PDA

Επιστροφή στο Forum : Χωρίς τηλέφωνο μετά από φορητότητα



szaf
16-01-09, 22:14
Μετά από αναμονή 3 μηνών μέχρι να δεσμευτεί βρόχος από τον ΟΤΕ, και ενώ έπρεπε να περάσει η γραμμή μου στη forthnet τις 14/1, από αυτή την μέρα το πρωί έχω μείνει χωρίς τηλέφωνο...είμαι Πάτρα και ανήκω στο dslam Κωνσταντινουπολεως.
Με τους τεχικούς του ΟΤΕ στο dslam μου που μίλησα, παρ'ότι οι άνθρωποι δεν είχαν καμία υποχρέωση να με εξυπηρετήσουν μιας και σ'αυτούς φαίνεται να έχω φύγει από τον ΟΤΕ, μου είπαν ότι σ'αυτούς δεν έχει φτάσει καμία βλάβη. Και ότι από τη στιγμή που λειτουργούσε το τηλέφωνο μου πιο πριν το πρόβλημα οφείλεται στη forthnet.
Στη forthnet μου είπαν ότι έχουν δηλώσει βλάβη από 14/1 και ότι αυτή οφείλεται στο ότι έχει δώσει ο ΟΤΕ "χαλασμένο" (ή κάτι τέτοιο) βρόχο ("μη αποδοχή κατασκευής βρόχου" μου είπαν). Όταν τους ρώτησα γιατί η τεχνικοί δεν βλέπουν την βλάβη, μου είπαν ότι είναι θέμα μηχανογραφικό του ΟΤΕ μιας και πρέπει να δεχτεί πρώτα την βλάβη για να καταχωρήθει αυτή μετά.. :hmm:
Εν ολίγοις έχω μείνει χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ από προχθές και το κακό είναι ότι δεν βλέπω φως στο τούνελ με όλα αυτά που μου λένε...
έχω χιλιομετανιώσει την ώρα και στιμγή που έκανα αίτηση στη forthnet..αν έχει συμβεί σε κανέναν το ίδιο ας ρίξει καμιά ίδεα για το τι μπορώ να κάνω τώρα.. (εκτός από το να περιμένω)... :whistle:

theopan
16-01-09, 22:51
συμβεί σε κανέναν το ίδιο ας ρίξει καμιά ίδεα για το τι μπορώ να κάνω τώρα.. (εκτός από το να περιμένω)... :whistle:

Φυσικά ...να φύγεις. Ή περιμένεις, ή φεύγεις. Τρίτη επιλογή δεν υπάρχει.

ariadgr
16-01-09, 22:52
Μετά από αναμονή 3 μηνών μέχρι να δεσμευτεί βρόχος από τον ΟΤΕ, και ενώ έπρεπε να περάσει η γραμμή μου στη forthnet τις 14/1
...
Στη forthnet μου είπαν ότι έχουν δηλώσει βλάβη από 14/1 και ότι αυτή οφείλεται στο ότι έχει δώσει ο ΟΤΕ ανενεργό βρόχο ("μη αποδοχή κατασκευής βρόχου" μου είπαν).

Τελικά φορητότητα από γραμμή ΟΤΕ έκανες (ενεργός βρόχος) ή ζήτησες ανενεργό βρόχο;

szaf
16-01-09, 23:46
Τελικά φορητότητα από γραμμή ΟΤΕ έκανες (ενεργός βρόχος) ή ζήτησες ανενεργό βρόχο;

φορητότητα από ΟΤΕ..λάθος έκφραση το ανενεργός βρόχος, εννοώ απλώς "χαλασμένος βρόχος"...κάτι τέτοιο μου είπαν!

theopan, απλώς αναρωτιέμαι αν έχει συμβεί και σε κάποιον άλλον αυτό...και να ξέρω τι μπορώ να περιμένω/απαιτήσω σχετικά με την βλάβη και από ποιον..
Αν ζητήσω να φύγω τώρα θα πρέπει να πληρώσω τα 70 ευρώ, σωστά; :hmm:

theopan
17-01-09, 21:34
Αν ζητήσω να φύγω τώρα θα πρέπει να πληρώσω τα 70 ευρώ, σωστά; :hmm:

Εφόσον είσαι σε βλάβη και δε σου παρέχουν υπηρεσίες δεν οφείλεις ούτε cent.

hel
18-01-09, 10:34
φορητότητα από ΟΤΕ..λάθος έκφραση το ανενεργός βρόχος, εννοώ απλώς "χαλασμένος βρόχος"...κάτι τέτοιο μου είπαν!

