PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Tellas άθελά της(;) έδωσε την τέλεια(;) λύση;



xakasou
02-12-05, 00:09
Για διαβάστε το παρακάτω:

Ένας φίλος μου έκανε το εξής:

-Πήρε Tellas ADSL με χρονοχρέωση και γραμμή από Tellas. H γραμμή του ενεργοποιήθηκε κανονικά μέσα σε 6 μέρες και του έστειλαν και το μοντεμ.

- ΔΕΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕ τη σύνδεση ιντερνετ με τους κωδικούς που του έδωσε η Τελλας. Ετσι δεν θα κανει ποτε χρηση της χρονοχρέωσης και δεν θα πληρώσει ποτέ για ιντερνετ (θα πληρώνει μόνο τη γραμμή).

- Έχει πάρει Ιντερνετ από Βιβόντι που δουλεύει μια χαρά.

Τί πέτυχε με το παραπάνω; Συνδυάζει τη φθηνότερη γραμμή (14,95 από Τελλας) με το φθηνότερο Ιντερνετ.

Μόνο μειονέκτημα οτι ισχύει μόνο για 384 (η τελλας δε δινει τη χρονοχρέωση για μεγαλύτερες ταχύτητες).

Στην αρχή μου φάνηκε πολύπλοκο σαν λύση, αλλά αποδείχτηκε οτι δουλεύει κανονικότατα στην πράξη!

Αναρωτιέμαι αν το είχαν προβλέψει αυτό οι μέρμηγκες...

ntampa7
02-12-05, 00:10
πανέξυπνος ο φίλος σου :respekt:

wintech2003
02-12-05, 00:11
Η συμβαση που έχει υπογράψει ο φίλος σου τί λεει?

Διότι χαλαρά μπορουν να του κόψουν την γραμμή αν καταλάβουν οτι κάτι τέτοιο συμβαίνει μιας και η γραμμή ειναι δική τους.

xakasou
02-12-05, 00:19
Η συμβαση που έχει υπογράψει ο φίλος σου τί λεει?

Διότι χαλαρά μπορουν να του κόψουν την γραμμή αν καταλάβουν οτι κάτι τέτοιο συμβαίνει μιας και η γραμμή ειναι δική τους.

θα του πω να κοιταξει, τώρα που το έθιξες. Πάντως δε νομίζω να έχει τέτοιο δικαίωμα η τελλας.

Άλλωστε στη χειρότερη περίπτωση θα μπορούσε να το χρησιμοποιεί για 1 λεπτό το μήνα και να του έρχεται χρέωση... 0,015 ευρώ. Δε νομίζω οτι υπάρχει υποχρέωση ελάχιστης χρήσης ή κάτι παρόμοιο. Καλή ερώτηση πάντως!

NikoLakis
02-12-05, 00:23
Σιγα την λυση. 1 ευρω θα γλυτωσει

xakasou
02-12-05, 00:32
Σιγα την λυση. 1 ευρω θα γλυτωσει

μα δεν είναι αυτό το θέμα: μπορεί να παίρνει ιντερνετ από όποιον θέλει με βάση τις καλύτερες προσφορές, παρακάμπτοντας έτσι το βασικότερο πρόβλημα των "πακέτων" που είναι οτι σε δένουν με τον isp. Αν για παράδειγμα, αύριο συμφέρει η φορθνετ ή η αλτεκ, αλλάζει κι ας έχει γραμμή με Τελλας!

Κι επιπλέον γλυτώνει και το ευρώ! Αλήθεια ποτε δε κατάλαβα γιατί οι άλλοι ISP μας πουλάνε τη γραμμούλα ΑΚΡΙΒΩΣ όσο και ο ΟΤΕ. Μήπως χρειάζεται λίγο "κράξιμο" να μειώσουν κι αυτοί λίγο τις τιμές των γραμμών;

wintech2003
02-12-05, 00:38
Φυσικά και εχει το δικαίωμα αυτο η Tellas.

Μην ξεχνάς πως η γραμμή ειναι "στο ονομα" της Tellas και οχι του φίλου σου, και συνεπώς την κάνει οτι θέλει.

