PDA

Επιστροφή στο Forum : Αιγάλεω και Forthnet, εντυπώσεις;



Billy Drum
15-01-09, 21:24
Κατ' αρχήν ζητώ συγνώμη αν το θέμα είναι περιττό,αλλά επειδή φαντάζομαι να υπάρχουν και άλλοι στη θέση μου που σκέφτονται αλλάγη πάροχου,με βάση τις καινούργιες προσφορές που περιλαμβάνουν σταθερή και ADSL,θα ήθελα την γνώμη όσων είναι ήδη πελάτες της forthnet στην περιοχή.
Μπήκα λοιπόν σε περιέργεια να ρωτήσω,μετά από μια συζήτηση με δύο παιδιά που μένουν σε μικρή απόσταση από έμενα (μένω κοντά στην έξοδο του μετρό επί της Παπαναστασίου και του εξουσιοδοτημένου καταστήματος της forthnet).Έμεινα έκπληκτος ,οταν και οι δύο μου είπαν πως κλεδώνουν στα 24,χρησιμοποιώντας τους router που δίνει ο βασικός εξοπλισμός.
Να σημειώσω πως εγώ έχω conn-x στα 24,που κλειδωνει στα 10-11 και κατεβάζω συνήθως στα 500-600 από rapidshare ,ενώ πέφτει και στα 100-200 kbps σχεδόν συνέχεια!Για την ιστορία το DSLAM μου είναι στην Αγία Βαρβάρα.Παρακαλώ πείτε μου αν αξίζει να τολμήσω να αλλάξω ,δεδομένου ότι τα 29.90 είναι πολλά για τέτοια παροχή.

:respekt::worthy::worthy::worthy:

leros2004
16-01-09, 00:36
πρόβλημα με ΟΤΕ και θέλεις και εναλλακτικό ? Απαπαπα
Κάπως μπερδεμένα μας τα λες, τι ισχύει περισσότερο το 500-600 ή το 100-200....

athina_livadi
16-01-09, 14:44
Μείνε εκεί που είσαι...

athletic
17-01-09, 00:07
Παιδια καλησπερα.Μενω Αιγαλεω,διπλα στο Μπαρουταδικο,ποιο πανω στα 200μ.ειναι τα ΤΕΙ.Εχω την ΟΤΕΝΕΤ.Τι να κανω?Μηπως ηρθε η ωρα να αλλαξω παροχο? Προς πλευρα FORTHNET,λεω...Εχω 4096/256.Περιμενω γνωμες...Ευχαριστω.

Billy Drum
17-01-09, 16:13
πρόβλημα με ΟΤΕ και θέλεις και εναλλακτικό ? Απαπαπα
Κάπως μπερδεμένα μας τα λες, τι ισχύει περισσότερο το 500-600 ή το 100-200....

Τι σημασία έχει φίλε μου αν είναι 500 ή 200;Το θέμα είναι ότι πληρώνω για 24 και ενώ το ρούτερ μου δίνει 11 mbps ,εξακολουθώ να πιάνω απαράδεκτες ταχύτητες,γιατί μη μου πεις ότι και τα 500 είναι αρκετά!

theopan
17-01-09, 21:56
Τι σημασία έχει φίλε μου αν είναι 500 ή 200;Το θέμα είναι ότι πληρώνω για 24 και ενώ το ρούτερ μου δίνει 11 mbps ,εξακολουθώ να πιάνω απαράδεκτες ταχύτητες,γιατί μη μου πεις ότι και τα 500 είναι αρκετά!

Έχεi σημασία αυτό που σε ρωτάει. Αν είναι 100 ΚΒ/sec ίσως και να υπάρχει πρόβλημα. Αν είναι 400-500 ΚΒ/sec το κατέβασμα σου από free rapidshare (και άρα και χωρίς download manager αναγκαστικά) δεν υφίσταται πρόβλημα. Κατά πάσα πιθανότητα έχεις κι εσύ λανθασμένες προσδοκίες. Έως 24Mbps δε σημαίνει "κατεβάζω από παντού και πάντα με 2ΜΒ/sec" ούτε ότι ανοίγουν οι σελίδες στο σερφάρισμα στο 1/12 του χρόνου μιας 2Mbps (ειδικά στο τελευταίο σχεδόν πάντα μια 2άρα είναι καλύτερη εκ των πραγμάτων και εκ της θεωρίας).

leros2004
17-01-09, 22:32
Κανείς τους δεν μιλάει για 24 όλοι δίνουν έως 24...............
Αν θες να κόψεις έξοδα κάνε υποβάθμιση (8 νομίζω είναι το αμέσως μικρότερο του ΟΤΕ) έτσι κι' αλλιώς 10-11 συγχρονίζεις.
Και εγώ με forth συγχρονίζω συνήθως 7-9 αλλά η συμπεριφορά της είναι 1-2 το 95% της ημέρας

hel
18-01-09, 10:30
Παιδια καλησπερα.Μενω Αιγαλεω,διπλα στο Μπαρουταδικο,ποιο πανω στα 200μ.ειναι τα ΤΕΙ.Εχω την ΟΤΕΝΕΤ.Τι να κανω?Μηπως ηρθε η ωρα να αλλαξω παροχο? Προς πλευρα FORTHNET,λεω...Εχω 4096/256.Περιμενω γνωμες...Ευχαριστω.

