PDA

Επιστροφή στο Forum : Master / Slave, Boot and DVD/RW ιστορίες (Installing new HDD)



dinap1
01-12-05, 16:15
Hi! έκανα πλέον την περιβόητη αναβάθμιση και πήρα μνήμη κ δίσκο. η μητρική μου δεν υποστιρίζει Sata συνεπώς πήρα δίσκο wd 200gb IDE.

στο IDE 0 (primary) έχω συνδέσει το νέο δίσκο.

στο IDE 1 (secondary) έχω τον παλιό δίσκο (slave) +to NEC 3540 DVD/RW (master)

αυτό επειδή μου είπαν ότι ενδέχεται αν είναι το DVD/RW slave να μη γράφει σωστά στο Nero. Όμως τί γίνεται στο λινουξ κ συγκεκριμένα στο Κ3Β?

έχει σημασία αν το DVD/RW είναι master or slave? είχε κανείς πρόβλημα?

επίσης, όπως είναι φυσικό ο υολογιστής δε μπουτάρει πιά γιατί ο δίσκος με τα λειτουργικά (XP k Ubuntu) βρέθηκε από το IDE 0/Master sto IDE 1/slave.

υπάρχει τρόπος να κρατήσω την εγκατάσταση των ΧΡ στον παλιό δίσκο κ να μπορώ να μπαίνω στα ΧΡ μπουτάρωντας από τον παλιό;
αν όχι, μπορώ να "μεταφέρω" αυτούσια την εγκατάσταση των ΧΡ στο νέο δίσκο κ να δουλέψει χωρίς πρόβλημα;
Thanx!

Slammer
01-12-05, 16:31
Αφου ο παλιός δίσκος έχει ήδη τα windows και θέλεις να τον κρατήσεις, ο πιο ευκολος τρόπος ειναι να τον αφήσεις όπως ήταν, δηλαδή σαν master στο IDE 0 και να βάλεις τον καινούργιο ως slave.
Αν το partition των windows που έχεις σου φαίνεται μικρό, τοτε μπορείς να μεταφέρεις το ubuntu στον καινούγιο δισκο (ως slave) και να δώσεις όλο το παλιό δισκο στα win.
Η μεταφορα των windows στο νεο δίσκο, πρακτικά σημαίνει εγκατασταση από την αρχη (αν καποιος ξερει κανενα κόλπο... τοτε τη γλυτωνεις....)
Όσον αφορά το DVD-RW δεν έχει και πολύ σημασια αν είναι master ή slave αφού είναι μόνο του στο κανάλι 1 (εννοείται ότι βάζεις τον νεο σαν slave στο 0). Οπως και να εχει το πράγμα το k3b δεν ενδιαφέρεται που ειναι ο δισκος.
Συνοψίζοντας, λοιπόν:
Πρόταση 1:
IDE 0 master - Ο παλιός δίσκος, οπότε κρατάς το installation των win χωρις αλλαγές, και το πολύ πολύ μεταφέρεις μονο το ubuntu στο καινούργιο.
IDE 0 slave - Ο νέος δίσκος, που βάζεις το ubuntu και δημιουργείς και ένα partition ως αποθηκευτικός χώρος για τα δύο λειτουργικά (οπότε διαλλέγεις FAT32 ή ext2 που διαβάζονται/γραφονται και από τα δύο)
IDE 1 master - Το DVD-RW

Προταση 2:
IDE 0 master - ο νέος δισκος με ubuntu + αποθηκευτικό χωρο.
IDE 1 master - Τα win όπως είναι. Με ένα κολπάκι στο grub μπορείς να ξεκινήσεις τα win που θα νομίζουν ότι ο δισκος είναι ο C:
IDE 0/1 slave - To DVD-RW

Φυσικά αν έχεις αποφασίσει ότι θα ξαναεγκαταστήσεις τα windows μπορείς να κάνεις ότι θέλεις...... Προσωπικά θα διάλλεγα την πρωτη λύση.

