PDA

Επιστροφή στο Forum : Help! Όσο μιλάω στο σταθερό κόβεται το ιντερνετ!



effieee
18-01-09, 02:34
Καλησπέρα παιδιά,
θα ήθελα τη βοήθεια σας, γιατί αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη σύνδεση μου. Τα τελευταία 5 χρόνια είχα forthnet και ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανένα πρόβλημα. Τες πα, για άσχετους λόγους βάλαμε Connex
όλα καλά κι όλα ωραία, αλλά από τη στιγμή που θα χτυπήσει το σταθερό τηλέφωνο. από την ώρα που θα απαντήσουμε, μέχρι να το κλείσουμε δεν έχω σύνδεση στο ίντερνετ.
Ωστόσο έχουμε διπλή γραμμή στο ίδιο νούμερο και dsl, όπως και με την fothnet, με την οποία δεν αντιμετώπισα ποτέ κάποιο πρόβλημα τέτοιου είδους αλλά ούτε και με προβλημάτησε ποτέ! τες πα!
Μπορεί κανείς να με βοηθήσει να μου πει τι μπορώ να κάνω?
Μου έχουν σπάσει τα νεύρα με αυτή την κατάσταση!

tsakman
18-01-09, 02:37
Και εγώ είχα πρόβλημα παλιά με την Vodafone adsl και τηλ ΟΤΕ.Όταν είχα ιντερνετ και τηλ στον ΟΤΕ δεν είχα πρόβλημα.Το πρόβλημα λύθηκε με αλλαγή τηλ πρίζας από τεχνικό.περισσότερες λεπτομέρειες δε ξέρω αλλά από τότε δε προέκυψε πρόβλημα.Δοκίμασε.Πιστεύω δε χάνεις τίποτα

030366
18-01-09, 02:43
Όταν αποσυνδέεται η adsl ενώ χτυπάει το τηλέφωνο, σημαίνει ότι έχεις ελατωματικό σπλίτερ η φίλτρο (ακόμη και τηλεφωνική συσκεύη), η δεν έχει συνδέσει καθόλου φίλτρο σε ξέχωρη τηλεφωνική συσκεύη.

geodeath
18-01-09, 02:57
Συνήθως αυτό σημαίνει πρόβλημα με τα φιλτράκια/splitter ή γενικώς με την καλωδίωση και τον τρόπο που τα έχεις στημένα. Επίσης, σε περίπτωση που είχες ISDN, ο ΟΤΕ παλαιότερα έβαζε κάτι περίεργα splitter τα οποία μας έβγαλαν την παναγία σε μια προσπάθεια να συνδέσουμε ενα διαμέρισμα με ADSL. Ρίξε μια ματιά στις καλωδιώσεις, κάνε δοκιμές με τα φιλτράκια σου και στην τελική φώναξε κανένα ηλεκτρολόγο να δεί τις καλωδιώσεις ή γιατί όχι ενα ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ τεχνικό; :)

DSLaManiaC
18-01-09, 03:05
Επίσης να κοιτάξεις για πυκνωτές στα πριζάκια.

Sofos
18-01-09, 04:14
ΚΑι εγώ το είχα το πρόβλημα με ΟΤΕ! Ίσως έφταιγε το υψηλό attenuation που είχα! Τώρα με την forthnet έφτιαξε και έπεσε και κατα 18 to attenuation!

tsek
18-01-09, 11:28
Όπως είπαν και οι παραπάνω , κοίταξε τα φιλτράκια αν έχεις αλλιώς βάλε...

mitron
18-01-09, 17:16
ΦΙΛΤΡΟ, ΦΙΛΤΡΟ !!!!!!!

lunatic323
27-01-09, 01:57
και πως γινεται να λειτουργουν ολα μια χαρα και μια μερα να βγαινει το προβλημα και να φταει το φιλτρο??

mitron
27-01-09, 08:32
και πως γινεται να λειτουργουν ολα μια χαρα και μια μερα να βγαινει το προβλημα και να φταει το φιλτρο??

γινεται !!! αμα χαλάσει το φίλτρο :p

hel
27-01-09, 10:05
και πως γινεται να λειτουργουν ολα μια χαρα και μια μερα να βγαινει το προβλημα και να φταει το φιλτρο??

Το φίλτρο έχει πυκνωτή που ενδέχεται να φουσκώσει από τη χρήση και τέλος...

sxbcl
27-01-09, 10:12
Καλησπέρα παιδιά,
.....
Ωστόσο έχουμε διπλή γραμμή στο ίδιο νούμερο και dsl, όπως και με την fothnet, με την οποία δεν αντιμετώπισα ποτέ κάποιο πρόβλημα τέτοιου είδους αλλά ούτε και με προβλημάτησε ποτέ! τες πα!
.....
Αν με τον όρο διπλή γραμμή εννοείς ότι έχετε ISDN, τότε η συνδεσμολογία θα πρέπει να είναι διαφορετική σε σχέση με το πως ήταν όταν είχες Forthnet.
Συγκεκριμένα, στην PSTN της Forthnet έβαζες ένα φίλτρο σε κάθε τηλεφωνική συσκευή, αν έχεις ISDN τώρα χρειάζεσαι ένα φίλτρο/splitter που θα το συνδέσεις στο καλώδιο που πάει στο netmod από την πρίζα στον τοίχο. Δεν χρειάζεται να συνδέσεις φίλτρα στις συσκευές, παρά μόνο αυτό το ένα πριν το netmod.
Επίσης μήπως χρησιμοποιείς το ίδιο φίλτρο με αυτό που χρησιμοποιούσες και με τη Forthnet; Υπάρχει περίπτωση να είναι PSTN φίλτρο και να μην κάνει για τη γραμμή σου, αν επαναλαμβάνω έχεις ISDN.

@ ADSLgr.com All rights reserved.