PDA

Επιστροφή στο Forum : Πληρωνω 24MPBS κ "κλειδωνω" 8



manosioa
17-01-09, 23:41
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...1 ΜΗΝΑ ΠΡΙΝ ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΕΟ ΝΟΥΜΕΡΟΚ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΑΖΙ CONNX 24 MBPS AΠO OTESHOP ΣΤΟ THE MALL...ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΑ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΠΙΕΣΑ Κ ΕΓΩ ΛΙΓΟ Κ ΕΙΧΑ ΤΙΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ Κ ΟΛΑ ΚΑΛΑ....ΠΑΕΙ 1 ΜΗΝΑΣ Κ ΚΛΕΙΔΩΝΩ ΣΤΑ 8 MBPS...ΠΑΙΡΝΩ ΛΟΙΠΟΝ 134 ΜΕ ΣΤΕΛΝΟΥΝ 121 ΠΑΙΡΝΩ 121 ΜΕ ΒΑΖΟΥΝ ΑΝΑΜΟΝΗ...ΛΕΩ "ΠΛΗΡΩΝΩ 24 ΕΧΩ 8"ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΘΑ Σ ΚΑΝΟΥΜΕ ΨΗΦΙΑΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΛΕΩ ΟΚ...ΠΕΡΙΜΕΝΩ 3 ΜΕΡΕΣ...ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ Ο ΑΠΟ ΠΑΝΩ (ΦΙΛΟΣ) ΕΧΕΙ ΟΝ ΤΕLECOMS 16 MBPS...ΜΕ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΗΛ Κ Μ ΞΕΦΟΥΡΝΙΖΟΥΝ ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ..."ΔΥΣΤΗΧΩΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ "ΚΛΕΙΔΩΝΕΤΕ" ΣΤΑ 8 ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΥΠΟΣΤΙΡΙΖΕΙ Η ΓΡΑΜΜΗ ΣΑΣ Κ ΓΙΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙΤΕ ΣΤΑ 8 ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΤΣΑΜΠΑ"...Κ ΤΗΣ ΛΕΩ ΜΑ ΡΕ ΚΟΠΕΛΙΑ ΟΣΟ ΕΣΕΙΣ ΠΑΙΖΑΤΕ ΜΕ ΤΙΝ ΓΡΑΜΜΗ Μ (ΒΛ ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ) ΕΓΩ ΚΛΕΙΔΩΝΑ ΣΤΑ 6,8,14,15,16 Κ ΚΑΤΕΒΑΖΑ ΑΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΜΕ 15.432 ΤΩΡΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΔΝ ΓΙΝΕΤΑΙ???ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΚΟ...Κ ΕΡΧΟΜΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ...ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ , Ο ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΝΑ ΕΧΕΙ 16 Κ ΕΓΟ ΝΑ ΚΛΕΙΔΩΝΩ ΣΤΑ 8???ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΦΘΑΝΩ ΕΣΤΩ ΤΑ 16 ΣΤΑ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ???ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΑΘΛΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΝΑ Μ ΒΑΖΟΥΝ "ΠΙΛΟΤΙΚΗ" CONNX TV" Κ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΖΟΝΤΑΙ Κ ΓΙΑ VOIP ??? ΑΣ Μ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΟΓΙΚΟΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΤ ΔΝ ΞΕΡΩ....ΤΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ...

vaggoulas
18-01-09, 00:27
Πληρώνεις σύνδεση έως 24Mbit.
Έλεγχο στην εσωτερική σου καλωδίωση έχεις κάνει μήπως και είναι εκεί το πρόβλημα?

manosioa
18-01-09, 00:35
ναι ρε συ αυτο εννουσα οταν ελεγα 24...οταν λες ελεγχο εννοεις εγω να πω στον οτε να κανει???εγο εχω βαλει splitter κτλ αλλα δν ξερω να κανω κατι παραπανω...γιαυτο ρωτισα πρωτα εδω για να μην παρω τηλ κ τουσ τα "χωσω" κ τελικα εχω κανει μλκ@ εγω....για πες μηπως κ βγαλω ακρη...

Simpleton
18-01-09, 00:36
Ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820

vaggoulas
18-01-09, 01:19
ναι ρε συ αυτο εννουσα οταν ελεγα 24...οταν λες ελεγχο εννοεις εγω να πω στον οτε να κανει???εγο εχω βαλει splitter κτλ αλλα δν ξερω να κανω κατι παραπανω...γιαυτο ρωτισα πρωτα εδω για να μην παρω τηλ κ τουσ τα "χωσω" κ τελικα εχω κανει μλκ@ εγω....για πες μηπως κ βγαλω ακρη...
Κάνε έλεγχο με τα τηλέφωνα εκτός γραμμής και το router πάνω στην κεντρικό πριζάκι του σπιτιού.
Είσαι PSTN ή ISDN?

manosioa
18-01-09, 01:25
λοιπον επανηλθα αφου εκανα την μελετη μ...κ συγνωμη που δεν το κοιταξα νωριτερα αλλα μολις σμρ εγγραφηκα στο site...λοιπον εχουμε κ λεμε s/n 13,5 db , line attenuation 16.0 db , output power 19.5 db...εμενα καλουτσικα μου φαινονται εκτος του output power ...για πειτε γνωμες... αα κ ειμαι 978 μετρα μακρια απο dslam περιπου θεωριτηκα 22.61 mbps συμφωνα με το calculator...εεε ενα 16 θελω οχι κατι παραπανω...

mrsaccess
18-01-09, 01:26
Μήπως πήρες το ασύρματο της Thomson; Το δικό μου είχε πρόβλημα και κλείδωνε στα 8. Διορθώθηκε με μερικές εντολές στο telnet αλλά μετά από προσπάθειές μου στην τεχνική υποστήριξη (όπου βιαζόντουσαν να με βάλουν να το δηλώσω ως βλάβη αντί να ακούσουν το πρόβλημά μου).

manosioa
18-01-09, 01:31
λοιπον εβγαλα ολα τα τηλ και εβαλα επανω στην πριζα μονο το μοντεμ κ το μονο π αλλαξε ειναι το Line Attenuation απο 16 στα 15...εχω pstn

........Auto merged post: manosioa πρόσθεσε 1 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........

φιλε mrsaccess ναι αυτο εχω TG585 v7..τι πρεπει να κανω?? ναι κ μενα το ιδιο μ κανανε...

mrsaccess
18-01-09, 01:41
Δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί πάει λίγος καιρός. Πρέπει να συνδεθείς με telnet και να κάνεις κάποιες αλλαγές. Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ ή δοκίμασε με άλλο router αν έχεις.

gcf
18-01-09, 01:48
*off topic*
Μην το πάρεις σαν παρατήρηση, αλλά όταν γράφουμε σε ένα φόρουμ δεν γράφουμε όπως στα sms που στέλνουμε στην παρέα μας, δεν είναι τόσος κόπος να μην τρως φωνήεντα, ούτε υπάρχει όριο 160 χαρακτήρων.
φλκά πντα ε;

manosioa
18-01-09, 02:13
οκ ρε συ απλα εχω συνιθισει με greeklish γιαυτο ...

........Auto merged post: manosioa πρόσθεσε 21 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

λοιπον αν ακουσω τον φιλο mrsaccess θα πρεπει να μαθω πως λειτουργει αυτο το telnet (α ρε κοιτα να δεις τι εχω μαθει σε ενα βραδυ) κ τι εντολες να δωσω.εκανα ενα search αλλα δεν βρηκα κατι τις προκοπης...βοηθεια...καποιος???plz... :)

mathaiosside
23-01-09, 18:46
Τι έγινε τελικά manosioa έβγαλες άκρη;
Αν βρήκες τίποτα, μπορείς σε παρακαλώ να το ανεβάσεις ώστε να βοηθηθώ και εγώ που αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και εκεί που κλείδωνα στα 10 με 12 βρέθηκα να κελιδώνω στα 8;
Μήπως πρέπει να αναβαθμίσω το firmware(έχω την 7.4.2.7). Λέτε να φταίει αυτό; Καμία βοήθεια; Εψάξα για αυτό που ανέφερε ο φίλος mrsaccess (με telnet κτλ.) αλλά και γω δεν μπόρεσα να βρω τίποτα...