dinap1
01-12-05, 16:48
Thanx! αλλά ο νέος δίσκος είναι πιο γρήγορος από τον παλιό, συνεπώς αν τους έχω κ τους 2 στο ίδιο κανάλι, ο αργός δε θα επηρεάζει τον πιο γρήγορο; δε θα χάσω σε ταχύτητα;

dinap1
01-12-05, 17:54
επίσης, για να μην ανοίγω νέο θέμα. στο νέο δίσκο λέω να βάλω Ubuntu + Arch (KDE) + WinXP και να χρησιμοποιώ τον παλιό δίσκο ως αποθηκευτικό χώρο (για να κατεβάζει εκεί το μουλαράκι κ ο αζουραίος)κ ως χώρο εγκατάστασης windows-εφαρμογών.
η παρακάτω διαμόρφωση είναι σωστή;

hda1 - primary, boot (100mb) (both distros share the same "boot" partition, right? )
hda2 - extended primary
hda5 - Swap (1024mb)
hda6 - / (Ubuntu) (40gb) (reiserfs)
hda7 - / (arch) (40gb) (reiserfs)
hda8 - home 70gb reiserfs
hda3 (or 9) primary NTFS 30gb

θα φτιάξω πρώτα τα partitions using Knoppel-fdisk, μετά θα εγκαταστήσω τα ΧΡ κ τέλος το Arch k Ubuntu. correct?

ή μήπως να αφήσω το νέο δίσκο αποκλειστικά για λίνουξ κ τον παλιό για ΧΡ? πιό λογική λύση, μα ο νέος δίσκος είναι πιό γρήγορος από τον παλίο. αυτός είναι ο μόνος λόγος που σκέφτομαι να βάλω τα ΧΡ στο νέο.

WAntilles
01-12-05, 19:18
1. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην κάνεις 3 primary partitions & 1 extended

2. Το "/boot" κατ' εμέ είναι παντελώς άχρηστο

3. Αφού θα ξαναφτιάξεις όλη τη δομή του δίσκου, εφάρμοσε το παρακάτω:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14735

4. Μπορείς άφοβα να έχεις στον ίδιο φυσικό δίσκο linux & XP μαζί

Slammer
02-12-05, 02:58
Thanx! αλλά ο νέος δίσκος είναι πιο γρήγορος από τον παλιό, συνεπώς αν τους έχω κ τους 2 στο ίδιο κανάλι, ο αργός δε θα επηρεάζει τον πιο γρήγορο; δε θα χάσω σε ταχύτητα;

Aν ο παλιός εχει τα windows και ο νεος το linux, τοτε οι πιθανοτητες να δουλεύουν και οι δύο ειναι περιορισμένες, οποτε δεν χανεις και πολλά πράγματα.
Οσον αφορα την ταχυτητα των windows στο παλιο σκληρό, όλα εξαρτώνται αν έχεις όρεξη να κανεις ξανα installation τα win για να κερδίσεις λιγα δευτερολεπτα στον νεο δισκο.... Δεν ξερω τι συμφερει, αν εχεις ενα μεγαλο installation στα win με αρκετα προγραμματα και drivers , ισως χρειαστεί μερες να τα ξαναφιάξεις... Αν παλι ειναι μονα τους τα windows ισως "λεει" να το κανεις..... Μη περιμενεις και ιδιαιτερη βελτιωση στον νεο σκληρό......

Εγω πάντως, πριν πετάξω τελείως το installation των windows μου βρεθηκα ακριβως στην ίδια θεση. Ειχα ενα παλιό 40αρη με windows στο πρωτο partition και πηρα εναν 200αρη. Εβαλα τον 200αρη master και τον 40αρη slave, φόρτωσα το linux με τα partition του στον 200αρη και άφησα τον 40αρη ολόκληρο στα windows. Με μια μικρή τροποποιση στο grub, μπορεσα και μπουταρα κανονικα windows απο τον slave, χωρις να τροποποιησω τιποτα.
Βεβαια αργοτερα ο 40αρης φορμαριστηκε και φιλοξενει τωρα ένα partition Arch Linux, ενα partition Embedded Gentoo, και ενα partition με αποθηκευτικό χωρο........ (αντιο windows....)

@ ADSLgr.com All rights reserved.