PDA

Επιστροφή στο Forum : Asus p5q Deluxe Και Debian 4 64bit



kostas_thess
14-01-09, 08:05
Ξέρω Πολλοί Θα Με Πουν Τρελό Στης 7 Το Πρωί Να Κάνεις Post Για Βοήθεια . Αλλά Έχω Φάει 8 ώρες Να παιδεύομαι να βρω το πρόβλημα ... Έχω την παραπάνω motherboard και προσπαθώ να κάνω install το debian 4 amd64 . Ε είπα να κατεβάσω το netinst και να περάσω ότι θέλω εγώ . Ε το βάζω τρέχει και εκεί που πάει να βρει το cd-rom μου λέει ότι δεν υπάρχει... Λέω χαλασμένο θα είναι το cd-rom ε κατεβάζω την έκδοση που είναι για dvd , ξανά μανά τα ιδία . ε λέω κάτι γίνετε εδω ( υπόψη το dvd-rom ήταν IDE , Nec) . Ε βγάζω απο το Pc μου το δικό μου dvd-rw ξανά τα ιδια ( asus sata ) . Ε λέω δεν γίνεται αυτό . Βάζω ένα cd ton windows xp και αρχίζει να κάνει κανονικά εγκατάσταση και λεω τι γίνεται εδω? Ε δοκίμασα να το κάνω και απο flash drive με το unetboot αλλά και παλι τα ιδία έβγαζε... Όποτε θέλω τα φωτά σας :p

Ευχαριστώ
Και καλημέρα
Στο pc Εχω Και Αυτά Εδώ
Cpu : INTEL CORE 2 QUAD Q8200 2.33Ghz
Ram : 2 x CRUCIAL BL2KIT25664AA80A 4GB

parsifal
14-01-09, 09:05
Παραείναι καινούργια η μητρική σου για να υποστηρίζεται σωστά από τον πολύ παλιό πλέον 2.6.18 kernel του Debian 4.0 (stable). Υπάρχει βέβαια και το "Etch-And-A-Half" (http://www.debian.org/releases/etch/debian-installer/etchnhalf) που καταλήγει σε ένα «υβρίδιο» stable με πυρήνα 2.6.24, αλλά και πάλι έχω την εντύπωση ότι μητρικές με το P45 Intel chipset θέλουν οπωσδήποτε 2.6.25 και πάνω για να δουλέψουν σωστά.

Αλλιώς, μπορείς να κάνεις boot και να εγκαταστήσεις με τη μία Debian testing από ένα weekly release ISO. Έχουν 2.6.26 kernel.

panoc
14-01-09, 09:07
παλαιος πυρηνας δεν υποστηριζει το p45 αρα δε το βλεπει αρα δε βλεπει sata δισκους και cd/dvd drives εαν ο controller ειναι σε achi ή raid mode.
Για να μη βλεπει το atapi dvd-drive σημαινει οτι δεν υποστηριζει ουτε το Sil5723 controller που εχει η μητρικη σου.

με λιγα λογια την εκατσες :p

αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να γυρισεις το on-board sata contoller αλλα και και τον Sil5723 σε ide mode, αλλα :
εαν εχεις raid θα το χασεις, πιθανο να εχεις λιγο χειροτερες επιδοσεις δισκου, και τελος ειναι απλα συμβιβασμος.

η καλυτερη λυση ειναι να δοκιμασεις με unstable που εχει νεοτερο πυρηνα εαν θες σωνει και καλα debian.

jim_p
14-01-09, 10:03
Μαλλον ουτε ο etch-and-a-half πυρηνας δεν θα αναγνωριζει το P45 chipset της μητρικης, μιας και ειναι 2.6.24 στην ουσια.
Το ιδιο και για τον επεξεργαστη.
Πηγαινε καλυτερα σε testing ή unstable.

kostas_thess
14-01-09, 10:39
οποτε Τσαμπα εδωσα 180 ευρω? :( σπαστικα τωρα Ασχημα:( Αν Βαλω Unstable I Testing εχουν πολυ ασταθεια?

iant
14-01-09, 10:57
....
θέλουν οπωσδήποτε 2.6.25 και πάνω για να δουλέψουν σωστά.


