PDA

Επιστροφή στο Forum : Φτιάξε και εσύ ένα Mac. Μπορείς..



patrasjim
01-12-05, 12:14
Αν ήθελα μία φορά πριν, να αγοράσω ένα Mac, τώρα θέλω 10.. Από την ψυχασθένεια μου με αυτά τα μηχανήματα, αποφάσισα να φτιάξω ένα, ακολουθώντας τις πολύ εύκολες οδηγίες που βρήκα στο δίκτυο. Αγόρασα μια motherboard και ένα celeron, χρησιμοποίησα τις μνήμες απο το PC μου, έβαλα ένα δίσκο στα 130Mb που είχα σε ψιλοαχρηστία, τα έχωσα σε ένα κουτί των 10 ευρώ και έκανα boot με το, θεωρητικά, έτοιμο DVD με το OsX86 που είχα φτιάξει την προηγούμενη μέρα. Χθες λοιπόν, έπαιζα όλη την μέρα με ένα υπέροχο, γρήγορο και άψογα λειτουργικό mac. Σύνδεσα επάνω του ότι είχα σε Usb. Ένιωσα πολύ μ@λ@κ@ς όταν είδα ότι δεν έκανε ούτε ένα μικρό, απλό και ευχάριστο blin-blon, για να καταλάβω ότι τα είδε. Τίποτα. Να κάτι μούτρα εγώ:cry:. Μέχρι τη στιγμή που είδα το εικονίδιο του bluetooth πάνω στην μπάρα. Τότε ένιωσα ακόμα πιο πολύ μ@... Τα έχει δει όλα, τα έχει εγκαταστήσει χωρίς να πάρω πρέφα τίποτα. Ακόμα και την κάμερα με το firewire. :worthy:. Ανοίγοντας τις διάφορες εφαρμογές που τα χρησιμοποιεί, όλα λειτουργούν ρολόι. Μόνο την webcam της Logitech δεν βλέπει και δεν μπορώ να βρω drivers.
Είχα ήδη αποφασίσει να αγοράσω ένα iMacG5 στις 20 ίντσες μετά τις γιορτές. Αλλά πάντα είχα κάποιους ενδιασμούς για το αν θα μπορούσα να κάνω τα πράγματα που κάνω στο PC. Σε όσους φίλους μου και να τα είδα, τα λάτρεψα. Αλλά τελικά, για μένα, είναι λειτουργικό; Ε, λοιπον, ναι είναι. Χτες ψάχνωντας με την ησυχία μου όλα αυτά που με ενδιαφέρουν, είδα ότι μπορώ να δουλέψω, άνετα και γρήγορα. Θα μου πάρει λίγο χρόνο βέβαια να το συνηθίσω. Απόφάσισα λοιπόν ότι μετά τις γιορτές, θα γίνει δικός μου ο προαναφερόμενος G5.:thumb_dup:thumb_dup. Ο βιντεοπροβολέας μπορεί να περιμένει.
Θα πρέπει να σας πω ότι αυτό το μηχάνημα είναι εντελώς παράνομο:thumbdown:thumbdown και ο μόνος λόγος που το έφτιαξα ήταν καταρχήν η μούρλια μου για να δω αν μπορώ να το κάνω και η εμμονή μου με τους Mac. Γι'αυτό και το συγκεκριμένο μηχάνημα δεν έχει μέλλον. Θα ξαναγίνει PC με το που θα πάρω το original. Σε κανα μήνα δηλαδή. Για τον ίδιο λόγο και επειδή δεν μπορώ να είμαι υπεύθυνος για άλλους, δεν θα δώσω οδηγίες για την κατασκευή του σε κανένα. Ότι χρειάζεστε, υπάρχει άφθονο στο δίκτυο.
Αυτά, από ένα πολύ ευτυχισμένο Πατρινό..

lefterism
01-12-05, 12:45
δεν βαζεις κανενα screenshot για να δουμε τι εκανες?

dracula
01-12-05, 12:57
ακολουθώντας τις πολύ εύκολες οδηγίες που βρήκα στο δίκτυο.
Ποιες οδηγίες; Κάποιο link?

kadronarxis
01-12-05, 15:25
Μπράβο παλικάρι patrasjim.
Προχώρα στην αγορά του imac, φανταστικό μηχάνημα.

