PDA

Επιστροφή στο Forum : Ούτε Τηλέφωνο ούτε Internet από την ημέρα της σύνδεσης



KostasPeraia
19-01-09, 22:06
Από την Τετάρτη 14.01.2009 που διακόπηκε η σύνδεσή μου στον ΟΤΕ και ξεκίνησε η HOL δεν έχω ούτε τηλέφωνο ούτε Internet.

Μετά από τηλεφωνήματα στο κέντρο εξηπηρέτησης πελατών μου είπαν, ότι τελικά υπάρχει πρόβλημα βραχυκυκλωματος στα καλώδια του ΟΤΕ και είναι θέμα ΟΤΕ να το φτιάξει. Καλά Χριστούγεννα δηλαδή...

Στην ερώτησή μου γιατί με τον ΟΤΕ λειτουργούσε και το τηλέφωνο και το ADSL η απάντηση ήταν ότι ο ΟΤΕ χρησιμοποιεί διαφορετικά καλώδια σύνδεσης και στους εναλλακτικούς δίνει άλλα... Το έχει ακούσει κανείς αυτό? Μπορεί κάποιος να μου το κάνει λιανά?

Στην ερώτηση μου πότε προβλέπεται να λυθεί το πρόβλημα η HOL δηλώνει αναρμόδια και ανίκανη να απαντήσει μια και είναι θέμα ΟΤΕ.

Υπάρχει κανείς με ίδιο ή παρόμοιο πρόβλημα και γνωρίζει τους χρόνους ανταπόκρισης του ΟΤΕ σε τέτοιο θέμα??

Και το πιο καλό από όλα:
Στην ερώτηση που τους έκανα,ότι αφού η HOL δεν μπορεί να απαντήσει, με πιο τρόπο εγω ως καταναλωτής μπορώ να πιέσω τα πράγματα για να λυθεί το πρόβλημα, ώστε όσο το δυνατόν πιο σύντομα να έχω τηλέφωνο και Internet μου είπε ο ευγενέστατος συνομιλητής του τμήματος εξυπηρέτησης πελατών να απευθυνθώ στο τμήμα διακοπών συνδρομών!!!... Αυτοί κάτι ξέρουν...
Εάν το κάνω θα μου πληρώσουν αυτοί τα έξοδα επανασύνδεσης στον ΟΤΕ?

Η ερωτήσεις μου:
1. Υπάρχει άλλος με το ίδιο ή παρόμοιο πρόβλημα? Πόσο καιρό χρειάστηκε να λυθεί?
2. Τι μπορώ να κάνω ως καταναλωτής γι' αυτό? Πως μπορώ να πιέσω τα πράγματα?

Ευχαριστώ

Vitruvian78
20-01-09, 00:55
Από την Τετάρτη 14.01.2009 που διακόπηκε η σύνδεσή μου στον ΟΤΕ και ξεκίνησε η HOL δεν έχω ούτε τηλέφωνο ούτε Internet.

Μετά από τηλεφωνήματα στο κέντρο εξηπηρέτησης πελατών μου είπαν, ότι τελικά υπάρχει πρόβλημα βραχυκυκλωματος στα καλώδια του ΟΤΕ και είναι θέμα ΟΤΕ να το φτιάξει. Καλά Χριστούγεννα δηλαδή...

Στην ερώτησή μου γιατί με τον ΟΤΕ λειτουργούσε και το τηλέφωνο και το ADSL η απάντηση ήταν ότι ο ΟΤΕ χρησιμοποιεί διαφορετικά καλώδια σύνδεσης και στους εναλλακτικούς δίνει άλλα... Το έχει ακούσει κανείς αυτό? Μπορεί κάποιος να μου το κάνει λιανά?

Στην ερώτηση μου πότε προβλέπεται να λυθεί το πρόβλημα η HOL δηλώνει αναρμόδια και ανίκανη να απαντήσει μια και είναι θέμα ΟΤΕ.

Υπάρχει κανείς με ίδιο ή παρόμοιο πρόβλημα και γνωρίζει τους χρόνους ανταπόκρισης του ΟΤΕ σε τέτοιο θέμα??

Και το πιο καλό από όλα:
Στην ερώτηση που τους έκανα,ότι αφού η HOL δεν μπορεί να απαντήσει, με πιο τρόπο εγω ως καταναλωτής μπορώ να πιέσω τα πράγματα για να λυθεί το πρόβλημα, ώστε όσο το δυνατόν πιο σύντομα να έχω τηλέφωνο και Internet μου είπε ο ευγενέστατος συνομιλητής του τμήματος εξυπηρέτησης πελατών να απευθυνθώ στο τμήμα διακοπών συνδρομών!!!... Αυτοί κάτι ξέρουν...
Εάν το κάνω θα μου πληρώσουν αυτοί τα έξοδα επανασύνδεσης στον ΟΤΕ?