Αν θές γραμμή στο ονομα σου να την κάνεις εσυ οτι θέλεις πρεπει να την πληρώσεις ο ίδιος στον ΟΤΕ.
Οσο πληρώνουν άλλοι τον ΟΤΕ για σενα, εχουν δικαιωμα να κανουν οτι θέλουν.

xakasou
02-12-05, 00:56
Φυσικά και εχει το δικαίωμα αυτο η Tellas.

Μην ξεχνάς πως η γραμμή ειναι "στο ονομα" της Tellas και οχι του φίλου σου, και συνεπώς την κάνει οτι θέλει.

Αν θές γραμμή στο ονομα σου να την κάνεις εσυ οτι θέλεις πρεπει να την πληρώσεις ο ίδιος στον ΟΤΕ.
Οσο πληρώνουν άλλοι τον ΟΤΕ για σενα, εχουν δικαιωμα να κανουν οτι θέλουν.

στο όνομα της τελλας είναι η γραμμή αλλά όταν σου παρέχει μια υπηρεσία, εκτός από δικαιώματα έχει και υποχρεώσεις. Δεν μπορεί να κόβονται οι γραμμές με το ετσι θέλω. τέλος πάντων, θα δείξει...

wintech2003
02-12-05, 01:00
Οταν γινεται "Κακή χρήση της υπηρεσίας" η σύμβαση λύεται και η γραμμή κοβεται... Με το ετσι θέλω.

xakasou
02-12-05, 01:05
Οταν γινεται "Κακή χρήση της υπηρεσίας" η σύμβαση λύεται και η γραμμή κοβεται... Με το ετσι θέλω.

δεν θα επιμείνω γιατι το θέμα μου φαίνεται περισσότερο νομικής φύσεως και δικηγόρος δεν είμαι (μπρρρρ...)

xakasou
07-12-05, 01:43
νεώτερα: σήμερα έφτασε ο πρώτος λογαριασμός και όντως περιέχει μόνο τις χρεώσεις για τη γραμμή. Κι όχι μόνο: επειδή είχε από πριν και σταθερή τηλεφωνία Τελλας, παίρνει και τις 4 ώρες δωρεάν αστικές κλήσεις!!!
Προς το παρόν πιάνει το "κόλπο" του....

JediCosman
10-12-05, 00:11
Lol :d

Crosstalk
10-12-05, 04:12
Πιανει το κολπο και η Τελλας μπαινει μεσα!

13,5 κοστιζει η γραμμη 384 στην Τελλας προς τον ΟΤΕ! Δεν θα εχει και εξοδα διαχειριστικα εκδοσης και αποστολης λογαριασμων 1-1,5 € ?!?!?!

Οπότε τσουπ........αυτη ειναι η απαντηση γιατι δεν συμφερει κανεναν παρα μονο την Οτενετ (που και αυτη κανει πασα το billing της γραμμης εαν διακοψεις το feed ston OTE) να μεταπωλουν μονο την γραμμη ΑΡΥΣ του ΟΤΕ!

toneworks
10-12-05, 04:45
Αν δεν υπαρχει στους ορους του συμβολαιου κατι για ελαχιστο χρονο συνδεσης με isp tellas, δε μπορουν να του κανουν απολυτως τιποτα! Παλικαρι ο φιλος σου:thumbsup1
Btw η συγκεκριμενη διαφημιση με το "ορκιζομαι να φερω..." μου τη βιδωνει πραγματικα. Τουλαχιστον τωρα η tellas "φερνει" φτηνη γραμμη :twisted:

NoYmErOs
10-12-05, 11:41
Mε την έλλειψη τεχνογνωσίας από το προσωπικό και την ανοργανωσιά που υπάρχει στα cc εύκολα και για ένα διάστημα θα συνεχίζει να το χρησιμοποιεί... κάποια στιγμή θα τελειώσει όμως.. τώρα άμα γίνει σε 6 μήνες.. :D

tommygun
10-12-05, 13:47
Σιγα την λυση. 1 ευρω θα γλυτωσει

.........

@ ADSLgr.com All rights reserved.