Χαίρομαι που ξετρελάθηκες με το λειτουργικό σύστημα.

Άντε γερά.

BoGe
01-12-05, 15:31
Τώρα που είναι και συμβατά με Intel, θα αυξηθεί πολύ ο ανταγωνισμός με Microsoft, Linux και Mac.

mairy buliadi
01-12-05, 15:31
πες μας και εμας κανα link kana manual να προσπαθησουμε και εμεις!

Miltos_01
01-12-05, 15:38
Ρε φίλε...μονοφάις είσαι??? Δώσε κανένα link και σε μας...

CyberFreak
01-12-05, 15:45
http://www.osx86project.org/

Μάλιστα κυκλοφορούν και έτοιμα VM image από mac os x x86..

patrasjim
01-12-05, 21:05
Ορίστε 3 grabs που έκανα. Ψάξτε στο δίκτυο και θα βρείτε πολλά για το θέμα.
Διάβασα και κάτι άλλο που μου άρεσε πολύ. Η Apple ετοιμάζεται να βγάλει ένα Mini με Intel που να είναι μανούλα στο HTPC κατά τον Γενάρη. Νομίζω ότι βρήκα το Mac που θα πάρω.. :worthy:

m3fisto
01-12-05, 21:52
εχω στήσει εδώ και ένα μήνα και εγώ στο σύστημά μου mac10x86 απλά για να το δω κια να παίξω.Δυστυχώς το πισί μου(Α64 3500,MSI K8T Neo 2FIR) δεν πολυσυνεργάζεται με το λειτουργικό και δε έχω καθόλου ήχο(ούτε με την soundblaster ούτε με την onboard κάρτα ήχου) Επίσης η κάρτα γραφικών (Χ800 pro) δεν φαίνεται να έχει εγκατασταθεί σωστά παρότι έβαλα drivers.( από ότι κατάλαβα οι drivers που δοκίμασα είναι για Χ800xt και όχι Χ800pro)Δοκίμασα να τρέξω και την Matlab 7 (mac edition) αλλά και εκεί έφαγα λίγη φόλα.Γενικά είναι πολύ ωραία εμπειρία και αξίζει τον κόπο να πειραματιστείτε.Το εντυπωσιακό είναι που μου βλέπει κανονικά και το SUSE 10 μου που τα έχω και τα δύο σε έναν 80άρη ATA

patrasjim
01-12-05, 22:08
Από ότι διάβασα, δεν υπάρχουν σωστοί drivers για τις κάρτες της Nvidia και της Ati. Για να μπορέσω να το κάνω όσο πιο συμβατό γίνεται, αγόρασα μια motherboard με το Intel 915G. Στην ουσία, από ότι κατάλαβα, είναι το μόνο που χρειάζεται. Λειτουργούν τα πάντα πάνω της. Και μόνο η onboad κάρτα γραφικών δουλεύει τέλεια. Ακόμα και το AC3 out δουλεύει (νομίζω).
Στην πρώτη φώτο μπορείτε να δείτε τα στοιχεία του hardware. Εκεί φαίνεται ο επεξεργαστής και φυσικά το όνομά μου στα Ελληνικά. Στην τρίτη διάφορες εφαρμογές ανοιγμένες (δεν καθυστερεί καθόλου) και το MSNmesseger που κατέβασα. Αυτό που με τρελένει, είναι ότι μπορώ να τρέξω εφαρμογές που είναι φτιαγμένες για PPC χωρίς κανένα πρόβλημα. Θυμάμαι ότι στην Amiga έπρεπε να έχεις κάρτα με 2 επεξεργαστές όταν ήθελες να τρέξεις risc και cisc εφαρμογές μαζί. Είχα πάρει ένα accelerator με PPC και 68040 στην ίδια κάρτα!!
Μόλις εγκατέστησα το OpenOffice.net για MacX11 και δουλεύει άψογα. Εκτός από τους τόνους στα ελληνικά, που μάλλον είναι πρόβλημα του προγράμματος και όχι του λειτουργικού.
P.S. Έχω πάθει πλάκα με το expose...