ή κάποια άλλη διανομή που να έχει >= 2.6.25 ...

jim_p
14-01-09, 11:17
Να βαλεις testing που ειναι μια χαρα σταθερο, εχει ευκολο setup και ως τον αλλο μηνα (Θεου θελοντος και Ian επιτρεποντος) θα εχει γινει stable release.

Γενικα, το stable λογο της παλιοτητας τον πακετων που εχει δεν κανει για desktop χρηση.

parsifal
14-01-09, 11:18
ή κάποια άλλη διανομή που να έχει >= 2.6.25 ...

Προφανώς και ναι, αφού το kernel version καθορίζει εν πολλοίς το αναγνωριζόμενο hardware. Όμως αυτό που θέλει να εγκαταστήσει ο φίλος είναι Debian, το γράφει ξεκάθαρα.


kostas_thess, μεταξύ testing και unstable προσωπικά θα επέλεγα testing.

kostas_thess
14-01-09, 11:21
Ναι παιδια Μονο Debian . Δεν θελω να βαλω αλλο . Οποτε Κατεβαζω τωρα το Testing dvd και μετα που θα παω σπιτι θα το δοκιμασο . Ας Ελπισουμε Να αναγνορισει το hardware .... Ευχαριστω Πολυ Παιδια Για της απαντησεις σας :) :) :)

jim_p
14-01-09, 11:48
Μπορεις να κανεις και το αλλο που κανει ο arkara τωρα.

Να βαλεις testing (σημερινο lenny), να γυρισεις τα repos απο "testing" σε "lenny" ωστε να λαμβανεις update κανονικα, και οταν το lenny γινει stable να μεινεις με debian stable.
Ροη μεχρι ενος σημειου λεγεται αυτο :P

Α ρε arkara ρεοντα!

dimstog
14-01-09, 11:58
Ναι παιδια Μονο Debian . Δεν θελω να βαλω αλλο . Οποτε Κατεβαζω τωρα το Testing dvd και μετα που θα παω σπιτι θα το δοκιμασο . Ας Ελπισουμε Να αναγνορισει το hardware .... Ευχαριστω Πολυ Παιδια Για της απαντησεις σας :) :) :)

Εγώ έχω μια GIGABYTE EP45-DQ6 (με P45 και Sil5723) και οι μόνες διανομές που bootαραν ήταν το Arch και το Sidux προ τριμήνου - και τις κατέβασα όλες, από την beta (τότε) του intrepid μέχρι την mandriva. Το θέμα είναι ότι δεν έκαναν boot ακόμα και αυτές με τον ίδιο πυρήνα (2.6.24 τότε) με το arch και το sidux, οπότε ενδεχομένως δεν είναι μόνο θέμα πυρήνα - αν και δεν μπορώ να καταλάβω τί άλλο μπορεί να παίζει ρόλο.

Οπότε εάν δεν σου κάτσει το debian testing μάλλον θα πρέπει να πας στο sidux, που αν δεν κάνω λάθος είναι πάνω κάτω το ίδιο.

kostas_thess
14-01-09, 12:00
Εγω Κατεβασα Το :
debian-testing-amd64-CD-1.iso 12-Jan-2009 08:32 638M

Και
debian-testing-amd64-DVD-1.iso 12-Jan-2009 08:01 4.4G

Μας Κανει? γιατι δεν ειδα καπου unstable version

jim_p θα βαλω αυτην προς το παρων και οταν γινει stable θα κανω ξανα εγκατασταση την stable :)

........Auto merged post: kostas_thess πρόσθεσε 1 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγώ έχω μια GIGABYTE EP45-DQ6 (με P45 και Sil5723) και οι μόνες διανομές που bootαραν ήταν το Arch και το Sidux προ τριμήνου - και τις κατέβασα όλες, από την beta (τότε) του intrepid μέχρι την mandriva. Το θέμα είναι ότι δεν έκαναν boot ακόμα και αυτές με τον ίδιο πυρήνα (2.6.24 τότε) με το arch και το sidux, οπότε ενδεχομένως δεν είναι μόνο θέμα πυρήνα - αν και δεν μπορώ να καταλάβω τί άλλο μπορεί να παίζει ρόλο.

Οπότε εάν δεν σου κάτσει το debian testing μάλλον θα πρέπει να πας στο sidux, που αν δεν κάνω λάθος είναι πάνω κάτω το ίδιο.

