PDA

Επιστροφή στο Forum : netfaster iad μονο ως router-πως?



xrokos
15-01-09, 22:47
Έχω άλλο μοντεμ/ρουτερ το οποίο ταιριάζει στη γραμμή μου και θέλω να χρησιμοποιήσω το netfaster μόνο για routing (να εκμεταλλευτώ και το wireless του). Πώς γίνεται αυτό παίδες;

SiliconManC
16-01-09, 10:58
δεν νομίζω οτι μπορεί να γίνει αυτό που ψάχνεις καθώς το netfaster είναι modem/router και δεν σχεδιάστηκε για να δουλεύει μόνο ως router με διαφορετικό modem. Από την άλλη στο firmware του μέχρι στιγμής εγώ τουλάχιστον δεν έχω βρει κάποια σχετική επιλογή. Ίσως με ένα custom firmware να γινόταν αλλά εάν δεις σε άλλο topic τα παιδιά εδώ προσπάθησαν να ρίξουν firmware από την μαμά smc και δεν τα κατάφεραν, δυστυχώς.

Τέλος, εάν θέλεις τόσο πολύ να το κάνεις έτσι, θα πρέπει να αγοράσεις ένα ξεχωριστό router από τα πολλά που κυκλοφορούν στην αγορά. Εγώ τουλάχιστον έτσι το έχω κάνει.
Βέβαια, εάν επιλέξεις αυτό το μονοπάτι, να προσέξεις, το router να έχει 32mb ram, >200MHz arm επεξεργαστή και gigabit switch (όχι βέβαια ότι το 100αρι δεν θα σου κάνει) .

xrokos
16-01-09, 23:01
Μου φαίνεται ηλίθιο να μη γίνεται, π.χ. το Fritz Box Fon το Wireless μπορούσα να το χρησιμοποιήσω ως router μόνο.

skontos
31-01-09, 04:24
Σύνδεσε το net faster στο παλίο σου router/modem

1 δώστου ip απο το Range του παλιού router και απενεργοποίησε το DHCP
2 ενεργοποίησε το WIFI toy netfaster
3 πρόσθεσε στο PC sou Gateway την νέα ip του netfaster
4 Στη επιλογή ROUTE απο to netfaster προσθεσε staticroute 0.0.0.0 0.0.0.0 kai gateway τη διευθυνση του παλιού σου router

Ολα θα πάνε καλα

@ ADSLgr.com All rights reserved.