BoGe
01-12-05, 23:13
Από ταχύτητα τι λέει;

ReverseR
02-12-05, 07:45
Δεν ξέρω κατα πόσο είναι νόμιμη αυτή η συζήτηση αλλά δυστυχώς για να δουλέψεί χρειάζεται επεξεργαστή με SSE2 τουλάχιστον


Από ταχύτητα τι λέει;
Μερικοί λένε οτι είναι πιο γρήγορο από τους ppc

ypopto_mpifteki
02-12-05, 08:41
Χμμ..χεχεχε καλό thread!
Βρήκα τι θα κάνω στον ελεύθερο χρόνο που δεν εχω! :p

mem
02-12-05, 09:37
Φίλε patrasjim αν είναι να το πάρεις μετά τις γιορτές το G5 δεν περιμένεις λίγο τις νέες ανακοινώσεις που θα γίνουν στο MacWorld Expo τον Ιανουάριο;
Σύμφωνα με τις φήμες δεν θα βγούν οι servers στην αρχή αλλά τα πρώτα MacMini και ibook με τους Intel, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Mac rumour site: http://www.thinksecret.com/

Έχω εδώ και 20 μήνες ένα iBook G3 αναμέσα στα 2 desktop PC και 1 intel Laptop.
Με την γυναίκα μου μαλώνουμε ποιός θα το χρησιμοποιεί.

mem.

patrasjim
02-12-05, 09:46
Με το Celeron που έβαλα, δεν λέει και πολλά σε ταχύτητα. Πρέπει να είναι πιο αργό από το μικρό mini ενός φίλου μου. Θα κοιτάξω να βρω κάποιο πρόγραμμα μετρήσεων να σας πω. Και αν νιώσω πλούσιος κάποια στιγμή (ποτέ δηλαδή), θα βάλω ένα Pentium4 να το δω.
Από ότι διάβασα, χρειάζεται SS3 για να τρέξει τις εφαρμογές PPC.
Η τελευταία έκδοση του iTunes μία παίζει και μία όχι. Είναι όμως το μόνο που έχει σοβαρό κόλλημα. Δεν έπρεπε να κατεβάσω την καινούργια.
Video παίζει άνετα και το Quicktime και το VLC. Τα DVD μου τα κολάει λίγο όμως.
Κατεβάζω ένα update σε 10.4.3 για x86. Είδομεν..
Όσο για το αν είναι παράνομη η συζήτηση, δεν ξέρω. Εγώ βλέπω τον εαυτό μου σαν beta tester(!!!). Έτσι κι αλλιώς πάει για format μόλις πάρω τον καινούργιο. Η κατασκευή του είναι παράνομη, γι'αυτό και δεν δίνω οδηγίες και λεπτομέρειες σε κανέναν. Ζητώ συγνώμη σε αυτούς που μου έστειλαν PM.
Για ότι καινούργιο έχω σε παρατήρηση, θα σας γράψω.

state.of.
02-12-05, 10:48
εγώ μεταπήδησα σε Mac πριν 16 μήνες ...λίγο με το ζόρι μπορώ να πω. Λύση ανάγκης. Και από τότε Κόλλησα. έχω ένα ibook 12αρι. Μπορώ να πώ ότι στην διάρκεια πού είχα το panther αν και μάρεσε τρομερά σαν περιβάλλον κάτι έλειπε και κάτι με εκνεύριζε. Μετά το tiger ομως και την τεχνολογία coreimage είναι πραγματικά μια καταπληκτική εμπειρία. είμαι και εγώ ένας από αυτούς που θέλου έναν κανονικό desktop Mac, ίσως τελικά πάρω το mini αλλά ο στόχος μου είναι κάποιο powermac G5.

Φανταστείτε πόσο μου άρεσε που αγόρασα το tiger (ούτε να σκεφτώ πριν να αγοράσω ποτέ λειτουργικό ...γιαυτό και επέζα κυρίως με Linux).

και για τους unix fans προτείνω να ρίξετε μια ματιά σε X11 και fink αξίζει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.