PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE + 24Mbps + Speedtouch585 + isdn = αποσυνδεσεις



sakis_the_fraud
13-01-09, 20:21
Καλησπερα σε ολους!

το προβλημα μου ειναι το εξης.

οταν ανοιγω 15+ παραθυρα στον firefox ταυτοχρονα πευτει η ADSL!

εχω προσεξει πως αν εχω ανοιχτα τορρεντ και ανεβαζω (δηλαδη οταν χρησιμοποιειται η DSL) η γραμμη δεν πευτει, αλλα τα σιτε δεν φορτωνουν. Ουτε το google!

Το θεμα ειναι το εξης, ειναι προβλημα της γραμμης; του ρουτερ; μπορω να κανω εγω κατι για να το διορθοσω;

Ειναι σπαστικοτατο, γιατι καθε φορα που πευτει, το Speedtouch συγχρονιζει σε ADSL2 σκετο και μενω στα 9χχχkbps. :wall:

οπως λεει και ο τιτλος εχω το Speedtouch 585i με το 7.4.3.2.

εδω ειναι και τα στατιστικα της γραμμης.

50142

ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια!

emeliss
13-01-09, 20:31
Καταρχή χαμήλωσε την ταχύτητα upload από τις ρυθμίσεις του torrent client.

Πρέπει να δοκιμάσεις και με άλλο ρούτερ.

sakis_the_fraud
13-01-09, 20:47
Καταρχή χαμήλωσε την ταχύτητα upload από τις ρυθμίσεις του torrent client.

ισως να μην γινεται ξεκαθαρο παραπανω, αλλα η γραμμη πευτει οταν εχω ΚΛΕΙΣΤΑ τα τορρεντ. στην αλλη περιπτωση με ανοιχτα τα τορρεντ (80Kb/s upload) η γραμμη δεν πευτει αλλα δεν φορτωνει κανενα site. Με ενα restart στο ρουτερ επανερχεται.


Πρέπει να δοκιμάσεις και με άλλο ρούτερ.
το ψαχνω...

emeliss
13-01-09, 20:51
ισως να μην γινεται ξεκαθαρο παραπανω, αλλα η γραμμη πευτει οταν εχω ΚΛΕΙΣΤΑ τα τορρεντ. στην αλλη περιπτωση με ανοιχτα τα τορρεντ (80Kb/s upload) η γραμμη δεν πευτει αλλα δεν φορτωνει κανενα site. Με ενα restart στο ρουτερ επανερχεται.
Δεν λέω ότι πέφτει για αυτό το λόγο. Λέω ότι το βοηθάει στο να μην κατεβαίνει τίποτα. Δοκίμασε να χαμηλώσεις το upload να δεις αν κατεβαίνουν άνετα οι σελιδες.

sakis_the_fraud
14-01-09, 00:31
Δεν λέω ότι πέφτει για αυτό το λόγο. Λέω ότι το βοηθάει στο να μην κατεβαίνει τίποτα. Δοκίμασε να χαμηλώσεις το upload να δεις αν κατεβαίνουν άνετα οι σελιδες.

μολις τωρα το δοκιμασα με 50, 30, και 10Kb/s upload αλλα δεν εγινε κατι διαφορετικο...

καμια αλλη ιδεα; :help:

hel
14-01-09, 10:36
Καλησπερα σε ολους!

το προβλημα μου ειναι το εξης.

οταν ανοιγω 15+ παραθυρα στον firefox ταυτοχρονα πευτει η ADSL!

εχω προσεξει πως αν εχω ανοιχτα τορρεντ και ανεβαζω (δηλαδη οταν χρησιμοποιειται η DSL) η γραμμη δεν πευτει, αλλα τα σιτε δεν φορτωνουν. Ουτε το google!

Το θεμα ειναι το εξης, ειναι προβλημα της γραμμης; του ρουτερ; μπορω να κανω εγω κατι για να το διορθοσω;

Ειναι σπαστικοτατο, γιατι καθε φορα που πευτει, το Speedtouch συγχρονιζει σε ADSL2 σκετο και μενω στα 9χχχkbps. :wall:

οπως λεει και ο τιτλος εχω το Speedtouch 585i με το 7.4.3.2.