mrsaccess
23-01-09, 18:49
Το πρόβλημα το είχα με την 8.2.1.5.
Επίσης ενώ θα έπρεπε να κλειδώνω σε πάνω από 20mbps με το πρόβλημα κλείδωνα πάντα στα 8 ακριβώς, ούτε kbit πάνω, ούτε kbit κάτω. :)

mathaiosside
23-01-09, 19:05
Α μάλιστα δηλαδή με την firmware που έχω εγώ δεν πρέπει να με αφορά αυτό για το οποίο μίλαγες εσυ, έτσι; (εγώ κλειδώνω πχ αυτή την στιγμή στα 8.195)
Άσχετο:πιστεύεις οτι θα ήταν καλύτερα να αναβάθμιζα την firmware;(δεν ξέρω πολλά και θα με ταλαιπωρούσε λιγάκι να ξαναπερνάω ρυθμίσεις, να ανοίγω πόρτες γι αυτό ρωτάω)

mrsaccess
23-01-09, 19:09
Δεν τα ξέρω καλά, πάντως οι σχετικοί του φόρουμ νομίζω συνήθως προτείνουν downgrade από την 8 στην 7 συνήθως παρά το ανάποδο. :)

mathaiosside
23-01-09, 19:18
Lol! Μάλιστα κατάλαβα! Σε ευχαριστώ πολύ!!!! :)

manosioa
24-01-09, 13:15
ΕΠ ΕΧΩ ΝΕΑ...κατεβασα το firmware στην 7.4.3.2 αφου ειδα κ αποειδα κ μπορο να πω οτι παει πολυ καλα...πηρα κ τεχνικο οτε κ με πηρε τηλ την επομενη κ μ ειπε πως μου ειχαν υποβαθμισει την συνδεση στα 8 κ γιαυτο δεν μπορουσα να ξανανεβω εστω κ για δειγμα....παρολα αυτα με το που μου ανεβαζει την συνδεση αυτος κατι εκανε κ μου λεει θα σε ξαναπαρω κ τσουπ κανω ενα refresh κ κλειδωσα στα 15.138 με snr 9.5 κ ολα τα αλλα ιδια...μετα απο ενα restart μετα απο 9 ωρες δεν ξανασυγχονισα ποτε στα 15 ουτε καν στα 10...κ αποφασισα να κανω downgrade κ ετσι πηγα στην 7.4.3.2 κ απλα εφυγε οπωσ λεγοταν το logo του οτε κ η λειτουργια iptv αλλα τουλαχιστον ειχα π ειχα πριν snr 10 τωρα το κατεβαζει μιση μοναδα ακομα κ συνχρονιζομαι κ στα 15...οποτε φιλε σε συμβουλευω να κανεις downgrade κ να δεις τι σε συμφερει...τωρα που ελεγξα την γραμμη οτι αντεχει μεχρι 17 θα παω στην hol που ειναι 39,90 το μηνα (οσο κ στον οτε η "εως 24") αλλα κ με απεριοριστα τηλ κλπ κ με λιγοτερα προβληματα κ θα παρω κ IPTV για 3 μηνες δωρεαν...κ θα ειναι κ ιδιωτικη κ θα εχουν το φοβο...το περιεργο ειναι τωρα πως το dsl type μια κλειδωνει ως G992.3(κατι αναμεσα σε ADSL1 k ADSL2+ me max 12 mbps κλειδωματος) μια G992.5(οπου ειναι κ το επιθημητο ADSL2+ εως 24 mbps) κ δεν ξερω πωσ να το κλειδωσω να κανει μονο συνδεση σε G992.5...καμια ιδεα κανεις???πριν την αλλαγη firmware συνδεομουνα κ με ANSI T1.413 (απλη adsl 1 me max 8 mbps)...γιαυτο φιλε για κοιτα το...κ πες μετα αποτελεσματα...

maik
24-01-09, 21:51
θα παω στην hol που ειναι 39,90 το μηνα (οσο κ στον οτε η "εως 24") αλλα κ με απεριοριστα τηλ κλπ κ με λιγοτερα προβληματα κ θα παρω κ IPTV για 3 μηνες δωρεαν...κ θα ειναι κ ιδιωτικη κ θα εχουν το φοβο....

Τι ακριβως θα φοβουνται δηλαδη;


ΥΓ. Μην γραφεις σαν να στελνεις sms. Βαζε και καμια τελεια, καμια παραγραφο.

manoulamou
24-01-09, 22:03
Με τοσο αγχος να πιασει την μεγαλυτερη ταχυτητα
εφαγε μερικα φωνηεντα εεε τουλαχιστον ας τουρθει και πιο φθηνα
η "το φοβο του ναχει" HOL, βεβαια στην πρωτη χοντρη στραβη παλι
θα εχουμε το συνδρομο του ping-pong μεταξυ εναλλακτικου και ΟΤΕ...




ΕΕΕ μονο αμα εχει παγιο η καφετιερα, τη φχαριστιεσαι:p

manosioa
24-01-09, 22:53
Τι ακριβως θα φοβουνται δηλαδη;


ΥΓ. Μην γραφεις σαν να στελνεις sms. Βαζε και καμια τελεια, καμια παραγραφο.

*OFF TOPIC*
φιλε μου το εχουν ξαναπει για αυτο το θεμα με τα κοψιματα στο γραψιμο αλλα δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το προβλημα εφοσον με καταλαβαινεις....κ να σου πω και κατι δεν βλεπω να ενοχλει πολλους εδω μεσα...προσπαθω να γραφω με ελληνικα γιατι δεν επιτρεπεται απο τους ορους του φορουμ κ παλι δεν ξερω γιατι αλλα δεν γινεται να κρινετε συνεχεια το πως γραφω λεσ κ ειναι θεμα καποιας ζωτικης σημασιας...πιστευω πως ο καθενας πρεπει να δεχεται τον αλλο με τις ιδιαιτεροτητες του κ τα χουγια του...κ μενα αυτο ειναι ενα δικο μου χουι...αν δεν αρεσει στουσ admin toy forum το οτι γραφω κομμενα κ με συντομιες γτ βαριεμαι να γραφω ολοκληρες τις λεξεις η γιατι βιαζομαι ας μου στειλουν pm και θα διαγραφω απο το Forum γιατι δεν βλεπω τον λογο να καθομαι να δινω στον καθενα αναφορα για πιο λογο γραφω ετσι οπως γραφω κ να απολογουμαι επειδη δεν του αρεσει να βλεπει τον τροπο που γραφω...ας μην τον βλεπει...αλλωστε δεν μιλαγα καν σε σενα φιλε μ...κ ξαφνικα νασου η "φιλικη" παντα προειδοποιηση... εχω μαθει να γραφω με greeklish για πιο γρηγορα και ευκολα στο pc...στην κανονικη μου ζωη γραφω κανονικα...αλλα αυτο δεν θα επρεπε να αφορα κανενα....κ ουτε να απολογουμαι...κ παρολλα αυτα επειδη εκοψα 2 φωνηεντα εγινε 2 φορες παρατηρηση... φιλικα κ εγω λεω σε οσους εχουν προβλημα με τον τροπο γραφης μου η νοιαζονται για την ορθη χρηση της ελληνικης γλωσας ας κοιταξουν καποια απαισια post γεματα ορθογραφικα λαθη που κατακρεουργουν την ελληνικη γλωσσα και μετα ας σιγουρευτουν πως ολα τα υπολοιπα πραγματα εδω μεσα ειναι σωστα γλωσικως ηθικως κ τεχνικως τοτε ας ερθουν να μου πουν οτι θελουν για τον τροπο γραφης μου κ εγω θα το διορθοσω αμεσα...ΜΕΧΡΙ tote πλ φιλια....

Υ.Γ το κομματι " ας σιγουρευτουν πως ολα τα υπολοιπα πραγματα εδω μεσα ειναι σωστα γλωσικως ηθικως κ τεχνικως τοτε ας ερθουν να..." δεν αναφερεται σε κανεναν προσωπικως ουτε ειναι καποιου ειδους υποννοουμενο...ουτε σημαινει ντε κ καλα οτι εχω συναντισει τετοιου ειδους περιστατικα...σε περιπτωση που υπαρχουν να διορθωθουν εννοω...

