PDA

Επιστροφή στο Forum : forthnet με νεο νούμερο - ενεργοποιείται ποτε????



escapology13
15-01-09, 10:19
Αλλαξα σπίτι και έκανα αιτηση για forthnet economy με νέο τηλέφωνο 211 + και το status είναι ακομα σε αυτή τη φορμή ξερει κανενας αν τελικα η forthnet ενεργοποιει ποτε αυτή τη σύνδεση επειδή τους παίρνω τηλέφωνο και περιμένουν λέει τον ΟΤΕ....:)

15/12/2008 11:02 Αποστολή εξοπλισμού από τη Forthnet. O εξοπλισμός αποστέλλεται με courier

12/12/2008 17:34 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ

09/12/2008 09:39 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

09/12/2008 09:39 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

Έχω ακουσει για 3 -4 μήνα αναμονής ισχύει???:hmm:

hel
15-01-09, 10:42
Κάπου υπάρχει ένα thread που δεν βρίσκω , όπου αναφέρεται ότι η διαδικασία παίρνει περίπου 5 εβδομάδες.

ptakis
15-01-09, 11:29
Σου παραθέτω ως παράδειγμα την πορεία της δικής μου ενεργοποίησης σε ανενεργό βρόγχο με αριθμοδότηση forthnet (211010χχχχ) η οποία όπως βλέπεις έκανε περίπου ένα μηνα:
02/10/2008 19:00 Ενεργοποίηση υπηρεσίας
09/09/2008 10:00 Αποστολή εξοπλισμού από τη Forthnet. O εξοπλισμός αποστέλλεται με courier
08/09/2008 19:59 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ
03/09/2008 10:21 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
03/09/2008 10:21 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
03/09/2008 10:21 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

Ταυτόχρονα δες και την αντίστοιχη πορεία της αίτησης ενός φίλου για ενεργοποίηση σε ανενεργό βρόγχο η οποία όπως βλέπεις έκανε περίπου δύο μήνες :down: (σημειώνω πως και οι δύο ανήκουμε στο ίδιο κέντρο επομένως η forthnet απευθύνθηκε στο ίδιο υποκατάστημα του ΟΤΕ, αυτό της Ν. Ιωνίας):
10/11/2008 14:31 Ενεργοποίηση υπηρεσίας
16/09/2008 10:48 Αποστολή εξοπλισμού από τη Forthnet. O εξοπλισμός αποστέλλεται με courier
15/09/2008 18:46 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ
09/09/2008 10:25 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
09/09/2008 10:25 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
09/09/2008 10:24 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

Όπως καταλαβαίνεις από τα δύο παραδείγματα, το πόσο θα περιμένεις είναι τελειώς τυχαίο, καθώς όπως σου λένε ειλικρινά από forthnet εξαρτάσαι από το πότε θα φιλοτιμηθεί ο πΟΤΕ να φέρει ζεύγος καλώδίων σπίτι σου :/

DSLaManiaC
15-01-09, 11:39
27/11/2008 11:16 Ενεργοποίηση υπηρεσίας
05/11/2008 13:40 Αποστολή εξοπλισμού από τη Forthnet. O εξοπλισμός αποστέλλεται με courier
04/11/2008 17:33 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ
30/10/2008 13:00 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
30/10/2008 13:00 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤE

Απ τη στιγμή που θα δεις την επιτυχή καταχώρηση είσαι σε πολύ καλό δρόμο.. Δεν αργούν κατά κανόνα μετά.

manual2100
15-01-09, 13:10
εκτός αν του το απορρίψει ο οτε λόγω έλλειψης ακραίου δικτύου

DSLaManiaC
15-01-09, 14:40
εκτός αν του το απορρίψει ο οτε λόγω έλλειψης ακραίου δικτύου

Θα το είχε κάνει πριν την επιτυχή καταχώρηση.

manual2100
15-01-09, 14:46
όχι και σε μένα μετά από την καταχώριση μου έριξαν άκυρο...

DSLaManiaC
15-01-09, 14:48
Σε σένα μπορεί να έγινε μπέρδεμα.

Η διαδικασία είναι να γίνεται έλεγχος για αυτά τα προαπαιτούμενα πριν πει ΟΚ.

xolera
15-01-09, 15:05
Ρε παιδιά εγώ έχω κάνει από 4/10/2008 αίτηση για forthnet double play με αριθμοδότηση 211χχχχ και ενώ ήρθε ο τεχνικός στο σπίτι μου είπε πως δεν γίνεται να γίνει η σύνδεση καθότι η γραμμή που έχει παράσχει ο οτε δεν είναι καθαρή και έπρεπε να ενημερωθεί ο οτε για να καθαρίσει την γραμμή, μετά από 15 μέρες με πήραν τηλέφωνο και μου ξανάκλεισαν ραντεβού γιατί λέει το πρόβλημα είχε διορθωθεί ήρθε εκ νέου ο τεχνικός της forthnet αλλά και πάλι αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα. Από τότε έχουν περάσει 2 μήνες και δεν έχω ενημέρωση. Ξέρει κανένας τι συμβαίνει; Είναι δυνατόν να έχει δώσει ο ΟΤΕ μη καθαρή γραμμή;

DSLaManiaC
15-01-09, 20:24
Κάποιες φορές συμβαίνει να παραδίδεται ελλατωματικός ο βρόχος.