εδω ειναι και τα στατιστικα της γραμμης.

50142

ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια!

Δηλαδή κάνει reboot όταν ανοίγεις πολλά παράθυρα;
Δοκίμασες άλλο ρούτερ;

emeliss
14-01-09, 10:39
Είπε ότι ψάχνει για άλλο ρούτερ

sakis_the_fraud
14-01-09, 15:16
Δηλαδή κάνει reboot όταν ανοίγεις πολλά παράθυρα;

δεν κανει reboot το ρουτερ. απλα κοβεται η DSL.


Δοκίμασες άλλο ρούτερ;
το ψαχνω...

sakis_the_fraud
07-02-09, 00:33
μιας και ειναι αδυνατο να βρω καποιον με router για ISDN, προσπερναω αυτο το βημα και ψαχνω για ρουτερ.

Ποιο πιστευετε οτι ειναι το καλυτερο και γιατι.

υποψιν, οτι θελω να εχει ασυρματο interface καθως και να ειναι για ANNEX B (ISDN).

Πύρρος
07-02-09, 04:09
Τα στατιστικά σου δεν τα βλέπω πολύ καλά. Με 14,5 atn ακόμα και με isdn νομίζω θα έπρεπε να πιάνεις πάνω από 8600.
edit: τώρα είδα το adsl2 (όχι +). Μάλλον εκεί οφείλεται ο χαμηλός συγχρονισμός.

Πρόταση για modem δεν έχω. Ίσως αξίζει να δοκιμάσεις άλλα firmware για το 585 σου.

sakis_the_fraud
07-02-09, 05:56
Τα στατιστικά σου δεν τα βλέπω πολύ καλά. Με 14,5 atn ακόμα και με isdn νομίζω θα έπρεπε να πιάνεις πάνω από 8600.
edit: τώρα είδα το adsl2 (όχι +). Μάλλον εκεί οφείλεται ο χαμηλός συγχρονισμός.

Μαλλον δεν εχεις καταλαβει ποιο ειναι το προβλημα.

Συγχρονιζω κανονικα στα 16-17-18 αλλα μερικες φορες ξαφνικα πευτει η DSL. εχω παρατηρησει οτι το κανει οταν ανοιγω πολλα tabs στον firefox ταυτοχρονα (15+). Φυσικα το κανει και σε ακυρες στιγμες. Απο FTP/HTTP δεν μπορω να κατεβασω τιποτα που το κατεβασμα θα διαρκεσει παραπανω απο 20 λεπτα. στο τεταρτο με εικοσαλεπτο πευτει :wall:

και ενα ss αφου εχω συγχρονισει στα 16.χχχ

51245


Ίσως αξίζει να δοκιμάσεις άλλα firmware για το 585 σου.

εχω δοκιμασει αυτο που εχει ο οτε, αυτο που φοραω, το 7.4.4.7 που ειναι τραγικο και το 8.χ.χ.χ (δεν θυμαμαι ακριβως) που πηγαινε λιγο χειροτερα...

το προβλημα μου δεν ειναι αν θα συγχρονιζει στα 16-17-18 αλλα να μην πευτει!

nicksf
07-02-09, 09:41
Στη σελίδα του conn-x στο help - οδηγίες κατέβασε απο αυτό το link και τρέξε ξανά το setup wizard
http://www.conn-x.gr/uploads/HELP_FILES/UPGRADES/Thomson_SpeedTouch_536v6_585v7_Setup_Wizard_300109.zip

sdikr
07-02-09, 14:06
Αν μπορείς δώσε και λίγες πληροφορίες απο το Log του speedtouch όταν στο κάνει αυτό

Για το torrent, μείωσε τις ταυτόχρονες συνδέσεις

sakis_the_fraud
07-02-09, 18:04
Στη σελίδα του conn-x στο help - οδηγίες κατέβασε απο αυτό το link και τρέξε ξανά το setup wizard
http://www.conn-x.gr/uploads/HELP_FILES/UPGRADES/Thomson_SpeedTouch_536v6_585v7_Setup_Wizard_300109.zip

Τι ακριβως ειναι αυτο; το setup που εχει μεσα το CD; Αν ναι, λογικα δεν μπορω να το τρεξω αφου εχω αλλαξει firmware.


