PDA

Επιστροφή στο Forum : chkdsk σε windows vista ή επαναφορα συστηματος



teodgeor
16-01-09, 12:07
Εχω ενα Laptop hp καινουργιο ενος μηνος δεν ξερω τι εγινε αλλα μετα απο ενα αποτομο shutdown ή καποια εγκατασταση προγραμματος μου κολαει στην επιφανεια εργασιας και δεν παιρνει και καποιες ρυθμισεις που του δινω. Προσπαθησα να κανω επαναφορα συστηματος αλλα δεν κανει , μου λεει οτι υπαρχει καποιο προβλημα στον δισκο και μου βγαζει το κουτακι για να κανει ελεγχο και αποκατασταση σφαλματων, το οποιο δεν γινεται και οτι θα γινει στην επανεκινηση των vista.Του κανω επανεκινηση αλλα τιποτα δεν κανει ελεγχο σφαλματων. Επειδη πρωτη φορα δουλευω τα vista, στα xp που εχω στο αλλο pc οταν ειχα καποια στιγμη προβλημα εβαζα το cd των xp και εκανα αυτο:
repair , chkdsk /p /r αν θυμαμαι καλα και 2,3 φορες τον ειχα σωσει απο format. Αυτο γινεται στα Vista ή τι αλλο μπορω να κανω.Ευχαριστω

G.F.D
16-01-09, 19:29
Μπορείς να ανοίξεις cmd(σαν admin)και να πατήσεις sfc/scannow.Αφου τελειώσει μπορείς να το ξαναπροσπαθήσεις μήπως και....

teodgeor
16-01-09, 20:01
Μπορείς να ανοίξεις cmd(σαν admin)και να πατήσεις sfc/scannow.Αφου τελειώσει μπορείς να το ξαναπροσπαθήσεις μήπως και....

Τι εννοεις να ανοιξω cmd? Που το κανω αυτο??

ring0
16-01-09, 22:06
πασ στο run(εκτελεση) kai γραφεις cmd και πατας enter....;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.