Αν δεν θέλεις καλά ping έλα. Γιατί στο profile σου λες ΟΝ ?
Στοιχεία γραμμής;

Billy Drum
18-01-09, 19:38
Έχεi σημασία αυτό που σε ρωτάει. Αν είναι 100 ΚΒ/sec ίσως και να υπάρχει πρόβλημα. Αν είναι 400-500 ΚΒ/sec το κατέβασμα σου από free rapidshare (και άρα και χωρίς download manager αναγκαστικά) δεν υφίσταται πρόβλημα. Κατά πάσα πιθανότητα έχεις κι εσύ λανθασμένες προσδοκίες. Έως 24Mbps δε σημαίνει "κατεβάζω από παντού και πάντα με 2ΜΒ/sec" ούτε ότι ανοίγουν οι σελίδες στο σερφάρισμα στο 1/12 του χρόνου μιας 2Mbps (ειδικά στο τελευταίο σχεδόν πάντα μια 2άρα είναι καλύτερη εκ των πραγμάτων και εκ της θεωρίας).

Η αλήθεια είναι ότι είμαι αρκετά ρεαλιστής και δεν περιμένω τα 24 Mbps απο καμία εταιρεία στο Ελλαδιστάν!!!Απλά περιμένω τουλάχιστον τα αναμενόμενα 10-11 ,που μου εμφανίζει το κατά τ' άλλα μάλλον αισχρό ρούτερ PHILIPS CGA 3600N.Να αναφέρω επείσης ο΄τι είμαι premium user στο rapidshare kai μάλιστα τη συγκεκριμένη αυτή στιγμή,κατεβάζω χωρίς κάποιο manager(συνήθως χρησιμοποιώ το rapget),ένα αρχείο
των 100 mb με ταχύτητα 83,5 kb/sec !!!Αν και αυτό είναι φυσιολογικό τότε τι να λέμε;Πάντως τείνω μάλλον να αλλάξω προς forthnet ,οπότε όταν αλλάξω θα σας πω αν ηταν μια έξυπνη κίνηση ή η απόλυτη μ@%&*!α.:)

athletic
18-01-09, 21:47
Αν δεν θέλεις καλά ping έλα. Γιατί στο profile σου λες ΟΝ ?
Στοιχεία γραμμής;

Κατα λαθος ειχε μπει, ΟΝ. Επισης δεν ξερω & το DSLAM αν ειναι το σωστο.Γιατι με παει στο ΟΤΕ Ιλισσος,ενω μενω Αιγαλεω?Τι εννοεις οταν λες καλα ping?

hel
19-01-09, 10:49
Είναι προβληματικά τα Ping σε Forthnet στο εξωτερικό και στην Ελλάδα τις περισσότερες ώρες.

Billy Drum
11-02-09, 20:55
Όπως υποσχέθηκα,επιστρέφω να σας πω τις εντυπώσεις μου.Ενεργοποιήθηκε λοιπόν σήμερα,μετά από 21 μέρες το ADSL πακέτο μου και έχωντας το THOMSON TG585v7 ,βλέπω upstream 1021 και downstream 11984,καμία σχέση δηλαδή με τα 24 που μου είχαν πει κάποιοι γνωστοί ότι πιάνουν στην περιοχή μου.Τα στατιστικά λίγο πολύ είναι ίδια με το conn-x που είχα,αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι ότι κατεβάζωντας από rapidshare ,έχω ξανά πρόβλημα και μου δίνει περίπου 60 kbps ενώ είμαι premium user.Το firmware είναι το 7.4.2.7 και λέω μήπως φταίει αυτό.Πάντως στο web browsing δεν έχω πρόβλημα ταχύτητας.Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για το τί μπορεί να φταίει;:worthy:

Ashdalande
11-02-09, 21:52
Ριξε μια ματια στα forum της Fothnet για τα προβληματα της και το τι συμβαινει εδω και 2-3 μηνες (και ειδικοτερα τις τελευταιες εβδομαδες).
Καλα ξεμπερδεματα και ελπιζω να στρωσουν τα πραγματα για σενα :)

