PDA

Επιστροφή στο Forum : Wireless question



Lunacy
05-11-03, 04:57
Γειά σας,

(μπαίνω στο ψητό)
Υπάρχει κάπου ένας ethernet router (άγνωστης ταυτότητας) που προσφέρει internet (μαζί με μία global(?) ip).

Υπάρχει και κάπου αλλού (εντός 30-40m), ένας υπολογιστής που θέλει διακαώς να συνδεθεί με τον παραπάνω router.

Δύσκολο να περαστούν καλώδια, άρα σκέφτομαι wireless.
Θέλω όμως, αν γίνεται, να διατηρήσω την ip που θα δίνει το router για το pc και να μη χρησιμοποιώ port forward κ.λπ.
Υποθέτω οτι χρειάζομαι γι'αυτό, ένα wireless bridge?

Τί διαφορά έχουν τα Wireless Bridge και τα Wireless Access Point?
Έχετε κάτι συγκεκριμένο να προτείνετε γι'αυτή τη δουλεία;

Thank you :)

tsakattack
05-11-03, 05:06
Ο ROUTER ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΘΕΣ... (ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ISDN KAI ADSL) ΕΙΝΑΙ Ο U.S. ROBOTICS USR8000 KAI O USR8011 (WIRELESS). ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΕ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ EMAIL.

ΒΑΣΙΛΗΣ.

tsakattack
05-11-03, 05:07
Ο ROUTER ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΘΕΣ... (ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ISDN KAI ADSL) ΕΙΝΑΙ Ο U.S. ROBOTICS USR8000 KAI O USR8011 (WIRELESS). ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΕ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ EMAIL.

ΒΑΣΙΛΗΣ.

Lunacy
05-11-03, 05:11
Ε... δε μίλησα για router... Υπάρχει ο router. Και απλά θέλω να τον "προεκτείνω". Ούτε ISDN ούτε DSL με νοιάζει. Το μηχάνημα θα παίρνει όλα όσα χρειάζεται από το router. Εγώ απλά θέλω κάτι (ασύρματο) να παρεμβάλλεται ανάμεσα στο router και στο pc.

tsakattack
05-11-03, 05:22
SORRY ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ, ΤΟΤΕ ΜΕ ΕΝΑ ACCESS POINT ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ETHERNET PORT ΚΑΙ ΜΙΑ WIRELESS LAN ΚΑΡΤΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ...


ΚΟΙΤΑ ΑΝ ΘΕΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ...


http://www.usr.com/support/2210/22xx-ug/index.html

ΒΑΣΙΛΙΗΣ.

l3o
21-11-03, 20:06
Oso gia:

"Τί διαφορά έχουν τα Wireless Bridge και τα Wireless Access Point?"

Wireless Bridge :

As poume pws exeis ena Wire Network kai ena Wireless. Ta Pcs pou einai sto Wireless Network borei na mhn blepoun to Wire Network. Opote, ta xrhastei "Bridging" twn 2 dyktiwn wste na "enwtoyn".

Wire Network

---------------------
| | |
PC1 PC2 Access Point -> Bridging

Wireless Network
---------------------
| |
Bridging PC 3 PC4

An teleis ola ta pc apo to Wire Network na blepoun to Wireless Network kai andistrofa...ta prepei na ginei "Bridging" metaxy tous.


Access Point.

To Access Point mode, to leei kai h idia h leksh "Access" "Point" .OLOI OI "CLIENT" WIRELESS KARTOULES TA KANOUN CONNECT PANW STON ACCESS POINT...KAI TA "BLEPOUN" O ENAS TON ALLON.

Pio Aplo : OLA TA KINHTA..GIA NA "MILANE" METAKSY TOUS SYNDEWNTAI PANW SE MIA KERAIA. H IDIA LOGIKH EINAI ME TO WIRELESS NETWORK. PES PWS H KERAIA EINAI TO ACCESS POINT..KAI TA KINHTA OI "WIRELESS KARTOULES".

Ayta.

Lunacy
21-11-03, 23:06
Wait a sec... Δύο wireless κάρτες, δε μπορούν να βλέπονται μεταξύ τους; (για παράδειγμα, τα κινητά θα μπορούσαν, αλλά επειδή δε συμφέρει τους μεγάλους, δε γίνεται). Αν ναι, τότε σε τί χρησιμεύει ένα access point;

Thanx για την απάντηση

Nick2k2
22-11-03, 04:14
Κανονικά μπορούν να βλέπονται οι wireless κάρτες,απλά είναι για πολύ μικρές αποστάσεις,μέχρι 4-5 μέτρα ας πούμε,είναι ιδανικές αν συνδέσεις ασύρματα 2 υπολογιστές σε ένα δωμάτιο ας πούμε.Απο κει και κάτω αν θες για μεγαλύτερες αποστάσεις 10-20m και πάνω χρειάζεσαι αναγκαστικά access point. Και για να το κολλήσουμε με το παράδειγμα που είπατε, το ίδιο συμβαίνει και με τα κινητά για να μπορέσουν να επικοινωνήσουν κατευθείαν μεταξύ τους θα πρεπει να είναι σε κοντινή απόσταση,όμως επειδή αυτό δεν ειναι εφικτό χρησιμοποιύνται οι κεραίες που παίζουν τον ρολο του access point για να πιάνονται μεγαλύτερες αποστάσεις.

