται αποκλειστικά από τα specs του συστήματός σας. Αν ήταν ένα σύστημα Desktop ( καλό σκληρό ) με >=2GB μνήμης αντί για 1,5 sec o ΜediaPlayer ανοίγει σε 0,5. ( Δεν πρόκειται για διαφορά, ενώ στην πραγματικότητα έχετε πιο αργό σύστημα, αφού στοιχεία λειτουργικού βρίσκονται τώρα στον σκληρό) Είναι θέμα γούστου. Δεν είναι άσπρο-μαύρο το Superfetch. Είστε διατεθιμένοι να θυσιάσετε κάποια μνήμη προς όφελος του instant on ; Είδατε εμφανή βελτίωση στα προγράμματά σας ; ( Σε βαριά, τύπου Corel, κτλ η βελτίωση είναι εμφανέστατη ). Θέλετε πιο γρήγορο boot ; κρατήστε το.

Αν το απενεργοποιήσετε, έχετε το όφελος του συνολικά αρτιότερου ( Θεωρητικά όσο πιο πολλά βρώμικα κομμάτια μνημης - βρώμικα υπό την έννοια εκτός πεδίου Memory manager - τόσο μεγαλύτερες οι πιθανότητες για αστάθεια ) και πιο αποκρίσιμου συστήματος. Σε Laptop γλιτώνετε αρκετά επειδή απλά οι σκληροί είναι εξαιρετικά πιο αργοί από Desktop και το συνεχές πάρε-δώσε επιβεβαιωμένα σας ξεζουμίζει την μπαταρία, μετά την 1η βδομάδα πιο ήρεμα είναι η αλήθεια αφού έχει βελτιστοποιηθεί ο αλγόριθμος.

Οι τυχεροί με καλό ποσό μνήμης δεν έχουν παρά να παίξουν για μια βδομάδα με το Superfetch ανοιχτό. Αν τους βολέψει το κρατούν. Όπως προείπα δεν υπάρχει άσπρο-μαύρο.

........Auto merged post: manosdoc πρόσθεσε 1 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Παρακαλώ συνεχίστε. Πολύ ενδιαφέροντες οι πληροφορίες.:up:

Για εμένα που δουλεύω κάθε μέρα με photoshop+corel και μεγάλα αρχεία, συστήνεται η χρήση του superfetch? Εχω 4gb ram και σκέφτομαι να πάρω άλλα 4.

Το πιο δραστικό που θα δεις είναι η αύξηση σε 8GB ! Αυτά τα προγράμματα ρουφάνε.
Με το Superfetch ναι θα δεις μια καλύτερη απόδοση για το συγκεκριμένο τύπο προγραμμάτων !

amoyda
16-01-09, 15:39
εγω το μονο που καταφερα να κανω ακολουθωντας τον σε windows7 64bit,ηταν να πεσει στα 440mb απο 580mb idle περιπου.:cry:
:p:p:oneup:

drhouse
16-01-09, 19:50
Δηλαδή βρε manosdoc εγώ είμαι απλός φίλος και ο SSB αγαπητός φίλος ? :p

Στα Xp, το prefetch το υλλοποιεί το service task scheduler το οποίο παίζει σε user space.

Στα Vista, το SuperFetch υποστιρίζεται ΑΠΟ τον Memory Manager σε kernel space.

manosdoc
16-01-09, 21:48
Δηλαδή βρε manosdoc εγώ είμαι απλός φίλος και ο SSB αγαπητός φίλος ? :p

Στα Xp, το prefetch το υλλοποιεί το service task scheduler το οποίο παίζει σε user space.

Στα Vista, το SuperFetch υποστιρίζεται ΑΠΟ τον Memory Manager σε kernel space.

Πολύ αγαπημένε φίλε μου drhouse ! :p

Δεν αποτελεί χαρακτηριστικό του memory manager, μάλιστα σε εταιρικά περιβάλλοντα υπάρχει από εργαλείων εγκατάστασης η δυνατότητα πλήρους διαγραφής του, ενώ σε Server 2008 απλά δεν υπάρχει.

Είναι καθαρά client χαρακτηριστικό και ως εκεί ταιριάζει άψογα θα έλεγα.

drhouse
16-01-09, 23:04
Πολύ αγαπημένε φίλε μου drhouse ! :p

Δεν αποτελεί χαρακτηριστικό του memory manager, μάλιστα σε εταιρικά περιβάλλοντα υπάρχει από εργαλείων εγκατάστασης η δυνατότητα πλήρους διαγραφής του, ενώ σε Server 2008 απλά δεν υπάρχει.


Σίγουρα δεν βρίσκεται μέσα στον Memory Manager αλλά νομίζω πως δεν είναι καθόλου σωστό να πούμε πως "δεν έχει καμία σχέση με τον Memory Manager".

