PDA

Επιστροφή στο Forum : ψυξη



billakos1987
15-01-09, 21:09
παιδια καλησπερα εχω ενα laptop και θελω να μου πειτε αν αυτες οι βασεις με το ανεμιστηρακι κανουν δουλεια ?????

eski
15-01-09, 21:40
ναι κανουν αλλα πιανουν χωρο και Usb port (τραβανε πολυ ρευμα)

fritz40
15-01-09, 22:12
παιδια καλησπερα εχω ενα laptop και θελω να μου πειτε αν αυτες οι βασεις με το ανεμιστηρακι κανουν δουλεια ?????

Εξαρτάται απο την βάση που θα αγοράσεις . Κοστίζουν από 15 ευρώ έως και 60 ευρώ
Οπότε ισχύει πάντα το ρητό : ότι πληρώνεις παίρνεις .Οι μειώσεις στις θερμοκρασίες ξεκινούν απο 3-4 βαθμούς και μπορούν να φτάσουν και στους 10 - 12 βαθμούς κάτω .
Το μυστικό όμως είναι να πάρεις όχι την ακριβότερη βάση αλλά αυτή στην οποία υπάρχει αντιστοιχία της θέσεις των ανεμιστήρων και των εισόδων κάτω απο το Laptop.
Τοτε μόνο υπάρχει θεαματική βελτίωση .

Chris

crypter
15-01-09, 22:19
Για μειωση στην θερμοκρασια μπορεις να δοκιμασεις και αυτα http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=194487 ειναι ιδιαιτερα αποτελεσματικα. Στον δικο μου φορητο ειδα πτωση 8-10 βαθμων :)

Mouse Potato
15-01-09, 22:22
+1 στο undervolting

billakos1987
15-01-09, 22:35
ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΕΧΘΡΟΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ Ο ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ ΚΑΙ UNDERVOLTING ΕΙΝΑΙ Ο ΤΕΛΕΙΟΣ ΣΩΣΤΑ?????

crypter
15-01-09, 22:38
Πιθανοτατα, αλλα πριν ξοδεψεις λεφτα δοκιμασε σκετα με το undervolting να δεις πως τα παει και αν χρειαζεται και αλλο παιρνεις και μια βαση.

fritz40
15-01-09, 22:58
ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΕΧΘΡΟΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ Ο ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ ΚΑΙ UNDERVOLTING ΕΙΝΑΙ Ο ΤΕΛΕΙΟΣ ΣΩΣΤΑ?????

Σωστά . Η cpu μου δουλεύει σχεδόν πάντα σε θερμοκρασία δωματίου έχοντας κάνει τον συνδυασμό . Δέν το ανέφερα για να μην σε βάλω σε διαβάσματα και δοκιμές αλλά όντος αυτός είναι ο τέλειος συνδυασμός

billakos1987
16-01-09, 21:52
δεν σου κρυβω οτι με επεισεσ πηγα να κανω την διαδικασια αλλα δεν μου αναγνωριζε το προγραμμα τον επεξεργαστη μου λεσ να συνεχισω παρ ολα αυτα????

efstratios1982
17-05-09, 12:54
Καλησπέρα και από εμένα.Πριν προχωρήσω σε undervolting γιατί το ψιλοφοβάμαι σκέφτηκα να πάρω βάση ψύξης για το φορητό μου.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806649

Σκέφτηκα την παραπάνω η οποία ναι μεν έχει το φορητό υπό γωνία (άρα καλύτερη ψύξη) αλλά από την άλλη δεν έχει ανεμιστηράκια (άρα δεν θα επιβαρύνει το φορητό με περισσότερη σκόνη.) Ποια η γνώμη σας πάνω σε αυτό το θέμα.Τι προτείνετε εσεις?

crypter
17-05-09, 13:03
Καλησπέρα και από εμένα.Πριν προχωρήσω σε undervolting γιατί το ψιλοφοβάμαι σκέφτηκα να πάρω βάση ψύξης για το φορητό μου.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806649

Σκέφτηκα την παραπάνω η οποία ναι μεν έχει το φορητό υπό γωνία (άρα καλύτερη ψύξη) αλλά από την άλλη δεν έχει ανεμιστηράκια (άρα δεν θα επιβαρύνει το φορητό με περισσότερη σκόνη.) Ποια η γνώμη σας πάνω σε αυτό το θέμα.Τι προτείνετε εσεις?
Δεν εχει νοημα να πληρωσεις για να κρατας τον φορητο σε γωνια. Αν ειναι απλα βαλε ενα μολυβι η μια γομα απο κατω στο πισω μερος για να ειναι κεκλιμμενο και να παιρνει ανετα αερα απο κατω. Αλλα καλυτερα να πας σε undervolting πρωτα που δεν ειναι και τιποτα και επειτα αν δεν δεις διαφορα σε θερμοκρασιες πας και σε κανονικη βαση με ανεμιστηρα.

BigBlack
17-05-09, 13:06
Καλησπέρα και από εμένα.Πριν προχωρήσω σε undervolting γιατί το ψιλοφοβάμαι σκέφτηκα να πάρω βάση ψύξης για το φορητό μου.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806649

Σκέφτηκα την παραπάνω η οποία ναι μεν έχει το φορητό υπό γωνία (άρα καλύτερη ψύξη) αλλά από την άλλη δεν έχει ανεμιστηράκια (άρα δεν θα επιβαρύνει το φορητό με περισσότερη σκόνη.) Ποια η γνώμη σας πάνω σε αυτό το θέμα.Τι προτείνετε εσεις?

Παρ'όλο που αναφέρεται σαν βάση ψύξης, αυτό το προιόν είναι απλή βάση στήριξης του λάπτοπ για χρήση σε γραφείο, καμία δυνατότητα ψύξης δεν προσφέρει. Undervolting rulez!

gtklocker
17-05-09, 13:33
Να αναφέρω:

Σε ένα HP Vivienne Tam, το οποίο έχει μόνο έναν ανεμιστήρα και μόνο ψυκτρα στη CPU:

Intel Atom N2170

Ρίχνω μια σκάλα 70C -> 68C.

Δευτερη σκάλα 68C -> 65C.

Τρίτη σκάλα 65C -> 61C

Τεταρτη σκαλα 61C -> 56C

Και μετά από τόσες σκάλες που κατέβασα και έφτασα στο 0.899 56C -> 51C -> 47C -> 41C -> 35C -> 31C.

Και είμαστε παντού.

:p:p:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.