Η ερωτήσεις μου:
1. Υπάρχει άλλος με το ίδιο ή παρόμοιο πρόβλημα? Πόσο καιρό χρειάστηκε να λυθεί?
2. Τι μπορώ να κάνω ως καταναλωτής γι' αυτό? Πως μπορώ να πιέσω τα πράγματα?

Ευχαριστώ

Μάλιστα! Τα κλασσικά λοιπόν!! Τίποτα......πρέπει να τους παίρνεις τηλέφωνο κάθε μέρα και να τους ζαλίζεις μέχρι να στο φτιάξουν! Δυστυχώς αυτά είναι τα δυσάρεστα και τα ασχημα με τους εναλλακτικούς! Υπομονή......τί άλλο να κανεις!

dian
20-01-09, 12:43
Τα ιδια και σε σπιτι φιλου στις Συκιες απο 16/1.
Εχει Internet αλλα τηλ...... παπαλα !!!
Καθε μερα τηλ. και οι απαντησεις ιδιες........... αναμονη !

anikologr
21-01-09, 13:28
Έχω ιντερνετ αλλά όχι τηλέφωνο εδώ και 4 μήνες... Έχω δικαίωμα να μην πληρώνω λογαριασμό?

ngstam
21-01-09, 14:21
Από την Τετάρτη 14.01.2009 που διακόπηκε η σύνδεσή μου στον ΟΤΕ και ξεκίνησε η HOL δεν έχω ούτε τηλέφωνο ούτε Internet.

Μετά από τηλεφωνήματα στο κέντρο εξηπηρέτησης πελατών μου είπαν, ότι τελικά υπάρχει πρόβλημα βραχυκυκλωματος στα καλώδια του ΟΤΕ και είναι θέμα ΟΤΕ να το φτιάξει. Καλά Χριστούγεννα δηλαδή...

Στην ερώτησή μου γιατί με τον ΟΤΕ λειτουργούσε και το τηλέφωνο και το ADSL η απάντηση ήταν ότι ο ΟΤΕ χρησιμοποιεί διαφορετικά καλώδια σύνδεσης και στους εναλλακτικούς δίνει άλλα... Το έχει ακούσει κανείς αυτό? Μπορεί κάποιος να μου το κάνει λιανά?

Στην ερώτηση μου πότε προβλέπεται να λυθεί το πρόβλημα η HOL δηλώνει αναρμόδια και ανίκανη να απαντήσει μια και είναι θέμα ΟΤΕ.

Υπάρχει κανείς με ίδιο ή παρόμοιο πρόβλημα και γνωρίζει τους χρόνους ανταπόκρισης του ΟΤΕ σε τέτοιο θέμα??

Και το πιο καλό από όλα:
Στην ερώτηση που τους έκανα,ότι αφού η HOL δεν μπορεί να απαντήσει, με πιο τρόπο εγω ως καταναλωτής μπορώ να πιέσω τα πράγματα για να λυθεί το πρόβλημα, ώστε όσο το δυνατόν πιο σύντομα να έχω τηλέφωνο και Internet μου είπε ο ευγενέστατος συνομιλητής του τμήματος εξυπηρέτησης πελατών να απευθυνθώ στο τμήμα διακοπών συνδρομών!!!... Αυτοί κάτι ξέρουν...
Εάν το κάνω θα μου πληρώσουν αυτοί τα έξοδα επανασύνδεσης στον ΟΤΕ?

Η ερωτήσεις μου:
1. Υπάρχει άλλος με το ίδιο ή παρόμοιο πρόβλημα? Πόσο καιρό χρειάστηκε να λυθεί?
2. Τι μπορώ να κάνω ως καταναλωτής γι' αυτό? Πως μπορώ να πιέσω τα πράγματα?

