PDA

Επιστροφή στο Forum : 134 και Ενεργοποιήση.



eric_in
05-11-03, 15:07
Πήρα λοιπόν την απόφαση όπως σας είχα πει να βάλω ADSL από τον ΟΤΕ.
Παραθέτω την δική μου τηλεφωνική “ιστορία” με το 134.
Τρίτη 4/11-11:05 π.μ:Τηλ στο 134.Μετά από 5 λεπτά αναμονή(χωρίς χρέωση),αλλά με full διαφήμιση για το “επιχειρώ του ΟΤΕ” τόσο δυνατά που σου έπαιρνε τα αυτιά,το σηκώνει ένας κυριούλης(καμια 50αρα+θα ήταν)και μετά από 5λεπτό μπουρου-μπουρου(ούτε αυτός δεν πρέπει να καταλάβαινε τι έλεγε)φανταστείτε εγώ,σημείωσε τα στοιχεία που ήθελε(αφού τα είχα επαναλάβει τουλάχιστον 4 φορές) και επιτέλους είπε την μαγική λέξη.”Σε περίπου μισή ώρα από τώρα θα σας πάρουν τηλ για την επιβεβαίωση”.Λέω κι εγώ τόσο γρήγορος ο ΟΤΕ.Μπα κάτι βρομάει εδώ,λες και με έτρωγε κάτι.
Περνάει μισή ώρα τίποτα.Περνάει μια ώρα τίποτα.Φτάνουμε γύρω στις 12:30 ΤΙΠΟΤΑ.
Τα παίρνω κρανίο και λέω δεν πάει άλλο.(Έπρεπε να φύγω και για την δουλειά μου).
12:35-Ξανά τηλ στο 134.Το σηκώνει μια κοπελιά.Λέω πήρα πριν τηλ και............περιμένετε μου λέει μην κλείσετε.Οκ λέω.(Πουθενά η διαφήμιση τώρα).
Μετά από ήσυχη 5λεπτή+ αναμονή το ξανασηκώνει και μου λέει ότι σε δυο λεπτά θα σας πάρουν.Ok λέω και το κλείνω.
12:45-Χτυπάει το τηλ(Out of area)βλέπω στην αναγνώριση,μπα λέω ο ΟΤΕ θέλει να μας παίξει και κρυφτούλι;και το σηκώνω.”Γεια σας μου λέει μια ευγενικότατη κυρία,από τον ΟΤΕ είμαστε για την επιβεβαίωση.”Της λέω τι θέλω,ταχύτητα 384,εγκατάσταση μόνος μου,εξοπλισμό δικό μου και ρωτάω πότε θα έχει ενεργοποίηθει;”Κύριε μου λέει το πολύ σε 12 ημέρες,αλλά σε 7 ημέρες από σήμερα(την άλλη Τρίτη δηλαδή)θα σας πάρω τηλ για να σας πω ότι όλα είναι οκ για να μπορέσετε να προβείτε στην αγορά του εξοπλισμού σας”.
Λέω εγώ τι οκ;Μα μου είπατε ότι υπάρχει διαθεσιμότητα(ISDN ΓΡΑΜΜΗ) και ότι μπορώ να βάλω.Μπορεί δηλαδή να υπάρξει κάποιο κόλλημα;”Μα κύριε μου λέει ΧΑΛΚΟΣ είναι αυτός και ποτέ δεν ξέρεις”.Καλά λέω και το κλείνω.
Λέω τώρα εγώ σιγά μην περιμένω μέχρι την άλλη Τρίτη. Φεύγω σφαίρα για εξοπλισμό γιατί με το ΟΤΕ ποτέ δεν ξέρεις.Πέρνω τηλ για το MODEM και μου λένε ότι αύριο θα έρθει.
Τετάρτη 5/11-11:08.π.μ.-Και ενώ διάβαζα κάποια post στο ADSLgr,σβήνει το NETMODE.Τηλέφωνο καθόλου,γενικά καμία επαφή με τον έξω κόσμο.
11:27 π.μ.-Ξανά ανάβει το NETMODE και όλα οκ.
Λέτε να ήταν από τον ΟΤΕ και να έχουν ενεργοποιήσει το DSL;;;;;
Πιστεύω σήμερα να πάρω το MODEM,για να δω τι ακριβώς έχει γίνει.
Sorry για το μεγάλο κείμενο.
Φιλικά,eric_in.
8) 8) 8) 8)

