PDA

Επιστροφή στο Forum : απαράδεκτη αντιμετώπιση από τεχνική υποστήριξη OTEnet



kasadi
16-01-09, 17:43
Λοιπόν να πώ το πρόβλημα μου-αγανάκτηση μου.Εχω φοιτητικό πακέτο Otenet. Εδώ και 2 μέρες έχω πρόβλημα να μπώ σε σελίδες του εξωτερικού.'Οταν έπερνα τηλέφωνο στην υποστήριξη, έβγαινε συνήθως γυναίκα( δεν ήξερε και πολλά, για την ακρίβεια τίποτα ).
Εγώ εξηγώντας τους λέω ότι ενω ήμουν στο ιντερνετ ξαφνικά δεν άνοιγε τις σελίδες και τόνιζα ότι δεν πείραξα τίποτα στο ρούτερ και ότι τα λαμπάκια είναι όλα κανονικά .....
Η απάντηση ξεκινούσε μήπως αλλάξατε τίποτα στο ρούτερ , μήπως antivirus μπλα μπλα....
Ολα ωραία και ήρεμα μέχρι στιγμής.Μετά όμως έκανα ένα αδιανόητο και ασυγχώρητο έγκλημα.Τι? τους είπα ότι δεν έχω κάποιο από τα ρούτερ που δίνουν αλλά ένα άλλο δικό μου (γιατί το θέλω για πιο σοβαρή δουλειά).
Η απάντηση ήταν η εξής δεν μπορούμε να σας βοηθήσουμε , γιατί φταίει το ρουτερ που έχετε και μετά ό ένας μάλιστα μου το έκλεισε αμέσως χωρίς να προλάβω να πω τίποτα.
Τέλος πάντων αυτό έγινε περίπου σε πολλά τηλεωνήματα τις 2 αυτές μέρες , ώστε στο τέλος νόμιζα και εγώ ότι φταίει το ρούτερ μου και ήμουν έτοιμος να αγοράσω ένα δικό τους μήπως και με εξυπηρετούσουν τελικά και δεχτούν να κοιτάξουν τι γίνεται με την σύνδεση μου.
Παίρνοντας σήμερα τηλέφωνο έπεσα σε έναν που είχε ενημερωθεί και μου είπε ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις φοιτητικές συνδέσεις και ησύχασα εν μέρει, άλλα τρελάθηκα από την άλλη.

Επι 2 μέρες μου έλεγαν ότι έχει πρόβλημα το ρουτερ σου και δεν μπορούμε να σε εξυπερέτησουμε και να κάθομαι να παιδεύομαι ώρες ολόκληρες να δω μήπως δεν έχω ρυθμίσει κάτι σωστά και να έχω κάνει 100 hard reset. Και σήμερα να μαθαίνω ότι το πρόβλημα ήταν δικό τους?????????

Δηλαδή,πέρα από την ασχετοσύνητους ήταν τόσο μα τόσο δύσκολο να ενημερώσουν τους υπαλλήλους τους ότι υπάρχει πρόβλημα στις φοιτητικές?

Επίσης από που προκύπτει το γεγονός ότι η τεχνική υποστήριξη δεν εξυπηρετεί κάποιον που δεν έχει δικό τους ρουτερ??

utp
16-01-09, 18:31
Eσυ δεν ειχες το δικο τους ρουτερ που σου εδωσαν να το βαλεις πανω στη γραμμη να σιγουρευτεις?
Μερικοι υπαλληλοι δεν πρεπει να ειναι εκει που ειναι.ΑΣΧΕΤΟΙ. Κανενα ενδιαφερον για την δουλεια τους.

emeliss
16-01-09, 18:47
έχω ένα φοιτητικό conn-x και από χτες (μεσημέρι το διαπίστωσα) δεν έχω internet
παίρνω στην εξυπηρέτηση 801-11-35555 και έχει ένα ηχογραφημένο μήνυμα ότι αυτό συμβαίνει σε όλες τις φοιτητικές DSL σε όλη την Ελλάδα.έχει κανείς υπόψιν του τι συμβαίνει?
το πρόβλημα είναι μόνο με φοιτητικές συνδέσεις από OTE ή και από άλλους παρόχους?
σήμερα πέρασα το ηχογραφημένο μήνυμα και μίλησα με έναν τεχνικό και λέει μέσα στη μέρα θα έχει λυθεί..