Ευχαριστώ




Φίλε μου εγώ να σου μεταφέρω την δική μου εμπειρία για νέα σύνδεση με την HOL με αίτηση από 9/09/2008 έως και τις αρχές περίπου του Δεκέμβρη δεν είχε γίνει η σύνδεση με την δικαιολογία ότι στο καλώδιο που προοριζόταν για αυτή την σύνδεση υπήρχε ενεργοποιημένος άλλος πάροχος, και ότι δεν μπορούσαν λέει να κάνουν κάτι και περιμέναμε όλοι μαζί τον ΟΤΕ. Προσωπικά πιστεύω ότι οι πάροχοι όχι πάντα βέβαια αλλά τις περισσότερες φορές χρησιμοποιούν εύκολα την δικαιολογία για όλα φταίει ο ΟΤΕ μιας και ο υποψήφιος συνδρομητής δεν μπορεί να το διασταύρωση . Θα ήθελα να αναφέρω έτσι ένα μικρό τραγελαφικό περιστατικό που ήταν και η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι και απλά τους επέστρεψα τον εξοπλισμό. ‘’ Αφού λοιπόν διαπιστώθηκε το πρόβλημα ότι δηλαδή κάποιος άλλος πάροχος είναι ενεργοποιημένος πάνω στο συγκεκριμένο ζεύγος και μετά από μερικά τηλεφωνήματα στο outsourcing (από ότι φαντάζομαι) call center τις εταιρίας κατάφερα να βρω μια άκρη και με καθησύχασαν ότι θα το δηλώσουν στον ΟΤΕ το ταχύτερο δυνατό , όντως την επόμενη μέρα σε μια εκ νέου επικοινωνία με το call center της HOL με ενημέρωσαν ότι έχει κλείσει ραντεβού από πλευράς ΟΤΕ να ελέγχει το πρόβλημα . Φυσική επόμενη ερώτηση , προς την εργαζομένη του call center απόφοιτη προφανώς ‘’φιλοσοφικής ‘’με το manual απαντήσεων ή σημειώσεις στα χέρια της αφού σε κάθε ερώτηση μου άκουγα σελίδες να γυρίζουν πέρα και δόθε , είναι ανάγκη να βρίσκομαι και εγώ όταν έρθει ο ΟΤΕ ; και με ενημερώνει πως όχι . Λογικό θα μου πείτε τι δουλεία έχει ο ΟΤΕ στο σπίτι του αιτουμένου από άλλη εταιρία συνδρομητή – άλλωστε και για δικό τους συνδρομητές έως τον κατανεμητή της πολυκατοικίας έχει ευθύνη - Μην σας τα πολύλογο επιστρέφοντας το απόγευμα του προγραμματισμένου ραντεβού βρίσκω κάτω από την πόρτα του σπιτιού μου είναι σημείωμα του ΟΤΕ που λέει περάσαμε αλλά βρήκαμε το οίκημα κλειστώ κτλ πάρτε σε αυτό το νούμερο να κλείσετε νέο ραντεβού. Έγινα ταύρος εν υαλοπωλείο, φυσικά πήρα τηλέφωνο στον ΟΤΕ αλλά δεν με έβρισκαν ούτε με το ΑΦΜ ούτε με το ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ούτε με το τίποτα γιατί απλά πελάτης του ΟΤΕ δεν ήμουν εγώ αλλά η HOL. Αυτό το περιστατικό συνέβη περί τα τέλη Οκτώβριου και όπως είπα στην αρχή μέχρι και τις πρώτες μέρες του Δεκέμβρη δεν είχε γίνει απολυτός τίποτα έκτος από ‘’το τένις της HOL με τον ΟΤΕ ‘’ για το ποιος φταίει και για το ποιος θα λύσει το πρόβλημα . Απλά είναι μια άλλη Ελληνική Ρεαλιστική Πραγματικότητα. Τα σχόλια και συμπεράσματα δικά σου kostasPeraia

grkiwi
21-01-09, 15:08
Αν κάνει κάποιος αίτηση για επιστροφή στον ΟΤΕ, θα φτιάξει η γραμμή του? και θα επιστρέψει κανονικά? ή η HOL δεν θα δίνει την γραμμή πίσω???
:hmm:

appa
21-01-09, 19:44
Καλησπέρα σε όλους,
ας γράψω κι εγώ το πρόβλημά μου σχετικά.
Συνδέθηκα λοιπόν στην HOL την Παρασκευή 16/1 ερχόμενος από τον Ο.Τ.Ε. Από εκείνη την στιγμή δεν έχω τηλέφωνο και το internet είναι κλειδωμένο στα 2 Mbps. Εχω ξεχάσει το πόσες φορές τους έχω τηλεφωνήσει και από κάθε ένα απ αυτούς-ες, κάθε φορά και διαφορετική απάντηση. Μια "καραμέλα" που την διάβασα και πιο πάνω ότι ο Ο.Τ.Ε τους έχει παραδώσει χαλασμένη γραμμή. Σε κάθε δε επικοινωνία μαζί τους λένε οτι κάποιος σύντομα θα επικοινωνήσει μαζί μου!!! Φυσικά όσο μου τηλεφώνησε κάποιος από εσάς, άλλο τόσο και αυτοί....
Υ.Γ. Οταν τηλεφώνησα για πρώτη φορά στο 13844 (όπως σίγουρα συνέβει σε όλους σας) η κλήση τους ήταν σε 3 λεπτά. Φυσικά ήταν για να γίνουμε συνδρομητές! Μετά όμως?.........
Υ.Γ 2 Για όλους εμάς στην hellas online η άριστη εξυπηρέτηση σας αποτελεί τη μεγαλύτερη μας δέσμευση.