ΟΜΩΣ απο κει κ πέρα δηλώνεται βλάβη και ο ΟΤΕ πρέπει να απαντήσει σε 3 εργάσιμες μέρες. Κάτι που συνήθως κάνει.

Αυτό με τους 2 μήνες το κόβω να είναι θέμα της ForthNet.

escapology13
15-01-09, 21:17
Απο ότι κατάλαβα έχω πεσει στη περιπτωση απενεργου βροχου με αποτελεσμα να μην υπαρχει καμία ενημέρωση ούτε απο τον ΟΤΕ προς τη Φόρθνετ ούτε απο τη Φόρθνετ προς εμένα με αποτέλεσμα να είναι αδιαφορία καθαρα απο τη φορθνετ...:oneup:

escapology13
16-01-09, 10:18
Πηρα τηλεφωνο σήμερα το πρωι και μου ειπαν οτι δεν μπορω να τι κοψω στο status που βρισκεται πρεπει πρώτα να ενεργοποιηθει και μετά να την κοψω?

αυτο γιατι το κανει η forthnet για να μου παρει 40 ευρω για το νεο νουμερο και 15 για το πρώτο μήνα????και όλα αυτα μέσα στο επόμενο 3 μηνο???

manual2100
16-01-09, 13:15
Απο ότι κατάλαβα έχω πεσει στη περιπτωση απενεργου βροχου με αποτελεσμα να μην υπαρχει καμία ενημέρωση ούτε απο τον ΟΤΕ προς τη Φόρθνετ ούτε απο τη Φόρθνετ προς εμένα με αποτέλεσμα να είναι αδιαφορία καθαρα απο τη φορθνετ...:oneup:

Πάρε τους τηλ και ζήτα να σου πουν αρχικά σε ποιο στάδιο βρίσκεται η αίτηση. Έπειτα πες τους να σου πουν γιατί καθυστερεί τόσο και ποια δικαιολογία δίνει ο οτε.

Αν απορρίψει το αίτημά σου ο οτε για κάποιο λόγο τότε η αίτηση ακυρώνεται αυτόματα και δεν χρειάζεται να πληρώσεις τίποτα.. απλά μέχρι να στείλει ο οτε απάντηση στη 4νετ (για ποιο λόγο καθυστερεί) περνάει καιρός...
δες και αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=214349) το τόπικ

xolera
16-01-09, 13:18
Σήμερα ήρθε για 3η φορά ο τεχνικός της forthnet και μου είπε οτι όλες οι γραμμές που υπάρχουν στην πολυκατοικία είναι κατειλλημένες από άλλον πάροχο και υπάρχει ένα μόνο ελεύθερο όριο το οποίο όμως δεν είναι συνδεδεμένο. Τι σημαίνει αυτό; Μου έχουν σπάσει τα νεύρα.

alkino
16-01-09, 13:33
Και εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι στο 2play... αναμένω ενεργοποίηση! Επειδή όμως βαρέθηκα και νιώθω πως με κοροϊδέυουν έστειλα σήμερα καταγγελία, την οποία παρουσιάζω εδώ:

ΑΘΗΝΑ 16/1/2009
ΠΡΟΣ FORTHNET
ΤΜΗΜΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ ΠΕΛΑΤΩΝ
ΚΟΙΝ. Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (Ε.Ε.Τ.Τ.)
Κέντρο Προστασίας Καταναλωτών (ΚΕ.Π.ΚΑ)
Υπουργείο Ανάπτυξης Γενική Γραμματεία Καταναλωτή
Περιοδικό PC Master, PC World
Σε διάφορα διαδικτυακά forums που ασχολούνται με τους Η/Υ
ΘΕΜΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ ΜΗ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΓΡΑΜΜΗΣ

ΑΞΙΟΤΙΜΟΙ ΚΥΡΙΟΙ
Στις 25/11/2008 έκανα αίτηση στο κατάστημα Αμαρουσίου της Forthnet για το πρόγραμμα 2play. Τηλεφωνική γραμμή ΟΤΕ δεν υπήρχε στο σπίτι οπότε η Forthnet με ενημέρωσε ότι θα χρειαστεί ένας μήνας για την ενεργοποίηση της γραμμής.
Μετά από 3 εβδομάδες με επισκέφτηκε τεχνικός της Forthnet ο οποίος μου ανέφερε ότι ο ΟΤΕ δεν είχε ενεργοποιήσει ακόμη τη γραμμή μου οπότε θα δήλωνε βλάβη και θα υπήρχε απάντηση σε 3 εργάσιμες. Περίμενα 2 εβδομάδες και δεν είχα κάποια απάντηση οπότε επικοινώνησα με τη Forthnet (γύρω στις 23/12/2008) για να ρωτήσω την πορεία της βλάβης. Η τεχνική υποστήριξη έβλεπε απάντηση από ΟΤΕ ότι η βλάβη έχει επιλυθεί κάτι που όμως δεν ήταν πραγματικότητα. Έκαναν κάποιες απομακρυσμένες μετρήσεις όπου επιβεβαίωσαν ότι δεν έρχεται σήμα στο σπίτι μου οπότε μου είπαν να περιμένω 3 εργάσιμες. Αφού πέρασαν οι μέρες με πήρε η Forthnet και έκλεισα νέο ραντεβού με τεχνικό. Στις 5/1/2009 έρχεται ο δεύτερος τεχνικός ο οποίος ξαναδήλωσε βλάβη καθώς για άλλη μια φορά διαπίστωσε ότι η γραμμή δεν είχε ενεργοποιηθεί από τον ΟΤΕ. Περίμενα άλλες 3 εργάσιμες ημέρες οπότε και επικοινώνησα τηλεφωνικά πάλι με το τεχνικό τμήμα της Forthnet. Τους εξήγησα ότι έχω αρχίσει να κουράζομαι να περιμένω να ενεργοποιηθεί η γραμμή μου και ότι αν δεν μπορούν να κάνουν κάτι, θα ακυρώσω την αίτηση. Αφού λοιπόν δεν έβλεπα κάποια πρόοδο, πέρασα από το κατάστημα του Αμαρουσίου για ακύρωση της αίτησης όπου οι δύο πρόθυμες υπάλληλοι προσπάθησαν να με βοηθήσουν επικοινωνώντας με τα κεντρικά. Το αποτέλεσμα ήταν να αναβάλλω την ακύρωση της αίτησης και να κλείσω άλλο ένα ΤΡΙΤΟ ραντεβού με τεχνικό. Εννοείται ότι και ο τρίτος τεχνικός που με επισκέφθηκε στις 14/1/2009 μου επανέλαβε ότι ο ΟΤΕ δεν έχει ενεργοποιήσει ΑΚΟΜΗ τη γραμμή μου και θα το δήλωνε εκ νέου ως βλάβη! Επικοινωνώντας σήμερα μέσω του καταστήματος του Αμαρουσίου με τα κεντρικά ενημερώθηκα ότι την Τρίτη 20/1/2009 θα έχει η Forthnet την απάντηση του ΟΤΕ. Θα είναι όμως η καταληκτική ημερομηνία στην οποία θα περιμένω κάτι.
Το θέμα ότι είναι ανεπίτρεπτο και μεγάλη κοροϊδία να περιμένω σχεδόν 2 ΜΗΝΕΣ να με ενεργοποιήσουν και να με ταλαιπωρούν κατά αυτόν τον τρόπο. Είναι ανεπίτρεπτη η συμπεριφορά του ΟΤΕ, ο οποίος από ότι φαίνεται δεν δίνει σημασία στους πελάτες άλλων παρόχων καθώς τους δικούς του πελάτες τους ενεργοποιεί μέσα σε 2 ΜΕΡΕΣ! Με αυτόν τον τρόπο μας αναγκάζει όλους να γίνουμε δικοί του πελάτες ακόμη και αν δεν το επιθυμούμε.
Μέσω αυτής της επιστολής θέλω να εκφράσω την αγανάκτησή μου τόσο προς τον ΟΤΕ που αργοπορεί να επιλύσει το πρόβλημά μου όσο και προς την Forthnet , η οποία μου δίνει την εντύπωση ότι δεν ασκεί την αναμενόμενη πίεση στον ΟΤΕ να συμπεριφερθεί σωστά. Καλώ να βρεθεί άμεσα λύση σε αυτό το πρόβλημα καθώς είμαι πρόθυμη για ακύρωση της αίτησης. Επιπλέον πληροφορήθηκα ότι για να προχωρήσω σε αυτήν την ακύρωση θα επιβαρυνθώ με 70€ ως τέλη διακοπής. Τέλη διακοπής για ποιο πράγμα;; Για τη γραμμή που ποτέ δεν ενεργοποιήθηκε; Οπότε θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι ΔΕΝ προτίθεμαι να πληρώσω αυτό το ποσό για μία υπηρεσία που ΔΕΝ μου παρείχατε!