Simpleton
24-01-09, 23:19
Δεν σε έκρινε κανείς σαν άτομο. Αλλά το κακό (ή το καλό) με την επικοινωνία είναι ότι εμπλέκονται τουλάχιστον δύο άνθρωποι. Ασφαλώς και καταλαβαίνει κανείς τι θέλεις να πεις, αλλά είναι λίγο κουραστική αυτή η ανάγνωση. Είναι σαν να μη δείχνεις σεβασμό προς τον άλλο και στο χρόνο που αφιερώνει για να διαβάσει το μήνυμα και να ασχοληθεί με το πρόβλημα σου.
Και, με όλο το σεβασμό, λογικές του τύπου «Αφού το κάνουν όλοι οι άλλοι και υπάρχουν και χειρότερα, γιατί όχι κι εγώ;» δεν ξέρω αν βοηθούν. Όχι μόνο στο θέμα της γλώσσας, παντού.
Σχετικά με το «φόβο» που ανέφερες πιο πάνω, δε νομίζω ότι ισχύει. Η κατάσταση με τους εναλλακτικούς παρόχους δεν έχει στρώσει ακόμα. Θα δεις λίγους εδώ στο φόρουμ να έχουν πρόβλημα με τον ΟΤΕ, αλλά πάρα πολλούς με τους εναλλακτικούς.

Δοκίμασες να συνδεθείς με κάποιο άλλο modem;

maik
25-01-09, 03:30
*OFF TOPIC*
φιλε μου το εχουν ξαναπει για αυτο το θεμα με τα κοψιματα στο γραψιμο αλλα δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το προβλημα εφοσον με καταλαβαινεις....κ να σου πω και κατι δεν βλεπω να ενοχλει πολλους εδω μεσα...προσπαθω να γραφω με ελληνικα γιατι δεν επιτρεπεται απο τους ορους του φορουμ κ παλι δεν ξερω γιατι αλλα δεν γινεται να κρινετε συνεχεια το πως γραφω λεσ κ ειναι θεμα καποιας ζωτικης σημασιας...πιστευω πως ο καθενας πρεπει να δεχεται τον αλλο με τις ιδιαιτεροτητες του κ τα χουγια του...κ μενα αυτο ειναι ενα δικο μου χουι...αν δεν αρεσει στουσ admin toy forum το οτι γραφω κομμενα κ με συντομιες γτ βαριεμαι να γραφω ολοκληρες τις λεξεις η γιατι βιαζομαι ας μου στειλουν pm και θα διαγραφω απο το Forum γιατι δεν βλεπω τον λογο να καθομαι να δινω στον καθενα αναφορα για πιο λογο γραφω ετσι οπως γραφω κ να απολογουμαι επειδη δεν του αρεσει να βλεπει τον τροπο που γραφω...ας μην τον βλεπει...αλλωστε δεν μιλαγα καν σε σενα φιλε μ...κ ξαφνικα νασου η "φιλικη" παντα προειδοποιηση... εχω μαθει να γραφω με greeklish για πιο γρηγορα και ευκολα στο pc...στην κανονικη μου ζωη γραφω κανονικα...αλλα αυτο δεν θα επρεπε να αφορα κανενα....κ ουτε να απολογουμαι...κ παρολλα αυτα επειδη εκοψα 2 φωνηεντα εγινε 2 φορες παρατηρηση... φιλικα κ εγω λεω σε οσους εχουν προβλημα με τον τροπο γραφης μου η νοιαζονται για την ορθη χρηση της ελληνικης γλωσας ας κοιταξουν καποια απαισια post γεματα ορθογραφικα λαθη που κατακρεουργουν την ελληνικη γλωσσα και μετα ας σιγουρευτουν πως ολα τα υπολοιπα πραγματα εδω μεσα ειναι σωστα γλωσικως ηθικως κ τεχνικως τοτε ας ερθουν να μου πουν οτι θελουν για τον τροπο γραφης μου κ εγω θα το διορθοσω αμεσα...ΜΕΧΡΙ tote πλ φιλια....

Υ.Γ το κομματι " ας σιγουρευτουν πως ολα τα υπολοιπα πραγματα εδω μεσα ειναι σωστα γλωσικως ηθικως κ τεχνικως τοτε ας ερθουν να..." δεν αναφερεται σε κανεναν προσωπικως ουτε ειναι καποιου ειδους υποννοουμενο...ουτε σημαινει ντε κ καλα οτι εχω συναντισει τετοιου ειδους περιστατικα...σε περιπτωση που υπαρχουν να διορθωθουν εννοω...

Οταν γραφεις σε ενα ανοιχτο δημοσιο φορουμ πρεπει να σεβεσαι τους κανονες του. Δεν εισαι μονος σου ουτε γραφεις στον οποιο φιλο σου. Απευθυνεσαι σε μια κοινοτητα με πολλα μελη. Οποτε ο σεβασμος στους αλλους ειναι επιβεβλημενος.
Ενα κειμενο 20 σειρων χωρις καμια τελεια, χωρις καμια παραγραφο βγαζει τα ματια αυτου που το διαβαζει.
Εκτος απο αυτο το κειμενο σου ειναι προσβλητικο. Και η λογικη φτιαξτε τα αλλα να για διορθωσω και εγω τα δικα μου ειναι οτι χειροτερο.

manosioa
25-01-09, 06:37
Οταν γραφεις σε ενα ανοιχτο δημοσιο φορουμ πρεπει να σεβεσαι τους κανονες του. Δεν εισαι μονος σου ουτε γραφεις στον οποιο φιλο σου. Απευθυνεσαι σε μια κοινοτητα με πολλα μελη. Οποτε ο σεβασμος στους αλλους ειναι επιβεβλημενος.
Ενα κειμενο 20 σειρων χωρις καμια τελεια, χωρις καμια παραγραφο βγαζει τα ματια αυτου που το διαβαζει.
Εκτος απο αυτο το κειμενο σου ειναι προσβλητικο. Και η λογικη φτιαξτε τα αλλα να για διορθωσω και εγω τα δικα μου ειναι οτι χειροτερο.

****Εντελως OFF TOPIC ****
Τους σεβομαι το φορυμ κ ολους τους ανθρωπους που ειναι μεσα σε αυτην κ στην καθε κοινοτητα γιατι ετσι θα ηθελα να μου φερθουν και μενα , γιαυτο λοιπον προσπαθω να πετυχω αυτο που ζητανε oi admin και αλλοι χρηστες...

Αλλα το βρισκω εντελως παραλογο να υπαρχει τετοια πιεση σε ενα θεμα που εχει να κανει με τις συνηθειες του καθενος κ πως αυτος εκφραζεται...Παρολα αυτα συμορφωθηκα με τους κανονες κ παλι πειραξε η εξης λεπτομερια,οτι εγω δεν εβαλα παραγραφους σε ενα κειμενο 20 σειρων(μετρησες κ τις σειρες ελεος (πλακιτσα) )κ οτι δεν εχει αρκετες τελειες κ κομματα...πιστευω πως μιλαω σε απλους καθημερινους ανθρωπους κ οτι δεν στελνω επιστολη στον προθυπουργο για να κατσω να επιμεληθω διεξοδικως το καθε post που κανω...

Υποτιθεται πως ειναι μια κοιοτητα βασισμενη στην απλοτητα της εποικινωνιας , ανταλαγης αποψεων κ μια χειρα βοηθειας για οσους την χρειαζονται κ οχι καποιο μεσο για να εκθιαζουμε την σωστη γνωση/χρηση γραμματικης συντακτικου ορθογραφιας κλπ...ειναι μια κοινοτητα που δημιουργηθηκε απο απλους ανθρωπους και προοριζετε για απλους ανθρωπους που θελουν να λυσουν τα τυχον προβληματα τα τους η να βοηθησουν αλλους με αυτα χωρις να χρειαζεται καποια βιτρινα...

Οποιος εχει ζητησει βοηθεια κ θελει την βοηθεια κ αν αυτη του εχει δοθει δεν νομιζω οτι θα τον πειραξει να διαβασει ενα κειμενο 20 σειρων χωρις τελειες κ τελεια συνταξη...Αυτο που θα τον νοιαξει ειναι να λυσει το προβλημα του που ισως οφειλεται στην ασχετοσυνη , αγνοια η οτιδηποτε αλλο του καθε τηλεφωνητη της εκαστοτε εταιριας.Ετσι ωστε εδω να αναδηχθει το πνευμα της αλληλεγυης της συνεργασιμοτητας της εγνοιας για τον συνανθρωπο πραγματα που δυσκολα βρισκεις εκει εξω και τη λυση στο προβλημα του αμεσα με οποιες γνωσεις μεσα κ τροπους εκφρασης υπαρχουν...

