PDA

Επιστροφή στο Forum : Μέγιστη ταχύτητα 2Mbps λόγω αποσυνδέσεων;



musiclover
15-01-09, 19:08
Πριν από ενάμισυ χρόνο αγόρασα την πρωτοεμφανιζόμενη τότε CONX 8MB γεγονός που σήμαινε ότι έπρεπε να την κρατήσω υποχρεωτικά για 6 μήνες. γύρω στο 5άμηνο άρχισα να έχω συνεχή προβλήματα αποσύνδεσης. μετα το 6μηνο και επειδή η κατάσταση έγινε αφόρητη μου είπαν από τον Οτε ότι έπρεπε να την υποβαθμίσουμε στα 4μβΤ. ΌΜΩΣ σε λίγο και πάλι τα ίδια προβλήματα αποσύνδεσης. σημειωτέον ότι η απόσταση από τον κόμβο είναι μόλισ 2,9 χλμ. Η καλυτερη λύση όπως μου είπε και πάλι το helpdesc του ΟΤΕ είνια να κλειδώσς στα 2MBt Kai να περιμενω το 2013 οταν θα μπουν οι οπτικες ινες!!! ΑΝ θελήσω να παω στη FORTHNET DOUBLE PLAY 24MBt ξέρει κανεις αν θα έχω τα ιδια προβλήματα αποσύνδεσης, δεδομένου οτι αυτα τα παρογράμματα δε γινεται να κλειδωσουν τη ταχύτητα? Σε τοπικό κατάστημα της Forthnet ο υπάλληλος δεν ήξερε να μου πει! ΕΊΝΑΙ θέμα δουλειας και θα ήθελα να έχω όσο μεγαλύτερη ταχυτητα γινεται!

ariadgr
15-01-09, 19:31
Πριν από ενάμισυ χρόνο αγόρασα την πρωτοεμφανιζόμενη τότε CONX 8MB γεγονός που σήμαινε ότι έπρεπε να την κρατήσω υποχρεωτικά για 6 μήνες. γύρω στο 5άμηνο άρχισα να έχω συνεχή προβλήματα αποσύνδεσης. μετα το 6μηνο και επειδή η κατάσταση έγινε αφόρητη μου είπαν από τον Οτε ότι έπρεπε να την υποβαθμίσουμε στα 4μβΤ. ΌΜΩΣ σε λίγο και πάλι τα ίδια προβλήματα αποσύνδεσης. σημειωτέον ότι η απόσταση από τον κόμβο είναι μόλισ 2,9 χλμ. Η καλυτερη λύση όπως μου είπε και πάλι το helpdesc του ΟΤΕ είνια να κλειδώσς στα 2MBt Kai να περιμενω το 2013 οταν θα μπουν οι οπτικες ινες!!!

Στατιστικά συγχρονισμού από το router σου δωσε μας (attenuation, SNR margin, ταχύτητα συγχρονισμού)

Και ποιό router έχεις.


ΑΝ θελήσω να παω στη FORTHNET DOUBLE PLAY 24MBt ξέρει κανεις αν θα έχω τα ιδια προβλήματα αποσύνδεσης, δεδομένου οτι αυτα τα παρογράμματα δε γινεται να κλειδωσουν τη ταχύτητα? Σε τοπικό κατάστημα της Forthnet ο υπάλληλος δεν ήξερε να μου πει!

Το ίδιο θα είναι
Δεν εξαρτάται από τον πάροχο αλλά από το καλώδιο που έρχεται στο σπίτι σου

manoulamou
15-01-09, 19:53
Για περισσοτερες τεχνικες λεπτομερειες, στατιστικα γραμμης κλπ ριξτε μια ματια στα links εδω:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2337575&postcount=546
Μην βασιζεστε στο τι λενε οι υπαλληλοι, πιο πολλες και αξιοπιστες απαντησεις
θα βρειτε στο forum!
:oneup:

musiclover
15-01-09, 20:41
ADSL Firmware Version : FwVer:3.10.5.3_TC3085 HwVer:T14.F7_3.0
Line State : Showtime
Modulation : ADSL2 PLUS
Annex Mode : ANNEX_B