Αν μπορείς δώσε και λίγες πληροφορίες απο το Log του speedtouch όταν στο κάνει αυτό

Αν και δεν πιστευω να καταλαβεις κατι, θα κρατησω ενα ss απο την επομενη φορα.

nicksf
07-02-09, 20:03
Τι ακριβως ειναι αυτο; το setup που εχει μεσα το CD; Αν ναι, λογικα δεν μπορω να το τρεξω αφου εχω αλλαξει firmware.



Αν και δεν πιστευω να καταλαβεις κατι, θα κρατησω ενα ss απο την επομενη φορα.

Απο τα χαρακτηριστικά της γραμμής σου όντως δεν έπρεπε να είσαι στα 8 και 9000 kbps. O wizard αυτός αυτό ακριβώς διορθώνει να μη είσαι σε adsl2
Επίσης επειδή αυτό γίνεται αν κατάλαβα καλά οταν τρέχεις τον firefox με 15+ παράθυρα (πολλά sessions) πολύ πιθανόν o firefox να μπλοκάρει το router.
1. Τρέξε το wizard (το εχω δοκιμάσει ειναι και για v6 & v7
2. Δοκίμασε με λιγότερα παραθυρα στο firefox
3. Οι περισσότεροι routers μπλοκάρουν απο το upload οπως σου είπαν παραπάνω και
4. Ψάξε για spyware αν και στη δική σου περίπτωση μάλλον δεν ειναι απο αυτό.

sdikr
08-02-09, 00:14
Τι ακριβως ειναι αυτο; το setup που εχει μεσα το CD; Αν ναι, λογικα δεν μπορω να το τρεξω αφου εχω αλλαξει firmware.



Αν και δεν πιστευω να καταλαβεις κατι, θα κρατησω ενα ss απο την επομενη φορα.


απο τα logs θα καταλάβουμε όλοι πολλά

sakis_the_fraud
08-02-09, 02:34
απο τα logs θα καταλάβουμε όλοι πολλά

να το!

51306

DSLaManiaC
08-02-09, 02:39
Αυτό το log δε λέει κάτι απο μόνο του.

Δείχνει απλά ένα startup.

Είσαι βέβαιος ότι πέφτει απλά η DSL και δεν κάνει reboot το router?

sakis_the_fraud
08-02-09, 02:55
Αυτό το log δε λέει κάτι απο μόνο του.

Δείχνει απλά ένα startup.

Είσαι βέβαιος ότι πέφτει απλά η DSL και δεν κάνει reboot το router?

δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια :p

βλεπω οτι κλεινουν ολα τα λαμπακια εκτος απο το power.

αυτο ειναι reboot; και αν ναι, τι το προκαλει;

DSLaManiaC
08-02-09, 03:01
δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια :p

βλεπω οτι κλεινουν ολα τα λαμπακια εκτος απο το power.

αυτο ειναι reboot; και αν ναι, τι το προκαλει;

Δοκίμασε να του ρίξεις ένα reset και μετά να του περάσεις την 7.4.4.7 που θα βρεις στο σχετικό θέμα..

sakis_the_fraud
08-02-09, 23:59
Δοκίμασε να του ρίξεις ένα reset και μετά να του περάσεις την 7.4.4.7 που θα βρεις στο σχετικό θέμα..


εχω δοκιμασει αυτο που εχει ο οτε, αυτο που φοραω, το 7.4.4.7 που ειναι τραγικο και το 8.χ.χ.χ (δεν θυμαμαι ακριβως) που πηγαινε λιγο χειροτερα...

τα reset ειναι απειρα...

sakis_the_fraud
13-02-09, 00:55
μιας και ειναι αδυνατο να βρω καποιον με router για ISDN, προσπερναω αυτο το βημα και ψαχνω για ρουτερ.

Ποιο πιστευετε οτι ειναι το καλυτερο και γιατι.

υποψιν, οτι θελω να εχει ασυρματο interface καθως και να ειναι για ANNEX B (ISDN).

κανενας;;;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.