Αυτη ειναι η γνωμη μου,δεχομαι αλλες γνωμες φυσικα,δεν εχω σκοπο να προσβαλω καννενα κ συγνωμη αν αθελα μου το εκανα (αλλωστε αυτο προσπαθησα να αποφυγω) δεν εχω προσωπικο σκοπο η κατι να βγαλω απο ολο αυτο απλα εξοργιστικα με την παρατηρητικοτητα στην λεπτομερια που πιστεψε με δεν θα εκανε την διαφορα στην προκειμενη...Σημασια εχει το περιεγχομενο κ η αξια και οχι το περιτιλιγμα...

........Auto merged post: manosioa πρόσθεσε 17 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Skaf εν μερη απαντησα στο spoiler σου κ εχεις δικιο στο τελευταιο κομματι απλα ξεφυγα λιγο απο την ορθη λογικη λογο των παραπανω που γραφω...τεσπα..
***ON TOPIC***
Οσο για τον φοβο απλα το ειπα γιατι αρκετες φορες τα πραγματα με τον οτε κ την vivodi που ειμαι πελατης ηθελαν λιγο "σπρωξιμο" αν καταλαβαινεις...με λιγη "απειλη" (φιλικη προειδοποιηση οτι εαν δεν γινει το ταδε θα αλλαξω παροχο) ολα γινονται...το εχω κανει 5 φορες κα αμεσως να σκιστουν να με εξυπηρετισουν...εφοσον πληρωνω εχω την απαιτηση να γινονται ολα στην ορα τους(μεσα σε λογικα πλαισια παντα)

Γιαυτο λοιπον το ανεφερα...Δυστηχως ειμαι φοιτητης κ η μονιμη κατοικια μου ειναι στην παρο οπου εχω κ 2-3 modem...Μολις μετακομισα κ εκανα συνδεση στον οτε γτ νομιζα πως ειναι καλυτερος...Μεγα ΛΑΘΟΣ... ;)

psyxakias
25-01-09, 07:36
manosioa, αν θες πάντως να σε παίρνει κάποιος στα σοβαρά και να μην αγνοεί τα μηνύματά σου, ξανασκέψου τις συμβουλές του maik49. Μηνύματα όπως τα προηγούμενα δικά σου που αποτελούνται από: α) κεφαλαία, β) ένα συνεχόμενο post χωρίς παραγράφους, γ) γεμάτο άσκοπες συντομογραφίες, δ) ορθογραφικά λάθη, ε) έλλειψη τόνων & σημείων στίξης.. απλούστατα κουράζουν. Αν εσύ δε μπορείς να αφιερώσεις λίγα λεπτά σε αυτά που γράφεις, για να τα γράψεις σωστά, μην περιμένεις να αφιερώσουν οι άλλοι για να τα διαβάσουν. ;)


φιλικα κ εγω λεω σε οσους εχουν προβλημα με τον τροπο γραφης μου η νοιαζονται για την ορθη χρηση της ελληνικης γλωσας ας κοιταξουν καποια απαισια post γεματα ορθογραφικα λαθη που κατακρεουργουν την ελληνικη γλωσσα και μετα ας σιγουρευτουν πως ολα τα υπολοιπα πραγματα εδω μεσα ειναι σωστα γλωσικως ηθικως κ τεχνικως τοτε ας ερθουν να μου πουν οτι θελουν για τον τροπο γραφης μου κ εγω θα το διορθοσω αμεσα...ΜΕΧΡΙ tote πλ φιλια....Δηλαδή τι ακριβώς το ξεχωριστό έχεις εσύ, που πρέπει να διορθωθούν οποιαδήποτε άλλα λάθη (ηθικά?) και μετά τελευταία τα δικά σου posts; :rolleyes: :down: - Παράλληλα το υστερόγραφό σου, ότι δεν υπονοείς κάτι ή ότι δεν έχεις συναντήσει τέτοια περιστατικά, δεν βοηθάει σε κάτι αφού στην ουσία αντιφάσκει με τα λεγόμενά σου. :hmm:

ΥΓ: Πάλι καλά που σταμάτησες να γράφεις κεφαλαία, είναι και αυτό μία πρόοδος :oneup:

Just_Nikos
25-01-09, 11:10
Δε νομιζω να φταει το firmware...κατι κανουνε αυτοι στις γραμμες και τα κανουνε μανταρα.
Εμενα η δικια μου η γραμμη απο το πουθενα ενω για 1 χρονο πηγαινε ρολοι ξαφνικα αρχισε να αποσυγχρονιζεται καθε μια ωρα.Τσατιστικα ,τους πηρα τηλ,και τους ξεχεσα με το συμπαθειο , και μετα απο 2 βδομαδες εφτιαξε η γραμμη μου.

emeliss
25-01-09, 11:53
Δε νομιζω να φταει το firmware...κατι κανουνε αυτοι στις γραμμες και τα κανουνε μανταρα.
Εμενα η δικια μου η γραμμη απο το πουθενα ενω για 1 χρονο πηγαινε ρολοι ξαφνικα αρχισε να αποσυγχρονιζεται καθε μια ωρα.Τσατιστικα ,τους πηρα τηλ,και τους ξεχεσα με το συμπαθειο , και μετα απο 2 βδομαδες εφτιαξε η γραμμη μου.
Άλλο πρόβλημα, άλλη λύση.

Ποιόν ξέχεσες; Τον φοιτητή στο 121; Αυτός που εφτιάξε την βλάβη πήρε ένα χαρτί απλά με την βλάβη χωρίς τα "ξεχέσματα".

manosioa
25-01-09, 22:17
manosioa, αν θες πάντως να σε παίρνει κάποιος στα σοβαρά και να μην αγνοεί τα μηνύματά σου, ξανασκέψου τις συμβουλές του maik49. Μηνύματα όπως τα προηγούμενα δικά σου που αποτελούνται από: α) κεφαλαία, β) ένα συνεχόμενο post χωρίς παραγράφους, γ) γεμάτο άσκοπες συντομογραφίες, δ) ορθογραφικά λάθη, ε) έλλειψη τόνων & σημείων στίξης.. απλούστατα κουράζουν. Αν εσύ δε μπορείς να αφιερώσεις λίγα λεπτά σε αυτά που γράφεις, για να τα γράψεις σωστά, μην περιμένεις να αφιερώσουν οι άλλοι για να τα διαβάσουν. ;)

Δηλαδή τι ακριβώς το ξεχωριστό έχεις εσύ, που πρέπει να διορθωθούν οποιαδήποτε άλλα λάθη (ηθικά?) και μετά τελευταία τα δικά σου posts; :rolleyes: :down: - Παράλληλα το υστερόγραφό σου, ότι δεν υπονοείς κάτι ή ότι δεν έχεις συναντήσει τέτοια περιστατικά, δεν βοηθάει σε κάτι αφού στην ουσία αντιφάσκει με τα λεγόμενά σου. :hmm:

ΥΓ: Πάλι καλά που σταμάτησες να γράφεις κεφαλαία, είναι και αυτό μία πρόοδος :oneup:


εχω απαντησει σε ολα οσα ανεφερες στο 2ο post μου...Εχει τελειωσει για μενα αυτο το θεμα...οι αποψεις μου εχουν ειναι παραπανω και δεν βρισκομαι εδω για ερχομαι σε συγκρουσεις με διαφορους...οποιος θελει debate ας μου στειλει pm...

........Auto merged post: manosioa πρόσθεσε 7 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Άλλο πρόβλημα, άλλη λύση.

Ποιόν ξέχεσες; Τον φοιτητή στο 121; Αυτός που εφτιάξε την βλάβη πήρε ένα χαρτί απλά με την βλάβη χωρίς τα "ξεχέσματα".

Ομως με το ξεχεσμα καταφερε να κανει τον φοιτητη να γραψει το ρημαδιασμενο το χαρτι κ να το δωσει στον αρμοδιο γιατι αν δεν το κανει μην ξεχνας,ξερει οτι εχει δωσει το ονομα του κ ετσι δεν τον συμφερει να μην το κανει...κοιτα ρε συ τωρα δεν ξερεις αν παντα στην αλλη γραμμη ειναι παντα ενας ανειδηκευτος...αλλα ελπιζεις να ακουστεις...εστω κ μεσω ξεχεσματων...:lol: κ πιστευω πως αν βαλεις λιγο παραπανω "φωνη" θα γινει σαφες κ ξεκαθαρο πως δεν τρως πιτουρα κ ξερεις τι σου γινεται...κ θες λυσεις αμεσα...κ πας ενα βημα παραπερα,που ισως σε παει ακομα ενα βημα παραπερα κ εν τελει να φτασεις στην λυση... κακη πρακτικη αλλα δεν δινουν χωρο για αλλες κινησεις...