Στο Ιντερνετ και εμένα η κατάσταση είναι όπως η δική σας:


02/12/2008 14:54 Αποστολή εξοπλισμού από τη Forthnet. O εξοπλισμός αποστέλλεται με courier
01/12/2008 18:51 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ
25/11/2008 11:54 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
25/11/2008 11:54 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

xolera
16-01-09, 13:51
Εγώ πάλι τους έστειλα ένα πολύ ωραίο mail και τους είπα πως είναι γιδοβοσκοί και καλά θα κάνουν να μην ασχολούνται με την τηλεφωνία και να παν να φυλάξουν κανα πρόβατο. Επίσης τους ενημέρωσα πως όταν και αν ενεργοποιηθεί η γραμμή μου θα κάνω να πληρώσω τη συνδρομή μου όσο ακριβώς χρόνο απαιτήθηκε για να με συνδέσουν δηλαδή πάνω από 4 μήνες.

manual2100
16-01-09, 14:48
Και εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι στο 2play... αναμένω ενεργοποίηση! Επειδή όμως βαρέθηκα και νιώθω πως με κοροϊδέυουν έστειλα σήμερα καταγγελία, την οποία παρουσιάζω εδώ:

ωραίος

manoulamou
16-01-09, 20:21
Εγώ πάλι τους έστειλα ένα πολύ ωραίο mail και τους είπα πως είναι γιδοβοσκοί και
καλά θα κάνουν να μην ασχολούνται με την τηλεφωνία και να παν να φυλάξουν κανα πρόβατο.
Επίσης τους ενημέρωσα πως όταν και αν ενεργοποιηθεί η γραμμή μου
θα κάνω να πληρώσω τη συνδρομή μου
όσο ακριβώς χρόνο απαιτήθηκε για να με συνδέσουν δηλαδή πάνω από 4 μήνες.
:hmm:
Πολυ ψυχραιμη και αποτελεσματικη αντιμετωπιση και
μετα θα παραμεινεις στη στρουγκα ή θα πας σε αλλα χειμαδια;
:rolleyes:

manoulamou
19-01-09, 18:59
Απ τη μια μερια η αναποτελεσματικη Τ/Υ, απ την αλλη το χαλια λογιστηριο
καπως ετσι ξαναγυριζουν οι πελατες των εναλλακτικων στον ΟΤΕ!:rolleyes:

Εαν για "τεχνικους λογους" δεν μπορειτε να χρησιμοποιησετε ελληνικα
καλο θα ειναι να το αναφερετε πριν γραψετε μηνυμα σε greeklish
που απαγορευονται απ τους κανονες λειτουργιας (http://www.adslgr.com/forum/faq.php?s=&do=search&q=greeklish&match=all&titlesonly=0) ...

vasbot
19-01-09, 19:41
Να ήταν μόνο η Τεχνική Υποστήριξη και το Λογιστήριο καλά θα ήταν, εδώ μιλάμε για γενικό πρόβλημα, χειρότερα και από dialup σύνδεση, αλλά που θα πάει θα έρθει η εποχή των παγετώνων και γι΄αυτούς.

Georgevtr
20-01-09, 03:56
Εγώ πάλι τους έστειλα ένα πολύ ωραίο mail και τους είπα πως είναι γιδοβοσκοί και καλά θα κάνουν να μην ασχολούνται με την τηλεφωνία και να παν να φυλάξουν κανα πρόβατο. Επίσης τους ενημέρωσα πως όταν και αν ενεργοποιηθεί η γραμμή μου θα κάνω να πληρώσω τη συνδρομή μου όσο ακριβώς χρόνο απαιτήθηκε για να με συνδέσουν δηλαδή πάνω από 4 μήνες.
Καταλαβένω την αγανάκτηση σου,αλλά δέν νομίζω να κερδίζεις τίποτα μ αυτό τον τρόπο.

elephant
20-01-09, 13:48
Διαβάζω τα όσα λέτε,
και αναρωτιέμαι,
να κάνω αίτηση για adsl και νέα γραμμή από Forthnet?
Ή θα χει ρθει το Πάσχα και ακόμα θα περιμένω;
Μήπως είναι καλύτερα να πάρω γραμμούλα απο Οτέ και μετά να την μεταφέρω;
Θα ναι γρηγορότερα έτσι;

manual2100
20-01-09, 14:57
Διαβάζω τα όσα λέτε,
και αναρωτιέμαι,
να κάνω αίτηση για adsl και νέα γραμμή από Forthnet?
Ή θα χει ρθει το Πάσχα και ακόμα θα περιμένω;
Μήπως είναι καλύτερα να πάρω γραμμούλα απο Οτέ και μετά να την μεταφέρω;
Θα ναι γρηγορότερα έτσι;