Oakenfold_
22-11-03, 04:32
Nick2k2 με έχεις καταπλήξει με τα παραδείγματά σου διάφορους καιρούς :wink:

JamesBond
22-11-03, 15:35
Ας βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους.
1. Δύο υπολογιστές βλέπονται μεταξύ τους σε αποόσταση ίσως και 50μ
με 2 WiFi κάρτες αρκεί να τις βάλεις καί τις δύο σε AdHoc Mode
(σάν να χρησιμοποιείς ένα ethernet cross καλώδιο μεταξύ δύο υπολογιστών
με κάρτα δικτύου). ΤΟ ΚΑΛΟ με το WiFI είναι ότι και τρίτος και τέταρτος
υπολογίστής μπορεί να συμμετέχει στο AdHoc αυτό δίκτυο.
2. Αν θέλεις να βάλεις κάτι που ισοδυναμεί με Hub/Switch τότε βάζεις ένα
Αccess point. Αυτό θα δίνει αυτόματα διευθύνσεις ΙΡ, θα συνδέει το wireless
LAN με κάποιο Switch/Hub, Router klp klp.

3. Access Point (AP) vs. Bridge γράφτηκαν παραπάνω. Επίσης σε Βridge Mode
mporeis να βάλεις δύο AP για Point to Point σύνδεση.

JB

Lunacy
22-11-03, 20:53
Αυτό με τα κινητά που λες, δεν πολυστέκει... πρακτικά, οι κεραίες των κινητών (στα 2Watt) έχουν εμβέλεια αρκετά χιλιόμετρα (εξάλλου "φτάνουν" μέχρι την κεραία). Επομένως, όπως λέει και ο James, αν υπήρχε κάτι σαν το AdHoc για τα κινητά, θα μπορούσες να μιλάς με τους περισσότερους φίλους σου, τσάμπα! Βέβαια, θα υπήρχαν προβλήματα με την αριθμοδότηση (βλέπε IP στο WiFi), αλλά θα μπορούσαν εύκολα να λυθούν.

Τελικά απάντηση σε μια (σοβαρή) ερώτηση, δεν έχω πάρει ακόμα... Αν βάλω bridge στο ανωτέρω "σύστημα", το pc που θα "συνδέεται" πάνω στο bridge (το οποίο θα συνδέεται πάνω σε ένα router που θα του δίνει και IP), θα έχει την ίδια IP που θα δίνει το router, ή τρέχα γύρευε;

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες :)

chatasos
22-11-03, 21:01
Ethernet στο PC, bridge ενδιάμεσα, ethernet στον router, PPPoE στο PC, RFC1483/bridging στον router και είσαι έτοιμος.

personal
22-11-03, 21:09
πόσα ethernet δηλαδή συνολικά; (μαζί με το signature) :D

Lunacy
22-11-03, 21:43
O router δεν παίρνει internet μέσω dsl... είναι σε σχολείο και παίρνει κατευθείαν ethernet από το Edunet.
(μη φανταστείτε οτι θέλω να κάνω τίποτα πονηρό!! :P )

Nick2k2
23-11-03, 05:08
Nick2k2 με έχεις καταπλήξει με τα παραδείγματά σου διάφορους καιρούς :wink:
Ναι είδες είδες πως τα λέω ο άτιμος,μόνα τους μωρε βγαίνουν τα άτιμα δεν μπορώ να τα πιάσω :mrgreen:


O router δεν παίρνει internet μέσω dsl... είναι σε σχολείο και παίρνει κατευθείαν ethernet από το Edunet.
(μη φανταστείτε οτι θέλω να κάνω τίποτα πονηρό!! :P )
Lunacy άστα ψόφια τώρα.Λέγε βρε αχρείε τι έχει βάλει το νοσηρό μυαλό σου πάλι και θες να τα συνδέσεις και ασύρματα.Άστον royter του σχολείου ήσυχο. :lol: :lol: :P

