PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί 2ης γραμμής..



Fandom
13-01-09, 20:53
Καλησπέρα παίδες,

Αυτή τη στιγμή είμαι στο ιδιόκτητο της forthnet και θέλω να προχωρήσω σε ΟΤΕ. Πέρασα απο το oteshop και μου είπαν να περιμένω ένα μήνα να γίνει η αλλαγή της γραμμής κλπ. κλπ.

Το θέμα είναι δεν υπάρχει υπομονή για 1 μήνα. Γιαυτό σκέφτηκα, αν γίνεται να έχω 2 γραμμές στο σπίτι μου (για λίγο τουλάχιστον), και αναρωτιέμαι πιο είναι το επιπλέον κόστος, ο χρόνος και τα πιθανά προβλήματα σε αυτή την κίνηση.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.

ariadgr
13-01-09, 21:02
Αυτή τη στιγμή είμαι στο ιδιόκτητο της forthnet και θέλω να προχωρήσω σε ΟΤΕ. Πέρασα απο το oteshop και μου είπαν να περιμένω ένα μήνα να γίνει η αλλαγή της γραμμής κλπ. κλπ.

Το θέμα είναι δεν υπάρχει υπομονή για 1 μήνα. Γιαυτό σκέφτηκα, αν γίνεται να έχω 2 γραμμές στο σπίτι μου (για λίγο τουλάχιστον), και αναρωτιέμαι πιο είναι το επιπλέον κόστος, ο χρόνος και τα πιθανά προβλήματα σε αυτή την κίνηση.

10 εργάσιμες χρειάζεται η φορητότητα
Γιατί θέλουν ένα μήνα;
Πάρε τηλέφωνο στο 134...

Fandom
13-01-09, 21:39
Δεν μπορώ να τηλεφωνήσω στο 134 καθώτι είμαι στο ιδιόκτητο της φορθνετ.
Πήγα απο εκεί και ρώτησα και μου είπε στην καλύτερη 15 μέρες για 2η γραμμή.

Τι επιπλοκές μπορεί να προκληθούν απο 2η γραμμή, εκτος του εξτρά παγίου;

emeliss
13-01-09, 21:43
13888 για το 134 από τρίτα δίκτυα. Θα πάρεις νέο νούμερο και θα πληρώνεις για λίγο καιρό 2 γραμμές

xmperop1
13-01-09, 23:49
Και γιατί με τέτοια στατιστικά θέλεις να φύγεις από Φόρθνετ αν επιτρέπεται?

Jazzer
13-01-09, 23:58
Και γιατί με τέτοια στατιστικά θέλεις να φύγεις από Φόρθνετ αν επιτρέπεται?
Θα έχει τους λόγους του ;)
Προσωπικά παίζω σε 2 γραμμές, ΟΤΕ με conn-x 4 mbps, αλλά και Forthnet full llu.
Για online games μόνο με conn-x βέβαια. :)

Fandom
14-01-09, 20:36
Επειδή αν δεν έχετε ακούσει, η φορθνετ μας κοροιδεύει εδώ και 3 μήνες με απίστευτα ping και ταχύτητες της τάξης PSTN σε ώρα αιχμής, θέλω να πάω σε ΟΤΕ.

Απο εκεί που λέγαμε πΟΤΕ...

Υπάρχει περίπτωση επιπλοκών αν βάλω 2η γραμμή;
Αν κατόπιν την καταργήσω τη γραμμή της φορθνετ, θα μπορώ να την ξαναενεργοποιήσω κατά βούληση η θα πρέπει πάλι ένα μήνα ντραβαλα; (λέμε τώρα)

Georgevtr
14-01-09, 20:51
Υπάρχει περίπτωση επιπλοκών αν βάλω 2η γραμμή;
Αν κατόπιν την καταργήσω τη γραμμή της φορθνετ, θα μπορώ να την ξαναενεργοποιήσω κατά βούληση η θα πρέπει πάλι ένα μήνα ντραβαλα; (λέμε τώρα)
Ξεκινά η αρχική διαδικασία ενεργοποίησης απο την αρχή,οπότε εσύ θυμάσαι το χρονικό διάστημα.
Κουράγιο.