........Auto merged post: manosioa πρόσθεσε 39 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μια ερωτηση σε οποιον ξερει ας απαντησει...Θελω να κανω χρηση Telnet για να ρυθμισω μονος μου το snr που θα χρησιμοποιει το ρουτερ ετσι ωστε να μην το ρυθμιζει αυτοματα καθε φορα που κανω reboot...η εστω καποιο αλλο τροπο η προγραμμα που να το κανει αυτο...η καποιο custom firmware...οποιος γνωριζει κατι σχετικα ας απαντησει...ευχαριστω προκαταβολικα...

guzel
25-01-09, 22:50
Σχετικά με το «φόβο» που ανέφερες πιο πάνω, δε νομίζω ότι ισχύει. Η κατάσταση με τους εναλλακτικούς παρόχους δεν έχει στρώσει ακόμα. Θα δεις λίγους εδώ στο φόρουμ να έχουν πρόβλημα με τον ΟΤΕ, αλλά πάρα πολλούς με τους εναλλακτικούς.

Δοκίμασες να συνδεθείς με κάποιο άλλο modem;

λαθος κανεις ,εχει στρωσει πολυ καιρο τωρα

δεν φτανει που παιρνει ο ανθρωπος αθλιες υπηρεσιες και τις χρυσοπληρωνει,

hol φιλε hol;) τηλεφωνια εφαμιλλη οτε ,ιντερνετ χωρις κοφτες :oneup:

manosioa
25-01-09, 22:59
λαθος κανεις ,εχει στρωσει πολυ καιρο τωρα

δεν φτανει που παιρνει ο ανθρωπος αθλιες υπηρεσιες και τις χρυσοπληρωνει,

hol φιλε hol;) τηλεφωνια εφαμιλλη οτε ,ιντερνετ χωρις κοφτες :oneup:

φιλε εχω κανει ηδη αιτηση κ αυριο παω να στειλω φαξ με τα χαρτια για να ολοκληροσω την αιτηση...εχεις ιδεα σε ποσες μερες θα ενεργοποιηθει περιπου η συνδεση??απο πρωσοπικης εμπειριας θελω να μου πεις

guzel
25-01-09, 23:03
εγω περιμενω κατι μηνες ..πριν ενα μηνα ηρθε το δικτυο στην περιοχη μου. αλλα δεν εχουν ενεργοποιησει την μισθωμενη αν και λενε οτι δεν εχουν πορτες...

αν ειναι οκ ολα στο dslam σου και υπαρχει διαθεσιμοτητα υπολογισε συνολικα 20 ημερες :oneup:,

manosioa
25-01-09, 23:22
εγω περιμενω κατι μηνες ..πριν ενα μηνα ηρθε το δικτυο στην περιοχη μου. αλλα δεν εχουν ενεργοποιησει την μισθωμενη αν και λενε οτι δεν εχουν πορτες...

αν ειναι οκ ολα στο dslam σου και υπαρχει διαθεσιμοτητα υπολογισε συνολικα 20 ημερες :oneup:,

κοιτα στον οτε μεσα σε 10 μερες μου ενεργοποιησανε κ νεα γραμμη κ ιντερνετ...κα μαλιστα εν μεσω χριστουγεννων...το μονο θετικο στην ολη την υποθεση...τι ειναι η μισθωμενη??? :hmm::whistle:

guzel
25-01-09, 23:42
κοιτα στον οτε μεσα σε 10 μερες μου ενεργοποιησανε κ νεα γραμμη κ ιντερνετ...κα μαλιστα εν μεσω χριστουγεννων...το μονο θετικο στην ολη την υποθεση...τι ειναι η μισθωμενη??? :hmm::whistle:

προσωπικα δεν θα αποτελουσε λογο επιλογης η ενεργοποιηση αν γινοταν σε 5 ,10 η 25 ημερες ,

μισθωμενα κυκλωματα παρεχει ο οτε στους εναλλακτικους κατοπιν αιτηματος τους τα οποια τα πληρωνουν και χρησιμευουν στην διασυνδεση τους

manosioa
26-01-09, 01:22
προσωπικα δεν θα αποτελουσε λογο επιλογης η ενεργοποιηση αν γινοταν σε 5 ,10 η 25 ημερες ,

μισθωμενα κυκλωματα παρεχει ο οτε στους εναλλακτικους κατοπιν αιτηματος τους τα οποια τα πληρωνουν και χρησιμευουν στην διασυνδεση τους

μα ουτε κ για μενα αποτελεσε λογο επιλογης απλα σου λεω πως ηταν το μονο καλο μεσα σε αυτην την αθλια κατασταση...ειχα παρει τηλ για να αλλαξω παροχο κ να παω στη hol πριν καμια βδομαδα αλλα τα χαρτια θα τα στειλω αυριο λες να πειραζει??

manosioa
04-02-09, 01:47
manosioa, αν θες πάντως να σε παίρνει κάποιος στα σοβαρά και να μην αγνοεί τα μηνύματά σου, ξανασκέψου τις συμβουλές του maik49. Μηνύματα όπως τα προηγούμενα δικά σου που αποτελούνται από: α) κεφαλαία, β) ένα συνεχόμενο post χωρίς παραγράφους, γ) γεμάτο άσκοπες συντομογραφίες, δ) ορθογραφικά λάθη, ε) έλλειψη τόνων & σημείων στίξης.. απλούστατα κουράζουν. Αν εσύ δε μπορείς να αφιερώσεις λίγα λεπτά σε αυτά που γράφεις, για να τα γράψεις σωστά, μην περιμένεις να αφιερώσουν οι άλλοι για να τα διαβάσουν. ;)

Δηλαδή τι ακριβώς το ξεχωριστό έχεις εσύ, που πρέπει να διορθωθούν οποιαδήποτε άλλα λάθη (ηθικά?) και μετά τελευταία τα δικά σου posts; :rolleyes: :down: - Παράλληλα το υστερόγραφό σου, ότι δεν υπονοείς κάτι ή ότι δεν έχεις συναντήσει τέτοια περιστατικά, δεν βοηθάει σε κάτι αφού στην ουσία αντιφάσκει με τα λεγόμενά σου. :hmm:

ΥΓ: Πάλι καλά που σταμάτησες να γράφεις κεφαλαία, είναι και αυτό μία πρόοδος :oneup:


Συγνωμη ρε φιλε που δεν θελω να υποκειπτω στα τοσα ενοχλητικα πλαισια του καθωσπρεπισμου...Οφειλω να ομολογησω πως δεν ανηκω στην κατηγορια των ανθρωπων "του φαινεσθαι " αλλα σε μια κατηγορια πολυ ξεχωριστη , του περιεχομενου.

Ελπιζω να ειναι γνωστο σε εσας που μου κανετε τις παρατηρησεις (παντα φιλικα εννοειται) το παραδειγματικο ποιημα του Καρυωτακη "Μικρη Ασυμφωνια Εις Α' Μειζον".Στο εν λογω ποιημα , παρατηρειται μια τεραστεια -μειζονα αντιθεση αναμεσα στον καθωσπρεπισμο (Μαλακασης) κ στην συμβατικοτητα (Καρυωτακης).

Εγω θα ελεγα οτι τεινω προς τη μερια του Καρυωτακη , δεν "χαιδευω" αυτια αλλα μ'αρεσει να μιλαω ωμα και εξω απ'τα δοντια.Ζητω συγνωμη σε οσους ενοχληθηκαν με την "γραφικη" μου συμπεριφορα αλλα προτιμω να κινουμαι με το ρευμα της εποχης και να μην υποκειμαι θυμα της αλλοτροιωσης.

Ευχαριστω πολυ ,
Με εκτιμηση Μανος

Υ.Γ. Εφοσον θεωρειται απαραιτητη αυτου του ειδους η γραφη εκανα κλεισιμο οπως επιβαλλεται , στις επιστολες!

bee
04-02-09, 07:12
Κατοικώ Αθήνα, Α Πατήσια και είμαι περίπου 1 χρόνο χωρίς προβλήματα στα 4 mbps με ISDN γραμμή και το SAGEM F@st 1540WG SP Ver. 3.0.6.c.

Είπα να κάνω μια αναβάθμιση στα " έως 24 mbps ", οπότε τηλεφώνησα στο 134 και μετά από δυο ώρες έτοιμος.
Δυστυχώς όμως δεν έβλεπα ταχύτητα πάνω από 8.300 kbps κι έτσι μετά από επικοινωνία με τους τεχνικούς μου συνέστησαν να ζητήσω υποβάθμιση της γραμμής στα 8 mpbs γιατί είμαι λέει μακριά από το DSLAM και δεν πρόκειται να πιάσω μεγαλύτερη.