Στο επίκεντρο της δραστηριότητας μας βρίσκεστε πάντα εσείς και στόχος μας είναι να μπορέσετε να εξυπηρετηθείτε το συντομότερο δυνατό με το καλύτερο δυνατό τρόπο. (από το site της HOL) ΧΑΧΑΧΑ

leros2004
22-01-09, 02:40
Η καραμέλα του ΟΤΕ έχει πολύ απλή απάντηση: εγώ πληρώνω εσάς όχι τον ΟΤΕ, οι ίδιοι διαφημίζεται χωρίς πάγιο ΟΤΕ, δεν με νοιάζει τι κάνει ο ΟΤΕ με εσάς, εμένα δεν με έχει πελάτη εσείς με έχετε (όπου εσείς βάζεις όποιον εναλλακτικό θέλεις ......................)

greekmika
22-01-09, 03:13
Λοιπόν η λύση είναι μία...την οποία έκανα και εγώ και βρ΄κα λύση στο πρόβλημα μου...Εξηγώ αμέσως

Εγώ είχα internet κανονικά..κ απλά ζήτησα 2play...αφού μας έβαλαν voip ενώ είχαμε ζητήσει POTS:rtfm:, το δέχθηκαν να μας το κάνουν POTS

Την προηγούμενη τρίτη το πρωί κόπηκε το voip κ χάθηκε για λίγο το internet..πίστεψα ήταν η αλλαγή σε pots, όμως μετά την επαναφορά του internet σε πολύ καλύτερα επίπεδα πια (δείγμα νέας γραμμής λογικά) περίμενα να ΄ρθει κ το τηλ...Που είναι το τηλ όμως ΟΕΟ??? 8 ημέρες παρακαλώ...και η τηλεφωνική υποστήριξη...τρέχα γύρευε (όχι πως φταίνε όλοι)...

Αποφάσισα να πάω από εκεί...στα γραφεία τους δλδ. Αφού κάποιοι εκει μας έλεγαν αρχικά τα ίδια, μας έστειλαν σε ένα μικρό δωματιάκι όπου ένα παληκάρι ήταν εκεί για τεχνική υποστήριξη...και αφού είδε ότι έχουμε POTS ήδη ( και όχι ότι εκκρεμεί όπως μας έλεγαν τηλεφωνικά ή οι άλλοι εκεί στα γραφεία) είδε ότι απλά έλειπαν να περαστούν τα στοιχεία.

Απίστευτο? σε 10 mins έγινε η δουλειά...και εγώ 8 ημέρες δεν είχα τηλ...Συμπέρασμα? Αν θες να κάνεις τη δουλειά σου...τράβα από εκεί...με το τηλέφωνο δεν βγάζεις άκρη;)!!!

(Δόξα και τιμή σε εκείνο το παληκάρι που είχε ιδέα τι πρέπει να κάνει...τέτοιους θέλουμε στην ηλφωνική υποστήριξη:respekt:).

GiorgosKorydallos
23-01-09, 02:54
Μην νομιζεις.... καποιοι εχουν την θεληση να βοηθησουν αλλα δεν εχουν τα μεσα και απλα ειναι αναγκασμενοι να ακολουθουν τις διαδκασιες....

Και αλλοι απλα δεν ξερουν τι τους γινεται...~~~~!

greekmika
23-01-09, 16:18
Μην νομιζεις.... καποιοι εχουν την θεληση να βοηθησουν αλλα δεν εχουν τα μεσα και απλα ειναι αναγκασμενοι να ακολουθουν τις διαδκασιες....

Και αλλοι απλα δεν ξερουν τι τους γινεται...~~~~!

Ναι δυστυχώς...και συνήθως τος κατηγορούμε όλους...για αυτό έγραψα ότι ''όχι πως φταίνε όλοι''

Πάντως αν δεν πήγαινα απο εκεί δεν θα έκανα δουλειά...γιατί ήταν κάτι που μπορούσε να γίνει αμέσως και 8 ημέρες δεν το έβρισκαν εκεί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.