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2574647&postcount=1

djuan1988
16-01-09, 19:08
Ναι αλλά το να παραθέτουμε απλά ένα post δεν λύνει το πρόβλημα που υπάρχει εδώ και 4 μέρες και δεν γίνεται τίποτα. Δηλαδή επειδή οι χρήστες δεν είναι πολλοί πρέπει να μην δίνουμε σημασία???

FuS
16-01-09, 19:19
..............
Επίσης από που προκύπτει το γεγονός ότι η τεχνική υποστήριξη δεν εξυπηρετεί κάποιον που δεν έχει δικό τους ρουτερ??

Από που προκύπτει ότι αν εγώ έχω ένα cisco, linksys,vigor, zyxel ή ένα-ρούτερ-όχι-του-οτέ θα πρέπει και ο υπάλληλος να το γνωρίζει; :hmm:

Τον υπάλληλο τον παίρνουν εκεί για συγκεκριμένα ρούτερ και τον πληρώνουν ανάλογα.
Να μην το ξεχνάμε αυτό.

(επίσης είναι γνωστό ότι υποστηρίζουν μόνο τα ρούτερ του οτέ οπότε δεν καταλαβαίνω την επίθεσή σου)
(εαν δεν συμφωνείς με την σύμβαση ΔΕΝ υπογράφεις. Απλά πράγματα)

Και τέλος,
υποτίθεται ότι σου είχαν δώσει ένα ρούτερ (πιθανόν την μάπα το baudtec).
Γιατί δεν έβαζες αυτό και να τους πάρεις τηλέφωνο.
(δεν είδα να το αναφέρεις, αν το έχεις κάνει, το αναιρώ)

(και εγώ δικά μου ρούτερ χρησιμοποιώ στις συνδέσεις και όχι αυτά που δίνουν αλλά αυτό που θέλουμε δεν είναι πάντα αυτό που προβλέπεται)

sdikr
16-01-09, 19:39
Στο διόδος η πρόσβαση είναι μέσω του ΕΔΕΤ, κανονικά θα επρέπε να μιλήσεις με αυτούς ή καλύτερα με το Noc της σχολής σου

kasadi
16-01-09, 19:44
συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα αλλά έχω αγανακτήσει
@Fusmoker
ναι μαλλον δεν κατάλαβες ποιο ειναι το πρόβλημα μου.
Το πρόβλημα μου είναι ότι για κάποιον λόγο δεν μου έλεγαν ξέρεις φίλε έχουμε ένα προβλημα αυτή τη στιγμή και προσπαθούμε να το λύσουμε.

Παρά μου έλεγε ότι φταίει το ρούτερ.Δηλαδή σαν να κόβει η ΔΕΗ μόνη της το ρεύμα και τους παίρνεις τηλέφωνο και σου λένε δεν ξέρουμε τίποτα εμείς δίνουμε κανονικά το ρέυμα , μάλλον εσύ έκοψες τα καλώδια στο σπίτι σου και για αυτό δεν έχεις ρέυμα.

όσο για το ρουτερ σαφέστατα και δεν έχω απαίτηση να γνωρίζουν πως λειτουργεί το ρούτερ μου.Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να ξέρουν όλες τι μάρκες.
Όμως άν δεν κάνω λάθος το ADSL λειτουργεί σε κάποιες προδιαγραφές και όλα τα μα όλα τα ρούτερ τις ικανοποιούν ,για να μπορέσουν αν θέλουν και προορίζονται να λειτουργίσουν σε ADSL γραμμές.