Καθότι δεν έχω και πολύ χρόνο να το ψάχνω τηλεφωνώ στο 121 για την υποβάθμιση και μετά από καμιά ωρίτσα πέφτω στα 7.287 kbps :)

Με:
Trained Mode G.992.5 (ADSL2+)
Noise Margin: upstream 9 db, downstream 6 db
Attenuation: upstream 36 db, downstream 35 db

Τι έγινε ρε παιδιά αντί να πάμε μπροστά πάμε πίσω ? έλεος !

Tem
04-02-09, 09:25
Τι έγινε τελικά manosioa έβγαλες άκρη;
Αν βρήκες τίποτα, μπορείς σε παρακαλώ να το ανεβάσεις ώστε να βοηθηθώ και εγώ που αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και εκεί που κλείδωνα στα 10 με 12 βρέθηκα να κελιδώνω στα 8;
Μήπως πρέπει να αναβαθμίσω το firmware(έχω την 7.4.2.7). Λέτε να φταίει αυτό; Καμία βοήθεια; Εψάξα για αυτό που ανέφερε ο φίλος mrsaccess (με telnet κτλ.) αλλά και γω δεν μπόρεσα να βρω τίποτα...
δοκίμασε την 7.4.3.2 , είναι πολύ καλύτερη απο την 7.4.2.7 αλλά και πάλι να έχεις υπόψη ότι θα χρειαστείς την βοήθεια εντολών μέσω Telnet. Πάντως με firmware 7.4.3.2 είναι πολύ πιο πιθανό να κλειδώσεις σε ADSL2+

manosioa
04-02-09, 12:23
Κατοικώ Αθήνα, Α Πατήσια και είμαι περίπου 1 χρόνο χωρίς προβλήματα στα 4 mbps με ISDN γραμμή και το SAGEM F@st 1540WG SP Ver. 3.0.6.c.

Είπα να κάνω μια αναβάθμιση στα " έως 24 mbps ", οπότε τηλεφώνησα στο 134 και μετά από δυο ώρες έτοιμος.
Δυστυχώς όμως δεν έβλεπα ταχύτητα πάνω από 8.300 kbps κι έτσι μετά από επικοινωνία με τους τεχνικούς μου συνέστησαν να ζητήσω υποβάθμιση της γραμμής στα 8 mpbs γιατί είμαι λέει μακριά από το DSLAM και δεν πρόκειται να πιάσω μεγαλύτερη.

Καθότι δεν έχω και πολύ χρόνο να το ψάχνω τηλεφωνώ στο 121 για την υποβάθμιση και μετά από καμιά ωρίτσα πέφτω στα 7.287 kbps :)

Με:
Trained Mode G.992.5 (ADSL2+)
Noise Margin: upstream 9 db, downstream 6 db
Attenuation: upstream 36 db, downstream 35 db

Τι έγινε ρε παιδιά αντί να πάμε μπροστά πάμε πίσω ? έλεος !

λοιπον κοιτα να δεις...εαν εισαι σχετικος κ ξερεις την εξασθενιση της γραμμης σου τον θορυβο κ την αποσταση απο τον dslam παρτους τηλ να τους τα χωσεις γερα..εαν δεν ξερεις κοιτα εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820 μελετησε τα κανε κ το τεστ της θεωριτικης αποστασης της γραμμης απο dslam που θα βρεις εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205 και αφου τα γραψεις σε ενα χαρτι παρτους τηλ κ αρχιζε να τους ταπωνεις...πρεπει να φανεις σχετικος κ οτι δεν γουσταρεις να σε πιανουν κοροιδο...παρε το 121 δηλωσε οτι θες να κοιταξει τεχνικος την γραμμη σου μη δηλωσεις βλαβη...να επιμινεις...κ θα εχεις σιγουρα αποτελεσματα...οτι αλλο θες ρωτισε με...

Υ.Σ. Οι ταχυτητες που κλειδωνει το Modem σου ειναι 3

G992.5 = ADSL 2 + (Εως 24 Mbps)
G992.3 = ADSL 2 (Εως 11 Mbps)
ANSI T1.413 = ADSL 1 (Εως 8 Mbps)
Τσεκαρε το μετα απο τον τυπα "τεχνικο" που θα σου ελεγξει την γραμμη κ καλυτερα να εισαι μπροστα στο pc για να βλεπεις τι κανει κ να του τα λες...

........Auto merged post: manosioa πρόσθεσε 3 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


δοκίμασε την 7.4.3.2 , είναι πολύ καλύτερη απο την 7.4.2.7 αλλά και πάλι να έχεις υπόψη ότι θα χρειαστείς την βοήθεια εντολών μέσω Telnet. Πάντως με firmware 7.4.3.2 είναι πολύ πιο πιθανό να κλειδώσεις σε ADSL2+

ρε φιλε μηπως εχεις ιδεα πως χρησημοποιω εντολες telnet κ ποιες ειναι???δωσε μια βοηθεια αν ξερεις...

psyxakias
04-02-09, 15:46
Συγνωμη ρε φιλε που δεν θελω να υποκειπτω στα τοσα ενοχλητικα πλαισια του καθωσπρεπισμου...Οφειλω να ομολογησω πως δεν ανηκω στην κατηγορια των ανθρωπων "του φαινεσθαι " αλλα σε μια κατηγορια πολυ ξεχωριστη , του περιεχομενου.

Ελπιζω να ειναι γνωστο σε εσας που μου κανετε τις παρατηρησεις (παντα φιλικα εννοειται) το παραδειγματικο ποιημα του Καρυωτακη "Μικρη Ασυμφωνια Εις Α' Μειζον".Στο εν λογω ποιημα , παρατηρειται μια τεραστεια -μειζονα αντιθεση αναμεσα στον καθωσπρεπισμο (Μαλακασης) κ στην συμβατικοτητα (Καρυωτακης).

Εγω θα ελεγα οτι τεινω προς τη μερια του Καρυωτακη , δεν "χαιδευω" αυτια αλλα μ'αρεσει να μιλαω ωμα και εξω απ'τα δοντια.Ζητω συγνωμη σε οσους ενοχληθηκαν με την "γραφικη" μου συμπεριφορα αλλα προτιμω να κινουμαι με το ρευμα της εποχης και να μην υποκειμαι θυμα της αλλοτροιωσης.

Ευχαριστω πολυ ,
Με εκτιμηση Μανος

Υ.Γ. Εφοσον θεωρειται απαραιτητη αυτου του ειδους η γραφη εκανα κλεισιμο οπως επιβαλλεται , στις επιστολες!Μετά από 10 ημέρες από την 1η σου απάντηση (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2595089&postcount=27), θυμήθηκες να ξαναπαντήσεις στο ίδιο post μου (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2594083&postcount=24); Φαντάσου να ήσουν στην "κατηγορία ανθρώπων του φαίνεσθαι", θα είχες απαντήσει καμιά 10αριά φορές :lol:

Και μεταξύ του να γράφεις "έξω από τα δόντια" με ουσία, και να γράφεις ακαταλαβίστικα χωρίς ίχνος σεβασμού προς τον αναγνώστη των δημόσιων μηνυμάτων σου με όσα σου είχα αναφέρει, υπάρχει τεράστια διαφορά. Μ'αρέσει πάντως που από εκεί που δεν μπορούσες να γράψεις ούτε μια λέξη σωστά, μας προτρέπεις πλέον να διαβάσουμε λογοτεχνικά κείμενα. Ίσως έπιασαν τόπο κάποια μηνύματα που αντιδρούσαν στο τρόπο γραφής σου ;)

ΥΓ: Ελπίζω να μη χρειάστηκε να το διαβάσει κάποιος τρίτος, για να σε συμβουλέψει ώστε αναγκάστηκες να γράψεις απάντηση μετά από 10 μέρες :whistle::whistle::whistle:Τελικά λύση βρήκες με modem/πάροχο όσον αφορά το συγχρονισμό;

manoulamou
04-02-09, 17:10
@psyxakias προσεχε τι απαντας, σε ποιο ποστ!
γιατι σερνεται σηριαλ με τον Καρυωτακη...:rolleyes:

manosioa
04-02-09, 18:46
Μετά από 10 ημέρες από την 1η σου απάντηση (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2595089&postcount=27), θυμήθηκες να ξαναπαντήσεις στο ίδιο post μου (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2594083&postcount=24); Φαντάσου να ήσουν στην "κατηγορία ανθρώπων του φαίνεσθαι", θα είχες απαντήσει καμιά 10αριά φορές :lol:

Και μεταξύ του να γράφεις "έξω από τα δόντια" με ουσία, και να γράφεις ακαταλαβίστικα χωρίς ίχνος σεβασμού προς τον αναγνώστη των δημόσιων μηνυμάτων σου με όσα σου είχα αναφέρει, υπάρχει τεράστια διαφορά. Μ'αρέσει πάντως που από εκεί που δεν μπορούσες να γράψεις ούτε μια λέξη σωστά, μας προτρέπεις πλέον να διαβάσουμε λογοτεχνικά κείμενα. Ίσως έπιασαν τόπο κάποια μηνύματα που αντιδρούσαν στο τρόπο γραφής σου ;)

ΥΓ: Ελπίζω να μη χρειάστηκε να το διαβάσει κάποιος τρίτος, για να σε συμβουλέψει ώστε αναγκάστηκες να γράψεις απάντηση μετά από 10 μέρες :whistle::whistle::whistle:Τελικά λύση βρήκες με modem/πάροχο όσον αφορά το συγχρονισμό;

αχ...εχεις δικιο...οντως ειχα απαντησει αλλα με εφαγε η κοπελια μ να σ ξανα απαντησω γτ λεει πως με προσεβαλες κ δεν αντεδρασα...το κειμενο παραπανω δικη της εμπνευση...:rofl: κ απο οτι βλεπω εχει προσθεσει αρκετα...εγω δεν ειχα γραψει τοσα...και τετοια...:hmm:

τεσπα εβγαλα ακρη αυτες τις μερες μεταφερομαι στην hol κ μαλιστα πολυ γρηγορα...τσακιστικανε επειδη ειχα κανει αιτηση αλλα λογο ξυσιματος στον οτε ακομα να παρω την επιβεβαιωση κατοχου γραμμης που ζητανε στη hol κ με πηρανε κ μ ειπαν στειλε την αιτηση ενεργοποιησης με φαξ μαζι με αντιγραφο ταυτοτητας κ γραψε οτι εισαι κατοχοσ γραμμης κ στειλτο για να σε ενεργοποιησουμε.μου εστειλε η τυπισα mail με τα στοιχεια της κ μ ειπε πως μου δινει την προσφορα δωρεαν 3 μηνες (που κανονικα υπαρχει μονο απο αιτησεις μεσω ιντερνετ) κ οτι θα παρω κ την προσφορα με τα δωρεαν τελη κλπ...τι να πω...κ φαντασου ολα αυτα με πληρη αδιαφορια...που να ενδιαφερομουνα κιολας...:respekt:

psyxakias
04-02-09, 18:57
αχ...εχεις δικιο...οντως ειχα απαντησει αλλα με εφαγε η κοπελια μ να σ ξανα απαντησω γτ λεει πως με προσεβαλες κ δεν αντεδρασα...το κειμενο παραπανω δικη της εμπνευση...:rofl: κ απο οτι βλεπω εχει προσθεσει αρκετα...εγω δεν ειχα γραψει τοσα...και τετοια...:hmm:Συμφωνώ με την πλάκα για να ελαφρύνει η ατμόσφαιρα, αλλά πιο αληθοφανές θα ήταν να αντικαταστήσεις το σημείο με την κοπέλα σου, με το μπαμπά σου. :whistle:


τεσπα εβγαλα ακρη αυτες τις μερες μεταφερομαι στην hol κ μαλιστα πολυ γρηγορα...τσακιστικανε επειδη ειχα κανει αιτηση αλλα λογο ξυσιματος στον οτε ακομα να παρω την επιβεβαιωση κατοχου γραμμης που ζητανε στη hol κ με πηρανε κ μ ειπαν στειλε την αιτηση ενεργοποιησης με φαξ μαζι με αντιγραφο ταυτοτητας κ γραψε οτι εισαι κατοχοσ γραμμης κ στειλτο για να σε ενεργοποιησουμε.μου εστειλε η τυπισα mail με τα στοιχεια της κ μ ειπε πως μου δινει την προσφορα δωρεαν 3 μηνες (που κανονικα υπαρχει μονο απο αιτησεις μεσω ιντερνετ) κ οτι θα παρω κ την προσφορα με τα δωρεαν τελη κλπ...τι να πω...κ φαντασου ολα αυτα με πληρη αδιαφορια...που να ενδιαφερομουνα κιολας...:respekt:Περίμενε πρώτα να πάνε όλα καλά και μη τρελένεσαι με την "προσφορά". Σιγά το φοβερό που σου έκανε, να δεχτεί να περαστεί η fax αίτηση στην προσφορά ενώ κανονικά υποτίθεται ότι είναι για online αιτήσεις. Πάντως και εγώ είμαι υπέρ της ιδέας να δοκίμαζα HOL, αλλά κότεψα και πήγα ΟΤΕ ελπίζοντας σε μικρότερο ρίσκο. :down:

manoulamou
04-02-09, 19:09
Κι εμενα μου αρεσει ο Καρυωτακης αλλά οχι η ... Πολυδουρη!
Σημασια εχει να λυθει το θεμα γρηγορα
γιατι με πιανει αγχος να διαβαζω ολοκληρα κατεβατα όπου
χαριν συντομιας λειπουν καποια φωνηεντα (σιγα την επιταχυνση)!
Οσο για τις σουπα-ντουπα προσφορες των παροχων
εναλλακτικων ή ΟΤΕ στο τελος ξυριζουν το γαμπρο***...;)





***
Να πεις στην κοπελια, μπαμπα, whatever,
να μην σε εκθετουν χωρις σοβαρο λογο:rolleyes:

manosioa
04-02-09, 19:13
Συμφωνώ με την πλάκα για να ελαφρύνει η ατμόσφαιρα, αλλά πιο αληθοφανές θα ήταν να αντικαταστήσεις το σημείο με την κοπέλα σου, με το μπαμπά σου. :whistle:

Περίμενε πρώτα να πάνε όλα καλά και μη τρελένεσαι με την "προσφορά". Σιγά το φοβερό που σου έκανε, να δεχτεί να περαστεί η fax αίτηση στην προσφορά ενώ κανονικά υποτίθεται ότι είναι για online αιτήσεις. Πάντως και εγώ είμαι υπέρ της ιδέας να δοκίμαζα HOL, αλλά κότεψα και πήγα ΟΤΕ ελπίζοντας σε μικρότερο ρίσκο. :down:

κοιτα να δεις πως εχει...βαρεθηκα παρα πολυ να καθομαι να γραφω γιαυτο το θεμα η original απαντηση μου ειναι η προηγουμενη απο αυτη π πηρες 10 μερες μετα που γραψαμε απο κοινου με την κοπελα μ η οποια σπουδαζει φιλολογος κ μολις πριν λιγες μερες εκαναν το παραπανω ποιημα στη σχολη...θα εξακολουθω να γραφω οπως γραφω γτ εχω ηδη αναλυσει το λογο...δεν εχω λογο να πω ψεματα...κ στο κατω κατω ειμαι διατεθειμενος να μιλισω face to face για το θεμα αυτο κ οχι να κρυβομαι πισω απο οθονες...αν θες κανονιζουμε για καφεδακι να τα πουμε κιολας...αλλα οχι εδω πια...κουραστικα ειλικρινα...

τωρα οσο για το οτι κοτεψες κ εγω μια απο τα ιδια...στην αρχη ημουν ετοιμος για hol αλλα μετα οπως κ εσυ πηγα οτε για τους ιδιους λογους...κ καικα...αλλα ποτε δεν ειναι αργα...;)

psyxakias
04-02-09, 19:30
κοιτα να δεις πως εχει...βαρεθηκα παρα πολυ να καθομαι να γραφω γιαυτο το θεμα η original απαντηση μου ειναι η προηγουμενη απο αυτη π πηρες 10 μερες μετα που γραψαμε απο κοινου με την κοπελα μ η οποια σπουδαζει φιλολογος κ μολις πριν λιγες μερες εκαναν το παραπανω ποιημα στη σχολη...θα εξακολουθω να γραφω οπως γραφω γτ εχω ηδη αναλυσει το λογο...δεν εχω λογο να πω ψεματα...κ στο κατω κατω ειμαι διατεθειμενος να μιλισω face to face για το θεμα αυτο κ οχι να κρυβομαι πισω απο οθονες...αν θες κανονιζουμε για καφεδακι να τα πουμε κιολας...αλλα οχι εδω πια...κουραστικα ειλικρινα...