FuS
14-01-09, 21:15
Φίλε αυτά με τον 1 μήνα που σου είπε το κατάστημα είναι παραμύθια και απορώ μαζί τους με τον τρόπο που διώχνουν τους πελάτες τους :hmm:
Αν θέλεις κάνε την αίτηση στο 134 (και στο ΙVR πατάς το "1") και σε 10 ημερολογιακές (το πολύ) είσαι έτοιμος. Συνήθως έως βδομάδα παίρνει.

Η δεύτερη γραμμή θα ήταν λύση αλλά όπως είπα ΔΕΝ κρατά 1 μήνα αλλά έως 10 ημερολογιακές το πολύ.
Κάνε πρώτα μια κλήση στο 134 σου προτείνω και καλύτερα έως τις 13 το μεσημέρι αν θες να κάνεις αίτηση για νέα τηλ. σύνδεση (θα γίνει κάπως γρηγορότερα)

ariadgr
14-01-09, 21:23
Φίλε αυτά με τον 1 μήνα που σου είπε το κατάστημα είναι παραμύθια και απορώ μαζί τους με τον τρόπο που διώχνουν τους πελάτες τους :hmm:
Αν θέλεις κάνε την αίτηση στο 134 (και στο ΙVR πατάς το "1") και σε 10 ημερολογιακές (το πολύ) είσαι έτοιμος. Συνήθως έως βδομάδα παίρνει.

Η δεύτερη γραμμή θα ήταν λύση αλλά όπως είπα ΔΕΝ κρατά 1 μήνα αλλά έως 10 ημερολογιακές το πολύ.
Κάνε πρώτα μια κλήση στο 134 σου προτείνω και καλύτερα έως τις 13 το μεσημέρι αν θες να κάνεις αίτηση για νέα τηλ. σύνδεση (θα γίνει κάπως γρηγορότερα)

Για φορητότητα ρώτησε και του είπαν τον ένα μήνα, εσύ του λες 10 ημερολογιακές.
Η φορητότητα πάλι χρειάζεται 10 εργάσιμες (κάτι που δεν εξαρτάται από τον ΟΤΕ).

Γιατί να βάλει 2η γραμμή, αφήνοντας τον αριθμό του στη forthnet και έχοντας νέο αριθμό με τον ΟΤΕ;

FuS
14-01-09, 21:37
Για φορητότητα ρώτησε και του είπαν τον ένα μήνα, εσύ του λες 10 ημερολογιακές.
Η φορητότητα πάλι χρειάζεται 10 εργάσιμες (κάτι που δεν εξαρτάται από τον ΟΤΕ).

Γιατί να βάλει 2η γραμμή, αφήνοντας τον αριθμό του στη forthnet και έχοντας νέο αριθμό με τον ΟΤΕ;

Εγώ του λέω 10 ημερολογιακές γιατί κανένα πληροφοριακό του οτέ δεν ξεχωρίζει "ημερολογιακή" από "εργάσιμη".
10 ημερολογιάκες.. 10 εργάσιμες.. 1 μήνα πάντως όχι.

Δεν του πρότεινα να βάλει 2η γραμμή.
Είπα απλά ότι ΑΝ κρατούσε ένα μήνα η εξωτερ. φορητότητα θα ήταν μια λύση η 2η γραμμή εφόσον είπε ότι το είχε πολύ μεγάλη ανάγκη το νετ.

ariadgr
14-01-09, 21:41
Εγώ του λέω 10 ημερολογιακές γιατί κανένα πληροφοριακό του οτέ δεν ξεχωρίζει "ημερολογιακή" από "εργάσιμη".

Εννοείς ότι ποτέ δεν υπολογίζει μη-εργάσιμες οπότε ότι μέρες βλέπεις στο σύστημα είναι πάντα εργάσιμες;


10 ημερολογιάκες.. 10 εργάσιμες.. 1 μήνα πάντως όχι.

