PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλώνουν οι ταχύτητες όμως συνεχίζετε όλοι να κατεβάζετε με μανία έτσι?



jonvala
15-01-09, 02:04
Μάγκες είμαι 30 και εχω ξεκινήσει από τα 10 μου με Αmstrad 6128,Pc στα 33Μhz κλπ.
Περίμενα κάτι χρόνια να βάλω ADSL τησ FORTHNET στην Παλλήνη και στην αρχή της σύνδεσης (τέλος 2007) είχα αρκετά προβλήματα.Το καλοκαίρι έφτιαξαν και τώρα υπάρχει πάλι πτώση ταχύτητας και αστάθεια.Στο μεταξύ κατάλαβα ότι και η ''κουτσή μαρία'' θέλει internet σήμερα.Και σαν να μην αρκεί αυτό έχουν τα ρουτερακια τους όλη την ώρα online και κατεβάζουν τρελούς όγκους από ταινίες που δε βλέπουν ποτέ, τραγούδια που δεν ακούνε ποτέ κλπ.Τι να σου κάνουν και αυτές οι εταιρίες επιτέλους?Τα παιδιά που δουλεύουν εκεί είναι φιλότιμα(καθώς έτυχε να μιλήσω με αρκετούς εκεί στην Καλλιθέα που κατέβαινα όταν είχα τα προβλήματα) και είναι απλοί και καθημερινοί εργαζόμενοι όπως όλοι μας φαντάζομαι.
Σταματήστε παρακαλώ την γκρίνια του ''κλασικού του ΜΑΚΑΚΑ του Έλληνα'' και αναλογιστείτε λίγο όλοι τις ευθύνες σας (και τον εαυτό μου μέσα τον βάζω στις ευθύνες,μη νομίζετε οτι βγάζω την ουρά μου έξω).
Ξέρω από πριν τι θα πείτε "Πληρώνω και απαιτώ".Καλά κάνετε και απαιτείτε παιδιά αλλά υπάρχουν και άλλοι που πληρώνουν και πρέπει να εξυπηρετηθούν.Οι δυνατότητες μιας οποιασδήποτε εταιρίας και ο αριθμός όσων μπορούν να εξυπηρετήσουν δεν είναι άπειρος-είναι πεπερασμένος.Σταματείστε να είστε ευατούληδες και θα εξυπηρετηθούμε όλοι μας καλύτερα.Έτσι λειτουργεί ο κάθε πολίτης στην υπόλοιπη Ευρώπη και γι΄αυτό όλοι πάνε μπροστά και εμείς ερχόμαστε συνέχεια τελευταίοι.
Το internet είναι για να σερφάρουμε και ΑΝ μας αρέσει κάτι πολύ ή το χρειαζόμαστε για μια δουλειά ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ τοτε το κατεβάζουμε.Πάτε και σε κανα video club,πατε και κανα σινεμα με την παρέα και το γκομενάκι.Εγώ σερφάρω λίγο,παίζω και κανα online και δεν γίνομαι εμπόδιο στους γυρω μου.ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ και σεις να είστε εμπόδια για τους γύρω σας και αυτοί θα πάψουν να είναι για εσάς και όλοι θα είμαστε ευχαριστημένοι.Αφού έτσι που το πάτε βλέπετε οτι δεν τραβάει το κολπο.Γιατί λοιπόν δεν κάνετε κάτι γι΄αυτό? :oneup:

chemboy
15-01-09, 02:30
:down: Διαφωνώ κάθετα και θα επιχειρηματολογήσω το πρωί περί αυτού. Το μόνο που λέω για την ώρα είναι ότι αυτοαναιρείσαι:


Σταματήστε παρακαλώ την γκρίνια του ''κλασικού του ΜΑΚΑΚΑ του Έλληνα'' και αναλογιστείτε λίγο όλοι τις ευθύνες σας (και τον εαυτό μου μέσα τον βάζω στις ευθύνες,μη νομίζετε οτι βγάζω την ουρά μου έξω).


Εγώ σερφάρω λίγο,παίζω και κανα online και δεν γίνομαι εμπόδιο στους γυρω μου

Επίσης θα ήθελα να πω να είσαι πιο κόσμιος στις εκφράσεις σου και τους χαρακτηρισμούς σου. Δεν μπορείς να χαρακτηρίζεις κάποιον "ΜΑΚΑΚΑ Έλληνα" επειδή θεωρείς ότι με τις πράξεις του επιβαρύνει το δίκτυο και επειδή σκέφτεται ίσως διαφορετικά από κάποιους άλλους πολίτες άλλων χωρών πιο "πολιτισμένων" από αυτόν και γκρινιάζει και κάνει ενέργειες να βρει το δίκιο του. Οι ευθύνες βαραίνουν άλλους και το ξέρεις πολύ καλά.

Και ένα τελευταίο. Επειδή εσύ έχεις από τα 10 σου υπολογιστή δεν σημαίνει πως και η "Κουτσή Μαρία" που λες δεν έχει δικαίωμα στο internet. Ο καθένας έχει δικαίωμα στην πληροφόρηση. Αυτό και τέλος για την ώρα γιατί πραγματικά με τις απόψεις σου προκαλείς.

utp
15-01-09, 02:45
Σαν να λες μη βγαινετε ολοι στην εθνικη οδο, αφηστε με να τρεξω μονος μου...
Αλλα καταλαβαινω την πικρα σου για να βγεις να γραψεις αυτα καθως η φορθνετ ειναι στο μαυρο της το χαλι τελευταια και οχι μονο αυτη.
Το ιντερνετ φυσικα και να το βαλει και η Μαρικα η κουτσή.Εφοσον δεν υπαρχει καποια ογκοχρεωση/χρονοχρεωση τι να κανει ο αλλος?
Ξερω εχεις αγανακτησει αλλα σιγουρα δεν φταινε οι συνδρομητες adsl....