ggeorgan
23-11-03, 06:17
Lunacy,
Πρακτικά, για να επικοινωνήσεις ασύρματα πρέπει και στα δύο άκρα της ζεύξεως να βάλεις ασύρματες συσκευές. Στην πλευρά του router μπορείς να το κάνεις αυτό ή όχι. Αν δεν μπορείς, τέλος συζητήσεως. Αν μπορείς και ο router δίνει ethernet, έχεις έναν αριθμό επιλογών για ασύρματη συσκευή. Μπορείς να συνδέσεις ολόκληρο PC στον router και αυτό να έχει είτε wireless USB client adaptor είτε PCMCIA client adaptor. Αν έχεις ένα απ' αυτά και στο δικό σου άκρο της ζεύξεως, έχεις πρόσβαση. Για να γλυτώσεις να βάζεις ολόκληρο PC, μπορείς να βάλεις access point (για να βλέπετε πολλοί τον router) ή bridge για να τον βλέπεις μόνος σου. Τώρα, για να έλθουμε στο ψητό, όσες ασύρματες συσκευές γνωρίζω δουλεύουν TCP/IP, θέλουν, δηλαδή, δική τους IP. Δεν θέτεις, όμως, το ερώτημα και στο forum του www.awmn.gr (την στιγμή αυτή το site είναι κάτω, αλλά αυτό είναι πολύ σπάνιο, σύντομα θα το πετύχεις) ; Αν, τελικώς, δεν υπάρχει τέτοια συσκευή, ίσως κανένας μάγος του linux να σκεφθεί κάτι και να κάνει configure ένα PC συνδεδεμένο στον router για να κρατά την IP του router και μέχρι το άλλο άκρο της ζεύξεως. Πρέπει να παραδεχθείς, όμως, οτι είναι πολύ ανορθόδοξο να θέλεις να έχεις την ίδια IP και στα δύο άκρα μιας ζεύξεως. Πώς να βρεί άκρη το ευλογημένο το δίκτυο ;

chatasos
23-11-03, 09:32
O router δεν παίρνει internet μέσω dsl... είναι σε σχολείο και παίρνει κατευθείαν ethernet από το Edunet.
(μη φανταστείτε οτι θέλω να κάνω τίποτα πονηρό!! :P )

Τότε δυστυχώς είναι δύσκολα τα πράγματα :? :?
ΝΑΤ και άγιος ο θεός :twisted:

Lunacy
23-11-03, 12:41
Nick2k2, τί σκέφτηκες;;; Σα δε ντρέπεσαι!! Εννοείς οτι όσο περιμένω τον καταραμένο τον πΟΤΕ να μου βάλει DSL, θα εκμεταλλευτώ τη σύνδεση του αχολείου;;; Μα για τί άνθρωπο με πέρασες;;; Εγώ εκμεταλλέυομαι μόνο τη σύνδεση του πανεπιστημίου!! :wink:

Όχι τώρα, σοβαρα, για το ίδιο το σχολείο "δουλεύω". (Ας καθαρίσω το κούτελο μου). Είναι ένας υπολογιστής στο εργαστήριο φυσικής, το οποίο είναι αρκετά μακριά από το router. Έφεραν μια εταιρία και τους είπε οτι θέλει περίπου 500€ για να περάσει καλώδιο (και να φανταστείτε οτι η μισή διαδρομή έχει ήδη κανάλια) και οτι το μήκος (του καλωδίου) θα είναι γύρω στα 100 μέτρα, οπότε και θα χρειαστεί ένα μικρό hub κάπου ενδιάμεσα για ενίσχυση. Σε ευθεία γραμμή όμως, είναι δεν είναι 40 μέτρα η απόσταση, οπότε σκέφτηκα να βάζαμε wireless που θα στοιχίσει με το ζόρι 200€ και να τελειώνουμε.

Έστω λοιπόν οτι βάζω bridge... μπορώ να το σετάρω να κάνει forward τα πάντα στην (τοπική) ip του υπολογιστή;

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά! Θα ρίξω και μια ερώτηση στους AWMNίτες :)

wintech2003
24-11-03, 06:37
Αυτό το router, συνδέετε απευθείας πάνω σε κάποιο PC ή πάνω σε κάποιο switch/hub για να μοιράσει σύνδεση σε περισσότερα PC?

Αν συνδέετε πάνω σε hub χρειάζεσαι απλά ενα Access Point το οποίο θα το συνδέσεις πάνω στο hub και μια κάρτα WiFi την οποία θα συνδέσεις στο PC που σε ενδιαφέρει.

Απο κει και πέρα ρυθμίζεις το Access Point να μην παίζει τον ρόλο DHCP Server (μιας και αυτό το κάνει ηδη ο router φαντάζομαι) και του δίνεις ώς default gateway την IP του router.
Με αυτό τον τρόπο ακόμα και το PC με την WiFi θα πάρει IP από το router μέσω DHCP και συνεπώς θα λειτουργήσει σαν ενα τερματικό όπως όλα τα άλλα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.