theopan, απλώς αναρωτιέμαι αν έχει συμβεί και σε κάποιον άλλον αυτό...και να ξέρω τι μπορώ να περιμένω/απαιτήσω σχετικά με την βλάβη και από ποιον..
Αν ζητήσω να φύγω τώρα θα πρέπει να πληρώσω τα 70 ευρώ, σωστά; :hmm:

Ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να φτιάξει τη βλάβη (αν ευθύνεται αυτός) μέσα σε 3 ημέρες. Συνήθως εξαντλεί αυτό το χρονικό περιθώριο για ευνόητους λόγους.
Έχει γίνει και σε άλλους δυστυχώς, να μείνουν χωρίς τηλέφωνο μετά την ενεργοποίηση.
Να παίρνεις τηλέφωνο για την πορεία της βλάβης. Μόλις φτιαχτεί πες τους να σου στείλουν γραπτή αναφορά του προβλήματος με τις ημερομηνίες δήλωσης βλάβης και άρσης.
Εκεί θα φανεί πότε την έδωσαν σε ΟΤΕ και ποιος καθυστέρησε...

Lagman
18-01-09, 11:32
szaf αν ήταν "καλοί" οι εναλλακτικοί θα είχε βάλει όλη η Ελλάδα ...
Όταν βλέπεις 850.000 συνδέσεις adsl να έχει ο ΟΤΕ και στο thread της forthnet στο adslgr να υπάρχουν σχεδόν ίδιος αριθμός θεμάτων - μηνυμάτων της FORTHnet με τον ΟΤΕ που η FORTHnet έχει περίπου 206.000 συνδρομητές .Καταλαβαίνεις ότι στην FORTHnet υπάρχει πολύ μεγαλύτερο ποσοστό συνδρομητών με προβλήματα :) μιλάμε για τεράστια διαφορά .

Εύχομαι να έχεις υπομονή και κουράγιο για ότι προβλήματα συναντήσεις στην FORTHnet προβλήματα με τηλεφωνικές συσκευές που δεν είναι συμβατές με το δίκτυο της FORTHnet και άλλα πολλά :)

szaf
19-01-09, 18:20
Ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να φτιάξει τη βλάβη (αν ευθύνεται αυτός) μέσα σε 3 ημέρες. Συνήθως εξαντλεί αυτό το χρονικό περιθώριο για ευνόητους λόγους.
Έχει γίνει και σε άλλους δυστυχώς, να μείνουν χωρίς τηλέφωνο μετά την ενεργοποίηση.
Να παίρνεις τηλέφωνο για την πορεία της βλάβης. Μόλις φτιαχτεί πες τους να σου στείλουν γραπτή αναφορά του προβλήματος με τις ημερομηνίες δήλωσης βλάβης και άρσης.
Εκεί θα φανεί πότε την έδωσαν σε ΟΤΕ και ποιος καθυστέρησε...

Είναι σίγουρο αυτό; Στη forthnet μου είπαν ότι το ΟΤΕ έχει 3 μέρες μέχρι να αποδεχθεί την βλάβη, όχι να την επιδιορθώσει. Απ' οτι κατάλαβα από τους τεχνικούς του ΟΤΕ, μέχρι να επισκευασθεί βλάβη από άλλο πάροχο, πρέπει να περάσει πολύς καιρός, μιας και έχουν προτεραιότητα οι βλάβες του ΟΤΕ.. :whistle:
Συγκεκριμένα στη forthnet μου είπαν ότι 14/1 η forthnet δήλωσε βλάβη, ο ΟΤΕ δεν την αποδέχθηκε, και τις 16/1 ξαναδήλωσε βλάβη και αύριο (3η εργάσιμη) πρέπει να πάρει απάντηση.
Στους τεχνικούς του οτε πάντως που ρώτησα και σήμερα δε φαίνεται να έχει δηλωθεί τίποτα ακόμα μέσω του συστήματος που έχουν οτέ και πάροχοι για τις βλάβες (προμηθέας νομίζω λέγεται) :down:

hel
20-01-09, 09:59
Κάπου είχε ξαναγίνει συζήτηση για τις 3 ημέρες αλλά δεν το βρίσκω...

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 0 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


szaf αν ήταν "καλοί" οι εναλλακτικοί θα είχε βάλει όλη η Ελλάδα ...
Όταν βλέπεις 850.000 συνδέσεις adsl να έχει ο ΟΤΕ και στο thread της forthnet στο adslgr να υπάρχουν σχεδόν ίδιος αριθμός θεμάτων - μηνυμάτων της FORTHnet με τον ΟΤΕ που η FORTHnet έχει περίπου 206.000 συνδρομητές .Καταλαβαίνεις ότι στην FORTHnet υπάρχει πολύ μεγαλύτερο ποσοστό συνδρομητών με προβλήματα :) μιλάμε για τεράστια διαφορά .