papi_tam
15-01-09, 02:49
Μάγκες είμαι 30 και εχω ξεκινήσει από τα 10 μου με Αmstrad 6128,Pc στα 33Μhz κλπ.
Περίμενα κάτι χρόνια να βάλω ADSL τησ FORTHNET στην Παλλήνη και στην αρχή της σύνδεσης (τέλος 2007) είχα αρκετά προβλήματα.Το καλοκαίρι έφτιαξαν και τώρα υπάρχει πάλι πτώση ταχύτητας και αστάθεια.Στο μεταξύ κατάλαβα ότι και η ''κουτσή μαρία'' θέλει internet σήμερα.Και σαν να μην αρκεί αυτό έχουν τα ρουτερακια τους όλη την ώρα online και κατεβάζουν τρελούς όγκους από ταινίες που δε βλέπουν ποτέ, τραγούδια που δεν ακούνε ποτέ κλπ.Τι να σου κάνουν και αυτές οι εταιρίες επιτέλους?Τα παιδιά που δουλεύουν εκεί είναι φιλότιμα(καθώς έτυχε να μιλήσω με αρκετούς εκεί στην Καλλιθέα που κατέβαινα όταν είχα τα προβλήματα) και είναι απλοί και καθημερινοί εργαζόμενοι όπως όλοι μας φαντάζομαι.
Σταματήστε παρακαλώ την γκρίνια του ''κλασικού του ΜΑΚΑΚΑ του Έλληνα'' και αναλογιστείτε λίγο όλοι τις ευθύνες σας (και τον εαυτό μου μέσα τον βάζω στις ευθύνες,μη νομίζετε οτι βγάζω την ουρά μου έξω).
Ξέρω από πριν τι θα πείτε "Πληρώνω και απαιτώ".Καλά κάνετε και απαιτείτε παιδιά αλλά υπάρχουν και άλλοι που πληρώνουν και πρέπει να εξυπηρετηθούν.Οι δυνατότητες μιας οποιασδήποτε εταιρίας και ο αριθμός όσων μπορούν να εξυπηρετήσουν δεν είναι άπειρος-είναι πεπερασμένος.Σταματείστε να είστε ευατούληδες και θα εξυπηρετηθούμε όλοι μας καλύτερα.Έτσι λειτουργεί ο κάθε πολίτης στην υπόλοιπη Ευρώπη και γι΄αυτό όλοι πάνε μπροστά και εμείς ερχόμαστε συνέχεια τελευταίοι.
Το internet είναι για να σερφάρουμε και ΑΝ μας αρέσει κάτι πολύ ή το χρειαζόμαστε για μια δουλειά ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ τοτε το κατεβάζουμε.Πάτε και σε κανα video club,πατε και κανα σινεμα με την παρέα και το γκομενάκι.Εγώ σερφάρω λίγο,παίζω και κανα online και δεν γίνομαι εμπόδιο στους γυρω μου.ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ και σεις να είστε εμπόδια για τους γύρω σας και αυτοί θα πάψουν να είναι για εσάς και όλοι θα είμαστε ευχαριστημένοι.Αφού έτσι που το πάτε βλέπετε οτι δεν τραβάει το κολπο.Γιατί λοιπόν δεν κάνετε κάτι γι΄αυτό? :oneup:
Ευτυχώς που δεν υπάρχουν πολλοί σαν εσένα...:hammered::wall:

DSLaManiaC
15-01-09, 02:50
Με 51 attenuation κάνεις κ τπτ άλλο εκτός απ το να σερφάρεις? :p :twisted:

leros2004
15-01-09, 02:54
Ότι να ναι, εμείς δηλαδή δεν επιβαρυνόμαστε όταν εσύ παίζεις κανα online παιχνίδι όπως γράφεις?
Γράφεις το μονόλογο σου και στο τέλος μας λες οτι κάνεις το ίδιο :respekt:

nrg_polini
15-01-09, 02:58
Φιλε βαλε μια dial up να σερφαρεις και πηγαινε στο νετ καφε να κατεβαζεις μια φορα το μηνα. Πιο φθηνα θα σου βγει, θα αφησεις και λιγο bandwidth για μας. Αυτα ακουν και γελανε οι εταιριες.

DaveMurray
15-01-09, 03:02
Δεν γελάνε μόνο οι εταιρείες, αλλά και εμείς.... Δύσκολα βρίσκεις τέτοιους ανθρώπους....

Σαν τους δεινόσαυρους....

Icyreloaded
15-01-09, 03:04
Νομιζω οτι οι χρηστες της Forthnet θα πρεπει να παρουν μαθημα απο τους χρηστες του ΟΤΕ, ΟΝ, HOL κτλ που ξερουν πως να διαχειριζονται σωστα το bandwidth της εταιριας τους.

Μα καλα ολοι οι αναγωγοι εδω μαζευτηκαμε?
:rolleyes:

George978
15-01-09, 03:05
Εγω προσωπικα εχω μειωση αισθητα τη κινηση...αλλα παλι σερνομαι. Εχουν ματωσει τα γονατα μου απο το πολυ το ερπινγκ για ενα Kb

karavagos
15-01-09, 03:30
Γιατί λοιπόν δεν κάνετε κάτι γι΄αυτό? :oneup:

http://www.youtube.com/watch?v=MKK3K3ksr2Y&feature=related :p

26gDaVinci
15-01-09, 03:39
σερνομαι. Εχουν ματωσει τα γονατα μου απο το πολυ το ερπινγκ για ενα Kb:rofl::rofl::rofl:

ArChEaN
15-01-09, 03:58
Σαν να λες μη βγαινετε ολοι στην εθνικη οδο, αφηστε με να τρεξω μονος μου...

Χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος κανενός, θεωρώ το παράδειγμά σου ατυχέστατο. Αυτό που γίνεται σήμερα, αν το θες στο μέγεθος της εθνικής οδού, είναι ότι έχουν μαζευτεί 50-60 νταλικέριδες και άλλοι τόσοι αγρότες με τα τρακτέρ στην εθνική και εμποδίζουν την ομαλή κυκλοφορία, σε βαθμό που η οδήγηση να γίνεται μαρτύριο για τους υπόλοιπους οδηγούς. Το ίδιο περίπου ισχύει και γι'αυτούς που πέρνουν τα 4x4 και κατεβαίνουν στο κέντρο.

Έχοντας λοιπόν την παραπάνω αναλογία, κάτι αντίστοιχο κάνουν αυτοί που αφήνουν το "κατεβαστήρι" ολημερίς να κατεβάζει τ' άντερά του.

Τέλος, ας αναλογιστεί/παραδεχθεί κάποιος ότι επιτέλους πρέπει οι Έλληνες να αποκτήσουν κοινωνική και internetική συνείδηση.

Είμαι σίγουρος ότι αυτό εννοούσε ο OP, αν και με τους χαρακτηρισμούς του και της άστοχες εκφράσεις του έχασε τελικά το δίκιο του.

jonvala
15-01-09, 04:08
Ίσως να έχετε κάποιο δίκιο που μου επιτίθεστε γιατί ίσως να μην έγινα απόλυτα αντιληπτός επειδή δεν ανέλυσα εκτενώς τις απόψεις μου και τη στάση μου απέναντι στη χρήση του internet επειδή δεν ήθελα να μακρυγορήσω αλλά αφού μα προκαλείτε θα το κάνω.
Απάντηση στον 1ο φίλο:
Καθόλου δεν αυτοαναιρούμαι μάγκα μου γιατί οταν λέω παίζω online δεν εννοώ παιχνίδια με τρελά γραφικά, εννοώ σκάκι στο zoo ή το πολύ κανα ταβλάκι(με πιάνεις?)Δε νομίζω να σας κόβει αυτό ταχύτητα...Απλά δεν ήθελα να γράφω πολλά και το άφησα έτσι.Αλλά αντί να προσπαθήσετε να καταλάβετε το νόημα σε αυτά που θέλω να πω κοιτάτε να πιαστείτε από καμιά λέξη έτσι?και μετά έχετε την απαίτηση να μην αποκαλώ τισ τακτικές σας τακτικές του "κλασικού του ΜΑΚΑΚΑ το Έλληνα".και όπως ΙΣΩΣ θα προσέξες (αν θέλεις να ακριβολογείς πάντα και να ψάχνεις και την κάθε λέξη που λέω), δεν αποκάλεσα κανένα ΜΑΚΑΚΑ ΕΛΛΗΝΑ, αποκάλεσα την γκρίνα αυτού του είδους έτσι και τη γενική συμπεριφορά μερικών(και όχι κάποιον συγκεκριμένα).Θα μου πεις τι σοι διαφορά υπάρχει?Άνοιξε κανα λεξικό για περισσότερα.Επίσης βλέπω οτι μόνο όποιος έχει τη μύγα κάνει όπως όλοι εσεις τώρα.
2ον ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΑ(επίτηδες) οτι στις ΕΥΘΥΝΕΣ δεν βγάζω την ουρά μου απ΄έξω όχι οτι κάνω τα ίδια με σας.Είπα οτι έχω και γω ευθύνες σαν χρήστης και τις επωμίζομαι και κάνω κάτι για όλα αυτά, χωρίς απλά και μόνο να έχω απαιτήσεις από τους άλλους. Είμαι πρώτα εγώ σωστός (σας ξανατονίζω) και μετά θέλω να ξυπνήσω και κανέναν άλλο γ'υρω μου.Όσο για το αν προκαλώ ή όχι δε δίνω λογαριασμό σε κανέναν.Δε θα αλλάξω ούτε θα στρογγυλέψω τις απόψεις μου για χατίρι κανενός.Αυτές είναι,σε όποιον αρέσουν και θα τις εκφράζω και θα τις παραθέτω όποτε μου αρέσει και δεν μπορείτε να κάνετε τίποτα γι΄αυτό εκτός από το διαφωνήσετε με όποιον τρόπο νομίζετε σαν "πολιτισμένοι"(μη χε....)
3ον δεν είπα ποτέ η Κουτσή μαρία να μη βάλει internet.Αυτά είναι φασιστικά και μόνο εσύ και οι όμοιοι σου τα κάνετε που προσπαθείτε να γιουχάρετε και να φυμώσετε όποιον έχει αντίθετη άποψη από εσας.Εγώ μίλησα για ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΗ χρηση και όχι ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ και ΚΑΤΑΣΠΑΤΑΛΗΣΗ των πορων χωρίς ΛΟΓΟ.
4ο Όταν λέω οτι εχω υπολογιστή από τα 10 δεν το κάνω για διαφήμιση.Το λέω για να σας δείξω οτι και άλλοι είχαν υπολογιστή πολύ πριν από όλους εσάς αλλά δεν έκαναν έτσι.Εσεις έχετε ζαυλακωθεί με το internet.
Απάντηση στο 2ο φίλο που είναι advanced member τρομάρα του.
Αυτό το παράδειγμα με την εθνική οδό είναι ατυχέστατο και άστοχο και σου απαντώ με το ίδιο σου το παράδειγμα "Βγείτε όλοι στη εθνική οδό αλλά μην τρέχετε και οδηγείτε σωστά γιατί θα σκοτωθούμε" Αν δεν μπορέσεις να το πιάσεις ούτε τώρα, άστ΄το-μην το παλέψεις άλλο.
Ακριβώς σε κάτι ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΥΣ χρήστες σαν εσένα αναφαιερόμουν στην αρχή.Επειδή δηλαδή δεν υπάρχει καμία χρέωση να τα αφήσουμε ΟΛΟΙ μας ΟΛΑ τα μηχανήματα ανοιχτά ΜΕΡΑ-ΝΥΧΤΑ να κατεβάζουν έτσι?ΝΑΤΗ η νοοτροπία του "κλασικου του ΜΑΚΑΚΑ"(αφού εγω δεν πληρώνω και κατεβάζω καλά χέστηκα για τους άλλους-ΜΠΡΑΒΟ ΜΕΓΑΛΕ,ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ).
Και καθόλου αγανακτισμένος δεν είμαι,μια χαρά κάνω τη δουλίτσα μου χαλαρά και δεν παραπονέθηκα ποτέ.Προσέχεις τι λέει ο τίτλοσ?Δε μίλησα για μένα-για σασ μιλάω-σταματήστε τη γκρίνια και πιάστε τη δράση.Εμένα στα φρύδια μου-για σας δουλεύω,για να ξυπνήσετε.

