PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσφορά HOL.... Netrout2....και μερικές απορίες



Green Dragon
01-12-05, 01:34
Γειά χαρά σε όλους!

Από σήμερα έχω adsl σύνδεση και είμαι πολύ χαρούμενος. Πήρα την προσφορά της HOL ( 6+6 στα 384 )......όλα έγιναν πολύ γρήγορα - όπως ακριβώς μου είχαν πει και η σύνδεση μου δουλεύει ρολόι.
Στίς 23/11 έκανα την αίτηση στη HOL ηλεκτρονικά.......στίς 29/11 παρέλαβα τον εξοπλσμό και ενεργοποιήθηκε η γραμμή........4 εργάσιμες μέρες μόνο.
Τα παιδιά της τεχνικής υποστήριξης της HOL ήταν πολύ εξυπηρετικά και με βοήθησαν πολύ στην εγκατάσταση. Το λέω αυτό γιατί νομίζω ότι αξίζει ένα ευχαριστώ σε αυτά τα παιδιά όταν φαίρονται έτσι.

Θα ήθελα τέλος νά γράψω μερικές απορίες και άν κάποιος γνωρίζει τον παρακαλώ να με βοηθήσει:

α) Πού μπορώ να βρώ τους πιό πρόσφατους drivers για το Netrout 2;
β) Στο taskbar δεν εμφανίζεται κανένα εικονίδιο ότι είμαι συνδεδεμένος. Έτσι είναι και σε σας;
γ) Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα μέσα από το οποίο θα μπορώ να παρακολουθώ τη ποιότητα και τη ταχύτητα της συνδεσής μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων........

nnn
01-12-05, 01:49
Το Netroute είναι router και το μόνο που θα βλέπεις είναι οι 2 υπολογιστές που αναβοσβήνουν(τοπική σύνδεση δικτύου).

Νεώτερo firmware δεν νομίζω να υπάρχει και μην ξεχνάς ό,τι είναι με χρησιδάνειο όταν τελειώσει το συμβόλαιο/κόψεις τη γραμμή το επιστρέφεις.

Ίσως η Hol σε διαφωτίσει για το θέμα firmware/drivers.

Στατιστικά και ταχύτητα συγχρονισμού γραμμής έχει στο web interface του,δες το manual.


Μάλλον θα πρέπει να μεταφερθεί στο thread της Hol.

eyd_perissos
01-12-05, 09:15
Γειά χαρά σε όλους!

Από σήμερα έχω adsl σύνδεση και είμαι πολύ χαρούμενος. Πήρα την προσφορά της HOL ( 6+6 στα 384 )......όλα έγιναν πολύ γρήγορα - όπως ακριβώς μου είχαν πει και η σύνδεση μου δουλεύει ρολόι.
Στίς 23/11 έκανα την αίτηση στη HOL ηλεκτρονικά.......στίς 29/11 παρέλαβα τον εξοπλσμό και ενεργοποιήθηκε η γραμμή........4 εργάσιμες μέρες μόνο.
Τα παιδιά της τεχνικής υποστήριξης της HOL ήταν πολύ εξυπηρετικά και με βοήθησαν πολύ στην εγκατάσταση. Το λέω αυτό γιατί νομίζω ότι αξίζει ένα ευχαριστώ σε αυτά τα παιδιά όταν φαίρονται έτσι.

Θα ήθελα τέλος νά γράψω μερικές απορίες και άν κάποιος γνωρίζει τον παρακαλώ να με βοηθήσει:

α) Πού μπορώ να βρώ τους πιό πρόσφατους drivers για το Netrout 2;
β) Στο taskbar δεν εμφανίζεται κανένα εικονίδιο ότι είμαι συνδεδεμένος. Έτσι είναι και σε σας;
γ) Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα μέσα από το οποίο θα μπορώ να παρακολουθώ τη ποιότητα και τη ταχύτητα της συνδεσής μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων........
απο ταχυτητες πως πηγαινει γιατι εχω isdn 128 και μου κανει καποιες διακοπες,δεν νομιζω νζ υπαρχει και με adsl

schattenjager
02-12-05, 22:31
Το πρώτο μου post αν και long time lourker :D.
Λοιπόν παιδιά ενδιαφέρομαι για το Broandband Pack 500 6+6 αλλά...
Τελικά ποιο router δίνει η HOL ; Γιατί ενώ λεγόταν ότι δίνεται το Intracom Netrouter 2 σε φίλο μου ο οποίος έκανε κατευθείαν τη σύνδεση μέσω της HOL (δηλ. δεν αγόρασε πρώτα το πακέτο από τρίτο αλλά έστειλε πρώτα την αίτηση στην HOL και στη συνέχεια του στείλανε με courier το πακέτο από την HOL) του ήρθε με το FritzBox..
Ο λόγος που το ρωτάω είναι γιατί ενώ για το Netrouter 2 δεν έχουν ακουστεί προβλήματα με p2p, για το FritzBox έχει πάρει το μάτι μου το αντίθετο, ότι δεν λειτουργεί καθόλου με p2p..
Έχει κανείς σας ιδέα τι συμβαίνει τελικά; Επίσης πήρε το μάτι μου σε ένα άλλο forum ότι η προσφορά έχει πάψει να ισχύει και πλέον έχει γίνει 6+2 (η HOL έχει στείλει ειδοποίηση σε καταστήμα στις 1/12 και κάποιος ενδιαφερόμενος την είδε κιόλας..).
Αν και είχα επικοινωνία με το sales service της HOL σήμερα το μόνο που δεν ρώτησα ήταν αυτό μια και δεν ήμουν υποψιασμένος για κάτι τέτοιο (αλλαγή της προσφοράς).
Είχε κανένας άλλος την ίδια εμπειρία;
Thx in advance guyz :respekt:

DeadAngel
02-12-05, 22:44
Εγώ πάντως που έκανα την σύνδεση κάπου στον Αύγουστο μου έστειλαν το netroute2.
Μέχρι αρχές Οκτωβρίου δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα τόσο στο download όσο και στα online game. Από εκεί και πέρα μου παρουσίασε πρόβλημα στο counter strike source, με το που πάω να συνδεθώ το ping φτάνει στα ουράνια, αλλά όσο αναφορά στο να κατεβάζω αρχεία και να ανοίγω σελίδες μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

nnn
02-12-05, 23:49
Το πρώτο μου post αν και long time lourker :D.
Λοιπόν παιδιά ενδιαφέρομαι για το Broandband Pack 500 6+6 αλλά...
Τελικά ποιο router δίνει η HOL ; Γιατί ενώ λεγόταν ότι δίνεται το Intracom Netrouter 2 σε φίλο μου ο οποίος έκανε κατευθείαν τη σύνδεση μέσω της HOL (δηλ. δεν αγόρασε πρώτα το πακέτο από τρίτο αλλά έστειλε πρώτα την αίτηση στην HOL και στη συνέχεια του στείλανε με courier το πακέτο από την HOL) του ήρθε με το FritzBox..
Ο λόγος που το ρωτάω είναι γιατί ενώ για το Netrouter 2 δεν έχουν ακουστεί προβλήματα με p2p, για το FritzBox έχει πάρει το μάτι μου το αντίθετο, ότι δεν λειτουργεί καθόλου με p2p..
Έχει κανείς σας ιδέα τι συμβαίνει τελικά; Επίσης πήρε το μάτι μου σε ένα άλλο forum ότι η προσφορά έχει πάψει να ισχύει και πλέον έχει γίνει 6+2 (η HOL έχει στείλει ειδοποίηση σε καταστήμα στις 1/12 και κάποιος ενδιαφερόμενος την είδε κιόλας..).
Αν και είχα επικοινωνία με το sales service της HOL σήμερα το μόνο που δεν ρώτησα ήταν αυτό μια και δεν ήμουν υποψιασμένος για κάτι τέτοιο (αλλαγή της προσφοράς).
Είχε κανένας άλλος την ίδια εμπειρία;
Thx in advance guyz :respekt:

Από ό,τι βλέπω εδώ (http://home.hol.gr/online/holofyou/index.aspx?mid=3769;93) η προσφορά ισχύει ακόμα μέχρι 31/12.
Πάρε τους πάλι τηλέφωνο και ενημέρωσε μας.