Nick2k2
05-11-03, 23:00
Ναι την ώρα που σου κόπηκε το τηλέφωνο ήταν η στιγμή που σε σύνδεσαν στο DSLAM.Ακόμα βέβαια δεν είσαι έτοιμος, μιας και αυτό είναι το πρώτο στάδιο, έχει συνέχεια η διαδικασία μιας και πρέπει να σε καταχωρήσουν στο BBRAS και μέτα στο ΑΤΜ δίκτυο για να είσαι έτοιμος.Αυτά στην καλύτερη περίπτωση θέλουν 2 μέρες το πολύ.
Πάντως στην δικιά μου περίπτωση η αίτηση έγινε μέσω του site πριν 1-2 μέρες και διάλεξα απογευματινή ώρα που είναι πιο χαλαρά τα πράγματα.Και όντως μετά απο ενα μισαωράκι με παίρνει μια γυναίκα απο τον οτε και μου έκανε την επιβεβαίωση.Ρώτησε πάνω κάτω τα ίδια πράγματα και μου είπε οτι το max σε 12 μέρες θα έχω είμαι έτοιμος.Αν όχι να πάρω τις βλάβες να το δηλώσω.Τέλος με ρώτησε αν το τηλέφωνο δουλεύει και πρωινές ώρες για να με βρουν ή να με ρωτήσουν κάτι αν χρειαστεί και τους έδωσα και κινητο σε περίπτωση που χρειαστεί.Τώρα αυτό που αιωρείται είναι το μόντεμ που το χω παραγγείλει απο mgmanager εδώ και 10 μέρες και ακόμα δεν ξέρω τι παίζει,είχαν γενική έλλειψη τότε.Μάλλον θα τους πάρω κανα phone να δώ τι παίζει.

JediMasterMANIAC
06-11-03, 09:45
ρε φιλε εγω ακομα ειμαι στην 10 μερα και ακομα τιποτα!!! 8O 8O δεν αντεχω!! ακομα το λαμπακι PPPoE/ACT toy Zyxel ΔΕΝ πρασινισε (εγψ ετοιμασει τον ISP τα παντα :( )

ermis333
06-11-03, 12:20
jedi για ρίξε καμια ματιά στην συνδεσμολογία του zyxel, δεν χρειάζεται να ανάψει το λαμπάκι αυτό που λες αυτό ανάβει μόνο όταν είσαι online! για ξαναδοκίμασε!!

momo
06-11-03, 19:17
to dsl lampaki exei anapsi ean nai eisai komple re

Nick2k2
06-11-03, 19:25
Ναι Jedi είναι λίγο απίθανο να μην έχεις ενεργοποιηθεί μετά απο τόσες μέρες.Συνήθως σε 3-4 το πολυ μέρες είσαι εντάξει.Μπορέι να έχεις κάτι λάθος στην συνδεσμολογία όπως είπε και ο Ερμής. Παρεπιπτόντως και μένα μου κόπηκε το τηλέφωνο αλλά για ένα 5 λεπτο μόνο το πολύ και μάλιστα λίγο μετα τις 8 το πρωί.Μάλλον θα πρέπει να με συνδέσαν στο DSLAM αν και το cut ήταν πολύ μικρό και πολύ πρωί, τώρα να δώ πότε θα έχω το μόντεμ με τις ελλείψεις τους γμτ.

eric_in
06-11-03, 21:23
ΦΙΛΕ Nick2k2,από MGMANAGER που ξέρω τα modem έχουν έρθει από την Τετάρτη το απόγευμα και είναι λίγα κομμάτια.ΤΡΕΧΑ..... :P :P :P
Πάντος εγώ δεν το έχω πάρει ακόμα.Άυριο θα πάω από εκεί και πιστεύω να μην έχουμε ολονύχτιες προσπάθειες αύριο το βράδυ μέχρι να συνδεθούμε..........
Αν βέβαια από τον ΟΤΕ θα είμαι οκ(αυτό είναι άλλο θέμα).
Φιλικά eric_in.

Nick2k2
06-11-03, 21:51
Μακάρι να ήταν στο χέρι μου βρε Ερικ να τρεχα.Απο Mgmanager έχω εδώ και 10 μέρες που έχω παραγγείλει και σήμερα που πήρα μου είπαν οτι όντως την Τετάρτη έχουν φέρει κάποια μοντεμ αλλα φύγαν με την μία όλα απο προπαραγγελίες απο άτομα που είχαν παραγγείλει πριν απο μένα.Και τώρα έχουν μόνο για ISDN γραμμές και για PSTN δεν ξέρουν πότε θα φέρουν και επειδή ο υπάλληλος δεν ήταν αρμόδιος μου είπε οτι θα με πάρει αύριο το πρωί κάποιος πιο ειδήμων σε αυτά τα θέματα για να με ενημερώσει τι παίζει.'Αντε να δούμε τι θα γίνει, θα έχω γραμμή και δεν θα χω μόντεμ έτσι πως πάει η κατάσταση. :cry:

eric_in
06-11-03, 22:01
Εγώ θα πάω από 'κεί αύριο.Θα ρωτήσω και για το δικό σου να δω τι θα μου πουν.
Αν έχω κανένα νέο θα σου πω.
Υπομονή :!: :!: :!: Το μόνο που μπορείς να κάνεις.

