PDA

Επιστροφή στο Forum : Hol ΔΙΟΔΟΣ username? password?

dfourt
16-01-09, 21:23
Ρε παιδιά προσπαθώ να συνδεθώ στο πρόγραμμα δίοδος, σήμερα μου στείλανε sms ότι ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου, ωστόσο δεν ξέρω τι username και password πρέπει να βάλω είδα κάτι username.idryma@hol.edudsl.gr σε παλιά Thread αλλά δεν έχω βγάλει άκρη και επίσης δεν ξέρω και ποιο είναι το password.(Το router συγχρονίζει κανονικά)
Μπορεί να βοηθήσει κανείς?

alt10alt10
16-01-09, 22:29
δεν σου εστειλαν τα στοιχεια συνδρομης μαζι με τν ρουτερ?

wezor
16-01-09, 23:16
Κανεις εναν λογαριασμο στην σελιδα του ΔΙΟΔΟΣ κ αφου σε δεχτουν κ μπορεις να βαλεις internet μεσο του προγραμματος ΔΙΟΔΟΣ κανεις την αιτηση στην HOL κ περιμενεις να σου στειλουν τον εξοπλησμο (router) που μαζι με αυτον 8α σου στειλουν το username k password που 8α εχεις για την συνδεση....:oneup:

Simpleton
16-01-09, 23:34
Στο πακέτο με τον εξοπλισμό θα βρεις ένα φακελάκι που γράφει «στοιχεία συνδρομής». Μέσα σε αυτό θα βρεις έναν σειριακό αριθμό συνδρομής και έναν αλφαβητικό κωδικό συνδρομής (PIN). Αυτά τα στοιχεία θα τα βάλεις στο router σου σαν όνομα χρήστη και κωδικό αντίστοιχα (στο όνομα χρήστη θα πρέπει να βάλεις και το @adsl.gr ή @hol.gr).
Μόλις συνδεθείς με αυτά τα στοιχεία, θα πας στη σελίδα www.hol.gr/registration, όπου θα επιλέξεις όνομα χρήστη και κωδικό για την ADSL.
Τέλος, θα βάλεις στο router σου τα νέα στοιχεία, το όνομα χρήστη είναι ακριβώς στη μορφή που ανέφερες. Δηλαδή αν επέλεξες το όνομα «mitsos» και είσαι π.χ. στο ΤΕΙ Αθήνας, θα μπαίνεις με το όνομα mitsos.teiath@hol.edudsl.gr.
Όλα αυτά τα γράφει και ο οδηγός ενεργοποίησης του πακέτου. Δυστυχώς, δεν μπορείς να ενεργοποιήσεις τη σύνδεση πριν σου έρθει το πακέτο με τους αρχικούς κωδικούς. Φοβάμαι πώς θα περιμένεις μέχρι τη Δευτέρα.

dfourt
17-01-09, 03:42
Το πακέτο που μου έστειλα είχε τις οδηγίες για να συνδεθείς κανονικά με την Hol όχι για το δίοδος.(δλδ μίλαγε για username@hol.gr)

Ακολούθησα τις οδηγίες του Skaf και τώρα έχω το εξής πρόβλημα.Μπαίνω κανονικά με username: username@adsl.gr αλλά με τίποτα με το username.idryma@hol.edudsl.gr.
Φυσικά αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να παίρνω ip μέσω του δικτύου τις hol και όχι του ΕΔΕΤ.
(Η μόνη εξήγηση που μπορώ να βρώ είναι ότι το σύστημα της hol αργεί να ενημερώσει αυτό του ΔΙΟΔΟΣ για τα username και το password που έχω επιλέξει.)

Δεν με πολυχαλάει , αλλά από περιέργεια έστειλα μια ερώτηση diodos.gsrt.gr και αν μου απαντήσουν έχει καλώς.

Eυχαριστώ για την βοήθειά σας.

bablyk
18-01-09, 03:21
dfourt αν μπορείς πες μου σε παρακαλώ τι χρονικό διάστημα χρειάστηκε για την ενεργοποίησή σου?

dfourt
18-01-09, 03:47
Αν εννοείς από την στιγμή που έκανα την αίτηση μέχρι να με συνδέσουν,χρειάστηκαν 14 ημερολογιακές μέρες.

bablyk
18-01-09, 23:46
Ευχαριστώ

digeo21
19-01-09, 01:08
εκανα και εγω αιτηση παιδια και περιμενω.απο την τεταρτη την εκανα.οποτε εχω ακομα καιρο....κοκκαλη σπευσε

digeo21
26-01-09, 17:58
ενεργοποιηθηκα και εγω παιδια μετα απο 9 εργασιμες μερες.αλλα εχω και εγω αυτο το προβλημα.εχω κωεικους απο το κουτι αλλα δεν μπορω να μπω στο εδετ. ξερει κανενας να με διαφωτισει???

