PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολύ υψηλό ping, πολύ χαμηλό upload και μεσαίο download



kostasgr75
14-01-09, 21:37
Έχω μία σύνδεση 1Mbit/256Kbit στην HOL μέσω της diodos. Εδώ και περίπου δύο εβδομάδες συμβαίνει κάτι το οποίο το θεωρώ πολύ παράξενο. Το ping είναι άθλιο όπως βλέπεται παρακάτω


Εκτελείται η λειτουργία Ping στο web.hol.gr [195.97.21.22] με 32 byte δεδομένων:

Απάντηση από: 195.97.21.22: bytes=32 χρόνος=2898ms TTL=124
Απάντηση από: 195.97.21.22: bytes=32 χρόνος=2859ms TTL=124
Απάντηση από: 195.97.21.22: bytes=32 χρόνος=2773ms TTL=124
Απάντηση από: 195.97.21.22: bytes=32 χρόνος=2663ms TTL=124

Στατιστικά στοιχεία Ping για 195.97.21.22:
Πακέτα: Απεσταλμένα = 4, Ληφθέντα = 4, Απολεσθέντα = 0 (απώλεια 0%),
Πλήθος διαδρομών αποστολής και επιστροφής κατά προσέγγιση σε χιλιοστά του
δευτερολέπτου:
Ελάχιστο = 2663ms, Μέγιστο = 2898ms, Μέσος όρος = 2798ms
Στα διάφορα test το upload είναι περίπου 3KB και το download περίπου 70KB με 80KB. Στον firefox φαίνεται η διαφορά όπου θέλει αρκετό χρόνο για να ανοίξει μία οποιαδήποτε σελίδα αλλά και το OUTLOOK να στείλει κάποιο email με συννημένα φυσικά χωρίς κανένα άλλο πρόγραμμα να χρησιμοποιεί την σύνδεση. Όμως όταν χρησιμοποιώ το azureus το download φτάνει τα 100KB και το upload τα 19KB όπως λέει το ίδιο το πρόγραμμα όπου σ' αυτή την περίπτωση το άνοιγμα μίας σελίδας είναι σχεδόν αδύνατον.
Έχω στείλει email στην HOL και με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν πως το κοιτάζουν αφού τους έστειλα διάφορα screenshots που μου ζήτησαν.

Εσείς πως το εξηγείται;

sdikr
14-01-09, 21:49
χωρίς το azureus πως τα παεί;

kostasgr75
14-01-09, 22:01
χωρίς το azureus πως τα παεί;

Χάλια... Το ping που βλέπεις είναι χωρίς κανένα πρόγραμμα ενεργό, όπως επίσης οι μετρήσεις είναι και αυτές χωρίς το azureus. Στην ουσία γίνεται το εξής: Ο firefox αλλά και όλα τα προγράμματα σαν κ' αυτό καθυστερούν πάρα πολύ ενώ το azureus δεν έχει κανένα σχεδόν κανένα πρόβλημα...

kostasgr75
15-01-09, 18:29
Έχω μία σύνδεση 1Mbit/256Kbit στην HOL μέσω της diodos. Εδώ και περίπου δύο εβδομάδες συμβαίνει κάτι το οποίο το θεωρώ πολύ παράξενο. Το ping είναι άθλιο όπως βλέπεται παρακάτω


Εκτελείται η λειτουργία Ping στο web.hol.gr [195.97.21.22] με 32 byte δεδομένων:

Απάντηση από: 195.97.21.22: bytes=32 χρόνος=2898ms TTL=124
Απάντηση από: 195.97.21.22: bytes=32 χρόνος=2859ms TTL=124
Απάντηση από: 195.97.21.22: bytes=32 χρόνος=2773ms TTL=124
Απάντηση από: 195.97.21.22: bytes=32 χρόνος=2663ms TTL=124

Στατιστικά στοιχεία Ping για 195.97.21.22:
Πακέτα: Απεσταλμένα = 4, Ληφθέντα = 4, Απολεσθέντα = 0 (απώλεια 0%),
Πλήθος διαδρομών αποστολής και επιστροφής κατά προσέγγιση σε χιλιοστά του
δευτερολέπτου:
Ελάχιστο = 2663ms, Μέγιστο = 2898ms, Μέσος όρος = 2798ms
Στα διάφορα test το upload είναι περίπου 3KB και το download περίπου 70KB με 80KB. Στον firefox φαίνεται η διαφορά όπου θέλει αρκετό χρόνο για να ανοίξει μία οποιαδήποτε σελίδα αλλά και το OUTLOOK να στείλει κάποιο email με συννημένα φυσικά χωρίς κανένα άλλο πρόγραμμα να χρησιμοποιεί την σύνδεση. Όμως όταν χρησιμοποιώ το azureus το download φτάνει τα 100KB και το upload τα 19KB όπως λέει το ίδιο το πρόγραμμα όπου σ' αυτή την περίπτωση το άνοιγμα μίας σελίδας είναι σχεδόν αδύνατον.
Έχω στείλει email στην HOL και με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν πως το κοιτάζουν αφού τους έστειλα διάφορα screenshots που μου ζήτησαν.

