PDA

Επιστροφή στο Forum : Problem with Zyxel 652R-13



Dimitris
05-11-03, 16:59
Πήρα πριν λίγες μέρες το συγκεκριμένο modem/router και ένα ISDN splitter (η μάρκα πάνω λέει Magcom www.magcom.com.tw). Συνδέω λοιπόν το κεντρικό καλώδιο με την είσοδο Line του splitter κι απο εκεί βγάζει 2 εξόδους.Μια που λέει Tel και είναι RJ11 και πηγαίνει στο Netmod και μια RJ45 που λέει ADSL και πάει στο Zyxel. Ανοίγω το modem όμως το φωτάκι που λέει xDSL δεν ανάβει. Πέρνω τηλ στον ΟΤΕ (8226...) και μου λέει ότι η γραμμή έχει ενεργοποιηθεί από τις 3/11. Τι λάθος υπαρχει; :( (Τα test στο zyxel όλα βγαίνουν FAIL εκτός αυτού του Ethernet Connection). Επίσης κάτι άλλο παράξενο. Ενώ χτες έκανα ping στο 192.168.1.1 και έβγαζε κανονικά reply σήμερα μου βγάζει το εξης κουφο:

Pinging 192.168.1.1 with 32 bytes of data:

PING: transmit failed, error code 65.
PING: transmit failed, error code 65.
PING: transmit failed, error code 65.
PING: transmit failed, error code 65.

Ping statistics for 192.168.1.1:
Packets: Sent = 4, Received = 0, Lost = 4 (100% loss)

Γιατί γίνεται αυτό; Δοκίμασα και με custom ip (192.168.1.2) και με αυτόματη με το DHCP server ενεργοποιημένο (192.168.1.33). Να πω πως αν και το ping δεν δουλεύει στο web configurator μπένω κανονικά. Επίσης το DSLAM είναι Intracom.

Dimitris
05-11-03, 19:09
Τελικά το πρόβλημα του ping είναι γενικό. Είμαι με τη dialup τώρα και ιδού:
Pinging www.google.akadns.net [66.102.11.99] with 32 bytes

PING: transmit failed, error code 65.
PING: transmit failed, error code 65.
PING: transmit failed, error code 65.
PING: transmit failed, error code 65.

Ping statistics for 66.102.11.99:
Packets: Sent = 4, Received = 0, Lost = 4 (100% loss),

Τι έχει πάθει :?: :?: :?:

or1onas
05-11-03, 19:22
Aplo search sto google gia "ping error code 65":
1h apanthsh:
http://support.microsoft.com/?kbid=316414
:wink:

sdikr
05-11-03, 20:47
Πήρα πριν λίγες μέρες το συγκεκριμένο modem/router και ένα ISDN splitter (η μάρκα πάνω λέει Magcom www.magcom.com.tw). Συνδέω λοιπόν το κεντρικό καλώδιο με την είσοδο Line του splitter κι απο εκεί βγάζει 2 εξόδους.Μια που λέει Tel και είναι RJ11 και πηγαίνει στο Netmod και μια RJ45 που λέει ADSL και πάει στο Zyxel. Ανοίγω το modem όμως το φωτάκι που λέει xDSL δεν ανάβει. Πέρνω τηλ στον ΟΤΕ (8226...) και μου λέει ότι η γραμμή έχει ενεργοποιηθεί από τις 3/11. Τι λάθος υπαρχει; :( (Τα test στο zyxel όλα βγαίνουν FAIL εκτός αυτού του Ethernet Connection). Επίσης κάτι άλλο παράξενο. Ενώ χτες έκανα ping στο 192.168.1.1 και έβγαζε κανονικά reply σήμερα μου βγάζει το εξης κουφο:

Pinging 192.168.1.1 with 32 bytes of data:

PING: transmit failed, error code 65.
PING: transmit failed, error code 65.
PING: transmit failed, error code 65.
PING: transmit failed, error code 65.

Ping statistics for 192.168.1.1:
Packets: Sent = 4, Received = 0, Lost = 4 (100% loss)

Γιατί γίνεται αυτό; Δοκίμασα και με custom ip (192.168.1.2) και με αυτόματη με το DHCP server ενεργοποιημένο (192.168.1.33). Να πω πως αν και το ping δεν δουλεύει στο web configurator μπένω κανονικά. Επίσης το DSLAM είναι Intracom.


συνδεσε το ζυχελ μονο του πανω στην γραμμη , χωρις splter να δεις αν αναβει το λαμπακι.
φιλικα

Dimitris
05-11-03, 20:49
Το πρόβλημα με το ping το έφτιαξα (είχα εγκαταστήσει το ZoneAlarm αλλά το είχα βγάλει από το StartUp όμως έτρεχαν κάτι Services του). Έβαλα και το καλώδιο απ'ευθείας στο Zyxel αλλά πάλι τίποτα. Αύριο το πρωί θα περάσει ένας τεχνικός να ελέγχξει τη γραμμή.

momo
05-11-03, 23:18
dimitri sto line bazeis to kalodio pou itan mesa sto netmod sou sto sto tel bazeis kalodio apo ta mesa tou netmod pros to spliter ean exeis kanei kati diaforetika einai logiko na min doulebei

troll
06-11-03, 06:46
Έχω το ίδιο spliter και το ίδιο zyxel και δουλεύει άψογα.