Αυτό με εξέπληξε και μενα.
Ο πελάτης να ζητάει να επιστρέψει και αντί να σπεύσουν να τον εξυπηρετήσουν, να του λένε "μπα, αφήστε το, θα αργήσει, καθίστε στον εναλλακτικό" :blink:


Δεν του πρότεινα να βάλει 2η γραμμή.
Είπα απλά ότι ΑΝ κρατούσε ένα μήνα η εξωτερ. φορητότητα θα ήταν μια λύση η 2η γραμμή εφόσον είπε ότι το είχε πολύ μεγάλη ανάγκη το νετ.

ΟΚ, με μπέρδεψες οταν έγραψες "10 ημερολογιακές", θεώρησα ότι δεν πρόσεξες ότι θέλει φορητότητα.

FuS
14-01-09, 21:57
Εννοείς ότι ποτέ δεν υπολογίζει μη-εργάσιμες οπότε ότι μέρες βλέπεις στο σύστημα είναι πάντα εργάσιμες;

Εννοώ πως το σύστημα δουλεύει μέρα νύχτα 24/7 και όχι μόνο εργάσιμες. Άρα όταν ο ΟΤΕ λέει 10 μέρες πχ (κανονικά) εννοεί 10 ημερολογιακές.
(αλλά λένε 10 εργάσιμες γιατί ακούγεται σαν "10" αλλά είναι 14)
Υπάρχουν κάποιοι παράγοντες που καθορίζουν το πόσο πάνω κάτω θα πάρει η εξωτερ. φορητότητα αλλά ένα μήνα φορητότητα δεν έχω δει ποτέ.
το μεγαλύτερο που έχω δει είναι 24 μέρες (μια φορά μόνο από τις 10δες και βάλε) και το πιο σύντομο σε 3 μέρες (ημερολογιακές πάντα).


Αυτό με εξέπληξε και μενα.
Ο πελάτης να ζητάει να επιστρέψει και αντί να σπεύσουν να τον εξυπηρετήσουν, να του λένε "μπα, αφήστε το, θα αργήσει, καθίστε στον εναλλακτικό" :blink:

Και δυστυχώς, δεν είναι εξαίρεση αυτό.
Μακάρι να ήταν μόνο αυτό το κατάστημα που είπε "ότι να 'ναι".

εδώ υπάρχει κατάστημα (υπάλληλος για να γίνω πιο συγκεκριμένος) που μέχρι πρότινως έλεγε ότι το conn-x στο 1 mbps κοστίζει 16.5 ευρώ/μήνα για απεριόριστη χρήση και 6.5 ευρώ/μήνα για χρήση όλο το Σ/Κ και καθημερινές 20:00-08:00 (για ίντερνετ μιλάω ;) )
(το έκανε αχταρμά με το talk φαίνεται)
(τον έκανα βέβαια να το καταλάβει τότε αλλά μου φαινόταν σαν να μην ήθελε να το καταλάβει.. περίεργα πράγματα)
(η προισταμένη δεν ασχολήθηκε καθόλου παρά μόνο όταν κατάλαβε ότι δεν μπήκα σαν πελάτης. τι να λέμε τώρα.. ευτυχώς είναι μεμονωμένες περιπτώσεις αυτές και όχι ο κανόνας. Αλλά δεν φτάινε η υπάλληλολι σε αυτό παρά η διεύθυνση. Τελοσπάντων.. ανοιγω θέμα τώρα..)


ΟΚ, με μπέρδεψες οταν έγραψες "10 ημερολογιακές", θεώρησα ότι δεν πρόσεξες ότι θέλει φορητότητα.

:)
(παίζει μεγάλο ρόλο το πότε θα στείλουν το αίτημα στην αρμόδια υπηρεσία.
Γι' αυτό του είπα να κάνει το αίτημα πριν τις 13 το μεσημέρι)

ariadgr
14-01-09, 22:02
...
Υπάρχουν κάποιοι παράγοντες που καθορίζουν το πόσο πάνω κάτω θα πάρει η εξωτερ. φορητότητα αλλά ένα μήνα φορητότητα δεν έχω δει ποτέ.
το μεγαλύτερο που έχω δει είναι 24 μέρες (μια φορά μόνο από τις 10δες και βάλε) και το πιο σύντομο σε 3 μέρες (ημερολογιακές πάντα).

