PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλη ταχυτητα με Connx 24mb



nikos282
14-01-09, 16:59
τελευταιες μερες κατεβαζα με αθλιες ταχυτητες στο ιντερνετ (απο ολα τα site), μιλησα με τον οτε , κοιταξαν την γραμμη και την βρηκαν οκ .Μου ειπαν για δοκιμη να κατεβασω ενα αρχειο απο το ftp.otenet.gr ,το οποιο κατεβηκε σφαιρα(1.6mb/sec) .Αρα μου λενε δεν ειναι δικο μας το προβλημα .Ρωτησα τι μπορει να ειναι και μου λενε ιος μαλον ...
Εχω connx 24mb που στα καλα του κατεβαζει με 1.6mb ενω τωρα με 100kb . Το μοντεμ ειναι baudtec (οχι wireless) και δεν το εχω βαλει στην usb αλλα στην αλλη θυρα .
Για να δω μηπως ειναι προβλημα του pc μου , δοκιμασα το μοντεμ με τις ιδιες ρυθμισεις και στην ιδια γραμμη, σε αλλο pc και παλι κατεβαζε με αθλια ταχυτητα
Τι μπορει να φταιει ? του εχω κανει reboot αλλα δεν γινεται τπτ

Downstream Upstream
SNR Margin : 11.6 9.8 db
Line Attenuation : 19.1 14.0 db
Data Rate : 16461 869 kbps
αυτη τη στιγμη

help please

hel
14-01-09, 23:35
Το πρόβλημα το έχεις όλες τις ώρες της ημέρας;
Η ταχύτητα ανεβοκατεβαίνει απότομα ή απλά μερικές φορές είναι κολλημένη πχ στα 100 KB/s ?
Δοκίμασε να κατεβάσεις από apple ftp .

Georgevtr
15-01-09, 01:37
.Ρωτησα τι μπορει να ειναι και μου λενε ιος μαλον ...

Έλεος..Τί ιός είναι σού είπε ο 'γιατρός'?:worthy:

030366
15-01-09, 01:46
Μου ειπαν για δοκιμη να κατεβασω ενα αρχειο απο το ftp.otenet.gr ,το οποιο κατεβηκε σφαιρα(1.6mb/sec) .Αρα μου λενε δεν ειναι δικο μας το προβλημα .Ρωτησα τι μπορει να ειναι και μου λενε ιος μαλον ...


Σίγουρα σου είπαν αυτό; Mήπως παρεξήγησες και σου είπαν να απενεργοποιήσεις antivirus & firewall;

Δοκίμασε να περάσεις dns στη κάρτα δικτύου σου και με open dns. Με 100 kbps από πού κατεβάζεις;

nikos282
15-01-09, 01:58
θενξ για τις απαντησεις , κατεβαζει με 200 και φτανει στο 100 μεχρι να τελειωσει το download . Αν βαλω να κατεβουν 2 αρχεια μαζι πεφτει κατω απο 100kb
Ολη μερα εχω προβλημα , απο nvidia και apple δοκιμασα και κατεβαζει με 100 και απο εκει .
Εκανα και virus scan και δεν βρηκε τιποτα
Μου κανει εντυπωση πως γινεται απο το ftp του ΟΤΕ να κατεβαζει κανονικα :(

np1
15-01-09, 02:45
Βασικά το πρώτο που σου λένε είναι να κατεβάσεις κάτι από το ftp του OTE. Επίσης το πρώτο πράγμα που κάνουν είναι να σε γράψουν αν απ' το ftp κατεβαίνει κανονικά. Το χω μάθει και είναι το πρώτο πράγμα που κάνω πριν πάρω να δω τι παίζει. Τελευταία έχω παρόμοιο πρόβλημα αλλά σήμερα σαν να έστρωσε. Είχα και την άνοιξη ένα τέτοιο περίεργο πρόβλημα για κανα δυο βδομάδες μέχρι να το καταλάβω, το οποίο τελικά έφτιαξε μόνο του. Ούτε αυτοί ξέρουν τι βλακείες κάνουν. Π.χ. πριν 2-3 μέρες, μέχρι και χθες είχα το ίδιο πρόβλημα, το παρατήρησα πρώτα στα torrents, που δεν έπιανε συνολικά πάνω από 100 με τίποτα, ενώ από το ftp του ΟΤΕ κατέβαζε κανονικά. Τελοσπάντων, έκανα restart το router (Speedtouch 780) πολλές φορές , τα πάντα ήταν κανονικά αλλά το δίκτυο μάπα. Aπό χθες, στο άσχετο επανήλθε. Αρχίζω να υποψιάζομαι ότι κάνουν traffic shaping και δε λένε τίποτα, αλλιώς απλά δεν ξέρουν τι τους γίνεται και πρέπει να κοιτάξουν τη σύνδεση με το εξωτερικό.

Τελοσπάντων, μπορείς να περιμένεις κανα δυο μέρες να δεις αν λυθεί μόνο του, αλλιώς προσπάθησε να δηλώσεις βλάβη στο 121.

nikos282
15-01-09, 14:46
λοιπον δοκιμασα να κατεβασω αυτο το αρχειο ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/ubuntu-releases/8.04.1/ubuntu-8.04.1-desktop-i386.iso
που ειναι απο ftp που δεν ειναι του πΟΤΕ και κατεβαζει με full speed.Αντιθετα απο αλλα sites (rapidshare,nvidia,apple κτλ) κατεβαζει ακομα αθλια .
Οποτε αρχιζω να πιστευω οτι ειναι καποιο προβλημα με το ρουτερ/μοντεμ μου και οχι με την γραμμη .
Καμια ιδεα πως να το φτιαξω ?;)

np1
15-01-09, 16:32
Είναι όμως εγχώριο site. Μόλις βρεις site εξωτερικού που να μπορείς να κατεβάσεις με αξιοπρεπή ταχύτητα ενώ στα κλασσικά nvidia, blabla όχι, τότε ναι, μπορεί να θες να δεις τι κάνει και ο ρουτερ. Εφόσον από κανένα site του εξωτερικού δεν κατεβάζει όπως πρέπει, δε νομίζω ότι φταίει ο ρουτερ.

nikos282
16-01-09, 14:13
αλλαξα ρουτερ αλλα συνεχιζει το προβλημα , ομως απο το παρακατω ξενο ftp κατεβαζει κανονικα ftp://ftp.playtr.com/setup_data_files/install_tabula_rasa_1.11.6.0.exe , αρα δεν ειναι θεμα ξενων και ελληνικων site

ειλικρινα σηκωνω τα χερια ψηλα :closed:

nikos282
17-01-09, 14:31
τελικα αλλαξα και λαπτοπ :rofl: και διορθωθηκε το προβλημα :lock:

Georgevtr
17-01-09, 14:37
Kαλά δε παίζεσαι.:hammered:

tetris
20-01-09, 22:04
Downstream Upstream
SNR Margin : 25.4 30.0 db
Line Attenuation : 26.8 17.6 db
Data Rate : 4096 253 kbps

Με αυτα τα δεδομενα τι περιπου ταχυτητα θα εχω σε Downstream Upstream αμα βαλω 24 ΟΤΕ 24mbps ?

hel
21-01-09, 10:22
Περίπου 16-18 Mbit . Εξαρτάται και από την περιοχή που είσαι.

Chris_Nik
21-01-09, 10:38
Στο τελος να αλλαξεις και σπιτι.......:p:p


Πλακα κανω.... τελος καλο, ολα καλα.....:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.