Εσείς πως το εξηγείται;
Αυτό που βρήκα ψάχνοντας στο internet είναι πως όταν υπάρχουν μεγάλα pings υπάρχει μία καθυστέρηση στο να σταθεροποιηθεί σε μία ταχύτητα download ή upload το internet. Δηλαδή όσο μικρότερα pings υπάρχουν τόσο υψηλότερες ταχύτητες έχεις. Το azureus φτάνει σε μία υψηλή ταχύτητα μετά από κάποια ώρα επειδή υπάρχει συνεχή ροή δεδομένων το οποίο όμως δεν συμβαίνει κατά το serfing. Δεν ξέρω εάν είναι σωστό αυτό αλλά είναι μία εξήγηση.

Από την HOL βέβαια ούτε φωνή ούτε ακρόαση και δεν ξέρω εάν πρέπει να αλλάξω εταιρία ή όχι. Έχω δει μία καλή προσφορά στον OTE μέσω και πάλι της diodos...

_sleeper
16-01-09, 15:48
τα πράγματα είναι περίπου όπως τα είπες πιο πάνω. οι ταχύτητές σου είναι μια χαρά, όταν δουλεύεις με torrents, διότι όταν δημιουργηθεί μια tcp σύνδεση ανάμεσα σε εσένα κ σε ένα peer η ροή είναι συνεχόμενη. αντίθετα, το web browsing δεν έχει να κάνει με συνεχή ροή δεδομένων, αλλά δουλεύει "καταιγιστικά", δλδ, στέλνει μια αίτηση για μια σελίδα κ θέλει περίπου 3 sec να φτάσει η αίτηση στο server κ να επιστρέψει σε εσένα! πρόσθεσε κ το γεγονός οτι μια ιστοσελίδα έχει πολύ περισσότερα δεδομένα απ'ότι ένα icmp πακέτο, το χρόνο για rendering κ βγάζεις το χρόνο που θες για να surf-άρεις. ένα κλικ σε μια άλλη σελίδα, απαιτεί ακριβώς την ίδια διαδικασία.

άποψή μου είναι να τους ξαναπάρεις ένα τηλεφωνάκι κ να τους πρήξεις.

kostasgr75
16-01-09, 17:00
τα πράγματα είναι περίπου όπως τα είπες πιο πάνω. οι ταχύτητές σου είναι μια χαρά, όταν δουλεύεις με torrents, διότι όταν δημιουργηθεί μια tcp σύνδεση ανάμεσα σε εσένα κ σε ένα peer η ροή είναι συνεχόμενη. αντίθετα, το web browsing δεν έχει να κάνει με συνεχή ροή δεδομένων, αλλά δουλεύει "καταιγιστικά", δλδ, στέλνει μια αίτηση για μια σελίδα κ θέλει περίπου 3 sec να φτάσει η αίτηση στο server κ να επιστρέψει σε εσένα! πρόσθεσε κ το γεγονός οτι μια ιστοσελίδα έχει πολύ περισσότερα δεδομένα απ'ότι ένα icmp πακέτο, το χρόνο για rendering κ βγάζεις το χρόνο που θες για να surf-άρεις. ένα κλικ σε μια άλλη σελίδα, απαιτεί ακριβώς την ίδια διαδικασία.

άποψή μου είναι να τους ξαναπάρεις ένα τηλεφωνάκι κ να τους πρήξεις.
Αυτό το περίμενε στο ακουστικό είναι ότι πιο σπαστικό υπάρχει και μάλιστα όταν τελικά μιλήσεις με κάποιον και σου αρχίζει τα γνωστά που λένε όλοι...

pan.nl
18-01-09, 16:37
Να φανταστώ είσαι μέσω ΑΡΥΣ (γραμμή & πρόσβαση από ΟΤΕ αλλά provider HOL)? Αν ναι, είναι το παλιό καλό "μπούκωμα" του DSLam.

kostasgr75
19-01-09, 15:06
Να φανταστώ είσαι μέσω ΑΡΥΣ (γραμμή & πρόσβαση από ΟΤΕ αλλά provider HOL)? Αν ναι, είναι το παλιό καλό "μπούκωμα" του DSLam.
Aκριβώς έτσι είναι. Και τώρα έλεγα μήπως βάλω και τηλέφωνο στην HOL για να κάνω οικονομία αλλά και για να ξεφύγω από τον ΟΤΕ. Πάντως το internet πάει μία χαρά τώρα...

vasbot
19-01-09, 15:43
Ταπεινή μου άποψη, περίμενε να στρώσουν πρώτα οι εναλλακτικοί γιατί και εγώ είπα να κάνω οικονομία και έχουν σπάσει τα νεύρα μου, ίντερνετ σε ώρες αιχμής με ταχύτητες dialup.

wisdompa
22-01-09, 22:23
Τα δικά μου "στατιστικά" θεωρώ πως είναι ικανοποιητικά........αν και τα 24mbps δε πρόκειται να τα πιάσω.....και τα site αυτά δεν ειναι και 100% αξιόπιστα.....Τουλάχιστον δε "σέρνεται" το νετ μου...:p:p:p:p


http://speed.io/pics/1612/1531/speed.io.png

@ ADSLgr.com All rights reserved.