Φρόντισε να έχεις βάλει από πίσω το σωστό καλώδιο (μαύρο) που να πηγαίνει στο spliter το κόκκινο είναι crossover και δεν θα λειτουργίσει στην θέση line

Αν έχεις πολλούς υπολογιστές τότε θα πρέπει πίσω να έχεις πατημένο ένα κουμπάκι δίπλα στη θύρα του ethernet

Αυτά είχα να πω δεν ξέρω αν βοήθησα

Dimitris
06-11-03, 07:47
Στο Line έχω βάλει το καλώδιο που έρχεται από τον τοίχο. Πριν πάει στο Netmod δηλαδή περνάει απο το splitter. Μετά από την έξοδο Tel του splitter στέλνω το καλώδιο στο Netmod. Το μαύρο καλώδιο έχω βάλει στην έξοδο ADSL του splitter και συνδέεται στο Zyxel. Το κόκκινο καλώδιο θα το βάλω λίγο πιο μετά όταν συνδέσω και το switch. Προς το παρόν έχω συνδέσει την κάρτα δικτύου με το Zyxel με ένα δικό μου Crossed καλώδιο.

troll
06-11-03, 08:34
Προς το παρόν έχω συνδέσει την κάρτα δικτύου με το Zyxel με ένα δικό μου Crossed καλώδιο.


Έχεις ένα υπολογιστή ή δύο ;

Αν έχεις ένα τότε πρέπει να χρησιμοποιήσεις το κόκκινο καλώδιο και να μην έχεις πατήσει το κουμπάκι δίπλα στη θυρα.

Αν έχεις δύο τότε πρέπει να βάλεις ένα δικό σου straight και να πατήσεις το κουμπάκι δίπλα στη θύρα

Επίσης αν το καλώδιο σου πρέπει να είναι UTP πρέπει να έχει μια καθορισμένη σειρά χρωμάτων (αν δεν τα ξέρεις ρώτα με και εγώ δεν τα ήξερα :( )

Για το DSL led δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ανάβει αφού σε έχουν ενεργοποιήσει. Πάντως το μοντεμ αν είχε πρόβλημα δεν θα άναβε το SYS προφανώς το πρόβλημα βρίσκεται στη γράμμή του ΟΤΕ

μέχρι εκεί πάνε οι γνώσεις μου

JediMasterMANIAC
06-11-03, 09:53
εχεις ρυμισει τις TCP/IP ρυθμισεις της καρτας δικτυου σου η τα εχεις στα αυτοματα ολα? μπες και στο web configurator και ρυθμισε τα προτοκολα με τον πΟΤΕ αν δεν ειναι στο PPPoA h PPPoE
αλλα κια παλι το λαμπακι του DSL επρεπε να αναβει :S (τα ιδια stuff εχουμε και εμενα μου αναβε πριν καλα ενεργοποιηθει η συνδεση μου-ακομα περιμενω )

Dimitris
06-11-03, 10:40
Τα καλώδια μια χαρά ειναι. Δεν υπάρχει πρόβλημα στην επικοινωνία Modem-PC αλλά στην επικοινωνία Modem-γραμμής. Και οι ρυθμίσεις είναι μια χαρά. Δεν βάζω auto στις ρυθμίσεις του TCP/IP γιατί θέλω να έχει static ip κάθε pc όταν στήσω το δίκτυο (192.168.1.2-192.168.1.4). Προς το παρόν έχω το modem με ένα pc μόνο. Το switch δεν το έβαλα ακόμα. Με πήραν από τον ΟΤΕ είπαν θα κοιτάξουν στο κέντρο τη γραμμή αν είναι σωστά και αν είναι θα με ειδοποιήσουν να έρθει συνεργείο.

troll
06-11-03, 10:48
ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΤΟΤΕ!!! :roll:

rdaniel
07-11-03, 05:19
Τα καλώδια μια χαρά ειναι. Δεν υπάρχει πρόβλημα στην επικοινωνία Modem-PC αλλά στην επικοινωνία Modem-γραμμής. Και οι ρυθμίσεις είναι μια χαρά. Δεν βάζω auto στις ρυθμίσεις του TCP/IP γιατί θέλω να έχει static ip κάθε pc όταν στήσω το δίκτυο (192.168.1.2-192.168.1.4). Προς το παρόν έχω το modem με ένα pc μόνο. Το switch δεν το έβαλα ακόμα. Με πήραν από τον ΟΤΕ είπαν θα κοιτάξουν στο κέντρο τη γραμμή αν είναι σωστά και αν είναι θα με ειδοποιήσουν να έρθει συνεργείο.

Έχω τον ίδιο εξοπλισμό, και εμένα χτες με τρέλανε, γιατί ενώ άναβε το λαμπάκι και όλα υποτίθεται ήταν σωστά, τα τεστ από το Zyxel έβγαζαν pass στα δύο πρώτα και fail σε όλα τα υπόλοιπα, με αποτέλεσμα να μην συνδέομαι, παρόλο που το modem συγχρόνιζε με το dslam! Τελικά,άλλαξα το καλώδιο που πήγαινε από το splitter στο zyxel, και έπαιξε με τη μία!!!

Δεν δοκιμάζεις και εσύ να αλλάξεις τα καλώδια, μπας και ... ;

Dimitris
07-11-03, 07:28
Το πρόβλημα ήταν του ΟΤΕ. Σήμερα με πήραν από το κέντρο Αμπελοκήπων και έφτιαξε :D Κατεβάζω το RedHat αυτή τη στιγμή από ftp.ntua.gr με 38K/s :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.