Καλώς ήρθες.

schattenjager
03-12-05, 05:35
Update για το όλο θέμα... Μίλησα με έναν εξουσιοδοτημένο πωλητή εδώ Κοζάνη (μέσω του οποίου έκανε την σύνδεση ο φίλος μου) και μου είπε τα εξής:
α) Οι αλυσίδες ΟΝΤΩΣ φάγανε άκυρο από την ΗOL (η προσφορά 6+6 δεν ισχύει πλέον μέσω αυτών)
β) Ο συγκεκριμένος μου είπε πως η δικιά του συμφωνία ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ να ισχύει ΚΑΙ πως όσοι κάνουνε σύνδεση με τον δικό του κωδικό πέρνουνε το FritzBox (αυτή τη συμφωνία έχει κάνει με την HOL).
Και εδώ τείθεται το ερώτημα:
Να κάνω σύνδεση μέσω αυτού και να πάρω το FritzBox ή να ψάξω μήπως βρώ κάποιον άλλο που να δίνει το Netroute 2, κοινώς ποιο είναι καλύτερο;

sdikr
03-12-05, 15:07
Update για το όλο θέμα... Μίλησα με έναν εξουσιοδοτημένο πωλητή εδώ Κοζάνη (μέσω του οποίου έκανε την σύνδεση ο φίλος μου) και μου είπε τα εξής:
α) Οι αλυσίδες ΟΝΤΩΣ φάγανε άκυρο από την ΗOL (η προσφορά 6+6 δεν ισχύει πλέον μέσω αυτών)
β) Ο συγκεκριμένος μου είπε πως η δικιά του συμφωνία ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ να ισχύει ΚΑΙ πως όσοι κάνουνε σύνδεση με τον δικό του κωδικό πέρνουνε το FritzBox (αυτή τη συμφωνία έχει κάνει με την HOL).
Και εδώ τείθεται το ερώτημα:
Να κάνω σύνδεση μέσω αυτού και να πάρω το FritzBox ή να ψάξω μήπως βρώ κάποιον άλλο που να δίνει το Netroute 2, κοινώς ποιο είναι καλύτερο;

α) Δεν νομίζω οτι έχει γίνει κάτι τέτοιο ;)

customer
06-12-05, 19:11
Τελικά ποιο router δίνει η HOL ;
:respekt:

Να σου πω εγω φιλε μου που ρωτησα στο support phone της HOL. Netroute2 over ISDN υπαρχουν ακομα στην HOL. Tα Netroute over pstn ομως τελειωσανε και τωρα δινουν Fritzbox για pstn γραμμες. Σε Γερμανο και Multirama ομως, οποιος θελει, ισως προλαβει καποιο τελευταιο Netroute over pstn. Με αυτο τον τροπο πηρα και εγω ενα netroute2 σημερα. ;) Εντυπωσεις αργοτερα, οταν δωσει γραμμη ο ΟΤΕ>:(

schattenjager
07-12-05, 20:10
Να σου πω εγω φιλε μου που ρωτησα στο support phone της HOL. Netroute2 over ISDN υπαρχουν ακομα στην HOL. Tα Netroute over pstn ομως τελειωσανε και τωρα δινουν Fritzbox για pstn γραμμες. Σε Γερμανο και Multirama ομως, οποιος θελει, ισως προλαβει καποιο τελευταιο Netroute over pstn. Με αυτο τον τροπο πηρα και εγω ενα netroute2 σημερα. ;) Εντυπωσεις αργοτερα, οταν δωσει γραμμη ο ΟΤΕ>:(