haris_led
15-01-09, 04:12
Σοβαρά πριν το γράψεις αυτό το μήνυμα στο παρόν φόρουμ δε σκέφτηκες ότι ίσως ανοίγεις flame? :p

Μάγκες είμαι 30 και εχω ξεκινήσει από τα 10 μου με Αmstrad 6128,Pc στα 33Μhz κλπ.
Συγνώμη αλλά δεν ενδιαφέρει την συζήτηση που άνοιξες. Επίσης το προφίλ σου λέει ότι είσαι 31.


Στο μεταξύ κατάλαβα ότι και η ''κουτσή μαρία'' θέλει internet σήμερα.Και σαν να μην αρκεί αυτό έχουν τα ρουτερακια τους όλη την ώρα online και κατεβάζουν τρελούς όγκους από ταινίες που δε βλέπουν ποτέ, τραγούδια που δεν ακούνε ποτέ κλπ.

Η κουτσή Μαρία έχει κάθε δικαίωμα να βάλει internet, όπως έχεις και εσύ. Επίσης η ίδια η forthnet δίνει routers για να είναι συνέχεια συνδεδεμένη η κουτσή Μαρία στο internet και διατυμπανίζει ότι μπορεί η κουτσή Μαρία να κατεβάζει ταινίες και τραγούδια, αν το θέλει (βλ. "Απλά, Ελεύθερα, Συναρπαστικά").


Τι να σου κάνουν και αυτές οι εταιρίες επιτέλους?Τα παιδιά που δουλεύουν εκεί είναι φιλότιμα(καθώς έτυχε να μιλήσω με αρκετούς εκεί στην Καλλιθέα που κατέβαινα όταν είχα τα προβλήματα) και είναι απλοί και καθημερινοί εργαζόμενοι όπως όλοι μας φαντάζομαι.
Σταματήστε παρακαλώ την γκρίνια του ''κλασικού του ΜΑΚΑΚΑ του Έλληνα'' και αναλογιστείτε λίγο όλοι τις ευθύνες σας (και τον εαυτό μου μέσα τον βάζω στις ευθύνες,μη νομίζετε οτι βγάζω την ουρά μου έξω).
Που κολλάει η εταιρεία με τους υπαλλήλους?
Προφανώς οι υπάλληλοι αποδίδουν για τα όσα πληρώνονται, δεν τους κακολόγισε κανείς που κάνουν τη δουλεία που τους έχουν πει να κάνουν.



Ξέρω από πριν τι θα πείτε "Πληρώνω και απαιτώ".Καλά κάνετε και απαιτείτε παιδιά αλλά υπάρχουν και άλλοι που πληρώνουν και πρέπει να εξυπηρετηθούν.Οι δυνατότητες μιας οποιασδήποτε εταιρίας και ο αριθμός όσων μπορούν να εξυπηρετήσουν δεν είναι άπειρος-είναι πεπερασμένος.Σταματείστε να είστε ευατούληδες και θα εξυπηρετηθούμε όλοι μας καλύτερα.Έτσι λειτουργεί ο κάθε πολίτης στην υπόλοιπη Ευρώπη και γι΄αυτό όλοι πάνε μπροστά και εμείς ερχόμαστε συνέχεια τελευταίοι.
Κατά τη δική μου γνώμη εαυτούλης είσαι εσύ και όσοι σκέφτονται σαν και εσένα, που επαναπαύεστε χωρίς να απαιτείτε τα συμφωνηθέντα, και απαιτείτε από τους υπόλοιπους χρήστες να μην απαιτούν/διεκδικούν/χρησιμοποιούν το 100% της γραμμής τους για να έχετε εσείς υπηρεσίες.
Εσύ είσαι μέσα στην καταγγελία κατά της Forthnet των 511 ατόμων?



Το internet είναι για να σερφάρουμε και ΑΝ μας αρέσει κάτι πολύ ή το χρειαζόμαστε για μια δουλειά ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ τοτε το κατεβάζουμε.
Το ότι είσαι απόλυτος δεν σε τιμάει, θα έπρεπε να αφήσεις και περιθώρια στον δικό σου ορισμό του internet.


Πάτε και σε κανα video club,πατε και κανα σινεμα με την παρέα και το γκομενάκι.
Ασχολίαστο


Εγώ σερφάρω λίγο,παίζω και κανα online και δεν γίνομαι εμπόδιο στους γυρω μου.ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ και σεις να είστε εμπόδια για τους γύρω σας και αυτοί θα πάψουν να είναι για εσάς και όλοι θα είμαστε ευχαριστημένοι.Αφού έτσι που το πάτε βλέπετε οτι δεν τραβάει το κολπο.Γιατί λοιπόν δεν κάνετε κάτι γι΄αυτό? :oneup:
Οι χρήστες που τραβάνε πολύ bandwith δεν εμφανίστηκαν τέλη Αυγούστου-αρχές Σεπτέμβρη, αλλά υπήρχαν εκεί, και η Forthnet γνώριζε (ή μπορούσε να γνωρίζει, γιατί δεν την έχω ικανή να ενδιαφέρεται για τα προβλήματα πριν φτάσουν στο μη περαιτέρω) για τα ποσοστά των χρηστών που είναι heavy users, gamers και κουτσές Μαρίες.
Εμπόδιο δεν έγιναν οι χρήστες αλλά η forthnet που έχει μεγάλη επίγνωση της κατάστασης όταν δεν αναβαθμίζει το δίκτυό της, αλλά ρίχνει τις τιμές και κάνει προσφορές μαζεύοντας πελάτες που απαιτούν.