Billy Drum
11-02-09, 22:31
Ριξε μια ματια στα forum της Fothnet για τα προβληματα της και το τι συμβαινει εδω και 2-3 μηνες (και ειδικοτερα τις τελευταιες εβδομαδες).
Καλα ξεμπερδεματα και ελπιζω να στρωσουν τα πραγματα για σενα :)

Η αλήθεια είναι ότι γνώριζα τα περι μη αξιοπιστείας,οπότε είναι συνειδητή η απόφαση μου να ρισκάρω με την forthnet,αφού και με τον ΟΤΕ ήμουν απογοητευμένος και πλήρωνα και 10 ευρώ παραπάνω.Αυτό που με εκπλήσει όμως είναι αυτή η ταχύτητα στο download ενώ αλλάζω τις σελίδες "σφεντόνα"!Αλήθεια μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ,γιατί όταν προσπαθώ να περάσω το firmware 7.4.3.2 που βρήκα μέσα στο forum,μου εμφανίζει το μήνυμα πως το menu.xml δεν μπορεί να βρεθεί;

29gk
11-02-09, 23:31
Παντως εχω αμφιβολιες για το αν θα πιασεις καλυτερες ταχυτητες μιας και πεφτεις στο dslam Αγ. Βαρβαρας και οχι στο του Αιγαλεω. Καθαρα λογω αποστασης. Αν βοηθαει, εγω ειμαι στο υψος του γηπεδου, στο ιδιο dslam και κλειδωνω +14000/1020, σταθεροτατα και με καλες πραγματικες ταχυτητες στο utorrent.

Aπο online παιχνιδια και pings δυστηχως δεν μπορω να βοηθησω.

hel
12-02-09, 09:00
Όπως υποσχέθηκα,επιστρέφω να σας πω τις εντυπώσεις μου.Ενεργοποιήθηκε λοιπόν σήμερα,μετά από 21 μέρες το ADSL πακέτο μου και έχωντας το THOMSON TG585v7 ,βλέπω upstream 1021 και downstream 11984,καμία σχέση δηλαδή με τα 24 που μου είχαν πει κάποιοι γνωστοί ότι πιάνουν στην περιοχή μου.Τα στατιστικά λίγο πολύ είναι ίδια με το conn-x που είχα,αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι ότι κατεβάζωντας από rapidshare ,έχω ξανά πρόβλημα και μου δίνει περίπου 60 kbps ενώ είμαι premium user.Το firmware είναι το 7.4.2.7 και λέω μήπως φταίει αυτό.Πάντως στο web browsing δεν έχω πρόβλημα ταχύτητας.Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για το τί μπορεί να φταίει;:worthy:

Με attentuation 30 dB , η ταχύτητά σου είναι απόλυτα φυσιολογική.
Δοκίμασε να κατεβάσεις από ftp να μας πεις τη μέγιστη ταχύτητά σου.

Billy Drum
12-02-09, 19:33
Με attentuation 30 dB , η ταχύτητά σου είναι απόλυτα φυσιολογική.
Δοκίμασε να κατεβάσεις από ftp να μας πεις τη μέγιστη ταχύτητά σου.

Δοκίμασα από το ftp της forthnet και κατεβάζει με 280 kbps!!! και απο της nvidia με 150 kbps!!!!!!!Δεν μπορεί ρε παιδιά κάτι συμβαίνει,εδω πέρα.

hel
13-02-09, 00:31
Όλες τις ώρες υπάρχει το πρόβλημα;
Έχεις κλειστά antivirus , firewall μήπως επηρεάζουν;

Billy Drum
15-02-09, 20:43
Όλες τις ώρες υπάρχει το πρόβλημα;
Έχεις κλειστά antivirus , firewall μήπως επηρεάζουν;

Φίλε HEL,δοκίμασα λίγο περισσότερο το Σ/Κ και θα έλεγα ότι μάλλον είναι γενικό το φαινόμενο.Υπήρχαν στιγμές που κατέβασα με 200 ,ακόμη και με 700 kbp/s ,αλλά αυτή ήταν η εξαίρεση.Τα 30 με 50 kbp's είναι η μέση ταχύτητα.Όσο για το firewall χρησιμοποιώ το ESET SMART SECURITY και η αλήθεια είναι ότι ακόμη και αν επηρεάζει δεν νομίζω ότι είναι ασφαλες να το απενεργοποιήσω ,έστω και για δοκιμή.Άσε που αν έφταιγε αυτό θα είχα αυτό το πρόβλημα και με το conn-x,γιατί το χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο.:respekt:

@ ADSLgr.com All rights reserved.