Εύχομαι να έχεις υπομονή και κουράγιο για ότι προβλήματα συναντήσεις στην FORTHnet προβλήματα με τηλεφωνικές συσκευές που δεν είναι συμβατές με το δίκτυο της FORTHnet και άλλα πολλά :)

Εγώ πάντως συμφωνώ με αυτά που αναφέρεις, αλλά
1ον δεν έχουν σχέση με το θέμα
2ον δεν συμβαίνουν σε όλους ή καλύτερα, συνέβησαν πολλά μαζεμένα σε εσένα

Σκέψου πάντως ότι οι περισσότεροι με Forthnet είναι adsl2+ και με τα προβλήματα που αυτό συνεπάγεται, από τη στιγμή που στον ΟΤΕ υπάρχουν αρκετοί με 2-4-8 Mbit .
Η περίπτωση του φίλου είναι κλασική περίπτωση καθυστέρησης διόρθωσης βλάβης από ΟΤΕ σε εναλλακτικό.

szaf
20-01-09, 19:20
Σήμερα έκανα καταγγελία σε ΕΕΤΤ μήπως βγει απο κει καμία άκρη. Από τη Forthnet λένε ότι ακόμα δεν έχει απαντήσει ο ΟΤΕ σχετικά με τη βλάβη (7η μέρα σήμερα), στον ΟΤΕ λένε ότι δεν έχει δηλωθεί καμία βλάβη.. :worthy:
Δύο γνωστοί μου μέσα από τον ΟΤΕ πάντως, που ασχολήθηκαν μήπως δουν κάτι, μου λένε ότι πράγματι δεν έχει δηλωθεί καμία βλάβη, ούτε φαίνεται να έχει πάει στραβά κάτι από την μεριά του ΟΤΕ.Οπότε σύμφωνα μ'αυτούς το πρόβλημα το έχει σίγουρα η forthnet :hmm:
Ρε παιδιά, αν κάνω τώρα αίτηση για να γυρίσω ΟΤΕ, υπάρχει τρόπος να αποφύγω τα 70 της διακοπής; Δεν πάει άλλο αυτή ή κατάσταση..έχω μιλήσει 3 φορές σήμερα με forthnet από το πρωί, και ακόμα περιμένω να με καλέσει στο κινητό ο προιστάμενος τους. Και συνέχεια το ίδιο παραμυθάκι..."δώστε μου το τηλέφωνο σας και θα σας καλέσει"..

ariadgr
20-01-09, 21:30
αν κάνω τώρα αίτηση για να γυρίσω ΟΤΕ, υπάρχει τρόπος να αποφύγω τα 70 της διακοπής;

Σου απάντησε ο theopan παραπάνω...

hel
21-01-09, 10:08
Σήμερα έκανα καταγγελία σε ΕΕΤΤ μήπως βγει απο κει καμία άκρη. Από τη Forthnet λένε ότι ακόμα δεν έχει απαντήσει ο ΟΤΕ σχετικά με τη βλάβη (7η μέρα σήμερα), στον ΟΤΕ λένε ότι δεν έχει δηλωθεί καμία βλάβη.. :worthy:
Δύο γνωστοί μου μέσα από τον ΟΤΕ πάντως, που ασχολήθηκαν μήπως δουν κάτι, μου λένε ότι πράγματι δεν έχει δηλωθεί καμία βλάβη, ούτε φαίνεται να έχει πάει στραβά κάτι από την μεριά του ΟΤΕ.Οπότε σύμφωνα μ'αυτούς το πρόβλημα το έχει σίγουρα η forthnet :hmm:
Ρε παιδιά, αν κάνω τώρα αίτηση για να γυρίσω ΟΤΕ, υπάρχει τρόπος να αποφύγω τα 70 της διακοπής; Δεν πάει άλλο αυτή ή κατάσταση..έχω μιλήσει 3 φορές σήμερα με forthnet από το πρωί, και ακόμα περιμένω να με καλέσει στο κινητό ο προιστάμενος τους. Και συνέχεια το ίδιο παραμυθάκι..."δώστε μου το τηλέφωνο σας και θα σας καλέσει"..

Πες τους ότι έκανες καταγγελία σε ΕΕΤΤ και ζήτα αποζημίωση.
Έχεις δίκιο να θες να φύγεις αλλά επειδή γίνονται μπερδέματα στο στάδιο που είσαι δεν θα στο συνιστούσα.

Kαι κοίτα πόσο καιρό έτρεχε φίλος για βλάβη ΟΤΕ (όχι τόσο σοβαρή όσο η δική σου) : http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2586084#post2586084

@ ADSLgr.com All rights reserved.