από ότι έχω δει μάλλον είναι πιο γρήγορo και πιο σίγουρο... το θέμα είναι ότι για το τηλέφωνο ο οτε σε δεσμεύει 2 μήνες και για το dsl νομίζω 1-6.

manoulamou
20-01-09, 19:00
Δεν υπαρχει πλεον αοριστου Conn-X
ή/και τηλεφωνικη γραμμη ελευθερη τυπου αρυς να βαλεις;:hmm:

manual2100
20-01-09, 19:57
Δεν υπαρχει πλεον αοριστου Conn-X
ή/και τηλεφωνικη γραμμη ελευθερη τυπου αρυς να βαλεις;:hmm:
το connx αορίστου σε δεσμεύει 1 μήνα και το τηλ 2.. τώρα τι γίνεται σε τέτοια περίπτωση δεν ξέρω..

ariadgr
20-01-09, 21:31
Το τηλέφωνο σε δεσμεύει να το πληρώσεις για 2μηνο, όχι να το κρατήσεις. ;)
Επισης δεν βάζεις DSL για την προσωρινή περίοδο.

dkaris
21-01-09, 13:53
Να προσθέσω εδώ την δική μου εμπειρία σχετικά με το θέμα....
Πιο κάτω είναι το status απο το site της Forthnet

31/12/2008 12:11 Αποστολή εξοπλισμού από τη Forthnet. O εξοπλισμός αποστέλλεται με courier
30/12/2008 17:14 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ
23/12/2008 13:24 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
23/12/2008 13:24 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

Σήμερα 21/1 με πήραν τηλ για να έρθουν αύριο να κάνουν τις συνδέσεις....1 μήνας λοιπόν ακριβώς.
Τώρα το αν θα παίζει σε καλά επίπεδα η όχι....απο αύριο θα δείξει..

vlasback
21-01-09, 15:14
Έκανα κι εγώ σύνδεση adsl economy με νέο αριθμό (211...), κάπως έτσι:

11/12/2008 17:16 Ενεργοποίηση υπηρεσίας
31/10/2008 14:32 Αποστολή εξοπλισμού από τη Forthnet. O εξοπλισμός αποστέλλεται με courier
30/10/2008 17:45 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ
27/10/2008 10:11 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
27/10/2008 10:11 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

3 φορές χρειάστηκε να έρθει τεχνικός για να βρεί τη γραμμή, γιατί ο ΟΤΕ την είχε δώσει σε λάθος κουτί...
Με την τρίτη και φαρμακερή λοιπόν βρήκαμε τη γραμμή, τη σύνδεσε ο τεχνικός και μέτρησε με το analyzer ταχύτητα 15800/1150, χάρηκα κι εγώ...
Μετά από κανα δύωρο ήρθε και το sms ενεργοποίησης, πέρασα όλο λαχτάρα τους κωδικούς, πάτησα connect και συνδέθηκα στα....6Mbps.
Έκτοτε συνδέομαι στα 7-8 με εξαίρεση 2 φορές που για καμιά ώρα κάθε φορά είδα 13 αλλά αυτή είναι μια πονεμένη ιστορία για την οποία πρέπει να ανοίξω καινούργιο θέμα, γιατί εδώ ήδη έχω βγεί off-topic.

manoulamou
21-01-09, 17:19
@vlasback για ριξε μια ματια στα στατιστικα γραμμης και ιδιως
στον οδηγο μπας και βρεις γιατι δεν πιανεις τα 24Mbps (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2337575&postcount=546) ... ;)

vlasback
21-01-09, 19:51
@vlasback για ριξε μια ματια στα στατιστικα γραμμης και ιδιως
στον οδηγο μπας και βρεις γιατι δεν πιανεις τα 24Mbps (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2337575&postcount=546) ... ;)

Ευχαριστώ, αυτά τα έχω ήδη μελετήσει πριν κάνω την αίτηση για 24άρι (ήθελα να έχω μια ιδέα του τι να περιμένω).
Θα ανοίξω καινούργιο θέμα για να δώσω λεπτομέρειες.

bored01
21-01-09, 20:18
Ο πατέρας μου έκανε αίτηση για νέα γραμμή 2play στο γραφείο του (αστικό κέντρο Νέας Σμύρνης). Η αίτηση καταχωρήθηκε τη Δευτέρα (ασχολίαστο το ότι περνάνε στα συστήματα τους της αιτήσεις μια εβδομάδα μετά την υπογραφή τους στο κατάστημα). Στο site της Forthnet δείχνει το εξής:

"19/01/2009 12:20 Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ"

Επειδή είμαι λίγο άσχετος, τι σημαίνει αυτό? Θα αργήσει πάρα πολύ? Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει ακόμα θέμα με τις ενεργοποιήσει στο ΑΚ Νέας Σμύρνης???