Χμμ εμενα εκανε κανονικα boot . αλλα μολις πηγαινε να βρει το cd rom εψαχνε αλλα δεν το εβρισκε και ζητουσε να του δωσο drivers μεσα απο floppy drive :p:p:p:p

trd64
14-01-09, 12:02
Βάλε sidux (είναι debian unstable) που είναι πολύ stable.

kostas_thess
14-01-09, 12:20
Το θελω για Server . Δεν θα τρεχει γραφικο περιβαλλον . Μονο console . Θα Το κατεβασω και αυτο και θα διξει :)

jim_p
14-01-09, 13:05
@kostas_thess
Το unstable δεν εχει .iso για εγκατασταση. Κανεις εγκατασταση το stable ή το testing κανονικα, και μετα αναβαθμιζεις σε unstable.
Τα δυο .iso που κατεβασες ειναι το ιδιο πραγμα, απλα το dvd περιεχει περισσοτερα πακετα για εγκατασταση.

Μιας και ειναι για server μονο, μηπως να ξεκινουσες με netinstall? Λιγοτερα πακετα, μικροτερο μεγεθος στο σκληρο μετα την εγκατασταση και βαζεις οτι θες εσυ μετα.

Και δεν ειναι αναγκη να κανεις εγκατασταση απο την αρχη οταν βγει το νεο stable. Θα κανεις αυτο που ειπα παραπανω μεχρι να περιελθει η διανομη στην stable φαση και μετα θα εισαι σε stable απο εκει και μετα. Τζαμπα κοπος.

Επισης, ξοδεψες 180Ε για μια μητρικη με τρεις (!!!) pci-x slots, crossfire, firewire κλπ που θα τη βαλεις σε ενα μηχανημα με πολυ λιγοτερες απαιτησεις? Το μονο θετικο που βλεπω ειναι οι 2 ethernet υποδοχες.

kostas_thess
14-01-09, 15:15
@jim_p δεν βρισκο κατι σε lenny που να εχει netinst ..αν μπορουσεσ να μου δωσεις ενα link θα σου ημουν υπόχρεος .

parsifal
14-01-09, 15:24
Είναι λίγο μπέρδεμα το site του Debian όσον αφορά το cross-linking των διαφόρων σελίδων με τρόπους και ISO images εγκατάστασης, γίνεται ένας μικρός χαμός. Εσύ θέλεις αυτήν: http://www.debian.org/devel/debian-installer

jim_p
14-01-09, 16:45
@kostas_thess:
Αυτο εδω λες
http://cdimage.debian.org/cdimage/lenny_di_rc1/amd64/iso-cd/debian-testing-amd64-netinst.iso

Το netinst.iso δεν εχει weekly builds

parsifal
14-01-09, 17:21
jim_p, έχεις δίκιο. Λάθος θυμόμουν. Για testing netinst ISOs, υπάρχουν daily builds τελικά.

kostas_thess
14-01-09, 20:54
Μετα απο λιγο υπνο ειπα να ξανακανω προσπαθεια. κατεβασα αυτα που ειπατε αλλα τωρα εχει αλλο προβλημα. Αν βαλω dvd-rom το οποιο ειναι σε IDE δεν το βλεπει . Αν Βαλω Sata Το βλεπει. Στο Sata λοιπον μπενει κανονικα , παει μεχρι εκει που κανει partition τον δισκο και μετα εκει που φορτωνει τα αρχεια μου πεταει errors οτι το αρχειο στο cd ειναι corrupt ... Επισεισ ΑΚΡΙΒΟΣ το ιδιο κανει και με το Ubuntu 8.10 Server . Μολις φτασει εκει κανει ακριβος τα ιδια ... Δεν ξερω τι να κανω ... Εχω απογοητευτη ... :(

........Auto merged post: kostas_thess πρόσθεσε 1 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τωρα το αφησα να κανει ενα MEMTEST μηπως ειναι εκει το προβλημα... Τι Να πο.... :(

........Auto merged post: kostas_thess πρόσθεσε 101 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δεν εδιξε τιποτα το MEMTEST . Δεν ειχε κανενα fail .. Παιδια ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω πλεον... μου ερχετε να πας πισω τα παντα και να πα να .... Τι να πω..

parsifal
14-01-09, 21:14
Στο μηχάνημα που κατέβασες το ISO, τσέκαρε το MD5 checksum του ISO σε σχέση με αυτό που αναφέρεται εδώ (http://cdimage.debian.org/cdimage/lenny_di_rc1/amd64/iso-cd/), στο αρχείο MD5SUMS. Ίσως ήταν corrupt το download...

