PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν έχω Internet



bas.kral
14-01-09, 15:38
Εχω "σύνδεση" ADSL με πάροχο τον ΟΤΕ εδώ και ένα μήνα και έχω το εξής πρόβλημα: Ενώ για τον ΟΤΕ είμαι συνδεδεμένος και δεν υπάρχει πρόβλημα, εγω δεν βλέπω internet. Συγκεκριμμένα μου δώσανε router το Τhomson TG 585 σε PSTN γραμμή. Εχω συνδέσει τον υπολογιστή σε ethernet πύλη. H σύνδεση ενεργοποιήθηκε από άλλη σύνδεση γιατι ήταν αδύνατο από τον δικό μου. Όλο το διαστημα έχω επικοινωνήσει με το 80111...... και 14... άπειρες φορές, εχω με την βοηθεια τους κάνει reset στον router και εδώ και κάμποσες ημέρες για αυτούς δεν υπάρχει πρόβλημα. Καμμιά ιδέα για το τι φταίει?

treli@ris
14-01-09, 15:44
Καταρχην σου εδωσαν αριστο ρουτερ οποτε μαλλον αποκλειετε το προβλημα να ειναι σε αυτο. Κωδικους απο τη συνδεση adsl σου εχουν δωσει?

bas.kral
14-01-09, 16:09
Κωδικούς δεν δώσανε γιατί σε συνδέσεις από 1/12/08 δεν χρειάζονται.

Papados
14-01-09, 16:11
Κωδικούς δεν δώσανε γιατί σε συνδέσεις από 1/12/08 δεν χρειάζονται.

Πως γίνετε να μην χρειάζονται κωδικοί για να μπεις!!! Είσαι σίγουρος?

bas.kral
14-01-09, 16:25
Κατ' αρχην δεν τόγραψα αρχικά, η σύνδεση αφορά φοιτητικό internet και τα μόνα που έχω από τον ΟΤΕ είναι τα παρακάτω: Username της μορφής .... .auth@otenet.edudsl.gr και τον κωδικό πελάτου ο 26......77.

treli@ris
14-01-09, 16:37
θα μπεις μεσω ethernet στο interface του ρουτερ γραφοντας 192.168.1.254 θα τρεξεις το setup και οταν σου ζητηθει θα βαλεις αυτους τους κωδικους. Τα αλλα αστα οπως ειναι

bas.kral
14-01-09, 16:56
Το έχω κάνει 2 φορές μετά από υπόδειξη των τεχνικών του ΟΤΕ. Κατ΄αυτούς δεν υ7πάρχει πρόβλημα, βλέπουν τον υπολογιστή μου στο δίκτυο αλλά δεν τους βλέπω εγώ. Μια πιθανή εξήγηση κατ αυτούς είναι ότι φταίει ο EXPLORER μου αλλά αυτό δεν ισχύει γιατι δεν έχω χαποτύχει και με MOZILA. Μπορεί το πρόβλημα να είναι τεχνικό και να αφορά το τοπικό δίκτυο??

........Auto merged post: bas.kral πρόσθεσε 7 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το έχω κάνει 2 φορές μετά από υπόδειξη των τεχνικών του ΟΤΕ. Κατ΄αυτούς δεν υ7πάρχει πρόβλημα, βλέπουν τον υπολογιστή μου στο δίκτυο αλλά δεν τους βλέπω εγώ. Μια πιθανή εξήγηση κατ αυτούς είναι ότι φταίει ο EXPLORER μου αλλά αυτό δεν ισχύει γιατι δεν έχω χαποτύχει και με MOZILA. Μπορεί το πρόβλημα να είναι τεχνικό και να αφορά το τοπικό δίκτυο??

treli@ris
14-01-09, 17:01
Ε τοτε καποιο προβλημα εχεις με το δικτυο στο pc. Ξαναπερνα τελευταιους οδηγους καρτας δικτυου

Papados
14-01-09, 17:10
Το ρουτερ σου δεν πέρνει καθόλου WAN IP?

@ ADSLgr.com All rights reserved.