O superfertch εφαρμόζει μια πολιτική πάνω στο paging.
Θα μπορούσαμε να πούμε μάλιστα να πούμε πως η πολιτική του superfetch πιέζει ελαφρώς τον memory manager και μόνο όταν αυτή η πίεση ξεπεράσει κάποια όρια τότε αναλαμβάνει πληρως η πολιτική του memory manager (ορθότερο :p).


Είναι καθαρά client χαρακτηριστικό και ως εκεί ταιριάζει άψογα θα έλεγα

Μα δεν είπα το αντίθετο. :p

manosdoc
16-01-09, 23:07
Θα μπορούσαμε να πούμε μάλιστα να πούμε πως η πολιτική του superfetch πιέζει ελαφρώς τον memory manager και μόνο όταν αυτή η πίεση ξεπεράσει κάποια όρια τότε αναλαμβάνει πληρως η πολιτική του memory manager.


Πολύ καλό και κατανοητό.

drhouse
16-01-09, 23:18
Είδες που συμφωνούμε με τις διαφωνίες μας :rofl:

Ενα μικρό βήμα να φύγουμε από το DEMMAND PAGING, να μην βασιζόμαστε στο demmand αλλά να προβλέπουμε τις ανάγκες (FORESEEN PAGING :rofl:).

Γιατί όμως τόσοι λίγοι στην συζήτηση ?

alekan
17-01-09, 11:55
Γιατί όμως τόσοι λίγοι στην συζήτηση ?

Γιατί είστε ολίγον προχωρημένοι σε αυτά που αναφέρετε...:hmm:

SSB
17-01-09, 13:39
Πολύ αγαπημένε φίλε μου drhouse !

Δεν είναι να λείψει κανείς, αμέσως τον ξεχνούν αναζητώντας νέες αγάπες. :lol:
Χαιρετώ όλη την παρέα των αγαπητών φίλων. Ρίχνω μια ματιά στα (πολλά) posts που έχασα και επανέρχομαι να μιλήσουμε περί μίσους και έρωτα.

pas2
17-02-09, 21:50
εξαιρετικος οδηγος!!!!!!!!!!!!

euri
17-02-09, 22:06
Υπάρχει κανένας κόλπος (sic) για να λειτουργήσουν παλιές παραθυρικές εφαρμογές που αρνούνται να τρέξουν σε 64μπιτο περιβάλλον;

manosdoc
17-02-09, 22:24
Υπάρχει κανένας κόλπος (sic) για να λειτουργήσουν παλιές παραθυρικές εφαρμογές που αρνούνται να τρέξουν σε 64μπιτο περιβάλλον;

Εννοείς 16bit
ή 32bit ;
Αν δεν δουλέψουν με δεξί κλικ-> Compatibility -> XP,2000,win98, τότε πάντα η καλύτερη λύση είναι MS Virtual PC ( Αν και θα αναγκαστείς να περνάς το λειτουργικό από την αρχή στο Virtualbox ), αλλά αν είναι σημαντικό να την τρέξεις αυτό απομένει.

BlindG
18-02-09, 12:18
Να ρωτήσω κι'εγώ κάτι με τη σειρά μου, αν σβήσεις το \...\curent version\Run key, αποκλείες έτσι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ από το startup σου...
Γιατί να θέλει κανείς να το κάνει αυτό?
Δεν θυμάμαι πως είναι στα σβήστα, αλλά στα ξου(τ)που, το ctfmon.exe για παράδειγμα (που ευθύνεται για την προβολή εικονιδίου αλλαγής γλώσσας) είναι σε αυτό το κλειδί... Δεν θα ήθελα να μην υπάρχει αυτό...
Επίσης πολλά αντιβίρια ξεκινάνε το interface τους (όχι τη μηχανή τους που είναι σε service) από εκεί... Πως να το έχεις όταν το θες να το παραμετροποιήσεις? :what:

manosdoc
18-02-09, 15:14
Να ρωτήσω κι'εγώ κάτι με τη σειρά μου, αν σβήσεις το \...\curent version\Run key, αποκλείες έτσι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ από το startup σου...
Γιατί να θέλει κανείς να το κάνει αυτό?
Δεν θυμάμαι πως είναι στα σβήστα, αλλά στα ξου(τ)που, το ctfmon.exe για παράδειγμα (που ευθύνεται για την προβολή εικονιδίου αλλαγής γλώσσας) είναι σε αυτό το κλειδί... Δεν θα ήθελα να μην υπάρχει αυτό...
Επίσης πολλά αντιβίρια ξεκινάνε το interface τους (όχι τη μηχανή τους που είναι σε service) από εκεί... Πως να το έχεις όταν το θες να το παραμετροποιήσεις? :what:

Φίλε BlindG φυσικά και δεν θα διαγράψεις το κλειδί αυτό αυτούσιο.
Έχει μέσα κάποιες εγγραφές αυτό το κλειδί.
Τις εγγραφές που δεν θες να ξεκινούν διαγράφεις μια και καλή. Οι υπόλοιπες και όσες νομίζεις ότι σου είναι απαραίτητες τις κρατάς.
:)

EvilHawk
18-02-09, 15:29
Δεν χρειάζεται να παίζεις με την registry, τα startup προγράμματα μπορείς να τα διαχειριστείς πχ. μέσα από το windows defender (αν δεν τον έχεις κλείσει δηλαδή :whistle: ) ...

Thuglife
18-02-09, 15:38
start|run|msconfig :p

manosdoc
18-02-09, 15:40
start|run|msconfig :p

Nαι το γράφω στην αρχή.
Απλώς επισημαίνω πως μπορείς μια και καλή να διαγράψεις τις εγγραφές και από την registry.

Thuglife
18-02-09, 15:52
Για τον Evil το εγραψα , και εγω τις σβήνω κατευθείαν απο registry :p

στο powershell χρησιμοποιείς τα path στην registry κανονικα σαν directories, τραβάς δηλαδή ενα change directory σε:


> cd hklm:\software\microsoft\windows\CurrentVersion

με ενα ls / dir βλέπεις τα περιεχόμενα, φυσικά παίζει το tab για autocompletion και βοηθάει πολύ. Για να δεις τις τiμές δίνεις ενα get-itemproperty path, "." για το current path etc.

51927

manosdoc
18-02-09, 16:00
Για τον Evil το εγραψα , και εγω τις σβήνω κατευθείαν απο registry :p

στο powershell χρησιμοποιείς τα path στην registry κανονικα σαν directories, τραβάς δηλαδή ενα change directory σε:


> cd hklm:\software\microsoft\windows\CurrentVersionμε ενα ls / dir βλέπεις τα περιεχόμενα, φυσικά παίζει το tab για autocompletion και βοηθάει πολύ. Για να δεις τις τiμές δίνεις ενα get-itemproperty path, "." για το current path etc.

51927

Intel Κάρτα γραφικών ; :p

Thuglife
18-02-09, 16:08
Είμαι με το laptop στην δουλειά, w2k8 x64 - 2GB - T7300 - Intel 965E :p

EvilHawk
18-02-09, 16:29
Για τον Evil το εγραψα , και εγω τις σβήνω κατευθείαν απο registry
Και εγώ μιλάω για τον απλό χρήστη που μπορεί να έχει τον έλεγχο του συστήματος του χωρίς να θυσιάσει τίποτα σε ασφάλεια ή ακεραιότητα ... ;)

btw powershell rullez

BigBlack
18-02-09, 17:00
Για την εγκατάσταση του SP1 καλύτερα είναι από το standalone αρχείο ή από το windows update;

BlindG
18-02-09, 19:06
Φίλε BlindG φυσικά και δεν θα διαγράψεις το κλειδί αυτό αυτούσιο.
Έχει μέσα κάποιες εγγραφές αυτό το κλειδί.
Τις εγγραφές που δεν θες να ξεκινούν διαγράφεις μια και καλή. Οι υπόλοιπες και όσες νομίζεις ότι σου είναι απαραίτητες τις κρατάς.
:)

Οκ, τότε ίσως να έπρεπε να το κάνεις λίγο πιο σαφές σ'εκείνο το σημείο γιατί εκείνο το "ΤΑ ΔΙΑΓΡΑΦΩ" πλανάται λίγο περίεργα στον αέρα ενός αναλυτικότατου (κατά τα άλλα) post :)

Όπως και να έχει, είναι πολύ καλό το post σου γιατί κι'εγώ ενίοτε ψάχνομαι για optimizations οπότε, καθυστερημένα, να σου δώσω τα συγχαρητήριά μου :)

Απλώς θα πρέπει οι "πιο casual" (και απρόσεχτοι) χρήστες που δεν έχουν την ευχέρεια του "Χάλασε? Ε, ρίχ'του ένα format να στρώσει", να μην κάνουν τόσο minimal τις εγκαταστάσεις τους :)

manosdoc
18-02-09, 19:22
Για την εγκατάσταση του SP1 καλύτερα είναι από το standalone αρχείο ή από το windows update;

Από Windows Update.
Αν βεβαια μπορείς να προμηθευτείς δισκάκι με SP1 integrated ακόμη καλύτερα.