Ευχαριστώ.:)

escapology13
22-01-09, 22:34
Εγω τα κατάφερα....και ενεργοποιήθηκα ευχομαι και στους υπολοιπους να ξεμπερδεψουν...
βασικα παιδια ενοχλήστε γιατι δεν γίνεται διαφορετικα με κάθε τρόπο....;) ειμαι 2 χρονια πελάτης της....δεν ήθελα ουσιαστικα να φύγω και πάλι καλά με πρόλαβε..:)



22/01/2009 10:12 Ενεργοποίηση υπηρεσίας

15/12/2008 11:02 Αποστολή εξοπλισμού από τη Forthnet. O εξοπλισμός αποστέλλεται με courier

12/12/2008 17:34 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ

09/12/2008 09:39 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

09/12/2008 09:39 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

Georgevtr
23-01-09, 00:26
Ο πατέρας μου έκανε αίτηση για νέα γραμμή 2play στο γραφείο του (αστικό κέντρο Νέας Σμύρνης). Η αίτηση καταχωρήθηκε τη Δευτέρα (ασχολίαστο το ότι περνάνε στα συστήματα τους της αιτήσεις μια εβδομάδα μετά την υπογραφή τους στο κατάστημα). Στο site της Forthnet δείχνει το εξής:

"19/01/2009 12:20 Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ"

Επειδή είμαι λίγο άσχετος, τι σημαίνει αυτό? Θα αργήσει πάρα πολύ? Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει ακόμα θέμα με τις ενεργοποιήσει στο ΑΚ Νέας Σμύρνης???

Ευχαριστώ.:)
Απλά ο τεχνικός τού οτε πρέπει να συναντηθεί με τον τεχνικό της 4νετ ώστε να γίνει η δέσμευση βρόχου.
Έπειτα έχεις ένα μήνα μέσα στο νερό...εκτός και εάν υπάρχει θέμα με τις πόρτες(πολύ δύσκολο στην ν.σμύρνη)
Υπομονή λοιπόν αν και σε επιχείρηση, δέν θα εμπιστευόμουν εναλλακτικό.

........Auto merged post: roumanos21r πρόσθεσε 0 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγω τα κατάφερα....και ενεργοποιήθηκα ευχομαι και στους υπολοιπους να ξεμπερδεψουν...
βασικα παιδια ενοχλήστε γιατι δεν γίνεται διαφορετικα με κάθε τρόπο....;) ειμαι 2 χρονια πελάτης της....δεν ήθελα ουσιαστικα να φύγω και πάλι καλά με πρόλαβε..:)



22/01/2009 10:12 Ενεργοποίηση υπηρεσίας

15/12/2008 11:02 Αποστολή εξοπλισμού από τη Forthnet. O εξοπλισμός αποστέλλεται με courier

12/12/2008 17:34 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ

09/12/2008 09:39 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

09/12/2008 09:39 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

Καλορίζικη λοιπόν.Πές μας εντυπώσεις σου.

ariadgr
23-01-09, 00:28
Απλά ο τεχνικός τού οτε πρέπει να συναντηθεί με τον τεχνικό της 4νετ ώστε να γίνει η δέσμευση βρόχου.

Δεν συναντιέται κανένας τεχνικός του ΟΤΕ με τεχνικό της forthnet για να γίνει "δέσμευση βρόχου"...

dkaris
23-01-09, 10:55
Απο χτές κι εγώ ενεργοποιημένος....ακριβώς ένα μήνα μετά την αίτηση....

escapology13
23-01-09, 12:09
Οι εντυπώσεις είναι τέλειες για πρώτη μέρα ταχύτητα 17 αρα....αψογα....;)τελικα σταθερη αξία.............

hel
24-01-09, 09:58
Δώσε μας στοιχεία γραμμής.

deathlok
24-01-09, 14:52
Δεν συναντιέται κανένας τεχνικός του ΟΤΕ με τεχνικό της forthnet για να γίνει "δέσμευση βρόχου"...
γνωρίζεις τι ακριβώς γίνεται σε αυτό το βήμα;


http://www.forthnet.gr/_images/blank.gif Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

γιατί και εγώ εκεί είμαι από την Δευτέρα που καταχωρήθηκε η αίτηση.

bored01
26-01-09, 20:19
Ο πατέρας μου έκανε αίτηση για νέα γραμμή 2play στο γραφείο του (αστικό κέντρο Νέας Σμύρνης). Η αίτηση καταχωρήθηκε τη Δευτέρα (ασχολίαστο το ότι περνάνε στα συστήματα τους της αιτήσεις μια εβδομάδα μετά την υπογραφή τους στο κατάστημα). Στο site της Forthnet δείχνει το εξής:

"19/01/2009 12:20 Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ"

Επειδή είμαι λίγο άσχετος, τι σημαίνει αυτό? Θα αργήσει πάρα πολύ? Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει ακόμα θέμα με τις ενεργοποιήσει στο ΑΚ Νέας Σμύρνης???