Δηλαδή αν είχα προβλήματα με τον συγχρονισμό και μου ζητούσε π.χ. να τους πω τι θόρυβο έχει η γραμμή , αυτό το άλλο μοντεμ που είχα δεν θα τα εγραφε επειδή δεν ήταν δικό τους?

Υστερα όταν τους λές ότι το ρούτερ λειτουργεί κανονικά και δεν πείραξα τίποτα (και ήξερα ότι λειτουργεί κανονικά, αφού ξέρω να το χειρίζομαι για την δουλειά μου), να σου λένε φταίει το ρούτερ ενώ οι μισοί υπάλληλοι εκεί μέσα ξέρουν ότι υπάρχει πρόβλημα δικό τους και οι άλλοι μισό όχι)

Οσο για το baudtec δεν το είχα μαζί μου.

και τέλος πιο κορυφαίο από όλα που μου είπαν :
ερ: τι λειτουργικό έχετε?
απ εγώ: Linux
απ αυτή: Αααα αυτό φταίει που δεν έχετε ιντερνετ , κλείστε το ρουτερ για 15 λεπτα και ξανανοίξτε το.

Το πρόβλημα μου σου ξαναλέω είναι όχι γιατί δεν ήξεραν το ρουτερ μου αλλά γιατί ενώ έχουν αυτοί πρόβλημα μού λένε όχι εσυ έκανες κάτι και δεν έχεις ιντερνετ.

Και δεν κατάλαβα δηλαδή παίρνεις στην τεχνική υποστήριξη και στο κλείνουν στα μούτρα???(σημείωση: είμαι υπερβολικά ήρεμο άτομο, ούτε νευρίασα ούτε τους είπα κάτι που να τους έθιξε)

emeliss
16-01-09, 19:51
Ναι αλλά το να παραθέτουμε απλά ένα post δεν λύνει το πρόβλημα που υπάρχει εδώ και 4 μέρες και δεν γίνεται τίποτα. Δηλαδή επειδή οι χρήστες δεν είναι πολλοί πρέπει να μην δίνουμε σημασία???
Απλά παραθέτω ένα ποστ που βάζει το πρόβλημα σε άλλη βάση.

kasadi
16-01-09, 19:52
Στο διόδος η πρόσβαση είναι μέσω του ΕΔΕΤ, κανονικά θα επρέπε να μιλήσεις με αυτούς ή καλύτερα με το Noc της σχολής σου

Γνωρίζεις άν το ΕΔΕΤ υποστήριξη? ή κάποιο τηλέφωνο?
το noc της σχολής πάντως λέει απευθύνσου στην ΟΤΕνετ.


Επίσης δεν έκανα κανένα παράπονο γιατί είχαν πρόβλημα στο ιντερνετ, αλλά γιατί δεν βγάζουν ας πούμε μια ανακοίνωση ή τουλάχιστον να ενημερώνουν τους υπαλλήλους τους.

Δηλαδή ζητάω απλώς μια ενημέρωση , ούτε γιατί κόπηκε το νετ ,ούτε πόσες μέρες θα είναι κομμένο.Είναι τόσο παράλογο αυτό που θέλω.
(και δεν είναι ενεημέρωση ένα ηχογραφημένο μύνημα , το οποίο εγώ δεν άκουσα γιατί προφανώς μετά απο καμιά ώρα το έβγαλαν, ενώ υπήρχε ακόμη προβλημα)

Με μια σωστή και απλή ενημερώση εγώ θα είχα γλιτώσει πάρα πολλές ώρες και δεν είχα συγχυστεί

emeliss
16-01-09, 19:55
Στο διόδος η πρόσβαση είναι μέσω του ΕΔΕΤ, κανονικά θα επρέπε να μιλήσεις με αυτούς ή καλύτερα με το Noc της σχολής σου
:oneup:

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 3 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γνωρίζεις άν το ΕΔΕΤ υποστήριξη? ή κάποιο τηλέφωνο?
το noc της σχολής πάντως λέει απευθύνσου στην ΟΤΕνετ.


