PDA

Επιστροφή στο Forum : Γραμμή συγχρονίζει, χάνει συνέχεια την ip



teris3
14-01-09, 12:23
Καλημέρα,
το πρόβλημά μου είναι το εξής...
Ενώ η 8άρα γραμμή που έχω συγχρονίζει πολύ καλά, χάνει συνέχεια την ip...είμαι μέσα στον router ενώ πέφτει το Internet και το βλέπω...αυτό συμβάινει εδώ και μέρες....δηλώνω βλάβη στο 121, μου λένε θα το δει το ψηφιακό κέντρο....τιποτα....ξανά τηλέφωνο...έρχεται τεχνικός....μετράει την γραμμή....του λέω φίλε η γραμμή συγχρονίζει άμεσα και μου λέει "το ξέρω, αλλά σε βλάβη adsl είμαι υποχρεωμένος να μετρήσω" , πράγματι η γραμμή πεντακάθαρη!
Πέρνει τηλ κάπου ,μιλάει και μου λέει...Κάνανε αναβαθμίσεις στο κέντρο, άλλαξε μόντεμ και βάλε adsl2 μόντεμ!

Να το πάρω σαν σοβαρή απάντηση αυτό ρε παιδιά?
Μπορεί να φταίει αυτό? Να πάω να αγοράσω νεο μόντεμ?

Chris_Nik
14-01-09, 12:26
Δεν νομιζω οτι φταιει αυτο.....
Αλλα προτου αγορασεις δοκιμασε απο κανεναν φιλο που εχει adsl2 Modem.....;)

olympus
14-01-09, 15:21
άλλαξε μόντεμ και βάλε adsl2 μόντεμ!

Να το πάρω σαν σοβαρή απάντηση αυτό ρε παιδιά?
Μπορεί να φταίει αυτό? Να πάω να αγοράσω νεο μόντεμ?

Το μόντεμ και η σύνδεση που έχεις τώρα είναι του ΟΤΕ υποθέτω, έτσι? Φαντάζομαι πως είναι δικιά τους υποχρέωση να σου δώσουν τον κατάλληλο εξοπλισμό για τη σύνδεσή σου...:hmm: Για ποιον λόγο να επιβαρυνθείς οικονομικά την αγορά νέου μοντεμ? Άλλωστε ο τεχνικός σου είπε πως είναι θέμα του εξοπλισμού...

emeliss
14-01-09, 18:24
Το μόντεμ και η σύνδεση που έχεις τώρα είναι του ΟΤΕ υποθέτω, έτσι? Φαντάζομαι πως είναι δικιά τους υποχρέωση να σου δώσουν τον κατάλληλο εξοπλισμό για τη σύνδεσή σου...:hmm: Για ποιον λόγο να επιβαρυνθείς οικονομικά την αγορά νέου μοντεμ? Άλλωστε ο τεχνικός σου είπε πως είναι θέμα του εξοπλισμού...
Φυσικά όχι. Υπάρχουν δύο τρόποι που δίνουν οι isp εξοπλισμό. Ή τον χρεώνουν (έστω και με μηδενική τιμή) και έχει την εγγύηση της ως συσκευή ή κρατάει την κυριότητα και το δίνει προς χρήση.

Κατάλληλος εξοπλισμός υπάρχει προς πώληση.

olympus
14-01-09, 20:15
Φυσικά όχι. Υπάρχουν δύο τρόποι που δίνουν οι isp εξοπλισμό. Ή τον χρεώνουν (έστω και με μηδενική τιμή) και έχει την εγγύηση της ως συσκευή ή κρατάει την κυριότητα και το δίνει προς χρήση.

Κατάλληλος εξοπλισμός υπάρχει προς πώληση.

Ενδεχομένως δεν κατάλαβες τι θέλω να πω. Ρώτησα τον φίλο αυτό που ρώτησα, για να ελέγξει το ενδεχόμενο να του έχουν δώσει ΛΑΘΟΣ εξοπλισμό για τη σύνδεση που έκανε. Προσωπικά, γνωρίζω αρκετές περιπτώσεις που αντί για εξοπλισμό π.χ. για isdn έχουν δώσει από τον ΟΤΕ για pstn (δεν υπονοώ ότι το έκαναν επίτηδες...!).

Δεν αναφέρομαι γενικά στους isp αλλά ειδικά στον ΟΤΕ γιατί προφανώς στον ΟΤΕ αναφέρεται και ο δημιουργός του θέματος.

emeliss
14-01-09, 20:24
Οπότε ερχόμαστε στην ερώτηση. Πότε έβαλε το conn-x, τι router του έδωσαν, αν πήγε στα 8 με αναβάθμιση, αν στην περιοχή του δίνουν 24Mbps.

Tiven
14-01-09, 20:32
Ρε παιδιά αφού συγχρονίζει, το router είναι εντάξει.

Η IP που κολλάει με το router ?

olympus
14-01-09, 20:59
Ρε παιδιά αφού συγχρονίζει, το router είναι εντάξει.

Η IP που κολλάει με το router ?

και εγώ πιστεύω πως δεν οφείλεται στο μοντεμ αυτό το πρόβλημα. Απλά η κουβέντα το έφερε:)

FuS
14-01-09, 21:19
Καλημέρα,
το πρόβλημά μου είναι το εξής...
Ενώ η 8άρα γραμμή που έχω συγχρονίζει πολύ καλά, χάνει συνέχεια την ip...είμαι μέσα στον router ενώ πέφτει το Internet και το βλέπω...αυτό συμβάινει εδώ και μέρες....δηλώνω βλάβη στο 121, μου λένε θα το δει το ψηφιακό κέντρο....τιποτα....ξανά τηλέφωνο...έρχεται τεχνικός....μετράει την γραμμή....του λέω φίλε η γραμμή συγχρονίζει άμεσα και μου λέει "το ξέρω, αλλά σε βλάβη adsl είμαι υποχρεωμένος να μετρήσω" , πράγματι η γραμμή πεντακάθαρη!
Πέρνει τηλ κάπου ,μιλάει και μου λέει...Κάνανε αναβαθμίσεις στο κέντρο, άλλαξε μόντεμ και βάλε adsl2 μόντεμ!

Να το πάρω σαν σοβαρή απάντηση αυτό ρε παιδιά?
Μπορεί να φταίει αυτό? Να πάω να αγοράσω νεο μόντεμ?

Τι modem-ρούτερ χρησιμοποιείς αυτή τη στιγμή;

LOUKAS32
14-01-09, 21:23
δεν βλεπουμε στοιχεια γραμμηας,

μαρκα μοδεμ

για ποσταρε παρακαλω

@ ADSLgr.com All rights reserved.