Εμπόδιο μπορώ να πω πιο συγκεκριμένα ότι είναι η διοίκηση της Forthnet που εν γνώση της αδιαφορεί για προβλήματα στο δίκτυο και τους πελάτες της που υποτίθεται ότι σέβεται.


Υπενθυμίζω πάντα τη δική μου άποψη: πως έρχεσαι εσύ και ο κάθε εσύ να φωνάζεις στους υπόλοιπους χρήστες, τη στιγμή που η ίδια η εταιρεία τους επικροτεί για την "ελευθερία" τους στο internet?
Εφόσον μου προσφέρεται απεριόριστη ελευθερία κατεβάσματος και μπουκώματος της γραμμής μου, θα την εκμεταλλευτώ, sorry end of conversation.

Οι αγαπητοί Ευρωπαίοι αν θυμάμαι καλά και διορθώστε με αν κάνω λάθος έχουν fair usage policy και ξέρουν ότι αν το παρακάνουν έχουν μειώσεις στην ταχύτητα ή και έξτρα χρέωση.

Όπως πολύ σωστά είπαν και μερικοί συμφορουμίτες, στις άλλες εταιρείες είναι καλύτερης πάστας άτομα και πάει καλά το bandwith και τα pings? Εδώ στην Forthnet μαζευτήκαμε όλοι οι σκάρτοι εγωιστές και τρώμε το bandwith των γύρω μας?:lol::worthy:

Icyreloaded
15-01-09, 04:12
Oh wow, εγω νομιζα οτι εκανες πλακα πριν.

haris_led
15-01-09, 04:16
Ωπ βλέπω νέο ποστ, θα επανέλθω αύριο καληνύχτα για απόψε :p

DaveMurray
15-01-09, 04:16
πάλι θα διαφωνήσω ΚΑΘΕΤΩΣ και ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΣ αν θέλεις.....

Δεν είναι δικό μου πρόβλημα, η κανενός άλλου.... Το bandwidth βέβαια δεν είναι αμέτρητο, και κοστίζει, αλλά και ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ.... Όλοι στον πλανήτη το πληρώνουν. Δεν είναι κάτι δημόσιο και τσάμπα.... Ας βάλουν οι εταιρείες τα χέρια στην τσέπη, και να μην κάνουν λες και έχει αρκούδα στο περίπτερο.... Αφού τα οικονομάνε που τα οικονομάνε γερά, ας πηγαίνουν και λεφτά προς τα εκεί και όχι μόνο στις τσέπες των golden boys που τα ξύνουν όλη ημέρα....

Δεν με ενδιαφέρει τι πως, γιατί και όλα τα υπόλοιπα.... Δεν δέχομαι ορθολογισμό και λακαμίες με τα χρήματα μου, με τα χρήματα του άλλου και πάει λέγοντας. Για αυτό δεν φταίμε εμείς, αλλά οι εταιρίες, που απαιτούν και δεν δίνουν, που τα παίρνουν κανονικά και δεν επενδύουν.... Εκεί να τα πείς....

Εγώ τα λεφτά μου γουστάρς να τα χρησιμοποιήσω έτσι, και δεν πέφτει λογαριασμός σε κανέναν τι θα κάνω με τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΧΡΗΜΑΤΑ και με τον ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΙΔΡΩΤΑ για να τα αποκτήσω και να τα διαθέσω κάπου....

Το παραξηλώσαμε μου φαίνεται...

jonvala
15-01-09, 04:22
Απάντηση στο 3ο φίλο:
Φυσικά και δεν υπάρχουν πολλοί σαν εμένα.Σας το είπα από την αρχή οτι εγώ δεν είμαι σαν όλους τους "κλασικούς Ελληνάρες" και δεν κάνω τις γυφτιές και τις καγκουριές που κάνετε οι περισσότεροι(όχι όλοι) με τα κατεβαστήρια σας.Μου βάλατε ολοι internet και δεν καταδέχεστε να πάρετε ταινία από το video club.Α,ρε μήνυση που σας χρειάζεται για τα πνευματικά δικαιώματα.
Τώρα στουσ άλλους που απλά γράφουν μια παπαριά δύο λέξεις όλες κι όλες, απλά και μόνο για να γιουχάρουν ακι να πουν και αυτοί την Μ.....κια τους, sorry μάγκες αλλά δε χαλάω άλλο χρόνο για πάρτη σας.
Χαίρομαι πάντως που υπάρχουν έστω και λίγοι που καταλαβαίνουν το σωστό και το πράττουν κιόλας και χάρη σ΄αυτούς είναι υποφερτή η κατάσταση γιατί αν άνοιγαν όλοι τα χάρχαλά τους μέρα νύχτα θα είχαν φράξει όλα από παλιά.

DaveMurray
15-01-09, 04:28
To μόνο σίγουρο είναι πως αποτελείς όντως ένα αρχαίο απολίθωμα....

Γιατί σήμερα οι ανθρώποι δεν σηκώνουν τα χρήματα και ο ιδρώτας τους, να καταδυναστεύεται....

Δεν μιλάς, αποφεύγεις, λες, και φεύγεις. Δεν απαντάς σε καίρια πράγματα, και ύστερα φεύγεις σαν κύριος, σαν δήθεν ιδεαλιστής......