Επίσης δεν έκανα κανένα παράπονο γιατί είχαν πρόβλημα στο ιντερνετ, αλλά γιατί δεν βγάζουν ας πούμε μια ανακοίνωση ή τουλάχιστον να ενημερώνουν τους υπαλλήλους τους.
Το conn-x Φοιτητικό περιλαμβάνει:
Τεχνική υποστήριξη πρώτου επιπέδου για το internet feed
http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=652&hop=h

Μίλα με τον φίλο του οποίου το ποστ παράθεσα παραπάνω που λέει ότι του έβγαινε ηχογραφημένο μήνυμα.

Τηλ. ΕΔΕΤ 210 - 7474274
http://www.edet.gr/default.asp?pid=5&la=1

djuan1988
16-01-09, 20:05
Το conn-x Φοιτητικό περιλαμβάνει:
Τεχνική υποστήριξη πρώτου επιπέδου για το internet feed
http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=652&hop=h

Μίλα με τον φίλο του οποίου το ποστ παράθεσα παραπάνω που λέει ότι του έβγαινε ηχογραφημένο μήνυμα.

Τηλ. ΕΔΕΤ 210 - 7474274
http://www.edet.gr/default.asp?pid=5&la=1


Με φοιτητικό στη θεσσαλονίκη δεν ανοίγουν τα link και στο τηλέφωνο δεν απαντά κανείς.
Στην otenet λένε τα δικά τους (κοπέλα στην τεχνική υποστήριξη δεν ήξερε τι είναι dns)

kogigr
16-01-09, 20:35
Τον υπάλληλο τον παίρνουν εκεί για συγκεκριμένα ρούτερ και τον πληρώνουν ανάλογα.
Να μην το ξεχνάμε αυτό.

Έχω μια γνωστή που μπήκε στην Εξυπηρέτηση του ΟΤΕ με τον βαθμό του λυκείου. :)

kasadi
16-01-09, 20:48
Έχω μια γνωστή που μπήκε στην Εξυπηρέτηση του ΟΤΕ με τον βαθμό του λυκείου. :)

καλά εντάξει γνωρίζουμε ποιους προσλαμβάνουν και γιατί.
αλλά αυτό που ζητάω και μπορούσε πολύ έυκολα να κάνει και αυτή η φίλη σου αλλά και ένα μωρό είναι: να της πεί η εταιρεία ξέρεις άμα πεί κάποιος τη λέξη φοιτητικό να πείς ότι υπάρχει για την ώρα ένα προβληματάκι και θα το λύσουμε.
Νομίζω είναι υπερβολικά απλο αυτό που ζητάω.Κανονικά θα έπρεπε να έχω περισσότερες απαιτήσεις όπως το να ξέρει π.χ. τι είναι το DNS, αλλά ζητάω κάτ πολύ απλό.

@djuan1988
εμένα το πρόβλημα αυτή τη στίγμη έχει λυθεί, χρησιμοποιώ OpenDNS και όχι αυτούς της otenet.

djuan1988
16-01-09, 20:57
Μπορείς να μου τους πεις σε παρακαλώ???

Της otenet δεν δουλεύουν καθόλου, στο αυτόματο χρησιμοποιεί αυτούς:

DNS1=195.251.25.60, DNS2=194.177.210.211

kasadi
16-01-09, 21:23
Μπορείς να μου τους πεις σε παρακαλώ???

Της otenet δεν δουλεύουν καθόλου, στο αυτόματο χρησιμοποιεί αυτούς:

DNS1=195.251.25.60, DNS2=194.177.210.211

δεν θυμάμαι ποιοι είναι της οτενετ, για openDNS πάντος είναι
208.67.222.222
208.67.220.220

djuan1988
16-01-09, 21:38
Μπράβο ρε φίλε μου!!! Επιτέλους!!! Δουλεύει άψογα τώρα!!! Δεν μπορούσα να googlάρω καθώς δεν άνοιγε σελίδες εξωτερικού!!

sdikr
16-01-09, 21:52
Μπορείς να μου τους πεις σε παρακαλώ???