Αυτό πάλι πως έτυχε να το δείς; (αφού οι 10 εργάσιμες για τη φορητότητα είναι fixed από την ΕΒΔΑΦ) :hmm:

FuS
14-01-09, 22:09
Αυτό πάλι πως έτυχε να το δείς; (αφού οι 10 εργάσιμες για τη φορητότητα είναι fixed από την ΕΒΔΑΦ) :hmm:

Το ξέρω αλλά έχω δει και όχι μόνο μια φορά αλλά αρκετές φορές κάτω από 10 μέρες. Ένα παράδειγμα δικό μου φορητότητα απο tellas σε 7 ημερολογιακές πριν μισό χρόνο.
Δεν έχω εξήγηση γι' αυτό.
(δεν αναφέρομαι σε υπαλληλικές συνδέσεις ή συνδέσεις υπαλλήλων αλλά σε κανονικές)

ariadgr
14-01-09, 22:13
Το ξέρω αλλά έχω δει και όχι μόνο μια φορά αλλά αρκετές φορές κάτω από 10 μέρες. Ένα παράδειγμα δικό μου φορητότητα απο tellas σε 7 ημερολογιακές πριν μισό χρόνο.
Δεν έχω εξήγηση γι' αυτό.
(δεν αναφέρομαι σε υπαλληλικές συνδέσεις ή συνδέσεις υπαλλήλων αλλά σε κανονικές)

Και στην περίπτωσή σου χτύπαγαν οι εισερχόμενες με το που έγινε η μετάβαση, 7 ημερολογιακές μετά την κατάθεση του αιτήματος από την Tellas;

FuS
14-01-09, 22:30
Και στην περίπτωσή σου χτύπαγαν οι εισερχόμενες με το που έγινε η μετάβαση, 7 ημερολογιακές μετά την κατάθεση του αιτήματος από την Tellas;

Χτύπαγαν κλήσεις (όχι όλες όμως - κάποιοι μου λεγανε ότι καλούσαν και ακουγόταν ο συνεχόμενος ήχος βουητού - δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ή είναι σύμπτωση, όλοι αυτοί καλούσαν από κινητά ή voip).
Όταν προσπαθούσα να πάρω εξερχόμενες σχεδόν όλες τις κλήσεις τις έκανε drop το τηλέφωνο. Την επομένη έπαιρνα κανονικά παντού.
Περιέργως όμως (για να τσεκάρω mail κλπ) έμπαινα μέσω ΕΠΑΚ dial-up χωρίς ούτε ένα disconnect. (αλλά με τα αθάνατα 33.2 kbps :rofl: )

Kolofotias
22-01-09, 23:08
εδώ υπάρχει κατάστημα (υπάλληλος για να γίνω πιο συγκεκριμένος) που μέχρι πρότινως έλεγε ότι το conn-x στο 1 mbps κοστίζει 16.5 ευρώ/μήνα για απεριόριστη χρήση και 6.5 ευρώ/μήνα για χρήση όλο το Σ/Κ και καθημερινές 20:00-08:00 (για ίντερνετ μιλάω )
(το έκανε αχταρμά με το talk φαίνεται)
(τον έκανα βέβαια να το καταλάβει τότε αλλά μου φαινόταν σαν να μην ήθελε να το καταλάβει.. περίεργα πράγματα)
(η προισταμένη δεν ασχολήθηκε καθόλου παρά μόνο όταν κατάλαβε ότι δεν μπήκα σαν πελάτης. τι να λέμε τώρα.. ευτυχώς είναι μεμονωμένες περιπτώσεις αυτές και όχι ο κανόνας. Αλλά δεν φτάινε η υπάλληλολι σε αυτό παρά η διεύθυνση. Τελοσπάντων.. ανοιγω θέμα τώρα..)

Υπάρχουν ακόμη χειρότερα!Υπάλληλος κυρία, η οποία διαιρούσε το download με το upload για να βγάλει Mbps......Δηλ., 2048/256 = 8Mbps.......

@ ADSLgr.com All rights reserved.