--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

Downstream Upstream
SNR Margin : 6.7 20.5 db
Line Attenuation : 41.0 22.5 db
Data Rate : 4095 253 kbps

ariadgr
15-01-09, 20:53
Modulation : ADSL2 PLUS
Annex Mode : ANNEX_B
Downstream Upstream
SNR Margin : 6.7 20.5 db
Line Attenuation : 41.0 22.5 db
Data Rate : 4095 253 kbps

Ποιό router έχεις;

Η γραμμή σου έχει υπερβολικό θόρυβο.

Με attenuation 41 η μέγιστη θεωρητική ταχήτητα (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php) που θα μπορούσες να έχεις είναι 9Mbps και εσύ με το ζόρι έχεις 4.

Τα παρακάτω μου έρχονται στο μυαλό (με σειρά προτεραιότητας):

1) Δηλώνεις βλάβη στο 121 ζητώντας να γίνει μέτρηση στον κατανεμητή και αν τα στατιστικά είναι ίδια και εκεί, να σου αλλάξουν το καλώδιο από το ΚΑΦΑΟ μέχρι τον κατανεμητή (χρησιμοποιώντας κάποιο άλλο διαθέσιμο ζευγάρι στον κατανεμητή της πολυκατοικίας)

2) Δοκιμάζεις με άλλο router κατά προτίμηση Speedtouch

3) Γυρνάς τη γραμμή σε PSTN (η DSL συμπεριφέρεται καλύτερα σε PSTN σε κακές γραμμές)

musiclover
15-01-09, 21:54
1) Το 121 μου ειπε να αλλαξω το router που είχα (speedtouch) και να παρω ενα λευκο ενσυρματο Baudtec οπως και εκανα! Επίσης μου ειπαν ότι δεν ειναι δικη τους αρμοδιότητα και κανενός αλλου να αλλάξει οποιαδηποτε καλωδιωση.
2) Με το νεο router συμπεριφερεται άψογα στα 2 αλλα στα 4 αποσυνδέεται και επανασυνδέεται αμεσως. Με το προηγουμενο απλα δεν υπηρχε αυτοματη επανασυνδεση.
3) Οσο για την PSTN kai παλι ο ΟΤΕ μου ειπε οτι δε προκειται να αλλαξει τιποτα!
4) Να ρωτησω αν μπορει να το κανει αυτο (1) ενας εξωτερικος ηλεκτρολογος?

ariadgr
15-01-09, 22:01
1) Το 121 μου ειπε να αλλαξω το router που είχα (speedtouch) και να παρω ενα λευκο ενσυρματο Baudtec οπως και εκανα!

Το speedtouch που είχες υποστήριζε adsl2+? Ποιό μοντέλο ήταν / πότε το είχες πάρει;
Μπορείς να το βάλεις για λίγο στη γραμμή και να μας δώσεις στατιστικά συγρονισμού από το Speedtouch?


Επίσης μου ειπαν ότι δεν ειναι δικη τους αρμοδιότητα και κανενός αλλου να αλλάξει οποιαδηποτε καλωδιωση.

Ανοησίες σου είπαν


3) Οσο για την PSTN kai παλι ο ΟΤΕ μου ειπε οτι δε προκειται να αλλαξει τιποτα!

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1536352


4) Να ρωτησω αν μπορει να το κανει αυτο (1) ενας εξωτερικος ηλεκτρολογος?

Μονο ο ΟΤΕ μπορεί να σου αλλάξει το ζευγάρι από το ΚΑΦΑΟ στον κατανεμητή.

hel
15-01-09, 22:08
Kαι διάγραμμα από το dmt tool .

manoulamou
16-01-09, 20:28
DMT Tool: Πώς να το αξιοποιήσετε στο έπακρο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=187511)

musiclover
16-01-09, 21:21
δηλαδη;

ariadgr
16-01-09, 21:25
δηλαδη;

Αυτό που γράφει η manoulamou παραπάνω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.