PDA

Επιστροφή στο Forum : καθημερινα disconnect!!!!



littlepooh
13-01-09, 19:29
Γεια σας παιδια.Θα ηθελα να σας αναφερω ενα προβλημα που εχω με την γραμμη μου,εχω συνεχομενα και καθημερινα disconnect στο ιντερνετ.Χρησιμοποιω το modem SpeedTouch ,ειναι μερες που εχω ιντερνετ αλλα μολις σβησω το pc μου η ενδειξη DSL και Internet σβηνουν και οταν ερθει η ωρα να το ξανανοιξω το pc πρεπει να σηκωσω το ακουστικο του τηλεφωνου για να ερθει το ιντερνετ.Παρεπιπτωντος χρησιμοπειω σπλιτερ για το μοιρασμα της γραμμης.Εχω παρει πανω απο 5 φορες το 121 και με εχουν διαβεβαιωσει οτι η γραμμη μου ειναι οκ.Πολλες φορες σηκωνω το ακουστικο και αναβει μονο το DSL και το ιντερνετ με τιποτα.Τα εχω συνδεσει σωστα νομιζω γιατι συμβουλευτικα και το 1242 τυχον λαθος στις συνδεσεις μου και τα βρικαν ολα οκ.Επεσε κανα 10 φορες μεχρι να σας στειλω το μηνυμα>:D
συγνωμη που σπαταλησα τον χρονο σας ,αν τυχων καποιος ειχε παρομοιο προβλημα και βρηκε λυση 'η' να προτεινεται κατι παρακαλω απαντηστε μου
Ευχαριστω

emeliss
13-01-09, 19:51
Μάλλον πως έχουν δίκιο από το 121.

Γράψε ποιο speedtouch έχεις και ακριβώς πως έχεις βάλει όλα τα καλώδια.

Μπορείς πολύ απλά να βγάλεις τα πάντα και να αφήσεις μόνο το router στην γραμμή (χωρίς τηλέφωνα, φίλτρα, σπλίτερ και άλλα) να δεις αν κάνει τα ίδια προβλήματα.

littlepooh
15-01-09, 17:21
Εχω το speedtouch st536 v6 .Υπαρχει ενα μπριζακι στο σαλονι που εχω το τηλεφωνο με φιλτρακι και δινει μια ακομη παραλληλη γραμμη στον επανω οροφο του σπιτιου οπου και εκει εχει ενα μπριζακι που συνδεεται το φιλτρο της crypto το σπλιρερ δηλαδη που δινει σε τηλεφωνο και υποδοχη modem που παιρνει το speed touch και απο εκει ενα Switch της asus
οπου παιρνουν 2 pc.Την στιγμη που σας γραφω δουλευουν ολα τελεια αλλα ειναι θεμα χρονου να αρχισουν τα dc
Eυχαριστω που με ακουσατε θα ακολουθησω την συμβουλη σας,παρολα αυτα ισως σας εδωσα μια εικονα της καταστασης για νεες ρυ8μισεις

hel
15-01-09, 22:18
Ένα διάγραμμα απο το DMT tool? Κατεβάζεις απλά την έκδοση για speedtouch 536.

xmperop1
15-01-09, 23:17
Γεια σας παιδια.Θα ηθελα να σας αναφερω ενα προβλημα που εχω με την γραμμη μου,εχω συνεχομενα και καθημερινα disconnect στο ιντερνετ.Χρησιμοποιω το modem SpeedTouch ,ειναι μερες που εχω ιντερνετ αλλα μολις σβησω το pc μου η ενδειξη DSL και Internet σβηνουν και οταν ερθει η ωρα να το ξανανοιξω το pc πρεπει να σηκωσω το ακουστικο του τηλεφωνου για να ερθει το ιντερνετ.Παρεπιπτωντος χρησιμοπειω σπλιτερ για το μοιρασμα της γραμμης.Εχω παρει πανω απο 5 φορες το 121 και με εχουν διαβεβαιωσει οτι η γραμμη μου ειναι οκ.Πολλες φορες σηκωνω το ακουστικο και αναβει μονο το DSL και το ιντερνετ με τιποτα.Τα εχω συνδεσει σωστα νομιζω γιατι συμβουλευτικα και το 1242 τυχον λαθος στις συνδεσεις μου και τα βρικαν ολα οκ.Επεσε κανα 10 φορες μεχρι να σας στειλω το μηνυμα>:D
συγνωμη που σπαταλησα τον χρονο σας ,αν τυχων καποιος ειχε παρομοιο προβλημα και βρηκε λυση 'η' να προτεινεται κατι παρακαλω απαντηστε μου
Ευχαριστω

Αυτό βρωμάει πρόβλημα συνδεσμολογίας των καλωδιώσεων του σπιτιού σου.
Δοκίμασε σε κάθε μία μπρίζα ξεχωριστά να δεις που σου βγάζει το πρόβλημα.

littlepooh
16-01-09, 21:36
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας παιδια.Αποσυνδεσα την παραλληλη γραμμη και δουλευω μονο με την μια προς το παρον ολα πανε καλα με εξαιρεση σημερα το πρωι για κανα 2 ωρες ηταν πεσμενο το ιντερνετ.Ελπιζω να ηταν συμτωση,το παρακολουθω και ενημερωνω παλι.
:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.