Οκ, τότε ίσως να έπρεπε να το κάνεις λίγο πιο σαφές σ'εκείνο το σημείο γιατί εκείνο το "ΤΑ ΔΙΑΓΡΑΦΩ" πλανάται λίγο περίεργα στον αέρα ενός αναλυτικότατου (κατά τα άλλα) post :)

Όπως και να έχει, είναι πολύ καλό το post σου γιατί κι'εγώ ενίοτε ψάχνομαι για optimizations οπότε, καθυστερημένα, να σου δώσω τα συγχαρητήριά μου :)

Απλώς θα πρέπει οι "πιο casual" (και απρόσεχτοι) χρήστες που δεν έχουν την ευχέρεια του "Χάλασε? Ε, ρίχ'του ένα format να στρώσει", να μην κάνουν τόσο minimal τις εγκαταστάσεις τους :)

Ναι,ναι, δεν το διατύπωσα καθαρά εκεί. Δυστυχώς δεν μπορώ να το αλλάξω.
Να προσθέσω πως και πολλές άλλες υπηρεσίες μπορούν να φύγουν αναλόγως της χρήσης που κάνεις.
Ας πούμε το TCP/IP Netbios Helper είναι κατά κόρον άχρηστη, βέβαια πρέπει να είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις κάποια παλιά συσκευή κοκ.

Να'σαι καλά.

BigBlack
18-02-09, 19:41
Από Windows Update.
Αν βεβαια μπορείς να προμηθευτείς δισκάκι με SP1 integrated ακόμη καλύτερα.

Δυστυχώς όχι, και δεν εμπιστεύομαι τα γνωστά... μαγαζιά. Υπάρχει τρόπος να το εσωματώσω; Εψαχνα πριν από καιρό αλλά ήταν ψυχοφθόρα η διαδικασία και μάλλον ανασφαλής.

Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ο οδηγός σου έχει γίνει bookmark! :respekt:

manosdoc
18-02-09, 19:47
Δυστυχώς όχι, και δεν εμπιστεύομαι τα γνωστά... μαγαζιά. Υπάρχει τρόπος να το εσωματώσω; Εψαχνα πριν από καιρό αλλά ήταν ψυχοφθόρα η διαδικασία και μάλλον ανασφαλής.

Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ο οδηγός σου έχει γίνει bookmark! :respekt:

Είναι πράγματι ψυχοφθόρα και μανούρα μέσω answer file από το AIK - Automated Installation Kit.
Καλύτερα μέσω WU.

BigBlack
18-02-09, 19:49
Οκ, ευχαριστώ και πάλι...

argiris_k
19-02-09, 01:47
έχω περασμένα τα vista στον υπολογιστή μου στον δισκο c. Μπορώ να κάνω partition τον δίσκο μου π.χ σε c και d και να τα περάσω από το c που είναι τώρα στο d?
Μήπως γνωρίζεται πόσα gb δεσμεύουν στο σκληρό.Eγώ τα έκανα εγκατάσταση και ο σκλήρός δίσκος από 177gb ελεύθερα που είχε πριν τώρα έχει 149gb.

manosdoc
19-02-09, 11:49
έχω περασμένα τα vista στον υπολογιστή μου στον δισκο c. Μπορώ να κάνω partition τον δίσκο μου π.χ σε c και d και να τα περάσω από το c που είναι τώρα στο d?
Μήπως γνωρίζεται πόσα gb δεσμεύουν στο σκληρό.Eγώ τα έκανα εγκατάσταση και ο σκλήρός δίσκος από 177gb ελεύθερα που είχε πριν τώρα έχει 149gb.

Ναι μπορείς εύκολα μέσω του Disk Management
Start->Accessories->Administrative Tools->Computer Management->Storage->Disk Management-> Shrink partition και στον νέο χώρο που θα δημιουργηθεί Create New Partition.

crypter
19-02-09, 12:25
Μπορώ να κάνω partition τον δίσκο μου π.χ σε c και d και να τα περάσω από το c που είναι τώρα στο d?
Τωρα να τα μεταφερεις σε αλλο partition δεν νομιζω οτι εχει νοημα, μπορεις ομιως απο την διαχειρηση δισκων να τους αλλαξεις το γραμμα του partition απο c σε d αλλα και παλι δεν βλεπω νοημα. Ασε που μπορει να εμφανιστουν προβληματα. :hmm:

papadopoulos02
19-02-09, 20:16
πολυ καλος οδηγος!:oneup:
εχω ενα προβλημα ομως!!! οταν κατεβαζω κατι αμεσως το αρχειο εξαφανιζετε μολις τελειωνει η ληψη
σημερα εβαλα τα βιστα χ86 , δεν ηξερα οτι τα χ64 ηταν τα 64 βιτ :oops:
τι να κανω βρε παιδια ενα μσν θελω να βαλω και εξαφανιζεται μολις τελειωνει η ληψη HELP !:worthy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.