Simpleton
26-01-09, 18:10
Έκανες την ενεργοποίηση, όπως την περιέγραψα πιο πάνω;

dfourt
26-01-09, 18:11
ενεργοποιηθηκα και εγω παιδια μετα απο 9 εργασιμες μερες.αλλα εχω και εγω αυτο το προβλημα.εχω κωεικους απο το κουτι αλλα δεν μπορω να μπω στο εδετ. ξερει κανενας να με διαφωτισει???

Με τους κωδικούς του πακέτου μπαίνεις στο site της HoL και φτιάχνεις username.Αφού το κάνεις αυτό μπαίνεις κανονικά με username.onoma idrymatos@hol.edudsl.gr και Pass αυτό που έβαλες στην hol.

Από ότι κατάλαβα από την δικιά μου περίπτωση, αυτό δεν γίνεται αμέσως, δηλαδή χρειάστηκε περίπου μια μέρα προκειμένου να μπορώ να μπώ με τα παραπάνω.

Όταν θα μπορείς να μπεις με τα παραπάνω, τότε στο site του ΔΙΟΔΟΣ θα σου δίνει ως κωδικό χρήστη(αν πας στις συνδέσεις μου) το username.idryma.(αν έχει ενα νούμερο.ιδρυμα, δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα)

Αν μέχρι αύριο δεν έχεις καταφέρει να μπεις,πάρε τηλέφωνο την hol και πες τους το.

wezor
27-01-09, 12:25
Ρε παιδια λυστε μου μια απορια plz... εχω διοδος κ εγω εδω κ περιπου 1 χρονο αλλα εχω στο router τους κωδικους Username (ονομα χρηστη@hol.gr) και Password (αυτα που μου ειχε στειλει η HOL απο την αρχη...) ποια η διαφορα που δεν εχω βαλει τα δικα μου οπως κ το ΤΕΙ μου..?παιζει κανενα προβλημα?

dfourt
27-01-09, 16:16
Απλά συνδέεσαι μέσω του δικτύο της HOL.Εμείς συνδεόμαστε μέσω του δικτύου του ΕΔΕΤ.

Στην πραγματικότητα το ΔΙΟΔΟΣ δουλεύει ως εξής:
Ο πάροχος(HOL) σου δίνει την σύνδεση από το σπίτι μέχρι το DSLAM και το ΕΔΕΤ(Εθνικό Δίκτυο Έρευνας και Τεχνολογίας) σε συνδέει με το internet.(Για αυτό τον λόγο μάλιστα οι συνδέσεις ΔΙΟΔΟΣ είναι φθηνότερες.)

Αν συνδέεσαι κανονικά με usernamer@hol.gr τότε απλά συνδέεσαι από το δίκτυο της hol(δλδ παίρνεις και το internet από την HOL).
Κανονικά στο DSLAM της hol κλειδώνουν κάτι και δεν μπορείς να συνδεθείς παρά μόνο στο ΕΔΕΤ, σε εσένα φαίνεται δεν το έκαναν, και για αυτό μπορείς να μπεις (και) με αυτόν τον τρόπο.

Όποτε αφού συνδέεσαι χωρίς πρόβλημα, το αφήνεις όπως έχει...

wezor
27-01-09, 23:25
Απλα να μου λυθει η απορια...:p Ty.....

digeo21
27-01-09, 23:33
αφου μπαινεις μια χαρα εισαι.κα ιεγω ετσι ειμαι ακομα.δεν ασοληθηκα με διοδος

digeo21
07-02-09, 16:49
ναι ρε παιδια. ουτως η αλλως ιδιοκτητο δικτυο εχει κ χολ δεν την ενδιαφερει και πολυ το θεμα με τους κωδικους απο οτι εχω καταλαβει.

Simpleton
07-02-09, 18:49
Και αν κάποιος δεν είναι στο ιδιόκτητο;

digeo21
10-02-09, 23:45
μια χαρα παιδια το φοιτητικο.οντως η hol φαινεται να στεκεται καλα. ισως ειναι η μια απο τις 4 που θα μεινουν

Copyright Keen Notion Co (2002-2019) Copyright Keen Notion Co.