Τα λεφτά μου λοιπόν δεν θα μου πείς εσύ η κανένας άλλος πως θα τα χρησιμοποιήσω.... Ο ιδρώτας μου είναι, και όπως θέλω θα τον διαχειριστώ..... Πέστα στις εταιρίες και στα golden boys που προστατεύεις να κάνουν επενδύσεις και να βρούν το bandwidth, όχι σε εμένα....

jonvala
15-01-09, 04:34
Όπα παιδιά: επειδή βλέπω οτι προκάλεσα "θύελλα αντιδράσεων" και μεγάλη "λαϊκή οργή" και "εξεγέρθη το λαϊκό αίσθημα", αλλάζω τακτική και τα παίρνω όλα πίσω. Εσείς όλοι οι ΛΕΦΤΑΔΕΣ (που ήρθατε από το χωριό) που δεν έχετε τι να κάνετε τα φράγκα ΣΑΣ(γι΄αυτό είστε όλη μέρα κλεισμένοι σπίτι σένα παλιο internet) ανοίχτε ΟΛΗΜΕΡΙΣ και ΟΛΟΝΥΧΤΙΣ τα κατεβαστήρια και παρακινείστε και ΟΛΟΥΣ μα ΟΛΟΥΣ τους ΑΛΛΟΥΣ γυρω σας να κάνουν το ίδιο (μιας και το ακούσατε σε μια διαφήμιση ΑΦΕΛΕΣΤΑΤΟΙ), μπας και φράξει το σύστημα και καταρεύσει ενταλώς να το ξαναφτιάξουν από την αρχή.
ΚΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΔΙΑΦΩΝΕΙΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ...ΚΑΙ ΓΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΜΑΓΚΕΣ ΜΕ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΜΟΤΟ "ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΦΤΑΙΝΕ(ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΕΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΩ) ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΤΕΛΕΙΟΣ".

ΘΑ ΣΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ KEEP UP THE GOOD WORK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

Tiven
15-01-09, 04:38
Σε τέτοιες περιπτώσεις...φταίει ο ΟΤΕ.

:mrgreen:

DaveMurray
15-01-09, 04:38
(γι΄αυτό είστε όλη μέρα κλεισμένοι σπίτι σένα παλιο internet)


Τώρα δυστυχώς, χρειάζεσαι και infraction από τους moderators.... Δεν θα κρίνεις εσύ το τι κάνουν οι άλλοι, και πως περνάνε τον καιρό τους, πόσο μάλλον να προσβάλεις έτσι τους συνομιλιτές σου, με τόσο φθηνό και "χυδαίο" τρόπο.... Είναι δική σου δουλειά για το αν άνθρωποι κλείνονται όπως λές στο σπίτι τους...; Είναι δική σου δουλειά να προσβάλεις....; Δεν σε σταματά και κανείς.....

Λες ότι είσαι και 31...... Ωραίο τρόπο διάλεξες να εκφράζεσαι....

mrsaccess
15-01-09, 04:51
jonvala δεν εκφράζεσαι με τον καλύτερο τρόπο και προσβάλλεις τους συνομιλητές σου.

Το επιχείρημά σου θα είχε αξία το 2003 που είχαμε γραμμές 384kbps και δεν υπήρχε youtube.
Σήμερα το youtube έχει HD περιεχόμενο, δηλαδή για ένα βίντεο 3-4 λεπτά κατεβάζεις χαλαρά 50MB. Θέλεις να μην μπαίνουμε στο youtube;

Όσο για αυτούς που λές ότι κατεβάζουν συνέχεια είναι απλά αδύνατο. Κάποιος ο οποίος συγχρονίζει στα 12mbps μπορεί να κατεβάσει 125GB την ημέρα. Αυτό είναι απλά αδύνατο να γίνει για πολλούς λόγους. Αν ο isp σου (μου) έχει contention ratio 1/500 δεν φταίνε οι χρήστες.

tnt
15-01-09, 05:04
Μάγκες είμαι 30 και εχω ξεκινήσει από τα 10 μου με Αmstrad 6128,Pc στα 33Μhz κλπ.
Περίμενα κάτι χρόνια να βάλω ADSL τησ FORTHNET στην Παλλήνη και στην αρχή της σύνδεσης (τέλος 2007) είχα αρκετά προβλήματα.Το καλοκαίρι έφτιαξαν και τώρα υπάρχει πάλι πτώση ταχύτητας και αστάθεια.Στο μεταξύ κατάλαβα ότι και η ''κουτσή μαρία'' θέλει internet σήμερα.Και σαν να μην αρκεί αυτό έχουν τα ρουτερακια τους όλη την ώρα online και κατεβάζουν τρελούς όγκους από ταινίες που δε βλέπουν ποτέ, τραγούδια που δεν ακούνε ποτέ κλπ.Τι να σου κάνουν και αυτές οι εταιρίες επιτέλους?Τα παιδιά που δουλεύουν εκεί είναι φιλότιμα(καθώς έτυχε να μιλήσω με αρκετούς εκεί στην Καλλιθέα που κατέβαινα όταν είχα τα προβλήματα) και είναι απλοί και καθημερινοί εργαζόμενοι όπως όλοι μας φαντάζομαι.
Σταματήστε παρακαλώ την γκρίνια του ''κλασικού του ΜΑΚΑΚΑ του Έλληνα'' και αναλογιστείτε λίγο όλοι τις ευθύνες σας (και τον εαυτό μου μέσα τον βάζω στις ευθύνες,μη νομίζετε οτι βγάζω την ουρά μου έξω).
Ξέρω από πριν τι θα πείτε "Πληρώνω και απαιτώ".Καλά κάνετε και απαιτείτε παιδιά αλλά υπάρχουν και άλλοι που πληρώνουν και πρέπει να εξυπηρετηθούν.Οι δυνατότητες μιας οποιασδήποτε εταιρίας και ο αριθμός όσων μπορούν να εξυπηρετήσουν δεν είναι άπειρος-είναι πεπερασμένος.Σταματείστε να είστε ευατούληδες και θα εξυπηρετηθούμε όλοι μας καλύτερα.Έτσι λειτουργεί ο κάθε πολίτης στην υπόλοιπη Ευρώπη και γι΄αυτό όλοι πάνε μπροστά και εμείς ερχόμαστε συνέχεια τελευταίοι.
Το internet είναι για να σερφάρουμε και ΑΝ μας αρέσει κάτι πολύ ή το χρειαζόμαστε για μια δουλειά ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ τοτε το κατεβάζουμε.Πάτε και σε κανα video club,πατε και κανα σινεμα με την παρέα και το γκομενάκι.Εγώ σερφάρω λίγο,παίζω και κανα online και δεν γίνομαι εμπόδιο στους γυρω μου.ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ και σεις να είστε εμπόδια για τους γύρω σας και αυτοί θα πάψουν να είναι για εσάς και όλοι θα είμαστε ευχαριστημένοι.Αφού έτσι που το πάτε βλέπετε οτι δεν τραβάει το κολπο.Γιατί λοιπόν δεν κάνετε κάτι γι΄αυτό? :oneup:

Σοβαρά μιλάς τώρα???

ΑΝ οι εταιρείες δεν μπορούσαν να καλύψουν τόσο όγκο απλά να μην δέχονταν νέες αιτήσεις...

ΚΑΙ ΝΑΙ, αφού πληρώνω κάνω ΟΤΙ γουστάρω... Θα κάνω 10 premium στο rapidshare και θα κατεβάζω τσόντες ΟΛΗ τη μέρα και νύχτα... Έτσι απλά, γιατί πληρώνω 40€ το μήνα... Να μου ρίξουν το πάγιο στα 30 Ευρώ και να μου πουν 12 ώρες τη μέρα ιντερνετ όποιες θέλεις... τότε μάλιστα...

Μου τη σπας γιατί είσαι και 30 χρονών... Εγώ είμαι 20-21 και δεν θα το σκεφτόμουν καν να την πω σε κάποιον άλλο συνδρομητή, παρά να κάνω ΣΥΝΕΧΕΙΑ παράπονα στην εταιρεία και σε καταναλωτικές οργανώσεις (σχεδόν άχρηστες κι αυτές πλέον)...

Για να στην σπάσω τώρα, μάθε ότι πιάνω 15 Mbps (από 19+ που είχα πέρυσι) και έχω 3 premium rs (το δικό μου,του κολλητού μου και της κοπέλας μου...) και κατεβάζω συνέχεια...

ΥΓ. Τώρα είδα το άλλο σου ποστ... Κάποιος ζηλεύει τους λεφτάδες... Φίλε, δεν νομίζω να έχει μαφιόζους και νονούς εδώ μέσα με κλεμμένα και μάυρα λεφτά... Δουλεμένα τα έχουμε όλοι...
ΥΓ2. Σιγά μην δώσω 2 Ευρώ για ταινία σε videoclub, την τύχη μου δηλαδή,που τα μισά dvd δεν παίζουν σε dvd player 200€ λόγω γρατσουνιών... Αν θέλει να μου την πουλάει 3-4 Ευρώ με θήκη, εξώφυλλα και ολοκαίνουρια την ταινία τότε μέσα...
Α, και τα χριστούγεννα βγήκαν σε dvd οι ταινίες του καλοκαιριού... Θα περιμένω 1,2,6 μήνες για να δω μια ταινία? 2009 έχουμε... όχι 1950 που ερχόταν ο κινηματογράφος την κυριακή στην πλατεία του χωριού μια φορά το μήνα...

jack1987
15-01-09, 05:22
Σοβαρά μιλάς τώρα???

ΑΝ οι εταιρείες δεν μπορούσαν να καλύψουν τόσο όγκο απλά να μην δέχονταν νέες αιτήσεις...

ΚΑΙ ΝΑΙ, αφού πληρώνω κάνω ΟΤΙ γουστάρω... Θα κάνω 10 premium στο rapidshare και θα κατεβάζω τσόντες ΟΛΗ τη μέρα και νύχτα... Έτσι απλά, γιατί πληρώνω 40€ το μήνα... Να μου ρίξουν το πάγιο στα 30 Ευρώ και να μου πουν 12 ώρες τη μέρα ιντερνετ όποιες θέλεις... τότε μάλιστα...

Μου τη σπας γιατί είσαι και 30 χρονών... Εγώ είμαι 20-21 και δεν θα το σκεφτόμουν καν να την πω σε κάποιον άλλο συνδρομητή, παρά να κάνω ΣΥΝΕΧΕΙΑ παράπονα στην εταιρεία και σε καταναλωτικές οργανώσεις (σχεδόν άχρηστες κι αυτές πλέον)...

Για να στην σπάσω τώρα, μάθε ότι πιάνω 15 Mbps (από 19+ που είχα πέρυσι) και έχω 3 premium rs (το δικό μου,του κολλητού μου και της κοπέλας μου...) και κατεβάζω συνέχεια...

ΥΓ. Τώρα είδα το άλλο σου ποστ... Κάποιος ζηλεύει τους λεφτάδες... Φίλε, δεν νομίζω να έχει μαφιόζους και νονούς εδώ μέσα με κλεμμένα και μάυρα λεφτά... Δουλεμένα τα έχουμε όλοι...