Της otenet δεν δουλεύουν καθόλου, στο αυτόματο χρησιμοποιεί αυτούς:

DNS1=195.251.25.60, DNS2=194.177.210.211


Μόνο (που πολύ σωστά) αυτά δεν είναι της Οτενετ είναι του grnet (εδετ)
volcano0.grnet.gr (195.251.25.60)


Κατάλαβαίνω το οτι μπορεί να τα έχεις πάρει λίγο στο κρανίο λόγο του ότι σου λένε εμείς δεν ξέρουμε.

Αλήθεια πήρες στο 8011135555 ή στο 1242, αν πήρες στο 1242 είναι καθάρα Helpdesk για ρυθμίση του εξοπλισμού του ΟΤΕ

djuan1988
16-01-09, 22:24
Μάλλον δεν το έγραψα σωστά.

Έβαλα της otenet δηλ τα 195.170.2.2 και 195.170.0.1 και δεν δούλευαν.
Στη συνέχεια το έβαλα στο αυτόματο και πήρε του grnet με τους οποίους δούλευε ότι ήθελε (ευτυχώς το adslgr ναι).

Τώρα με τους opendns δουλεύουν όλα ρολόι.

Επίσης φυσικά και πήρα στο 8011135555 και στο 121.

sdikr
16-01-09, 22:28
Μάλλον δεν το έγραψα σωστά.

Έβαλα της otenet δηλ τα 195.170.2.2 και 195.170.0.1 και δεν δούλευαν.
Στη συνέχεια το έβαλα στο αυτόματο και πήρε του grnet με τους οποίους δούλευε ότι ήθελε (ευτυχώς το adslgr ναι).

Τώρα με τους opendns δουλεύουν όλα ρολόι.

Επίσης φυσικά και πήρα στο 8011135555 και στο 121.

λογικό είναι να μην δουλεύουν της οτενετ αφού δεν είσαι στο δικτο τους αλλά στο grnet

djuan1988
16-01-09, 22:29
Ναι αλλά αυτοί μου έλεγαν να βάλω της otenet!!!!!

sdikr
16-01-09, 22:40
Ναι αλλά αυτοί μου έλεγαν να βάλω της otenet!!!!!
Γιατί πήρες την Οτενετ και όχι το Noc που σου δίνει το διοδος

τα κακά με το δίοδος

FuS
16-01-09, 22:41
συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα αλλά έχω αγανακτήσει
@Fusmoker
ναι μαλλον δεν κατάλαβες ποιο ειναι το πρόβλημα μου.
Το πρόβλημα μου είναι ότι για κάποιον λόγο δεν μου έλεγαν ξέρεις φίλε έχουμε ένα προβλημα αυτή τη στιγμή και προσπαθούμε να το λύσουμε.

Παρά μου έλεγε ότι φταίει το ρούτερ.Δηλαδή σαν να κόβει η ΔΕΗ μόνη της το ρεύμα και τους παίρνεις τηλέφωνο και σου λένε δεν ξέρουμε τίποτα εμείς δίνουμε κανονικά το ρέυμα , μάλλον εσύ έκοψες τα καλώδια στο σπίτι σου και για αυτό δεν έχεις ρέυμα.

Κατάλαβα τώρα τι εννοείς και δεν έχεις άδίκο.
Βέβαια μάλλον ισχύει ότι η υπάλληλος ήταν ανημέρωτη από την διεύθυνση οπότε τα νεύρα σου μάλλον θα πρέπει να στραφούν εκεί.
Μπορεί να ήταν και η συγκεκριμένη υπάλληλος..


όσο για το ρουτερ σαφέστατα και δεν έχω απαίτηση να γνωρίζουν πως λειτουργεί το ρούτερ μου.Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να ξέρουν όλες τι μάρκες.
Όμως άν δεν κάνω λάθος το ADSL λειτουργεί σε κάποιες προδιαγραφές και όλα τα μα όλα τα ρούτερ τις ικανοποιούν ,για να μπορέσουν αν θέλουν και προορίζονται να λειτουργίσουν σε ADSL γραμμές.