Ευχαριστώ.:)


Δεν συναντιέται κανένας τεχνικός του ΟΤΕ με τεχνικό της forthnet για να γίνει "δέσμευση βρόχου"...


γνωρίζεις τι ακριβώς γίνεται σε αυτό το βήμα;


http://www.forthnet.gr/_images/blank.gif Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

γιατί και εγώ εκεί είμαι από την Δευτέρα που καταχωρήθηκε η αίτηση.

Kαι η ένδειξη αυτή (Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ ) παραμένει. Από ότι μου είπαν από τη Forthnet μάλλον στο ΑΚ Νέας Σμύρνης δεν υπάρχουν διαθέσιμα ζεύγη χαλκού ή πόρτες. Ξέρει κανείς περίπου πόσο μπορεί να κρατήσει όλο αυτό, δηλαδή πότε επιτέλους θα έχει διαθεσιμότητα ο ΟΤΕ για να προχωρήσει η αίτηση (δεδομένου ότι πριν μήνες υπήρχε γενικευμένο πρόβλημα με ζεύγη στη Ν.Σμύρνη...). Με βάση το RUO υποτίθεται πως ο ΟΤΕ πρέπει εντός 18 εργασίμων να έχει παραδώσει το βρόχο... Ισχύει αυτό και για περιπτώσεις που δεν έχει άμεσα διαθεσιμότητα?

Ας βοηθήσει κάποιος!:oops:

ariadgr
26-01-09, 20:30
Kαι η ένδειξη αυτή (Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ ) παραμένει. Από ότι μου είπαν από τη Forthnet μάλλον στο ΑΚ Νέας Σμύρνης δεν υπάρχουν διαθέσιμα ζεύγη χαλκού ή πόρτες.

Μάλλον; :lol:
Η Forthnet θα έπρεπε να γνωρίζει αν σε κάποιο Α/Κ δεν έχει διαθέσιμες θύρες στο ιδιόκτητό της δίκτυο... :down:


Ξέρει κανείς περίπου πόσο μπορεί να κρατήσει όλο αυτό, δηλαδή πότε επιτέλους θα έχει διαθεσιμότητα ο ΟΤΕ για να προχωρήσει η αίτηση (δεδομένου ότι πριν μήνες υπήρχε γενικευμένο πρόβλημα με ζεύγη στη Ν.Σμύρνη...)

Μπορεί να πάρει και μήνες.


Με βάση το RUO υποτίθεται πως ο ΟΤΕ πρέπει εντός 18 εργασίμων να έχει παραδώσει το βρόχο... Ισχύει αυτό και για περιπτώσεις που δεν έχει άμεσα διαθεσιμότητα?

Οχι

elephant
27-01-09, 17:18
Έκανα και γω αίτηση για το economy adsl και στο status γράφει:
27/01/2009 To αίτημά σας επαναπροωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση.
26/01/2009 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
26/01/2009 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ .

Αυτο το "To αίτημά σας επαναπροωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση" πόσο ανησυχητικό μπορεί να είναι;

xolera
29-01-09, 13:48
Επιτέλους συνδέθηκα μετά από αλλεπάλληλες προσπάθειες των τεχνικών της forthnet και τα λάθος όρια που δίναν οι οτετζήδες και πάει σφαίρα το όλο σύστημα.

29/01/2009 12:26 Ενεργοποίηση υπηρεσίας
15/10/2008 12:38 Αποστολή εξοπλισμού από τη Forthnet. O εξοπλισμός αποστέλλεται με courier
14/10/2008 20:18 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ
10/10/2008 12:21 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
10/10/2008 12:21 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

Kαι τα στοιχεία της γραμμής μου

Link Information

Uptime: 0 days, 0:21:17
Modulation: G.992.5 Annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 16.928
Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 17,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,0 / 19,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,5 / 6,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 3.302 / 0
FEC Errors (Up/Down): 30 / 3.548
CRC Errors (Up/Down): 17 / 216
HEC Errors (Up/Down): 243 / 19

Και φοβερή ποιότητα στην ομιλία, καλύτερη από την προηγούμενη γραμμή του οτε που είχα.

vasbot
29-01-09, 13:54
Επιτέλους συνδέθηκα μετά από αλλεπάλληλες προσπάθειες των τεχνικών της forthnet και τα λάθος όρια που δίναν οι οτετζήδες και πάει σφαίρα το όλο σύστημα.