Eμένα φίλε ξέρεις τι μου αρέσει;Οτι μερικοι άνθρωποι μπαίνουν για να κάνουν το κομμάτι τους αλλά τουλάχιστον δεν σκέφτονται πρώτα αυτά που θα γράψουν.Είναι μ....ες αυτοί που κατεβάζουν.Εσύ που κρίνεις και λες πράγματα που δεν έχουν σχέση με το θέμα που εσύ ο ίδιος άνοιξες τι είσαι;Μπορεί να μην είμαι απο χωριό αλλά αν κάποιος είναι απο χωριό είναι κατώτερος;Όσο για το οτί όσοι κατεβάζουν είναι 24 ώρες στο σπίτι τους εσένα τι σε νοιάζει;Δικαίωμα του είναι του καθενός να κάνει ότι θέλει και εσύ δεν έχεις κανένα δικαίωμα να μιλάς για το τι κάνει ο καθένας στην ζωή του,πόσο μάλλον όταν δεν τον ξέρεις.Και στην τελική μάθε εσύ που ασχολείσαι απο τα 10 με υπολογιστές(εσύ και κανένας άλλος)οτι υπάρχουν και οι download managers,oπότε δεν χρειάζεται να είναι κάποιος στο σπίτι του.Μάθε επίσης οτι κατανάλωση το διαθέσιμου bandwidth της κάθε εταιρίας δεν είναι μόνο rapidshare και torrents.Yπάρχουν και άλλες υπηρεσίες του internet.Το οτι εσύ λοιπόν σχολιάζεις με τον τρόπο που σχολιάζεις κάποιον που χρησημοποιεί το internet διαφορετικά απο εσένα,το οτί βγάζεις συμπεράσματα για το τι κάνει ο καθένας στη ζωή του σε κάνει μάγκα και όχι κλασσικό μα....α έλληνα;

LOUKAS32
15-01-09, 05:28
καταρχας εχει και ενα μικρο δικιο ο φιλος...

ας ξεκινισω απο τον εαυτον μου, καταρχας με τα 22.000 που πιανω κατεβαζω και αχρηστα πραγματα οντος.

ΑΛΛΑ, οχι ολοι μερα, το εχω κοψει πλεον διοτι το rapidshare μειωσε απο 10γκιγκα σε 2.6.

ΕΞΑΛΛΟΥ στην παρανωμια ειμαστε ολοι με το υλικο που κατεβαζουμε..

εαν τα κοψουν αυτα οι ετεριες τοτε να δουμε εαν θα ειχε κανεις 24αρα....

ΕΠΙΣΗΣ ολοι πλερωνουμε στον ΟΤΕ 29 ευρο ανα μηνα για την 24......ποιος τα πιανει ομως? κανεις....αρα το bandwith "τους" πιστευω ειναι δικη τους ευθηνη και οχι "δικη μου". Εγω πελατης ειμαι και πλερωνο.

ΣΥΜΦΩΝΟ στο να βγουμε και λιγο , και να παμε και αντε και ΝΤΙ ΒΙ ΝΤΙ , σινεμα...αλλα αυτο ΔΕΝ θα το κρινεις εσυ μαν, μονο "ΕΓΩ".

και ειμαι με το PC αγκαλιτσα απο τα 7, πρωτο PC 8086 4.77mhz, ICL ι μαρκα το θυμαμαι σαν χτες.

ΑΣΧΤΟΧΟ ηταν αυτο ομως.

αυτα απο εμενα.

trd64
15-01-09, 07:44
Με κίνδυνο να δεχθώ επίπληξη θα ήθελα να πω ότι με το λεξιλόγιο που χρησιμοποιείς θα προτιμούσα να έγραφες με γρεεκενγκλις.

Επί τις ουσίας δεν σε καταλαβαίνω. Οι εταιρείες πουλάνε ένα προϊών σε κάποια τιμή. Αν είμαι στα όρια χρήσης τότε δεν κάνω τίποτε παράνομο και ούτε κακό. Για παράδειγμα, μπορώ να κατεβάζω μαζί 10 linux διανομές και όταν κατέβουν να τις σβήσω και να τις ξανακατεβάσω.

Το πρόβλημα δεν είναι δικό μου αλλά των εταιρειών όταν δεν μπορούν να είναι συμβατές με τις υποχρεώσεις τους.

Τώρα τελευταία παίζει έντονα το φαινόμενο να μετατίθενται οι ευθύνες σε άσχετους με το όποιο πρόβλημα...

Και μιας και είμαι από χωριό, και που και που, ειδικά στις γιορτές πηγαίνω και εγώ στο χωριό μου μαζί με χιλιάδες μαλάκες (άσε τις δήθεν σεμνοτυφίες) Έλληνες πήζω στην εθνική. Το ίδιο κάνουν και άλλοι μαλάκες Έλληνες που πάνε μαζί στο ΙΚΑ, στις τράπεζες κλπ κλπ. Αυτοί οι μαλάκες οι Έλληνες φταίνε για όλα που δεν σκέφτονται τι κάνουν.

Για την περίπτωσή σου θα πρότεινα τρεις φορές την ημέρα από μια ώρα internet μετά το φαγητό.

gtl
15-01-09, 07:54
Εγώ πάλι μόλις έφτασα στο χαμηλής διανοητικής στάθμης σχόλιο περί "κουτσής Μαρίας που θέλει και internet" σταμάτησα να διαβάζω. Μερικοί (http://www.youtube.com/watch?v=3CPerzzvslM) νομίζουν ότι έγιναν υπεργαλαξιακή ελίτ επειδή... η μαμάκα τους αγόρασε 8μπιτο κουμπιούτερ στην δεκαετία του '80. :rofl:

hel
15-01-09, 10:52
Οh Boy

sdikr
15-01-09, 11:02
Τέτοια μηνύματα καλό είναι να γίνονται ποστ μόνο σε ενά σημείο και όχι με crossposting γιατί χάνουμε την ενδιαφέρουσα συνέχεια.

:lock:

@ ADSLgr.com All rights reserved.