Nick2k2
07-11-03, 01:12
A ευχαριστώ βρε Ερικ,να σαι καλά.Για ότι νεο μάθεις πόσταρε το εδώ. :)

georgeadams
07-11-03, 14:15
Κι εγώ τα ίδια ακριβώς "περνάω" με τη Zyxel και το MGManager. Το 652R για pstn που θέλω δεν υπάρχει. Υποτίθεται πως θα με έπαιρναν τηλέφωνο το μεσημέρι αφού ενημερωθούν από την αντιπροσωπεία αλλά πήγε 5 η ώρα και ακόμα τίποτα... :(

tolisp
07-11-03, 22:21
Exete dokimasei to e-shop? Den kserw ti paizei genika apo availability alla den einai mono to MGManager stin athina!

eric_in
07-11-03, 23:37
Φίλε Nick2k2 πήγα από MGMANAGER και πήρα τον modemακι μου:P :P :P,τώρα πόσο θα κάνω για να το συνδέσω είναι άλλη ιστορία. :!: :!:
ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.... :!: :!:
Ρώτησα και για το δικό σου και μου είπαν ότι δεν υπάρχει και ότι ήρθαν πολύ λίγα κομμάτια και έφυγαν αμέσως.Sorry για τα κακά μαντάτα :cry: :cry: :cry:
Εγώ τώρα έχω πρόβλημα και δεν ξέρω αν τα κάνω και σωστά.
Πάντως αυτά μου βγαίνουν στο τεστ....

WAN connections
Test ADSL synchronization PASS
Test ADSL(ATM OAM) loopback test PASS
Test PPP/PPPoE server connection FAIL
Ping default gateway FAIL
Καμιά βοήθεια :?: :?:

Nick2k2
08-11-03, 01:03
Άσε φίλε Ερικ εγώ την πάτησα άγρια μου φαίνεται και είμαι για να αυτοκτονήσω τώρα.Απο Mgmanager με πήραν τελικά και μου παν οτι το 650R για PSTN τέλος και θα φέρουν μάλλον προς το τέλος του μήνα,αυτά που σου είπαν και σενα :cry: :cry: :cry: :cry: :( :( :( :(
Επιίσης πήγα σε ένα τοπικό κατάστημα στην Θεσσαλονίκη και εκεί τα ίδια για ISDN έχουν αλλα για PSTN δεν έχουν και είναι άγνωστο πότε θα φέρουν.
Μπορείτε να μου πείτε τι κάνω τώρα :?: :?: :?:
Που έχω την γραμμή και δεν μπορώ να βρώ μόντεμ.
Και το 650R δεν υπάρχει πουθενά,και στο εξωτερικό που έψαξα σε ebay και έτσι δεν υπάρχει αυτό το μοντέλο.Τώρα τι να κάνω ρε παιδιά πείτε μου έχω την γραμμή και κάθεται γμτ :( :(

eric_in
08-11-03, 10:54
Από σήμερα το πρωί είμαι on-line :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: με 384 από οτε και isp forthnet ,demo σύνδεση για να δουμε τι παίζει.
Τελικά δεν μου πήρε και πολύ ώρα όλη η δουλειά(περίπου 20 λεπτάκια).
Η γραμμή πάντως πρέπει να ήταν οκ από χτες(αίτηση Τρίτη 4/11-Παρασκευή 7/11 όλα οκ).Μπράβο πάντα τέτοια από τον οτε.
Τώρα από εντυπώσεις θα το τσεκάρω και θα τα ξαναπούμε.

Koumooo
08-11-03, 15:16
παιδια εγψ εχω κανει αιτηση από τις 24 οκτωβρη (15 μ΄ρες σημερα αισιως..) και ακομ αΔΕΝ με εχουν παρει τηλεφωνο. Ελεγα οτι θα εχουν ξεχασει μεν αλλ αθα το εχουν ενεργοποιησει δε, αλλα τιποτα

συνεδεσα router αλλα σημα 0.. το πρασινο φωτακι δεν αναβει... !!!