Thuglife
14-01-09, 21:18
Το πρόβλημα υπάρχει λόγο του Marvell 88SE6121 που φοράει η mobo, πιο συγκεκριμένα στον installer του debian φαίνεται να μην υπάρχει το απαραίτητο module (pata_marvell). Δεν ξέρω κατά πόσο θα καταφέρεις να φορτώσεις το module κατά την εγκατάσταση, προσωπικά δεν το προσπάθησα καν, έκανα install με debootstrap και καθάρισα.

dimstog
14-01-09, 21:42
Μετα απο λιγο υπνο ειπα να ξανακανω προσπαθεια. κατεβασα αυτα που ειπατε αλλα τωρα εχει αλλο προβλημα. Αν βαλω dvd-rom το οποιο ειναι σε IDE δεν το βλεπει . Αν Βαλω Sata Το βλεπει. Στο Sata λοιπον μπενει κανονικα , παει μεχρι εκει που κανει partition τον δισκο και μετα εκει που φορτωνει τα αρχεια μου πεταει errors οτι το αρχειο στο cd ειναι corrupt ... Επισεισ ΑΚΡΙΒΟΣ το ιδιο κανει και με το Ubuntu 8.10 Server . Μολις φτασει εκει κανει ακριβος τα ιδια ... Δεν ξερω τι να κανω ... Εχω απογοητευτη ... :(

........Auto merged post: kostas_thess πρόσθεσε 1 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τωρα το αφησα να κανει ενα MEMTEST μηπως ειναι εκει το προβλημα... Τι Να πο.... :(

........Auto merged post: kostas_thess πρόσθεσε 101 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δεν εδιξε τιποτα το MEMTEST . Δεν ειχε κανενα fail .. Παιδια ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω πλεον... μου ερχετε να πας πισω τα παντα και να πα να .... Τι να πω..

Κοίτα, μην απελπίζεσαι, με το P45/Sil5723 κάτι τρέχει. Εμένα πχ το πρόβλημα που έχει είναι διπλό (και μου κόστισε πολλές ώρες μέχρι να βρω τι τρέχει)
Όταν κάνει boot από CD που είναι στο IDE κανάλι, βλέπει σαν πρώτο σκληρό του συστήματος -sda- (και τα windows και η όποια διανομή linux) τον πρώτο IDE σκληρό και μετά όλους τους SATA. Όταν όμως κάνει boot από δίσκο (είτε SATA είτε IDE) βλέπει σαν πρώτο σκληρό τον πρώτο SATA. Όπως καταλαβαίνεις, τα sda-b-c κλπ κατά την εγκατάσταση και μετά, γίνονται μπάχαλο και δεν βγαίνει άκρη - ευτυχώς με τα UUID το πρόβλημα παρακάμπτεται, μεσοβέζικα μεν, αλλά δουλεύει.

Επίσης, τα δύο/τέσσερα SATA κανάλια του Sil5723 δεν δουλεύουν σωστά και ενώ δεν έχουν δίσκους, σε κάθε boot χρειάζεται 2 λεπτά μέχρι να αποφασίσει ότι δεν υπάρχει δίσκος εκεί (ναι, το σύστημα κάνει 19 δευτερόλεπτα να bootαρει και 2 λεπτά για να τα βρει με τους σκήρους..

Δοκίμασε να βάλεις sidux, το βρίσκω προτιμότερο από το να αλλάξεις τζάμπα την μητρική - όχι τίποτε, αλλά που θα βρεις και μητρική της προκοπής με παλιότερο chipset, τα μαγαζιά δεν τα στοκάρουν αυτά πλέον.

kostas_thess
14-01-09, 21:44
Το βρηκα το προβλημα :):):):):):):):):) Θελει αναβαθμηση το bios ... Στην τελευταια εκδοση . Δεν αναγνωριζε σωστα της μνημες :) Ειμαι ευτιχησμενοσ:) δεν θα το παω πισω :ο


Οποιος Εχει Προβλημα Ας Κανει Update το βιος ... Και Στονουν ολα ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.