Δηλαδή αν είχα προβλήματα με τον συγχρονισμό και μου ζητούσε π.χ. να τους πω τι θόρυβο έχει η γραμμή , αυτό το άλλο μοντεμ που είχα δεν θα τα εγραφε επειδή δεν ήταν δικό τους?

Αυτό ναι :)
Απάντησα πιο γενικά γιατί έχω δει να ζητάνε αρκετά κουλά σε cc.
(και το 1242 είναι help desk και όχι βλάβες)

(για παράδειγμα δεν είναι λίγες φορές που έχουν πάρει κάποιοι στο 1242 να τους κάνουν troubleshooting πχ. σε cisco, κάτι που αν δεν ασχολείται ο ίδιος ο υπάλληλος και ίσως γνωρίζει, δεν υπάρχει περίπτωση να ξέρουν να σου απαντήσουν και να σε βοηθήσουν)
(αυτό που γράφεις πάντως είναι λογικό)
(δεν είναι λογικό όμως να πει κάποιος στον υπάλληλο "έχω το zyxel (τάδε) και το τάδε πρόβλημα, να ζητά άμεσα (...) λύση και να απαιτεί να ξέρει ο υπάλληλος (του 1242) να λύνει-δένει το κάθε ρούτερ της αγοράς.)
(καμιά εταιρία δεν θέλει υπαλλήλους στο help desk της που να κάνουν παπάδες όπως πάρα πολλοί εδώ μέσα γιατί πολύ απλά μετά πως θα τους πληρώνουν μόνο 450-550 ευρώ/μήνα :whistle: )


Υστερα όταν τους λές ότι το ρούτερ λειτουργεί κανονικά και δεν πείραξα τίποτα (και ήξερα ότι λειτουργεί κανονικά, αφού ξέρω να το χειρίζομαι για την δουλειά μου), να σου λένε φταίει το ρούτερ ενώ οι μισοί υπάλληλοι εκεί μέσα ξέρουν ότι υπάρχει πρόβλημα δικό τους και οι άλλοι μισό όχι)

Οσο για το baudtec δεν το είχα μαζί μου.

Με την εμπειρία που έχω σε cc (όποια και αν είναι αυτή), οι υπάλληλοι (αν δεν ασχολούνται με το internet και τα συναφή από μόνοι τους και από μεράκι) είναι οι τελευταίοι που ενημερώνονται από την διεύθυνση για το κάθε πρόβλημα.
Το πιο σύνηθες είναι να τους λένε να δίνουν copy-paste απαντήσεις παραπληροφόρησης (κάτι σαν το δικό σου παράδειγμα - αλλά δεν μιλώ συγκεκριμένα γιατί δεν γνωρίζω).


και τέλος πιο κορυφαίο από όλα που μου είπαν :
ερ: τι λειτουργικό έχετε?
απ εγώ: Linux
απ αυτή: Αααα αυτό φταίει που δεν έχετε ιντερνετ , κλείστε το ρουτερ για 15 λεπτα και ξανανοίξτε το.

Το πρόβλημα μου σου ξαναλέω είναι όχι γιατί δεν ήξεραν το ρουτερ μου αλλά γιατί ενώ έχουν αυτοί πρόβλημα μού λένε όχι εσυ έκανες κάτι και δεν έχεις ιντερνετ.

Και δεν κατάλαβα δηλαδή παίρνεις στην τεχνική υποστήριξη και στο κλείνουν στα μούτρα???(σημείωση: είμαι υπερβολικά ήρεμο άτομο, ούτε νευρίασα ούτε τους είπα κάτι που να τους έθιξε)

Εντάξει, η αντιμετώπιση δεν είναι σωστή αλλά νομίζω (επειδή γνωρίζω αρκετούς στο 1242) ότι έπεσες απλά στην περίπτωση. Οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν πολλά (help desk και setup εξοπλισμού είναι βέβαια το 1242) αλλά δεν είναι είρωνες και αγενείς.
Οι περισσότεροι τουλάχιστον. Και δεν την δικαιολογώ αυτήν που σου έλεγε τις εξυπνάδες παραπάνω.