Ωχ... τώρα αρχίζω ν'ανυσηχώ... Εμένα μου είπανε πριν δύο μέρες που έκανα την παραγγελία για netroute2 (είμαι over pstn)...
Έ ρε γλέντια έτσι και έρθει η μ@λ@κ1@ το reFRITZgerator... Με βλέπω να αγοράζω USR..:mad::cry:

billgeo
08-12-05, 13:26
Το πρώτο μου post αν και long time lourker :D.
Λοιπόν παιδιά ενδιαφέρομαι για το Broandband Pack 500 6+6 αλλά...
Τελικά ποιο router δίνει η HOL ; Γιατί ενώ λεγόταν ότι δίνεται το Intracom Netrouter 2 σε φίλο μου ο οποίος έκανε κατευθείαν τη σύνδεση μέσω της HOL (δηλ. δεν αγόρασε πρώτα το πακέτο από τρίτο αλλά έστειλε πρώτα την αίτηση στην HOL και στη συνέχεια του στείλανε με courier το πακέτο από την HOL) του ήρθε με το FritzBox..
Ο λόγος που το ρωτάω είναι γιατί ενώ για το Netrouter 2 δεν έχουν ακουστεί προβλήματα με p2p, για το FritzBox έχει πάρει το μάτι μου το αντίθετο, ότι δεν λειτουργεί καθόλου με p2p..


Sorry, ρε παιδια, αυτο με το αλλο router (fritz κλαιν-μαιν κ.τ.λ.) οτι δεν παιζει με p2p, το εχω ξανα ακουσει, αλλα δεν μπορω να το καταλαβω. Δεν μου φενετε λογικο.

Εχει να κανει με το port forwarding του router? Αν ειναι ετσι ομως (δλδ. εχει ολες τις πορτες κλειστες, εκτως http, ftp, tcp κ.τ.λ.) τοτε δεν ειναι router, ειναι καφετιερα!:thumbdown γιατι οχι μονο ρ2ρ δεν 8α εχεις, αλλα και τιποτα αλλο εκτος browsing.

Μηπως παλι εχει να κανει με το pps limit που εχει αναφερθει σε καποια αλλα posts?
Αλλα παλι δεν μπορει να ειναι αυτο γιατι (correct me if i am wrong) το downloading
εχει μεγαλα πακετα. Εκτος αυτο, απ' οτι ειδα το pps προβλημα εμφανιστικε σε διαφορα setups (διαφορα routers και modems).

Μαγκες εχω μπερδευτει, θελω να παω να παρω το 6+6 384 oPSTN τις HOL, και απο οτι ξερω δεν υπαρχει πλεον διαθεσημο με NetRout....
αν ξερετε κατι παραπανω, ή αν λεω κατι λαθος......ενημερωστε με!!!

Thanx in advance...;)

poromenos
15-12-05, 16:22
ρε παιδια το εχουμε πει χιλιες φορες .ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ Π2Π ΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΡΥΘΜΗΣΕΙΣ.ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.οτι δηλ. ειναι χαλια το ρουτερ και οχ αμαν τι να κανω τωρα να το πεταξω κλπ . ! ελεος δηλαδη !αν δειτε αλλα ποστς μεσα στο φορουμ θα δειτε οτι δουλευει κανονικοτατα με π2π!!

palex
16-12-05, 17:37
Kserei Kaneis Pws Mporei Na Kanei Reset H Na Ksanastysei To Software To Netroute 2 ?

nnn
17-12-05, 01:39
Kserei Kaneis Pws Mporei Na Kanei Reset H Na Ksanastysei To Software To Netroute 2 ?
Καλώς ήρθες.
Κάνε επεξεργασία και γράψε το μήνυμα σου στα Ελληνικά,τα greeklish δεν επιτρέπονται.
http://www.adslgr.com/forum/faq.php?faq=adslgr_rules#faq_adslgr_rules_content

@ ADSLgr.com All rights reserved.