πόσες μερες γενικα παιρνει για να το ενεργοποιήσουν???

eric_in
08-11-03, 21:48
Πάρε τηλ στον οτε στο "801 11 67700" για να δεις αν έχει ενεργοποιηθεί για να είσαι σίγουρος ότι δεν φταίει κάτι άλλο.
Εμένα ήταν οκ σε 2-3 μέρες.Το καλό πάντως ήταν ότι αφού δεν είχαν περάσει οι 12 μέρες που λέει ο οτε μου είπαν ότι αφού ενεργοποιήθηκε νωρίτερα θα χρεώνομαι από την στιγμή που σύνδεσα το modem,λες και δεν το ήθελα αυτό. :lol: :lol: :lol:
Παραλίγο να βάλω τα γέλια όταν το άκουσα. :lol: :lol: :lol:
Φιλικά eric_in. 8) 8)

Koumooo
08-11-03, 22:25
πήρα δεν το σηκώνει κανενας... βγαινει και λεει "τα γραφεια μας δεν λειτουργουν αυτη τη στιγμη, παρακαλω καλεστε ώρες λειτουργιας των γραφειων μας" ξανα και ξανα

τ κουλο ειναι οτι δεν λεει ποιοες ειναι αυτες :p

eric_in
08-11-03, 23:09
ΥΠΟΜΟΝΗ :!: :!: :!: :!: :!: :!:

JediMasterMANIAC
09-11-03, 14:38
Άσε φίλε Ερικ εγώ την πάτησα άγρια μου φαίνεται και είμαι για να αυτοκτονήσω τώρα.Απο Mgmanager με πήραν τελικά και μου παν οτι το 650R για PSTN τέλος και θα φέρουν μάλλον προς το τέλος του μήνα,αυτά που σου είπαν και σενα :cry: :cry: :cry: :cry: :( :( :( :(
Επιίσης πήγα σε ένα τοπικό κατάστημα στην Θεσσαλονίκη και εκεί τα ίδια για ISDN έχουν αλλα για PSTN δεν έχουν και είναι άγνωστο πότε θα φέρουν.
Μπορείτε να μου πείτε τι κάνω τώρα :?: :?: :?:
Που έχω την γραμμή και δεν μπορώ να βρώ μόντεμ.
Και το 650R δεν υπάρχει πουθενά,και στο εξωτερικό που έψαξα σε ebay και έτσι δεν υπάρχει αυτό το μοντέλο.Τώρα τι να κάνω ρε παιδιά πείτε μου έχω την γραμμή και κάθεται γμτ :( :(
μαλλον πρεπει να παρεις αλλο modem ... δεν βλεπω αλλη λυση εγω θα πηγαινα για αλλο :P

Nick2k2
10-11-03, 00:33
Ναι JediMaster αυτό το αφήνω ως έσχατη λύση.Αυτό το μοντεμ το προτιμούσα γιατι ήταν πολύ καλό σε σχέση απόδοσης-τιμής.Τώρα για άλλα μόντεμ δεν ξέρω,σκέφτηκα και το μόντεμ του οτε το speedtouch home αλλά δεν ξέρω αν είναι καλό.Πάντως όσο ψάχνω είμαι ανοιχτός σε προτάσεις,όποιος ξέρει μέχρι μοντέλα ας μου προτείνει.

Stavross
19-11-03, 08:30
Ρε παιδια διαβαζω αυτα που γραφετε και εχω απορια για τη δικη μου συνδεση.Εκανα αιτηση προηγουμενη Πεμπτη και με ενημερωσαν οτι σε 7 μερες θα μου τηλ. για την παραμετροποιηση(?). Την ιδια μερα πηρα zyxel 630 και εκανα εγκατασταση. Πρασινο φωτακι adsl αναβοσβηνε. Δευτερα το adsl led ηταν σταθερα αναμενο ενεργοποιησα συνδεση με otenet αλλα καμια αποκριση. Τελικα ενεργοποιηθηκε η γραμμη και εχω προβλημα με το zyxel η θα πρεπει να περιμενω τηλ απο τον οτε για ενεργοποιηση;

sharky
19-11-03, 13:28
Ρε παιδια διαβαζω αυτα που γραφετε και εχω απορια για τη δικη μου συνδεση.Εκανα αιτηση προηγουμενη Πεμπτη και με ενημερωσαν οτι σε 7 μερες θα μου τηλ. για την παραμετροποιηση(?). Την ιδια μερα πηρα zyxel 630 και εκανα εγκατασταση. Πρασινο φωτακι adsl αναβοσβηνε. Δευτερα το adsl led ηταν σταθερα αναμενο ενεργοποιησα συνδεση με otenet αλλα καμια αποκριση. Τελικα ενεργοποιηθηκε η γραμμη και εχω προβλημα με το zyxel η θα πρεπει να περιμενω τηλ απο τον οτε για ενεργοποιηση;

Δοκίμασε να κάνεις σύνδεση και με άλλο ISP (u: guest@tellas.gr p:tellas).
Ίσως να θέλει ρυθμίσεις το μοντεμακι σου.

AA-Tyrael
20-11-03, 04:50
paidia pira mgmanagers paraskebi i deftera tous erhonte(tora den ksero an tha figoun olla gia proparagkelies)

@ ADSLgr.com All rights reserved.