PDA

Επιστροφή στο Forum : Φυγή από Forthnet



kefalari
15-01-09, 11:23
Καλημέρα σε όλους,

Εχω την εκόλουθη ερώτηση: Πόσο χρόνο θα μου πάρει να μεταφερθώ από Forthnet LLU ADSL 24mbps (μόνο ADSL, τηλέφωνο από ΟΤΕ) σε άλλο πάροχο ADSL.

Τα στατιστικά της γραμμής μου ακολουθούν, δεν είναι τόσο θέμα ταχύτητας γραμμής αλλά ping και jitter που μου δημιουργεί θέματα, και ιδίως βραδυνές ώρες. Αν υπάρχει και κάποια πρόταση για άλλο πάροχο, καλοδεχούμενη, προς τον ΟΤΕ κλίνω.

Downstream Upstream
Line Rate 12145 Kbps 1021 Kbps
Attainable Line Rate 14944 Kbps 1119 Kbps
Noise Margin 8.6 dB 8.0 dB Line
Attenuation 33.5 dB 19.1 dB
Output Power 13.3 dBm 18.7 dBm
Ευχαριστώ

manicx
15-01-09, 12:10
ΟΤΕ ή ON θα κοιτάξεις καθώς η δεύτερη σου δίνει επιλογή στο προφίλ σου για Fast ή Interleaved. Βέβαια η ON αν δεν κάνω δεν δίνει μόνο internet οπότε ΟΤΕ δαγκωτό. Λογικά θα κάνει 10 εργάσιμες αλλά στην Ελλάδα το λογικό σταματάει εκεί που ξεκινάει το ευρυζωνικό internet.

sexrazat
15-01-09, 12:18
Καλημέρα σε όλους,

Εχω την εκόλουθη ερώτηση: Πόσο χρόνο θα μου πάρει να μεταφερθώ από Forthnet LLU ADSL 24mbps (μόνο ADSL, τηλέφωνο από ΟΤΕ) σε άλλο πάροχο ADSL.

Τα στατιστικά της γραμμής μου ακολουθούν, δεν είναι τόσο θέμα ταχύτητας γραμμής αλλά ping και jitter που μου δημιουργεί θέματα, και ιδίως βραδυνές ώρες. Αν υπάρχει και κάποια πρόταση για άλλο πάροχο, καλοδεχούμενη, προς τον ΟΤΕ κλίνω.

Downstream Upstream
Line Rate 12145 Kbps 1021 Kbps
Attainable Line Rate 14944 Kbps 1119 Kbps
Noise Margin 8.6 dB 8.0 dB Line
Attenuation 33.5 dB 19.1 dB
Output Power 13.3 dBm 18.7 dBm
Ευχαριστώ

ΟΤΕ σε 3-4 ημέρες και δεν θα μείνεις καθόλου χωρίς adsl. Πρέπει όμως να περάσεις από Oteshop και να υπογράψεις αίτηση ή να πάρεις το 134 να στην στείλουν και να την γυρίσεις με fax.

Σε όλους τους υπόλοιπους από κάτι μέχρι πολύ παραπάνω αλλά και πάλι κανονικά δεν θα μείνεις καθόλου χωρίς adsl. Αν πας On θα πρέπει να φύγεις από πάγιο ΟΤΕ.

schwazbier
15-01-09, 12:46
if you wanna change the ISP, instead of OTE ,to Forthnet, i suggest you to go any forthnet shop which is near your area, and make the application, it should be faster, and under my experience, it takes about 1 month, more or less to change the ISP.
the only reason i chose Forthnet, just because the price. Frequently i have to see, its speed not so good and unstable,probably due to the technical improving-work.

athina_livadi
15-01-09, 15:03
Κι εγώ ΟΤΕ θα πάω!

saint240881
15-01-09, 16:26
άτακτος φυγή O-o

Vitruvian78
18-01-09, 19:43
Κι εμένα χάλια η σύνδεση στο ιντερνετ, σέρνεται ασχημα και έχουν πέσει στον πάτο οι ταχύτητές μου. Μόνο η τηλεφωνία είναι καλή. Κι εγώ σκέφτομαι για επιστροφή στον ΟΤΕ.

asmar
18-01-09, 21:11
Με τον ΟΤΕ σε 2-3 μέρες θα έχεις μεταφερθεί με μια δυο αποσυνδέσεις, τίποτα παραπάνω.

riotshield
20-01-09, 01:01
και η τηλεφωνια δεν ειναι η καλυτερη εδω που τα λεμε

haris_led
20-01-09, 02:23
δυστυχώς ότι πληρώνεις παίρνεις:hmm:

kostasneon
20-01-09, 10:14
Να ρωτήσω κάτι...λέω να κάνω αίτηση διακοπής και χωρίς να πληρώσω το penalty των 70euros επειδή οι υπηρεσίες που μου προσφέρουν δεν είναι οι προβλεπόμενες...τεσπα θα ήθελα να ρωτήσω πόσο καιρό κάνει η Forthnet για μία απλή διακοπή? γιατί δεν θέλω να μείνω 2 μήνες χωρίς internet.

kefalari
20-01-09, 11:09
Να ρωτήσω κάτι...λέω να κάνω αίτηση διακοπής και χωρίς να πληρώσω το penalty των 70euros επειδή οι υπηρεσίες που μου προσφέρουν δεν είναι οι προβλεπόμενες...τεσπα θα ήθελα να ρωτήσω πόσο καιρό κάνει η Forthnet για μία απλή διακοπή? γιατί δεν θέλω να μείνω 2 μήνες χωρίς internet.

Θα Μπλέξεις!

DSLaManiaC
20-01-09, 11:13
Να ρωτήσω κάτι...λέω να κάνω αίτηση διακοπής και χωρίς να πληρώσω το penalty των 70euros επειδή οι υπηρεσίες που μου προσφέρουν δεν είναι οι προβλεπόμενες...τεσπα θα ήθελα να ρωτήσω πόσο καιρό κάνει η Forthnet για μία απλή διακοπή? γιατί δεν θέλω να μείνω 2 μήνες χωρίς internet.

Αν δε θέλεις να μήνεις χωρίς νετ θα κάνεις αίτηση στο νεο πάροχο απευθείας, για μετάβαση. Χωρίς διακοπή στη forthnet.

@ ADSLgr.com All rights reserved.