ΚΑι κάτι ακόμα.
Το next2u της οτενετ (801-11 35 555) της οτενετ ΔΕΝ έχει καμία σχέση.
Την παροχή την παίρνει ο πελάτης του φοιτητικού από την ΕΔΕΤ και μόνο.
:)

kasadi
16-01-09, 22:59
ΚΑι κάτι ακόμα.
Το next2u της οτενετ (801-11 35 555) της οτενετ ΔΕΝ έχει καμία σχέση.
Την παροχή την παίρνει ο πελάτης του φοιτητικού από την ΕΔΕΤ και μόνο.
:)

Αυτό δεν το γνωρίζω. Δεν ξέρω καν άν το ΕΔΕΤ έχει τεχνική υποστήριξη.Κάποιος ποιο πάνω έδωσε και τηλέφωνο επικοινωνίας , αλλά νομίζω πως και εδώ είναι μπερδεμένα τα πράγματα, γιατί στο site του OTE στο φοιτητικό πακέτο λέει ξεκάθαρα: τεχνική υποστήριξη για το ιντερνετ απο το 801-11-35555.(δηλαδή ο οτε μου λέει αν έχεις πρόβλημα , τότε πάρε εδώ)
http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=652&hop=h&scid=305
πάς εκεί που λέει Χαρακτηριστικά conn-x Φοιτητικό και το λέει κάτω κάτω.

Πάντος από περιέργεια την επόμενη φορά που θα έχω προβλημα(ελπίζω όχι σύντομα) θα πάρω πρώτα στο ΕΔΕΤ να δώ τι θα μου πούνε

FuS
16-01-09, 23:13
Αυτό δεν το γνωρίζω. Δεν ξέρω καν άν το ΕΔΕΤ έχει τεχνική υποστήριξη.Κάποιος ποιο πάνω έδωσε και τηλέφωνο επικοινωνίας , αλλά νομίζω πως και εδώ είναι μπερδεμένα τα πράγματα, γιατί στο site του OTE στο φοιτητικό πακέτο λέει ξεκάθαρα: τεχνική υποστήριξη για το ιντερνετ απο το 801-11-35555.(δηλαδή ο οτε μου λέει αν έχεις πρόβλημα , τότε πάρε εδώ)
http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=652&hop=h&scid=305
πάς εκεί που λέει Χαρακτηριστικά conn-x Φοιτητικό και το λέει κάτω κάτω.

Πάντος από περιέργεια την επόμενη φορά που θα έχω προβλημα(ελπίζω όχι σύντομα) θα πάρω πρώτα στο ΕΔΕΤ να δώ τι θα μου πούνε

αυτό δεν το είχα δει και thanx για την πληροφορία :)
Δεν αλλάζει βέβαια το γεγονός ότι το feed είναι με την ΕΔΕΤ και το next2u δεν θα μπορεί να κάνει και πολλά..

Θα γίνω "κακός" τώρα :twisted: αλλά δεν μου φαίνεται πολύ περίεργο γιατί δεν είναι η πρώτη φορά που ο οτέ στέλνει τον πελάτη για υποστήριξη κάπου που κατά μεγάλη πιθανότητα δεν θα τον εξυπηρετήσουν (επειδή δεν θα μπορούν ή δεν θα ξέρουν)
Και ένα παράδειγμα. Η υποστήριξη του conn-x view είναι στο 1242. Αν βρεις κάναν στο 1242 να ξέρει (δεν φταίει ο υπάλληλος όμως σε αυτό), σφύρα μου κλέφτικα :whistle:
(2-3 παλικάρια από υποστήριξη του 134 συνήθως βγάζουν το φίδι από την τρύπα)
(ότι αφορά την Αθήνα αυτά)

