PDA

Επιστροφή στο Forum : US Robotics 9108 Annex B - Δεν μπορώ να συνδεθώ στο Internet



aris_52
02-12-05, 00:00
Μόλις εγκατέστησα από ΟΤΕ νέα ADSL γραμμή (πάνω από ISDN). Το ADSL συγχρονίζεται κανονικά αλλά όταν προσπαθώ να συνδεθώ με το test site της ΟΤΕnet ως χρήστης "otenet@otenet.gr" με τις ρυθμίσεις που μου έδωσαν (PPPoA, 8, 35, authentication automatic κλπ.) δεν παίρνω IP (PPP down) - δεν έχω Internet. Στον ΟΤΕ (1242) και στην OTEnet (801 11 .......) δεν ξέρουν τίποτα, μου λένε ότι ο ΟΤΕ δεν υποστηρίζει το συγκεκριμένο μοντέλο....

Έτσι πληρώνω ADSL και ΟΤΕnet χωρίς να έχω τίποτα από τα δύο...
Μπορεί κανένας να με βοηθήσει ώστε να λυθεί το πρόβλημα; ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ!!!

Επίσης διαπίστωσα ότι δεν γίνεται ασύρματη σύνδεση PC - router όταν μετακινώ το 9108 σε άλλο δωμάτιο (11 μ. απόσταση - παρεμβάλλεται τοίχος). Υπάρχει λύση σ' αυτό;

HELP PLEASE!!!

nnn
02-12-05, 01:18
Στις καινούριες γραμμές συνήθως μεσολαβούν 1-2 μέρες μέχρι την πλήρη ενεργοποίηση τους.Περίμενε λίγο.

Ξανακοίταξε τη συνδεσμολογία σου και δες και τον οδηγό του sdikr εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25165)

Το θέμα της ασύρματης είναι περίπλοκο,αν ο τοίχος είναι χοντρός με καλώδια κλπ.
Δοκίμασε να γύρεις λίγο την κεραία του να δεις πως πάει.

aris_52
02-12-05, 20:16
Τελικά το πρόβλημα με τη σύνδεση λύθηκε. Οι .... της OTEnet δεν ήξεραν ότι στο συγκεκριμένο τηλεπ. κέντρο υπήρχε και η δυνατότα PPPoE. Είχαν ενεργοποιήσει λοιπόν τη γραμμή με PPPoE και επέμεναν να λένε πως στις ρυθμίσεις του router έπρεπε να βάλω PPPoATM. Ευτυχώς που το ανακάλυψα με τις δοκιμές που έκανα...

Το πρόβλημα όμως με την ασύρματη σύνδεση παραμένει. Μήπως θα βοηθήσει αν βάλω άλλη κεραία στον router ή προεκτείνω (με καλώδιο πιο ψηλά) τις υπάρχουσες στον router και στην κάρτα;

nnn
03-12-05, 00:40
Δες λίγο τον παρακάτω τρόπο αύξησης της ισχύς του wifi σήματος,ίσως σε βοηθήσει.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=26189

aris_52
03-12-05, 01:59
Ευχαριστώ, θα το προσπαθήσω.

Anexann
03-12-05, 12:01
Κάτι που βρήκα εχθές είναι ότι μπορείς να αλλάξεις και την ισχύ του σήματος του Wi-Fi adapter από όπου προσπαθείς να κάνεις access το router σου. Η δυνατότητα αυτή είναι σίγουρα δυνατή σε Broadcom 802.11g interface.

aris_52
04-12-05, 00:12
Πες μου αν γίνεται κάτι τέτοιο στην κάρτα της USRobotics Maxg 5417 και με ποιον τρόπο.

Tem
04-12-05, 00:22
Πες μου αν γίνεται κάτι τέτοιο στην κάρτα της USRobotics Maxg 5417 και με ποιον τρόπο.
φυσικά και γίνεται. Πήγαινε στις ιδιότητες του αύρματου δικτύου και κάνε διαμόρφωση της κάρτας Η επιλογή αυτη υπάρχει ακριβώς δίπλα στο όνομα της κάρτας.Πήγαινε εν συνεχεία στις ρυθμίσεις για προχωρημένους και δες τις ρυθμίσεις

aris_52
04-12-05, 00:25
Ποια είναι ακριβώς η επιλογή που πρέπει να αλλάξω;

Tem
04-12-05, 00:34
Ποια είναι ακριβώς η επιλογή που πρέπει να αλλάξω;
η κάθε κάρτα έχει διαφορετικές επιλογές Ψάξε λίγο και θα δείς τι πρέπει να αλλάξεις
Προσωπικά δεν έχω την κάρτα που έχεις εσύ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.