29/01/2009 12:26 Ενεργοποίηση υπηρεσίας
15/10/2008 12:38 Αποστολή εξοπλισμού από τη Forthnet. O εξοπλισμός αποστέλλεται με courier
14/10/2008 20:18 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ
10/10/2008 12:21 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
10/10/2008 12:21 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

Kαι τα στοιχεία της γραμμής μου

Link Information

Uptime: 0 days, 0:21:17
Modulation: G.992.5 Annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 16.928
Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 17,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,0 / 19,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,5 / 6,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 3.302 / 0
FEC Errors (Up/Down): 30 / 3.548
CRC Errors (Up/Down): 17 / 216
HEC Errors (Up/Down): 243 / 19

Και φοβερή ποιότητα στην ομιλία, καλύτερη από την προηγούμενη γραμμή του οτε που είχα.

Είσαι από τους τυχερούς

deathlok
07-02-09, 10:58
γνωρίζεις τι ακριβώς γίνεται σε αυτό το βήμα;


http://www.forthnet.gr/_images/blank.gif Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

γιατί και εγώ εκεί είμαι από την Δευτέρα που καταχωρήθηκε η αίτηση.


αφού είμαι κολλημένος εκεί από 19/1 τους πήρα τηλ να δω τι γίνεται.....φταίει ο ΟΤΕ.

Τελικά αυτή την ατάκα δεν θα την κόψουν ποτέ ε; Δεν έχει χώρο ο οτε να χωρέσει την καινούργια μου γραμμή....εγώ γιατί νόμιζα πως όταν πας σε ιδιόκτητο δίκτυο το μηχάνημα είναι του εναλλακτικού και αυτός κανονίζει αν υπάρχει χώρος ή όχι;;;


Εκτός και αν στο βήμα αυτό εννοούν πως ψάχνουν για χάλκινο καλώδιο ελεύθερο στο καφάο (αν είναι κάτι τέτοιο δεν βλέπω ενεργοποίηση ούτε το 3000)

DSLaManiaC
07-02-09, 12:44
αφού είμαι κολλημένος εκεί από 19/1 τους πήρα τηλ να δω τι γίνεται.....φταίει ο ΟΤΕ.

Φταίει η ForthNet που δεν έκανε παραγγελία ζεύγη όταν έπρεπε ενώ έβλεπαν ότι τελειώνουν στο συγκεκριμένο κέντρο.

deathlok
08-02-09, 12:04
Δυστυχώς τα ίδια ήταν και στην HOL (δεν είχε πόρτες) όπου βαρέθηκα να περιμένω μετά από ενάμιση μήνα και ζήτησα διακοπή της αίτησης και είπα να πάω στην Forthnet. Τελικά κανείς του δεν είσαι σοβαρός.

bored01
08-02-09, 21:16
Επειδή έχω αρχίσει και κουράζομαι (από 19/1 παραμένει "σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης βρόχου στον ΟΤΕ") τι πρέπει να κάνω για να ακυρώσω την αίτηση? Επιστρέφω απλώς τον εξοπλισμό στο κατάστημα και κάνω μια αίτηση ακύρωσης ή χρειάζεται κάτι παραπάνω για να μην υπάρξει μπλέξιμο?:hmm:

Θα κάνω αίτηση στον ΟΤΕ και μετά βλέπυμε, ίσως το μεταφέρω σε εναλλακτικό... Και σίγουρα όχι στη forthnet,μάλλον για hol, on ή vodafone (αν βγάλει καινούρια πακέτα μέσω ιδιόκτητου σύντομα) με βλέπω...

hel
09-02-09, 08:39
Tι σου είπαν στο τηλέφωνο;

bored01
09-02-09, 08:54
Tι σου είπαν στο τηλέφωνο;

Tα γνωστά περι έλλειψης διαθέσιμων ζευγών χαλκού στο Α/Κ της περιοχής και ότι δεν είναι σε θέση να ξέρουν πότε θα υπάρξει διαθεσιμότητα. Δεν ξέρω αν φταίνε αυτοί ή όχι, και ούτε με ενδιαφέρει, καλώς ή κακώς δεν μπορούμε να περιμένουμε άλλο.

Υπάρχει περίπτωση αν απλώς επιστρέψω τον εξοπλισμό και υπογράψω κάποια αίτηση ακύρωσης στο κατάστημα να παίξει κανένα μπλέξιμο και να με ενεργοποιήσουν αργότερα?

utp
17-02-09, 23:36
Δεν ξερω αν το ειδατε αλλα το κοστος για ενεργοποιηση νεας γραμμης πηγε απο τα 35 ευρω στα 49,9. Οικονομικη κριση:worthy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.