Εσύ στο τηλέφωνο (η συνομιλία που αναφέρεις) ήταν με 1242 ή next2u (otenet);

Αν μιλήσεις με ΕΔΕΤ ενημέρωσε μας (δηλαδή αν σε εξυπηρετήσανε, αν σου ρίξανε άκυρο κλπ)
Ευχαριστώ :)

kasadi
17-01-09, 00:11
εγώ τηλέφωνο πήρα στην οτενετ(next2u) , βεβαια δεν μπορώ να πώ σήμερα μετά από τόσα τηλεφωνήματα(εδώ και 2 μέρες) πέτυχα κάποιον που ήξερε και δεν ήταν άσχετος και συννενοηθήκαμε.
Βασικά τώρα δεν έχω κάποιο λόγο να πάρω στο ΕΔΕΤ γιατί το πρόβλημα μου λύθηκε( τι να τους πω? γεία σας πήρα να πω ένα γεια :) ) edit( τελικά πήρα δείτε επόμενα μηνύματα)

djuan1988
17-01-09, 00:16
Γιατί πήρες την Οτενετ και όχι το Noc που σου δίνει το διοδος

τα κακά με το δίοδος
Μα η υποστήριξη δίνεται από την otenet σε τέτοια θέματα. Αυτό είναι σίγουρο γιατί και σε ερώτημα μου προς το http://diodos.gsrt.gr/ η απάντησή τους ήταν ότι υπεύθυνη είναι η otenet.

Ακόμη όταν ρώτησα στο 8011135555 τους dns με ρώτησε ο υπάλληλος dns για φοιτητικό και του απάντησα ναι.

Τέλος πάντων όλα καλά τώρα (ή μέχρι τώρα!), απλά σε άλλα πράγματα με είχε συνηθίσει ο ΟΤΕ και μου φάνηκε περίεργη η καθυστέρηση αυτή.

kasadi
17-01-09, 00:17
επειδή με τρώει η περιέργεια πήρα πρίν λίγο τηλέφωνο.Το τηλέφωνο δεν το σηκώνει κανείς,χτυπάει κανονικά σαν ένα απλό τηλέφωνο, δεν βγαίνει κάποιο ηχογραφημένο μήνυμα.
Φαντάζομαι πως άν ήταν τηλέφωνο υποστήριξης θα είχε κάποιο ηχογραφημένο μήνυμα του στιλ " η τεχνική υποστήριξη λειτουργεί τις ώρες ...." , οπότε μάλλον δεν είναι υποστήριξη

tsek
17-01-09, 00:52
Μπορείς να μου τους πεις σε παρακαλώ???

Της otenet δεν δουλεύουν καθόλου, στο αυτόματο χρησιμοποιεί αυτούς:

DNS1=195.251.25.60, DNS2=194.177.210.211

Τις otenet οι dns δεν λειτουργούν στα φοιτιτικά....πάντως δοκιμάστε ένα αλλο << κολπάκι>>..στον προτεινόμενο μόνο διακομιστή βάλτε την ip του ρούτερ.!!! (μόνο student)

ξέρω ακούγεται κουφό αλλα έχει δουλέψει.....;)

mitron
17-01-09, 20:44
δεν θυμάμαι ποιοι είναι της οτενετ, για openDNS πάντος είναι
208.67.222.222
208.67.220.220


DNS otenet

195.170.0.1
195.170.2.2

apostolispk
22-01-09, 19:39
Παιδία οι dns της otenet είναι 195.170.0.1 και 195.170.2.2!!αλλά για τα φοιτιτικά δεν ξέρω άμα είναι αυτοι!!!

mitron
23-01-09, 01:29
Παιδία οι dns της otenet είναι 195.170.0.1 και 195.170.2.2!!αλλά για τα φοιτιτικά δεν ξέρω άμα είναι αυτοι!!!

:clap:
Δίοδος
Primary DNS: 194.177.210.210 ή 195.251.25.60
Secondary DNS: 194.177.210.211

@ ADSLgr.com All rights reserved.