τωρα οσο για το οτι κοτεψες κ εγω μια απο τα ιδια...στην αρχη ημουν ετοιμος για hol αλλα μετα οπως κ εσυ πηγα οτε για τους ιδιους λογους...κ καικα...αλλα ποτε δεν ειναι αργα...;)Εγώ το πήρα στη πλάκα στην αρχή. Δεν ξέρω αν σε τιμά η ειλικρίνια ή σε εκθέτει (που είπε και η μανούλαμου) ότι χρειάστηκε να απαντήσουν άλλοι για σένα, αλλά τέλος πάντων. Αυτά περί οθόνες κτλ τα αφήνω ασχολίαστα. Ελπίζω ότι κατάλαβες τι εννοούσα, οπότε θα συμφωνήσω ότι το εξαντλήσαμε το θέμα.

Τώρα όσον αφορά το ποτέ δεν είναι αργά, δεν έχεις άδικο. Προς το παρόν "χαλαρώνω" από προβλήματα με 6μηνο ConnX, μετά δε ξέρω. Δεν είμαι πολύ της αλλαγής και φοβάμαι ότι θα συνηθίσω στον ΟΤΕ, αν και θα ήθελα ένα φτηνότερο πακετάκι double play στην HOL. Πες μας εντυπώσεις όταν ενεργοποιηθείς ;)

manosioa
04-02-09, 19:38
Εγώ το πήρα στη πλάκα στην αρχή. Δεν ξέρω αν σε τιμά η ειλικρίνια ή σε εκθέτει (που είπε και η μανούλαμου) ότι χρειάστηκε να απαντήσουν άλλοι για σένα, αλλά τέλος πάντων. Αυτά περί οθόνες κτλ τα αφήνω ασχολίαστα. Ελπίζω ότι κατάλαβες τι εννοούσα, οπότε θα συμφωνήσω ότι το εξαντλήσαμε το θέμα.

Τώρα όσον αφορά το ποτέ δεν είναι αργά, δεν έχεις άδικο. Προς το παρόν "χαλαρώνω" από προβλήματα με 6μηνο ConnX, μετά δε ξέρω. Δεν είμαι πολύ της αλλαγής και φοβάμαι ότι θα συνηθίσω στον ΟΤΕ, αν και θα ήθελα ένα φτηνότερο πακετάκι double play στην HOL. Πες μας εντυπώσεις όταν ενεργοποιηθείς ;)

θα σας μω μολις γινει με το καλο...μια αλλη ερωτηση...πανω πανω υπαρχει παντα ena banner που διαφημιζει υπυρεσιες της hol...ξερει κανεις για πιο λογο ειναι αυτο εκει πανω??μηπως ειναι sponsor η υαπρχει καποια συμφωνια για promo της εταιριας???γτ σε συνδιασμο με τα πολυ λιγα (σε σχεση με αλλες εταιριες) δυσαρεστημενα μελη μου κινησε την περιεργια...

manoulamou
04-02-09, 19:42
Τα λειτουργικα εξοδα πώς νομιζεις οτι καλυπτονται
σε ενα τοσο μεγαλο forum?
Αλλο η διαφημιση, αλλο ο χορηγος κι εντελως διαφορετικο το ... "σπρωξιμο" καποιας εταιριας,
αυτο δεν γινεται απο κανεναν εδω μεσα...:nono:
Αντιθετα ολοι ανα πασαν στιγμη μπορουν να αναφερουν
ο,τιδηποτε στραβο για οποιονδηποτε παροχο ειτε μικρο ειτε μεγαλο.
Ομως αρμοδιοι να σου απαντησουν, δεν ειμαστε εμεις τα απλα μελη!;)

manosioa
04-02-09, 19:44
Τα λειτουργικα εξοδα πώς νομιζεις οτι καλυπτονται
σε ενα τοσο μεγαλο forum?
Αλλο η διαφημιση, αλλο ο χορηγος κι εντελως διαφορετικο το ... "σπρωξιμο" καποιας εταιριας,
αυτο δεν γινεται απο κανεναν εδω μεσα...:nono:
Αντιθετα ολοι ανα πασαν στιγμη μπορουν να αναφερουν
ο,τιδηποτε στραβο για οποιονδηποτε παροχο ειτε μικρο ειτε μεγαλο.
Ομως αρμοδιοι να σου απαντησουν, δεν ειμαστε εμεις τα απλα μελη!;)

αχα...ευχαριστω...να σαι καλα...

mrsaccess
04-02-09, 19:59
θα σας μω μολις γινει με το καλο...μια αλλη ερωτηση...πανω πανω υπαρχει παντα ena banner που διαφημιζει υπυρεσιες της hol...ξερει κανεις για πιο λογο ειναι αυτο εκει πανω??μηπως ειναι sponsor η υαπρχει καποια συμφωνια για promo της εταιριας???γτ σε συνδιασμο με τα πολυ λιγα (σε σχεση με αλλες εταιριες) δυσαρεστημενα μελη μου κινησε την περιεργια...
Α, το κλασσικό rant. Μπαίνει banner από telas τα παίρνετε από την telas, μπαίνει από forthnet τα παίρνετε από την forthnet, μπαίνει από conn-x τα παίρνετε από τον οτε κοκ.

Προσωπικά τα παίρνω από τα ΕΛΤΑ. Μην χρησιμοποιείται email, είναι αναξιόπιστο, αργεί να φτάσει, έχει spam, τρώει bandwidth κοκ! Στέλνετε γράμματα καλύτερα και προτιμάτε φακέλους γραψομάξ, φάκελοι για μια ζωή! :oneup:

Το βγάλαμε το μεροκάματο και σήμερα (τρίψιμο χεριών).

Hauriz
05-02-09, 02:45
Συγνώμη ρε φίλε που δεν θέλω να υποκύπτω στα τόσα ενοχλητικά πλαίσια του καθωσπρεπισμού...Οφείλω να ομολογήσω πως δεν ανήκω στην κατηγορία των ανθρώπων "του φαίνεσθαι " άλλα σε μια κατηγορία πολύ ξεχωριστή , του περιεχόμενου.

Ελπίζω να είναι γνωστό σε εσάς που μου κάνετε τις παρατηρήσεις (πάντα φιλικά εννοείται) το παραδειγματικό ποίημα του Καρυωτάκη "Μικρή Ασυμφωνία Εις Α' Μείζον".Στο εν λόγω ποίημα , παρατηρείται μια τεραστία -μείζονα αντίθεση ανάμεσα στον καθωσπρεπισμό (Μαλακάσης) κ στην συμβατικότητα (Καρυωτάκης).

Εγώ θα έλεγα ότι τείνω προς τη μεριά του Καρυωτάκη , δεν "χαϊδεύω" αυτιά άλλα μ'αρεσει να μιλάω ωμά και έξω απ'τα δόντια.Ζήτω συγνώμη σε όσους ενοχλήθηκαν με την "γραφική" μου συμπεριφορά άλλα προτιμώ να κινούμαι με το ρεύμα της εποχής και να μην υπόκειμαι θύμα της αλλοτρίωσης.

Ευχαριστώ πολύ ,
Με εκτίμηση Μάνος

Υ.Γ. Εφόσον θεωρείται απαραίτητη αυτοί του είδους η γραφή έκανα κλείσιμο όπως επιβάλλεται , στις επιστολές!

Ελληνικό λεξικό για τον Firefox εδώ (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/3439).Το κατεβάζεις...Το εγκαθιστάς...Και
Εκεί που γράφεις το μυνηματάκι σου κάνεις δεξί κλικ και πας languages-->Greek...
Και είσαι κομπλέ...Θα σου υπογραμμίζει τα λάθη.;)
Φιλικά
Χάρης

idem
05-02-09, 15:21
Για το θέμα του Telnet (επειδή δεν είδα να έχει απαντηθεί):
Σε ένα Command Prompt (Run->cmd) δώσε Telnet 192.168.xx.xx όπου xx.xx η ip του modem (συνήθως είναι ή 1.1 ή 2.1). Μετά username / password.
Εκεί θα σου εμφανιστεί ένα σετ επιλογών που θα πρέπει να το ψάξεις για να δείς τί σε ενδιαφέρει να αλλάξεις.
Αυτή ήταν η απορία σου νομίζω...

@ ADSLgr.com All rights reserved.